Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαζεμένες διαστάσεις ναι, αλλά όχι εις βάρος της κςθημερινής χρηστικότητας. Κατά την ταπεινή μου άποψη η οθόνη είναι εξαιρετικά μικρή όσον αφορά στο πλάτος κάτι που δυσχαιρένει τις λειτουργίες του τηλεφώνου (προσωπικού υπολογιστή ουσιαστικά) στην everyday use. Δεν μιλάω για τις κλήσεις αλλά κυρίως για το διαδίκτυο και όλες τις συναφείς εφαρμογές. Θεωρώ ότι πολύ δύσκολα θα καθιερωθούν στα κινητά αναλογίες οθόνης 18,5 και 18:9....

 

Θα φανεί σε βάθος χρόνου,αν και άλλοι OEM πάνε προς τέτοια αναλογία και ο κόσμος αγκαλιάσει την νέα τάση όπως και οι developer που θα πρέπει να ασχοληθούν να προσαρμόσουν τις εφαρμογές τους στη νέα αναλογία.

 

Όντως είναι μικρη σε πλάτος αλλά το μεγάλο παρά είναι ψηλό σε μήκος που σε αρκετούς δεν μας βολεύει.

Εγώ έως 150-151 ύψος με βολεύει.

Παραπάνω δεν μπορώ.

 

265c068a6fb489a2ff2f6a378e9103b8.jpg

 

Στο g6 είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά μιλάμε για LG με τόσες εκπτώσεις και χαμένη αξιοπιστία.

 

Αν είναι να το δουλεύω με 2 χέρια καλύτερα Tablet να πιάσω που θα έχω ακόμα πιο απολαυστική και χορταστική οθόνη και πιο παραγωγικά και χρηστικά θα κάνω το οτιδήποτε.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο υπολογίζονται οι ίντσες σε καμπυλομορφες οθόνες;

Ρωτώ γιατί οι 5.8 που αναφέρει σε πραγματική χρήση δεν μου φαίνονται.

Μπορεί μεν να είναι πιο ψηλό αλλά το πλάτος ανήκει σε συσκευή 5 ιντσών.

Μην βιαστεί κάποιος να πει πως δεν έχει πλαίσια η συσκευή γιατί έχει ( μικρά μεν αλλά έχει)

Υποψιάζομαι πως ο υπολογισμός των ιντσών γίνεται με την οθόνη φλατ για αυτό και η πραγματική εικόνα λόγω της καμπυλοτητας δίνει εντύπωση μικρότερης οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κατευχαριστημένος είμαι κι από οθόνη κι από μπαταρία κι από εμφάνιση κι από UI κι απ' όλα. Βέβαια πριν είχα το HTC 10 που σίγουρα έχει πιο χάλια μπαταρία και μετά από το S8 όταν το ξαναπιασα στα χέρια μου μου φάνηκε προϊστορική η οθόνη του.
Link to comment
Share on other sites

Άψογα τα πάει και το μικρό με την αυτονομία σε σύγκριση με ανταγωνισμό με μικρότερη η ίση οθόνη και μεγαλύτερη χωρητικότητα μπαταρίας(g6-p10)

Και μόνο που κατάφερε και ελαφρως καλύτερες επιδόσεις από S7 flat είναι άριστο επίτευμα για την Samsung.

Πολύ καλές επιδόσεις για συσκευή 5.8/3000.

 

Ο exynos +OLED είναι η διαφορά στα υπέρ του s8 για την άριστη ενεργειακή διαχείρηση και επιδόσεις μπαταρίας.

 

Ο πίνακας είναι κατατοπιστικός.

https://www.notebookcheck.com/Test-Samsung-Galaxy-S8-Smartphone.209284.0.html

 

216a869ff910d25a0ff689d82962f11b.jpg

 

Εγώ πάντως κατευχαριστημένος είμαι κι από οθόνη κι από μπαταρία κι από εμφάνιση κι από UI κι απ' όλα. Βέβαια πριν είχα το HTC 10 που σίγουρα έχει πιο χάλια μπαταρία και μετά από το S8 όταν το ξαναπιασα στα χέρια μου μου φάνηκε προϊστορική η οθόνη του.

 

Για Το οποίο HTC 10 από την αρχή πέρσι που κυκλοφόρησε είχα τονίσει ότι η αχίλλειος πτέρνα του ήταν η οθόνη και η μπαταρία συν το άσχημο μπροστά μέρος όταν μου την έπεφταν στο νήμα του τα fan της εταιρίας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα.τελικα υπαρχει double tap για on off;
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα.τελικα υπαρχει double tap για on off;
Καλό μήνα. Μόνο με extra εφαρμογές αλλά για το on να ξέρεις τρώνε μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Αρα δικη του εφαρμογη tap tap δεν εχει αν καταλαβα καλα;
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Αρα δικη του εφαρμογη tap tap δεν εχει αν καταλαβα καλα;

 

Ναι, δεν έχει. Και ποτέ καμία συσκευή της S σειράς δεν είχε...,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.ευτυχως υπαρχει το gravity sceen pro που εκμεταλλευεται τον αισθητηρα προσεγγισης και ανοιγει η συσκευη και μετα βαζεις πιν,δακτυλικο αποτυπωμα και στην περιπτωση του s8:iris scanner και ξεκλειδωσε!!!!

περιμενω αντοχη μπαταριας και πτωσης τιμης και το τσιμπισα.το s5κανει μια χαρα την δουλεια του.καλημερα.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Που την ξετρυπωσες;;

Σε άλλη συσκευή που δεν μου δουλεύει το

double tap to unlock αυτή παίζει άψογα!!

Ευχαριστούμε!

Ευχαριστω.ευτυχως υπαρχει το gravity sceen pro που εκμεταλλευεται τον αισθητηρα προσεγγισης και ανοιγει η συσκευη και μετα βαζεις πιν,δακτυλικο αποτυπωμα και στην περιπτωση του s8:iris scanner και ξεκλειδωσε!!!!

περιμενω αντοχη μπαταριας και πτωσης τιμης και το τσιμπισα.το s5κανει μια χαρα την δουλεια του.καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

Που την ξετρυπωσες;;

Σε άλλη συσκευή που δεν μου δουλεύει το

double tap to unlock αυτή παίζει άψογα!!

Ευχαριστούμε!

 

Ειναι μια πολυ σταθερη εφαρμογη,αξιζει να παρεις την pro εκδοση και την εχω εδω και2 συν χρονια.με εχει σωσει.

επειδη εχω λερωμενα χερια λογω της δουλειας μου ,περναω το χερι μου πανω απο το κινητο και ανοιγει,βλεπω τα παντα,δεν μπορω βεβαια να το ξεκλειδωσω μονο με το gravity screen μιας και εχω βαλει πιν και δακτυλικο αποτυπωμα.

Στην περιπτωση του s8 θα περναω το χερι μου, θα ενεργοποιηται η οθονη και το iris scannerθα ξεκλειδωνει την συσκευη.αν θα υπηρχε μια εφαρμογη,να ανοιγει τα μυμηματα και τις κλησεις θα ηταν σουπερ.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και από θέμα κατανάλωσης; παλαιότερα είχα δει διαφορά στην αυτονομία με τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτές οι λύσεις είναι ενεργοβόρες όπως αντίστοιχα τα third party AOD app.

 

Δεν υπάρχει πιο ενεργειακά αποδοτικό από την ενσωμάτωση από την ίδια εταιρία στο μαμά λογισμικό και μόνο παρόμοιων feature.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και από θέμα κατανάλωσης; παλαιότερα είχα δει διαφορά στην αυτονομία με τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

Δεν ειδα κατι το φοβερο στην πραξη αλλα και στα ποσοστα.μπροστα σε αυτο που κανει δεν τιθεται θεμα.α και κατι ακομα.αν βαλεις το κινητο σε θηκη η σε τσεπη κλειδωνει αυτοματα η συσκευη και δονειται για να σου πει οτι κλειδωσε.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτές οι λύσεις είναι ενεργοβόρες όπως αντίστοιχα τα third party AOD app.

 

Δεν υπάρχει πιο ενεργειακά αποδοτικό από την ενσωμάτωση από την ίδια εταιρία στο μαμά λογισμικό και μόνο παρόμοιων feature.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ξεκλειδωνω το κινητο μου λογω δουλειας περιπου 100φορες την μερα.οποτε φανταστειτε τι θα γινονταν στα κουμπια,αν δεν ειχα αυτην εφαρμογη.μετα απο δυο χρονια λιωσιματος του s5,

μου βγαζει 3ωρες sot και 1-2 μερες αναμονη σε κανονικη χρηση.αν μια εφαρμογη που με βοηθαει τοσο πολυ στην καθημερινοτητα μου τοτε ας χασω λιγο απο την αυτονομια μου.

παντως συνφωνω μαζι σου οτι ολα αυτα και ιδιως οι ναυαρχιδες να τα εχουν ενσωματωμενα.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που το δουλεύω τριτη μέρα το μικρο έχω να πω ότι η μπαταρία του με έχει εκπλήξει ευχάριστα. Μάλλον είναι όμοια τελικά με το s7 edge όσο και αν ακούγεται περίεργο...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο καταλαβα μια χαρα τα παει με την μπανταρια 4 ωρες οθονη στο 50% ωσο εκανα και με το s7 edge με ακρηβος την ιδια χρηση και στα δυο μια χαρα τα παει και ειναι και πανεμορφω και πολυ βολικο στη χρηση..
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους και καλό μήνα. επειδή γενικότερα ψάχνομαι για μια αλλαγή χωρίς να βιάζομαι κιόλας, όσοι κάνατε μετάβαση από s7 σε s8 εχει διαφορά στην κάμερα;;; ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να χαίρεστε την κινηταρα σας
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημέρα σε όλους και καλό μήνα. επειδή γενικότερα ψάχνομαι για μια αλλαγή χωρίς να βιάζομαι κιόλας, όσοι κάνατε μετάβαση από s7 σε s8 εχει διαφορά στην κάμερα;;;

 

Θεωρητικά ναι... πρακτικά δεν θα δεις κάποια αξιοσημείωτη διαφορά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους και καλό μήνα. επειδή γενικότερα ψάχνομαι για μια αλλαγή χωρίς να βιάζομαι κιόλας, όσοι κάνατε μετάβαση από s7 σε s8 εχει διαφορά στην κάμερα;;; ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να χαίρεστε την κινηταρα σας

Καλημέρα είναι καλύτερη η κάμερα.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους και καλό μήνα. επειδή γενικότερα ψάχνομαι για μια αλλαγή χωρίς να βιάζομαι κιόλας, όσοι κάνατε μετάβαση από s7 σε s8 εχει διαφορά στην κάμερα;;; ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να χαίρεστε την κινηταρα σας

Όχι :cool:

me > you
Link to comment
Share on other sites

Η πίσω κάμερα είναι λίγο καλύτερη. Η μπροστινή είναι κατά πολύ καλύτερη.

 

Σχετικά με την αυτονομία, θα έλεγα πως είναι βελτιωμένη σε σχέση με το s7, αλλά όχι στα ίδια επίπεδα με το edge.

Edited by GaNgBaNg
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι εκπληκτική συσκευή...Σήμερα την περιεργάστηκα...Και σε orchid grey...Απλά υπέροχη...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...