Jump to content

Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Μόνο με εφαρμογή από το playstore

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

super :whistle:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καποιος που εχει αρκετο καιρο τη συσκευη μπορει να μου πει γενικες εντυπωσεις του απο τη μπαραρια και το νεο φορμα της οθονης;

 

Οτι και να πεί κάποιος για την οθόνη , απλά ειναι λίγο, δεν υπάρχει τίποτα που να το πλησιάζει στον ανταγωνισμό.

Επίσης, το ότι η Google (αλλά έρχεται και η Apple) και υιοθετούν το format , κάτι λέει.

 

Σε ότι αφορά το θέμα της μπαταρίας, κάποιοι λέγαν ότι δεν θα φτάνει κλπ.

 

Η κατανάλωση ειναι απλά φοβερή. Εχει κάνει φοβερή δουλειά στο τομέα η SAMSUNG, ότι άλλο ακούσεις ειναι ψέμα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα. Διαβαζα τυχαια μερικα ποστ μιας και ειχα αρκετες μερες να διαβασω το νημα και ειδα διαφορα...κατι για Note 4, κατι για specs κτλ.

Δεν ξερω οσοι μιλανε εδω μεσα τι σκοπο εχουν, τι εμπειριες, τι αφορμες, ομως καλο ειναι επειδη τα φορουμ φτιαχτηκαν για να βοηθανε κοσμο, να μην λεμε ανοησιες επειδη εχουμε αγνοια ή επειδη αυτο μας βολευει.

Συγγνωμη που εκφραζομαι ετσι, αλλα το να λες ενα λογικο επιχειρημα με το να πετας πυροτεχνηματα εχει διαφορα.

ΟΣο αφορα το κινητο, εχοντας περασει απο διαφορες συσκευες (βλεπε υπογραφη μου) και οντως φαν της ευχαριστησης και της πρακτικοτητας που εγω ζητω,

εχω να πω για το s8+:

 

Θετικα:

-Αναλογια. Την αναλογια πρωτος την εβριζα. Ομως για οποιον θελει μεγαλη οθονη, το να παμε σε πιο πλατια κινητα δεν ειναι λυση, γιατι δεν κλεινουν τα δαχτυλα, δεν μπορεις να κρατησεις τη συσκευη. Για μενα λοιπον ειναι εξυπνο οτι απλα πηραν ενα s7 edge και το μακρυναν (ως προς την οθονη παντα), ετσι κρατανε την πρακτικτοτητα του πιασιματος σε ανεκτα-καλα επιπεδα και σου δινουν μεγαλυτερο πανελ. Στο μικρο S8 αυτο ειναι μειονεκτημα, καθως η οθονη παραειναι μακροστενη. Εκει θα ηθελα διαστασεις μεταξυ s7-s7 edge εξωτερικα και οθονη οσο παιρνει μεσα χωρις μπεζελ.

 

-Μπαταρια. Ισως καλυτερα αυτονομια, καθως με μικροτερη μπαταρια και μεγαλυτερη οθονη πετυχαν ισαξια ή και καλυτερη αυτονομια απο s7 edge. ΠΡωτος ελεγα οτι δε θα εχει καλη αυτονομια και με διεψευεσε η samsung. Χαιρομαι πολυ για αυτο γιατι ειναι σημαντικο να εχεις ανεξαρτησια απο πηγες, ειδικα αν εισαι πολλες ωρες εκτος. Προσωπικα τη μερα την βγαζω ο,τι και να κανω, αλλα πλεον καλοκαιρι να βγαζω 2 μερες τοσο ανετα το θεωρω μεγαλο θεμα, με το s7 edge τετοιες μερες δεν ξερω αν τις εβγαζα παντα διπλες, αλλα εχω βγαλει και αρκετες τριπλες με μια φορτιση, κυριως οταν ειμαι γραφειο πολλες ωρες οπου δεν μετακινουμαι σε κεραιες κτλ. Με χρηση εντονη παντα, πανω απο 3-4 ωρες ομιλιας και 4-5 οθονη και με ανοιχτα παντα wifi-data-4G. Δεν κλεινουν ποτε αυτα τα 2.

 

-Μενου Το μενου τους ειναι αρκετα ευχρηστο, με πολλες παραμετρους αλλα αν το μαθεις ειναι απλο και γρηγορο, τα βασικα τα μονταρεις δηλαδη αμεσα και απο εκει και περα οσο ασχολεισαι εχει πραγματα. Λετε για κακο launcher που χανει frames. Προσωπικα χεστηκα αν οταν κανω slide κατα πανω δεν το κανει τελεια. Ειναι η πιο πληρης συσκευη στην αγορα, θα ασχοληθω με παιδικα πραγματα? Ο καθε ενας αναλογα την ηλικια του και τα θελω του εχει διαφορετικα κριτηρια, εγω δεν ασχολουμαι με τετοια θεματα και τα θεωρω παιδικα, προσωπικη αποψη παντα σαν φιλος της τεχνολογιας και των κινητων, που ομως τα βλεπει σαν εργαλειο δουλειας και μεσο δικτυωσης αφου ειναι ενας μικροκοσμος εκει μεσα. Χωρια το φωτογραφικο κομματι.

 

-Καμερα. Η καμερα οπως λενε πολλοι δεν ειναι η καλυτερη. Καλυτερη καμερα ομως δεν υπαρχει, υπαρχει καλυτερη σε ενα τομεα και χειροτερη σε εναν αλλο. Ολοι ξερουμε οτι τα κινητα εχουν περιορισμους, και μειονεκτηματα. Δεν παυει ομως να δινει πολυ καλα αποτελεσματα, πολυ ευκολα, πολυ γρηγορα και χωρις να υστερει καπου.

 

Αυτα εν ολιγοις θεωρω οτι ειναι απο τα ουσιαστικα πλεονεκτηματα. υπαρχουν και αλλα.

 

Αρνητικα:

-Μεγεθος-πανω μπαρα. Για οποιον θελει χρηση με το ενα χερι δεν βολευει, ειδικα η πανω μπαρα ειναι αχρηστη. Προσωπικα αυτο με χαλαει περισσοτερο απο ολα. Παρολα αυτα επειδη και στα περισσοτερα κινητα ανω των 5,5" την μπαρα δυσκολα την φτανεις, δεν το απερριψα το κινητο, απλα συνηθισα τη χρηση με 2 χερια πιο συχνα.

 

-edge οθονη: ΠΡοσωπικα μου αρεσει αλλα για πολλους που τα πετανε δεξια-αριστερα ή που δεν προσεχουν ή που δεν βαζουν θηκες ή που δεν μπορουν να προσαρμοστουν στο κρατημα οπως πρεπει ειναι δυσχρηστες. Θα ηθελα μια εκδοση χωρις edge οθονη λοιπον, αλλα εμενα μαρεσει σχεδιαστικα πολυ. Επισης με 22 ευρω ασφαλεια, σπαστο μια φορα το χρονο...

 

-Σημα: Οντως το σημα ειναι πιο κατω απο τον ανταγωνισμο. Δεν ξερω αν οφειλεται στο χαμηλο σαρ αλλα καποιες κλησεις βγαινουν πιο δυσκολα σε οριακες καταστασεις, αυτο ειναι γεγονος νομιζω αλλα δε με καιει.

 

 

 

Ουδετερα:

αισθητηρας δακτυλικων. Επειδη δεν κλειδωνω ποτε το κινητο το θεωρω το πιο αχρηστο feature καθως μου τη σπαει καθε φορα που θελω να δειξω κατι να μου λενε " βαλε δαχτυλο". Το εχω ανοιχτο και ευχαριστιεμαι που παταω στην οθονη κατω στο κεντρο και ξεκλειδωνει σα να ειχε εκει αισθητηρα. Δεν εχω κρατικα μυστικα ουτε κωδικους τραπεζων μεσα, αλλα ακομα και αν το χασω, θα παω να τους αλλαξω, δε νομιζω να πεσω σε χακερ να βρει το πιν των τραπεζικων μου εφαρμογων πριν εγω ενεργησω...αρα κανω καθημερινα τη ζωη μου ευκολη παρα να ζοριζομαι με περιττα κλειδωματα. ΠΑρολα αυτα προσεχω για να εχω.

 

USB type C: ΠΡαγματικα ειναι το μελλον, ειναι ευχρηστο, μια ναυαρχιδα δε γινεται να μην το εχει, αλλα οντως παντα εχω το νου μου μην ξεχασω φορτιστη γιατι δε θα βρισκω αλλου καλωδιο αν τον ξεχασω.

Σιγουρα καποιους τους ενοχλει, αλλα δεν μπορει να ζητας την τελευταια λεξη της τεχνολογιας και να μην ενσωματωνουν τετοιες βελτιωσεις. Οκ ειναι δυσκολο αλλα ετσι ειναι καθε προσαρμογη.

 

Αυτα ετσι για να ξερουμε τι λεμε. Οποιος διαφωνει δεκτο, αλλα να κανουμε διαλογη με λογικη.

Το κινητο ειναι πολυ καλο, αλλα το ιδανικο για τον καθε ενα ειναι διαφορετικο, αναλογα τα θελω του, τα κομπλεξ του, τις συνηθειες του, τιςδουλειες του κτλ κτλ.

 

α! και την τιμη δεν την σχολιαζω, οποιος μπορει να σκεφτει λογικα καταλαβαινει γιατι ειναι εκει, εγω αν το πωλουσα θα ηθελα να το πουλαω πανακριβα. Οι εταιρειες δεν ειναι φιλανθρωπικα, οσο πουλανε σε μια τιμη δε θα τη ριχνουν. Το οτι επεσε τοσο προφανως με ευχαριστει, αλλα το οτι ξεκινησε απο εκει ψηλα, ειναι κατι λογικο. οποιος μπορει τα δινει, οποιος δε μπορει δε τα δινει. και οποιος σκεφτεται μεταπωληση, ας ξερει οτι δεν επενδυσει σε χρυσο, αλλα σε αναλωσιμες συσκευες του πιο γρηγορα αναλωσιμου κλαδου, της τεχνολογιας δηλαδη που πριν καν βγει εχει ξεπεραστει.

Σας τα επρηξα Παρασκευή βράδυ..συγγνώμη..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το ir ειναι ξεπερασμενο οπως και το ραδιοφωνο.αυτα πρεπει να πανε προς καταργηση και καλα εκανε και τα εβγαλε η samsung οπως και αλλες εταιριες.king ειχες note 5?ηταν η ποιο ολοκληρωμενη συσκευη απλα δεν ηξεραν οι ποιο πολλοι γιατι δεν κυκλοφορησε σε ευρωπη!και οχι το note 4 οπως λες!η οθονη του s8 plus ειναι 3 χρονια μπροστα απο ολες,ουτε mi mix και κινεζιες!οι κορεατες εχουν κανει τρομερη δουλεια!εξωγηινοι τεχνολογια!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Το ir ειναι ξεπερασμενο οπως και το ραδιοφωνο.αυτα πρεπει να πανε προς καταργηση και καλα εκανε και τα εβγαλε η samsung οπως και αλλες εταιριες.king ειχες note 5?ηταν η ποιο ολοκληρωμενη συσκευη απλα δεν ηξεραν οι ποιο πολλοι γιατι δεν κυκλοφορησε σε ευρωπη!και οχι το note 4 οπως λες!η οθονη του s8 plus ειναι 3 χρονια μπροστα απο ολες,ουτε mi mix και κινεζιες!οι κορεατες εχουν κανει τρομερη δουλεια!εξωγηινοι τεχνολογια!

Όχι note 5 δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου μιας και δεν ήρθε επίσημα Ελλάδα. Σίγουρα ανώτερο ποιοτικά από τα προηγούμενα απλά με είχε ξενίσει η SD και το IR που είχα πρώτο βγάλει σε εκείνο το κινητό. Η SD ξέρουμε όλοι ποσο χρήσιμη είναι δεν χρειάζεται να δίνουμε παραπάνω για να πάρουμε μοντέλο με μεγαλύτερη χωρητικότητα ευτυχώς την ξανά έβαλε μετά το λάθος της. Για την IR που λέτε την χρησιμοποιώ καθημερινά σε τηλεοράσεις στο σπίτι ηχεία ote tv air condition. Έχω δηλαδή άπειρα τηλεχειριστήρια στο χέρι μου. Τα έχω σαν toggles στην κεντρική οθόνη και τα δουλεύω συνεχεια όταν είμαι σπίτι.

 

Screenshot_20170701-002534.png

 

Και δεν καταλαβαίνω γιατί την έβγαλε τι κακό θα έκανε αν την άφηνε? Το ράδιο να το καταλάβω παίζονταν συμφέροντα. Όπως είπατε διαφορετικές ανάγκες έχει ο καθένας μας και τίποτα δεν είναι άχρηστο.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι note 5 δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου μιας και δεν ήρθε επίσημα Ελλάδα. Σίγουρα ανώτερο ποιοτικά από τα προηγούμενα απλά με είχε ξενίσει η SD και το IR που είχα πρώτο βγάλει σε εκείνο το κινητό. Η SD ξέρουμε όλοι ποσο χρήσιμη είναι δεν χρειάζεται να δίνουμε παραπάνω για να πάρουμε μοντέλο με μεγαλύτερη χωρητικότητα ευτυχώς την ξανά έβαλε μετά το λάθος της. Για την IR που λέτε την χρησιμοποιώ καθημερινά σε τηλεοράσεις στο σπίτι ηχεία ote tv air condition. Έχω δηλαδή άπειρα τηλεχειριστήρια στο χέρι μου. Τα έχω σαν toggles στην κεντρική οθόνη και τα δουλεύω συνεχεια όταν είμαι σπίτι.

 

Screenshot_20170701-002534.png

 

Και δεν καταλαβαίνω γιατί την έβγαλε τι κακό θα έκανε αν την άφηνε? Το ράδιο να το καταλάβω παίζονταν συμφέροντα. Όπως είπατε διαφορετικές ανάγκες έχει ο καθένας μας και τίποτα δεν είναι άχρηστο.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Προσωπικά (αναφέρθηκε και παραπάνω) εχω το Logitech Harmony (που έχει και smartphone app) οποτε ετσι κι αλλιως δεν χρησιμοποιώ το κινητο για τις συσκευές. Τσεκαρέ το ειναι πολύ καλο

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3-4 μέρες με τη συσκευή είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Η οθόνη είναι φοβερή και ειναι το μεγαλο θετικο της συσκευης.

Εχω ήδη συνηθίσει τη διαφορετική ανάλυση και τις γωνίες αν και συνεχίζω να θεωρώ τις edge εντελώς εφετζιδικες και αρνητικό γιατι σε μια πτώση είναι πολύ ευπαθείς. Δεν είδα κάτι έντονο σε ροζ αποχρώσεις κλπ

 

Η μπαταρία είναι εξαιρετική και με εξέπληξε πολυ θετικά. Είχα πριν το Α5-16 με φοβερή μπαταρία που ξεχνούσα να φορτίσω για μέρες, θεωρώ με αντίστοιχη χρήση το s8+ είναι πολύ κοντα. Δεν το περίμενα τόσο καλή

 

Το δακτυλικό αποτύπωμα στην πλάτη εμένα με βόλεψε ήδη, καλύτερα από μπροστά.

 

Έχει πολύ δυνατό ακουστικό αφού αναγκάζομαι να έχω τον ηχο περίπου στη μέση Γιατί διαφορετικά ακούγεται ο συνομιλητής σου στους τριγύρω!!

 

Η κάμερα διχνει εξαιρετική και ημέρα και νύχτα. Έχω τραβήξει λίγες φωτο στο auto αλλά είναι πολύ καλές.

 

Η συσκευη με βόλεψε απίστευτα για τη δουλειά που την ήθελα. Μεγάλη οθόνη για σερφάρισμα & email και μεγάλα πλήκτρα για να γράφω απροβλημάτιστα. Και για την καλή κάμερα.

 

Το μόνο που δεν έχω συνηθίσει ακόμα είναι το βάρος και το μέγεθος της συσκευής στο χέρι μου... Προς το παρόν με "κουράζει" πιο πολυ απο το μικροτερο κι ελαφρυτερο Α5 αλλα σιγα σιγα ελπίζω να την νιώθω οκ.

Όπως είπα & πριν θεωρώ αρνητικό το κομμάτι φορτιστής με διαφορετικό βύσμα γιατι αυτόματα εκμηδενίζονται οι πιθανότητες να βρεις συμβατό φορτιστή σε μια ώρα ανάγκης.

Γενικά με τιμή κάτω από 700 ευρώ τη θεωρώ κορυφαία επιλογή για κάποιον που θέλει android και samsung.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα & πριν θεωρώ αρνητικό το κομμάτι φορτιστής με διαφορετικό βύσμα γιατι αυτόματα εκμηδενίζονται οι πιθανότητες να βρεις συμβατό φορτιστή σε μια ώρα ανάγκης.

 

Παιδια αυτο με το USB TYPE-C βυσμα που λετε δεν εχει βαση....δε χρειαζετε να κουβαλατε το φορτιστη ! και το καλωδιο μονο να εχετε μαζι φτανει ! Σας φαινετε ογκώδες (!) και βαρυ (!) και το καλωδιο ? Μεσα στη συσκευασια εχει μικρο ανταπτορακι που κουμπωνει σε οποιοδηποτε microUSB καλωδιο ! Μπορειτε να βρειτε τετοια ανταπτορακια πλεον παντου με ελαχιστο κοστος!

Σε λιγο καιρο παντου θα υπαρχει το TYPE-C !

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα & πριν θεωρώ αρνητικό το κομμάτι φορτιστής με διαφορετικό βύσμα γιατι αυτόματα εκμηδενίζονται οι πιθανότητες να βρεις συμβατό φορτιστή σε μια ώρα ανάγκης.

 

Το θέμα με το type-c είναι ότι δεν πρόκειται για κάποια παραξενιά της Samsung ή κάποια προσπάθεια να διαφοροποιηθει από τους άλλους για να στα παίρνει ή για κάποιο άλλο λόγο αλλά είναι το νέο πρότυπο...

Απλα έχεις πέσει στη μετάβαση, ήδη όλες οι νέες συσκευές από πέρσι αυτό φορούν.

Δεν θα υπάρχουν ασυμβατότητες σε βάθος λιγου χρόνου και όλοι θα έχουν αυτό.

 

Τωρα αν δεν μπορεις να το καταλάβεις ότι απλά έχεις πέσει στη μετάβαση (όπως όλοι μας) και γι'αυτο η οποία ταλαιπωρία, παω πάσο, εγώ προσπάθησα :D

Link to comment
Share on other sites

Το εχω βαλει ΗΔΗ στο πορτοφολι μου! Αλλα δεν το θεωρώ επαρκή λύση.

Ok. Δεν διαφωνώ ότι είμαστε στη μετάβαση... Απλά με την κρίση που υπαρχει στην Ελλάδα θα κάνουμε 2-3 Χρόνια να ανανεωθούν όλοι.

Υγ: μάστορας την προηγούμενη εβδομάδα μου ζητούσε το ΧΟΝΤΡΌ βύσμα Νοκια!!!! Θεός!

Link to comment
Share on other sites

Ηταν μπροστα με το usb 3.0 στο note 3 και γυρισε παλι σε 2.0 στο note 4. Γενικα δε ξερουν τι τους γινεται, δειγμα ανικανοτητας ληψης αποφασεων απο την ηγεσια τους....

 

 

Btw. Δε το πηρα τελικα. Το note θα ναι το καλυτερο κινητο των τελευταιων 121 χρονων με σωστη θεση για δαχτυλικο αποτυπωμα και με καμερα παλι 2 χρονια μπροστα απο τους αλλους στο ιδιο μεγεθος με το + . Το επιπλεον 0,1 σε ιντσες θα το δωσει το λιγοτερο rounded display!

Edited by panosmaldini

[sIGPIC][/sIGPIC]οσο λαθος και να κανει θα επιμενει

o,τι και να του πεις βρισκει απαντηση

ο,τι δικιο και να εχεις το χανεις -τι ειναι??

- Ο Μ***ΚΑΣ ( συχνα αναφερεται και ως ο "ανικητος".. )

Link to comment
Share on other sites

Όντως το τηλέφωνο είναι ότι καλύτερο στον τομέα οθόνη. Λόγω android δεν το λες και ότι πιο smooth ίσως βέβαια φταίει το touchwiz (δεν το δοκίμασα ακόμα με nova launcher ).

Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να φανεί χαζό αν βρεις το hybrid slim slot που παίρνει 2 sims μπορείς να το τοποθετήσεις στο απλό s8 plus και να δουλέψει με 2 καρτες;

Link to comment
Share on other sites

Όντως το τηλέφωνο είναι ότι καλύτερο στον τομέα οθόνη. Λόγω android δεν το λες και ότι πιο smooth ίσως βέβαια φταίει το touchwiz (δεν το δοκίμασα ακόμα με nova launcher ).

Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να φανεί χαζό αν βρεις το hybrid slim slot που παίρνει 2 sims μπορείς να το τοποθετήσεις στο απλό s8 plus και να δουλέψει με 2 καρτες;

Οχι... Δεν θεωρω οτι έχε να κανει με το slot.

Edited by koklas
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω που λετε καποιοι δεν ειναι και το ποιο smooth..δηλαδη για να καταλαβω...επειδη ξεκλειδωνουν οι κινεζιες ελαχιστα χιλιοστα του δευτερολεπτου ποιο γρηγορα παει να πει οτι ειναι καλυτερα;καθε χρονο μας παρουσιαζει το καλυτερο τηλεφωνο που υπαρχει και φετος με αυτα που εβγαλε ειναι 2 χρονια μπροστα απο των ανταγωνισμο!!χαρειτε τις συσκευες σας γιατι αλλοι κανουν το παν να τα αποκτησουν και δεν μπορουν!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ηταν μπροστα με το usb 3.0 στο note 3 και γυρισε παλι σε 2.0 στο note 4. Γενικα δε ξερουν τι τους γινεται, δειγμα ανικανοτητας ληψης αποφασεων απο την ηγεσια τους....

 

 

Btw. Δε το πηρα τελικα. Το note θα ναι το καλυτερο κινητο των τελευταιων 121 χρονων με σωστη θεση για δαχτυλικο αποτυπωμα και με καμερα παλι 2 χρονια μπροστα απο τους αλλους στο ιδιο μεγεθος με το + . Το επιπλεον 0,1 σε ιντσες θα το δωσει το λιγοτερο rounded display!

 

Μια χαρα ξερουν τι τους γινεται.

 

Εβαλε στο Note 3 το Usb type 3 γιατι ηταν η αναβαθμιση της εποχης,απλος! Πολυ δεν ηθελαν το μεγαλο καλωδιο και οσοι ειχαν το USB 2 ειχαν δυσκολια στο να το βαλουν.Ακομα και σε εξωτερικους σκληρους οπου η δουλεια τους ειναι να αντιγραφουν αρχεια,και εκει απετυχε το USB 3.

 

Δεν ηταν φαουλ της εταιρειας αλλα ηταν φαουλ του κοινου και του βυσματος.

 

Πλεον με το Type C εχουμε την ευκολια του να βαζουμε το βυσμα οπως θελουμε αλλα και την μεταφορα ηχου κατι που δεν ειχε το 2 και την πιο γρηγορη φορτιση.

 

Αν καποιος τα θεωρει αυτα χαζα καλο θα ειναι να επιστρεψει στα κροκοδιλακια που βαζουμε μπρος τα αυτοκινητα....

Link to comment
Share on other sites

Τι παραπανω θα σου δωσει το usb 3.0 απο το usb 2.0?ετσι εβγαλε και το blu ray η sony στους υπολογιστες και επιασε πατο!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Περί usb type-c...

 

Η μεταφορά ήχου με αφήνει αδιάφορο. Η μεγαλύτερη ταχύτητα μεταφοράς δεν είναι καν συμβατή αυτή τη στιγμή, και ούτε θα είναι για πολλά χρόνια.

 

Η γρήγορη φόρτιση είναι ένας αχταρμάς, τα specifications είναι μπάχαλο και επιτρέπουν τον κάθε κατασκευαστή να φτιάξει το δικό του καλώδιο type-c, έτσι είναι άκρος επικίνδυνο ένα καλώδιο διαφορετικού κατασκευαστή καθώς μπορεί να κάψει μια μη-συμβατή συσκευή: άρα type-c με type-c δεν είναι απαραίτητα συμβατές... μπάχαλο.

 

Για το μπέρδεμα της γρήγορης φόρτισης, πρέπει να αλλάξουμε ~20 καλώδια που έχουμε στην ζωή μας εδώ και δεκαετίες.

 

Τολμάς να κάνεις quick charge το σαμσουνγκι σου με ξένο καλώδιο, εεε;

 

Το usb type-c, εγώ προσωπικά το θεωρώ μέγα φέσι :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Περί usb type-c...

 

Η μεταφορά ήχου με αφήνει αδιάφορο. Η μεγαλύτερη ταχύτητα μεταφοράς δεν είναι καν συμβατή αυτή τη στιγμή, και ούτε θα είναι για πολλά χρόνια.

 

Η γρήγορη φόρτιση είναι ένας αχταρμάς, τα specifications είναι μπάχαλο και επιτρέπουν τον κάθε κατασκευαστή να φτιάξει το δικό του καλώδιο type-c, έτσι είναι άκρος επικίνδυνο ένα καλώδιο διαφορετικού κατασκευαστή καθώς μπορεί να κάψει μια μη-συμβατή συσκευή: άρα type-c με type-c δεν είναι απαραίτητα συμβατές... μπάχαλο.

 

Για το μπέρδεμα της γρήγορης φόρτισης, πρέπει να αλλάξουμε ~20 καλώδια που έχουμε στην ζωή μας εδώ και δεκαετίες.

 

Τολμάς να κάνεις quick charge το σαμσουνγκι σου με ξένο καλώδιο, εεε;

 

Το usb type-c, εγώ προσωπικά το θεωρώ μέγα φέσι :wacko:

Το οτι σε αφηνει αδιαφορο δεν ειναι επιχειρημα....

 

Για τις ταχυτητες μεταφορας καλο ειναι να υπαρχει και οταν βγουν θα το εχουμε ετοιμο...

Παντα επρεπε να προσεχουμε τα καλωδια που εχουμε μιας και το φθηνο δεν ειναι παντα καλο.

Εγω εχω Blitzwolf μαζι με το μαμα και ειμαι μια χαρα μεχρι στιγμης.

 

Το Type c εγω το θεωρω καινοτομια και ειναι καλοδεχουμενο

Link to comment
Share on other sites

Άρα το usb type-c είναι καινοτομία όταν...

 

1) μεταφέρεις ήχο...

2) και περιμένεις 10 χρόνια για να εκμεταλλευθείς την ταχύτητα του, όπου και θα βγει το usb type-super-d και ξανά θα τρέχεις να αναβαθμίσεις...

3) και πρέπει να αγοράσεις νέα πανάκριβα καλώδια... ενώ τα προηγούμενα usb καλώδια σου ήταν μια χαρά... δεν και έχριζαν αλλαγή...

 

ε λυπάμαι, αλλά αυτό κατά την γνώμη μου και με όλο τον σεβασμό, δεν είναι καινοτομία. Εγώ το λέω marketing, θυμίζει τα κόλπα της apple που κάθε λίγα χρόνια αλλάζει βύσματα (lighting port?).

 

το 1. και 2. που αναφέρω παραπάνω, μάλλον θα μπορούσαν να εφαρμοστούν και με το απλό usb... αν ήθελαν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου. Κάτι που βγήκε σήμερα είναι παλιό αύριο. Αυτή είναι η τεχνολογία. Εσύ θεωρείς ότι δίνεις αρκετά χρήματα για 2 3 5? Καλώδια. Αυτός πχ που αγόρασε 800 ευρώ μια κάρτα γραφικών ή 600 έναν επεξεργαστή θα έπρεπε να αυτοκτονίσει μιας και σε 6 μήνες το πολύ θα έχει βγει το νέο μοντέλο και το δικό του θα έχει παλιώσει... Αυτή είναι η τεχνολογία και κάθε βήμα που γίνεται είναι υπέρ μας. Αν ήταν για μάρκετινγκ και διαφήμιση η Samsung δεν θα είχε αντάπτορα για το vr και έτσι θα έπρεπε να αγοράσεις 2 vr για να κάνεις την δουλειά σου αν έχεις s7 και s8.

 

Επίσης η Apple κράτησε αρκετό καιρό το βύσμα της και αυτό είναι άλλη ιστορία. Στην Apple πρέπει να τα δώσεις για ένα Apple certified καλώδιο από το οποίο η Apple βγάζει κέρδος έστω κι αν είναι από 3ο κατασκευαστή.

 

Η πορεία θα δικαιώσει έναν από τους δύο μας αργά ή γρήγορα.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα το usb type-c είναι καινοτομία όταν...

 

1) μεταφέρεις ήχο...

2) και περιμένεις 10 χρόνια για να εκμεταλλευθείς την ταχύτητα του, όπου και θα βγει το usb type-super-d και ξανά θα τρέχεις να αναβαθμίσεις...

3) και πρέπει να αγοράσεις νέα πανάκριβα καλώδια... ενώ τα προηγούμενα usb καλώδια σου ήταν μια χαρά... δεν και έχριζαν αλλαγή...

 

ε λυπάμαι, αλλά αυτό κατά την γνώμη μου και με όλο τον σεβασμό, δεν είναι καινοτομία. Εγώ το λέω marketing, θυμίζει τα κόλπα της apple που κάθε λίγα χρόνια αλλάζει βύσματα (lighting port?).

 

το 1. και 2. που αναφέρω παραπάνω, μάλλον θα μπορούσαν να εφαρμοστούν και με το απλό usb... αν ήθελαν.

 

φιλε μου, παρε αλλη συσκευη αν το προβλημα σου ειναι το type C. Ολους μας ενοχλει το να μη βρισκουμε παντου καλωδια, αλλα οταν κατι εξελισσεται, δε μπορεις παρα να περιμενεις να υοθετηθει απο ολους.

Προσωπικα εχω μια go pro πλεον στο σπιτι, και σκεφτομαι να παρω και κινεζικο τηλεφωνο, και τα 2 εχουν type C. ΠΡεπει να τους βριζω ολους που εβαλαν αυτο το βυσμα?

Καταλαβε το, μια μεταβαση σε κατι νεο ετσι γινεται, αν δε σαρεσει μην το παιρνεις.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλο κάρβουνο Παίδες !!!

 

παμε παρακάτω!!!!

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Άρα το usb type-c είναι καινοτομία όταν...

 

1) μεταφέρεις ήχο...

2) και περιμένεις 10 χρόνια για να εκμεταλλευθείς την ταχύτητα του, όπου και θα βγει το usb type-super-d και ξανά θα τρέχεις να αναβαθμίσεις...

3) και πρέπει να αγοράσεις νέα πανάκριβα καλώδια... ενώ τα προηγούμενα usb καλώδια σου ήταν μια χαρά... δεν και έχριζαν αλλαγή...

 

ε λυπάμαι, αλλά αυτό κατά την γνώμη μου και με όλο τον σεβασμό, δεν είναι καινοτομία. Εγώ το λέω marketing, θυμίζει τα κόλπα της apple που κάθε λίγα χρόνια αλλάζει βύσματα (lighting port?).

 

το 1. και 2. που αναφέρω παραπάνω, μάλλον θα μπορούσαν να εφαρμοστούν και με το απλό usb... αν ήθελαν.

 

Η διαφορά ειναι πως η Samsung έβαλε το επομενο Universal προτυπο. Θα ταλαιπωρηθεις (που σιγα την ταλαιπωρια εχει converter μεσα στο κουτι)για 2-3 μηνες και μετα θα το εχουν ολοι. Η Apple βαζει κατι οπου μονο η Apple εχει

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 3 περίπου ώρες στα χέρια μου την νέα μου συσκευή. S8+ σε coral blue. Δυστυχώς ακόμη η διάσταση μου φαίνεται πάρα πολύ κακή. Προέρχομαι από galaxy note 3. Συνηθίζεται άραγε?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...