Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή διάβασα τι χρησιμοποιείς σου έγραψα ίδια χρήση κάνω

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο internet μέσω Wi-Fi Δεν καταναλώνει ουσιαστικά τίποτα το s7 s7 edge. Θεωρώ όμως πως και το s8 θα πηγαίνει εξίσου καλά. Εγώ προτιμώ το 7 edge λόγω aspect ratio ,είναι πιο πολύ του γούστου μου. Μπορεί το 8 να είναι πιο σύγχρονο σχεδιαστικά όμως και το 7 edge ειδικά σε καλό μεταχειρισμένη συσκευή κοντά στα 350 ευρώ παραμένει και σήμερα η Νο 1 επιλογή μου.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Απενεργοποιείται το κουμπί bixby; Και αν ναι με ποιον τρόπο;

 

Ενεργοποιείς τη bixby, κάνεις όλα τα updates από τις 3 κουκίδες πάνω δεξιά και μετά απενεργοποιείς το κουμπί από τον διακόπτη που εμφανίζεται πάνω πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιείς τη bixby, κάνεις όλα τα updates από τις 3 κουκίδες πάνω δεξιά και μετά απενεργοποιείς το κουμπί από τον διακόπτη που εμφανίζεται πάνω πάνω.

 

Ακριβώς αφού όμως έχεις εγκαταστήσςι και το πιο πρόσφατο update...

Link to comment
Share on other sites

Καθώς έχω στην κατοχή μου το Α5 2017, είχα τη δυνατότητα να συγκρίνω τις 2 συσκευές. Η αλήθεια είναι ότι το S8 δείχνει ανώτερο σχεδιαστικά και σίγουρα ανώτερο ως προς τις δυνατότητες της κάμερας. Εκεί όμως που δεν είδα διαφορά ήταν στη λεπτομέρεια που βγάζει η κάθε οθόνη. Αν και η ανάλυση της οθόνης του S8 είναι σαφώς ανώτερη αυτής του Α5, βλέποντας τις ίδιες ακριβώς φωτογραφίες, δεν είδα καμία βελτίωση, ίσα-ίσα η λεπτομέρεια που έβγαζε το Α5 ήταν ελάχιστα καλύτερη. Εκτός αυτού, το S8 είχε μία κιτρινάδα στην οθόνη, μάλλον λάθος ρύθμιση του white balance τόσο εκτός που ακόμα και με τις ρυθμίσεις χρώματος δεν έστρωνε.

 

Επίσης, η αυτονομία του Α5 είναι σαφώς καλύτερη, η ταχύτητα του Α5 θα έλεγα είναι ίδια (με το Nougat firmware) και γενικά σε επιδόσεις το Α5 δεν έχει να ζηλέψει κάτι από το S8. Με την αναβάθμιση σε Nougat 7.0, το Α5 έχει πλέον ίδιο GUI με το S8, του λείπουν βέβαια κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις/λειτουργίες που έχει το S8 αλλά δεν είδα να χάνω κάτι σημαντικό. Επιπλέον το Α5 έχει ραδιόφωνο, θα έλεγα καλύτερο ηχείο και πιο δυνατό επίπεδο ήχου στο ακουστικό. Επίσης, η έλλειψη home key είναι ενδιαφέρουσα, γενικά μου άρεσε αλλά θα ήθελα να έχω το home key διαθέσιμο όταν η οθόνη σβήνει μετά από λίγη ώρα ενώ είσαι σε κλήση.

 

Γενικά, το S8 είναι κόσμημα, έχει πολύ καλή κάμερα, εξαιρετική σχεδίαση αλλά κατά τα άλλα δεν είδα χαρακτηριστικά που θα με έκαναν να αφήσω το Α5-2017 για χάρη του...

 

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Ειδικά στις οθόνες τελευταία η samsung βάζει εξαιρετικής ποιότητας από J σειρά και πάνω. Απλά πληρώνεις το όνομα πληρώνεις το κάτι παραπάνω με το edge την νέα αναλογία κτλ.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Θεωρώ ιδιαίτερα υπεραπλουστευμένα, τα παραπάνω σχόλια, γι αυτό, θα παραθέσω την άποψη μου και τις διαφορές που εντόπισα μεταξύ των δυο συσκευών και ο κάθε ένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Και δε χρειάζεται να μου πείτε, που θα χρειαστεί το ένα η το άλλο επιπλέον χαρακτηριστικό, γιατί οι εταιρίες που τα κατασκευάζουν,

δεν έχουν ως κριτήριο τις δικές σας ή τις δικές μου απαιτήσεις.

Επισημαίνω πως συμφωνώ ότι το Α5 έχει ράδιο fm ενώ το S8 όχι.

Πλεονέκτημα για όποιον ακούει ράδιο και δεν έχει ίντερνετ.

Από εκεί και μετά όμως…..

Διαβάστε παρακάτω.

 

A5 vs S8

 

Δίκτυο.

HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps

HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps

 

Ανάλυση οθόνης.

1080 x 1920 pixels (~424 ppi pixel density)

1440 x 2960 pixels (~570 ppi pixel density)

 

Οθόνη.

Gorilla Glass 4

Gorilla Glass 5

 

Λειτουργικό.

Android 6.0.1 (Marshmallow)

Android 7.0 (Nougat)

 

Επεξεργαστής.

Exynos 7880 Octa

Exynos 8895 Octa

 

Κάρτα γραφικών.

Mali-T830MP3

Mali-G71 MP20

 

Μνήμη.

32 GB, 3 GB RAM

64 GB, 4 GB RAM

 

Φωτογραφίες, βίντεο.

Οι όποιες ομοιότητες σταματούν στις φωτογραφίες ημέρας.

Σε όλα τα άλλα, φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό ή βίντεο με κανονικό η χαμηλό

φωτισμό, είναι ανούσιο να γίνει σύγκριση.

Το S8 έχει μεγαλύτερο αισθητήρα, μεγαλύτερο διάφραγμα, μεγαλύτερο μέγεθος εικονοστοιχείων και βγάζει μακράν καλύτερα αποτελέσματα.

Ειδικά στο βίντεο χαμηλού φωτισμού, με ανάλυση FHD η διαφορά είναι τεράστια.

Και δεν αναφέρομαι καν σε 4Κ γιατί το Α5 απλά δεν έχει, όπως δεν έχει και αργή κίνηση 240 fps.

 

Ήχος.

Στον ήχο το S8 υποστηρίζει ποιότητα 32-bit/384kHz

Το Α5, όχι.

 

Bluetooth.

Δεν είναι ακόμη τόσο διαδεδομένο, όμως έρχεται.

4.2, A2DP

5.0, A2DP

 

Αισθητήρες.

Έχει 3 περισσότερους αισθητήρες

Ίριδας ματιών.

Καρδιακών παλμών

και οξύμετρο.

 

GPS.

Το s8 υποστηρίζει επιπλέον τους ευρωπαϊκούς δορυφόρους.

GALILEO (όσους έχει ως τώρα και όσους προστεθούν αργότερα)

 

Λειτουργία υπολογιστή σε μεγάλη οθόνη.

Με πληκτρολόγιο και ποντίκι.

το S8 υποστηρίζει

Το Α5, όχι.

 

Ασύρματη φόρτιση.

το S8 έχει.

Το Α5, όχι.

 

Θέαση σε ηλιοφάνεια.

Το S8 έχει σαφώς καλύτερη θέαση στον δυνατό ήλιο.

 

Όλα τα παραπάνω κοστίζουν βέβαια αρκετά χρήματα παραπάνω.

Γι΄ αυτό ο κάθε ένας εκτιμά τι είναι αυτό που τον ενδιαφέρει και αποφασίζει.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιείς τη bixby, κάνεις όλα τα updates από τις 3 κουκίδες πάνω δεξιά και μετά απενεργοποιείς το κουμπί από τον διακόπτη που εμφανίζεται πάνω πάνω.
Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιείς τη bixby, κάνεις όλα τα updates από τις 3 κουκίδες πάνω δεξιά και μετά απενεργοποιείς το κουμπί από τον διακόπτη που εμφανίζεται πάνω πάνω.

Έχω κάνει το τελευταίο update & όταν το ενεργοποιώ μου ζητάει γλώσσα, επιλέγω αγγλικα & μετά μου ζητάει Samsung account που δεν έχω.

Τρεις τελίτσες δε βλέπω πουθενά ούτε το διακόπτη & θέλω να την απενεργοποιήσω γιατί πατάω κατά λάθος το κουμπί της.

Help! :rolleyes:

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

αν δεν φτιάξεις account μην περιμένεις να κάνεις αναβάθμιση στη Bixby και σε καμία εφαρμογή π. χ της κάμερας

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

αν δεν φτιάξεις account μην περιμένεις να κάνεις αναβάθμιση στη Bixby και σε καμία εφαρμογή π. χ της κάμερας

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Έχει αλλάξει κάνεις οθόνη στο s8 και αν ναι πόσο πήγε το μαλλί?

 

Περί τα 250 μου είπαν από το επίσημο service

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω ενα προβλημα με την πισω καμερα του s8.Το προβλημα ειναι οτι οταν στοχευω καπου να βγαλω φωτο και εχω σταθερο το κινητο κουνιεται η εικονα δηλαδη σαν να παιzει κατι με το ois.Αυτο δεν γινεται σε μεγαλο βαθμο αλλα υστερα απο πολλες δοκιμες το παρατηρησα.Π.χ εχω σταθερο το κινητο και παω να βγαλω φωτο αμα το στρεψω δεξια η αριστερα και το κρατησω παλι σταθερο για 1,2 δευτερολεπτα βλεπω την εικονα να κουνιεται.Κατι τετοιο εννοω https://www.youtube.com/watch?v=pN2f6POLdJw.

Υ.Γ Ειναι το τριτο galaxy s8 που παιρνω στα αλλα δυο δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο σε αυτο δεν ξερω ισως ειναι τοσο πολυ η ιδεα μου?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Έχετε προσέξει το πίσω μέρος να κανει εύκολα σημάδια; Όχι ακριβώς γραντζουνιες σαν αραχνοειδης σημάδια; Το μαύρο έχω.
Link to comment
Share on other sites

Έχετε προσέξει το πίσω μέρος να κανει εύκολα σημάδια; Όχι ακριβώς γραντζουνιες σαν αραχνοειδης σημάδια; Το μαύρο έχω.
έχεις θηκη φιλε κ αν ναι ποια? Παίζει να φταίει η θήκη

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

έχεις θηκη φιλε κ αν ναι ποια? Παίζει να φταίει η θήκη

 

 

 

Έχω την αυθεντική της Samsung clear view cover. Το προσέχω σαν τα μάτια μου και βρήκα ένα σημαδάκι στην οθόνη εκεί που έχει ένα κύκλο στο μέσα μέρος της θήκης που καλύπτει την οθόνη και αρκετές στο πίσω μέρος. Όλες Ανεπαίσθητες αλλά γιατί να υπάρχουν; Δεν το έχω βγάλει από την θήκη και το προσέχω παρά πολύ. Να μην μιλήσω για gorilla glass 5 κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αυθεντική της Samsung clear view cover. Το προσέχω σαν τα μάτια μου και βρήκα ένα σημαδάκι στην οθόνη εκεί που έχει ένα κύκλο στο μέσα μέρος της θήκης που καλύπτει την οθόνη και αρκετές στο πίσω μέρος. Όλες Ανεπαίσθητες αλλά γιατί να υπάρχουν; Δεν το έχω βγάλει από την θήκη και το προσέχω παρά πολύ. Να μην μιλήσω για gorilla glass 5 κλπ..

 

Καλό είναι κάπου κάπου να βγαίνει η θήκη να καθαρίζετε γιατί λίγη σκόνη αν μπει κάνει αυτά τα σημάδια.

Link to comment
Share on other sites

Παντού θα γίνουν σημάδια στο γυαλί λόγο χρήσης. Είναι που το γυαλί είναι ξανά το "next big thing", λες και δεν το χορτάσαμε στις αρχές αυτής της 10ετιας από όλους (Εκτός της samsung)
Link to comment
Share on other sites

Και το καθάριζα από κάτω από την θήκη και το πρόσεχα παραπολυ. Μέχρι και ειδικά μαντηλάκια είχα για αυτό. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τόσο ψείρας όπως εγώ με αυτά. Είναι εντελώς αδικαιολόγητο να έχει σημάδια το κινητό μου. Επίσης είναι καινούργιο σχεδόν.
Link to comment
Share on other sites

Και το καθάριζα από κάτω από την θήκη και το πρόσεχα παραπολυ. Μέχρι και ειδικά μαντηλάκια είχα για αυτό. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τόσο ψείρας όπως εγώ με αυτά. Είναι εντελώς αδικαιολόγητο να έχει σημάδια το κινητό μου. Επίσης είναι καινούργιο σχεδόν.

Φίλε μου ακριβώς τα ίδια με εσένα.Ιδια (s8+)θήκη,πολύ προσεκτικός και εγώ καθάριζα κτλ.Τελικα ένας κόκκος άμμου παγιδεύτηκε μέσα στο στρογγυλό του καλύμματος και έκανε μια σαν τρυπούλα. Αποτέλεσμα έβγαλα την clear view και έβαλα μια πλάτης και ένα τζαμακι ...Κριμα τα λεφτά της θηκης και το αψεγάδιαστο της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ακριβώς τα ίδια με εσένα.Ιδια (s8+)θήκη,πολύ προσεκτικός και εγώ καθάριζα κτλ.Τελικα ένας κόκκος άμμου παγιδεύτηκε μέσα στο στρογγυλό του καλύμματος και έκανε μια σαν τρυπούλα. Αποτέλεσμα έβγαλα την clear view και έβαλα μια πλάτης και ένα τζαμακι ...Κριμα τα λεφτά της θηκης και το αψεγάδιαστο της οθόνης.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί ο κόκκος αυτός να έχει μεγαλύτερη σκληρότητα από την οθόνη gorilla glass 5 ώστε να χαράξει την οθόνη. Το ίδιο ισχύει και για το πίσω μέρος φυσικά. Αυτό το στρογγυλό που έχει η θήκη που χρησιμεύει;
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί ο κόκκος αυτός να έχει μεγαλύτερη σκληρότητα από την οθόνη gorilla glass 5 ώστε να χαράξει την οθόνη. Το ίδιο ισχύει και για το πίσω μέρος φυσικά. Αυτό το στρογγυλό που έχει η θήκη που χρησιμεύει;

 

Είναι κάτι σαν αισθητήρας για το πορτάκι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το μπλε παιζει να ειναι παραεισαγωγης κι ας λεει EU? τι παιζει με αυτα?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι το πιο απαράδεκτο κινητό στο θέμα με τις γρατζουνιές. Εμένα έκανε ένα σημαδάκι που θέλεις μικροσκόπιο για να το δεις αλλά μου τη δίνει γιατί το είδα και το ξέρω. Και το προσέχω σαν τα μάτια μου.

Έχω αλλάξει άπειρα κινητά από εποχής motorola, bosch που τα φόρτιζες οκτώ ώρες και είχαν αναμονή οκτώ ώρες. Προστασία οθόνης είχα μόνο σε ένα nexus 5x επειδή την είχε ο προηγούμενος κάτοχος που το πήρα μεταχειρισμένο.

ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα. Από 6,4 οθόνες μέχρι την πιο μικρή και σχεδόν όλες τις μάρκες.

Δεν το περίμενα από ένα τόσο ακριβό κινητό. Άσε που λερώνεται για πλάκα...

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι το πιο απαράδεκτο κινητό στο θέμα με τις γρατζουνιές. Εμένα έκανε ένα σημαδάκι που θέλεις μικροσκόπιο για να το δεις αλλά μου τη δίνει γιατί το είδα και το ξέρω. Και το προσέχω σαν τα μάτια μου.

Έχω αλλάξει άπειρα κινητά από εποχής motorola, bosch που τα φόρτιζες οκτώ ώρες και είχαν αναμονή οκτώ ώρες. Προστασία οθόνης είχα μόνο σε ένα nexus 5x επειδή την είχε ο προηγούμενος κάτοχος που το πήρα μεταχειρισμένο.

ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα. Από 6,4 οθόνες μέχρι την πιο μικρή και σχεδόν όλες τις μάρκες.

Δεν το περίμενα από ένα τόσο ακριβό κινητό. Άσε που λερώνεται για πλάκα...

Ποιο χρώμα έχεις?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...