Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ, το κατάλαβα. Μιλάς για το google messenger, σωστά;

Πώς μπορώ να έχω πάντα 160 χαρακτήρες για το πρώτο μήνυμα και όχι 70; Από που το ρυθμίζω αυτό;

Και τα emoticons πώς μπορώ να τα βλέπω; Πρέπει να το επιλέξω κι αυτό από κάπου;

Για τα emoticons νομίζω θα πρέπει να σου στείλουν με την ίδια εφαρμογή για να τα δείς.
Link to comment
Share on other sites

Για τους 160 χαρακτήρες, πας ρυθμίσεις /συνθέτες ρυθμίσεις /μόνο απλοί χαρακτήρες.

 

Οκ, ευχαριστώ! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τα emoticons νομίζω θα πρέπει να σου στείλουν με την ίδια εφαρμογή για να τα δείς.

 

Δηλαδή, τα emoticons μεταφέρονται κανονικά από google messenger σε google messenger, από textra σε textra, και πάει λέγοντας;

Περίεργο μου φαίνεται αυτό, αλλά μάλλον, το γνωρίζεις και το λες...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία σχετικά με την έκδοση 5.1 σε 2 διαφορετικά κινητά.

Στο Doogee X5 έχει στη μπάρα το γνωστό κουμπί Sync ενώ στο Jiayu S3 Plus, που παρέλαβα την προηγούμενη βδομάδα, δεν φαίνεται πουθενά το κουμπί αλλά ο συγχρονισμός των επαφών, του ημερολογίου κλπ της Google γίνεται κανονικά κάθε φορά που το συνδέω είτε με Wifi είτε με data.

 

Έχω επισημάνει, βέβαια, και άλλες διαφορές στις ενότητες του λογισμικού αλλά δεν καταλαβαίνω σε τι οφείλεται η μη εμφάνιση του συγχρονισμού.

Μπορεί κάποιος να δώσει εξήγηση;

 

Το απαντάς μόνος σου...;)

 

 

 

Έχω μια απορία σχετικά με την έκδοση 5.1 σε 2 διαφορετικά κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος ζώνη ώρας;

 

Έχω ενεργή την αυτόματη ζώνη ώρας.

Σήμερα δεν άνοιξα από το πρωί δεδομένα κινητής και κάποια στιγμή είδα ότι έλεγε μια ώρα πίσω.

Πάω ρυθμίσεις, (κλειστά τα δεδομένα κινητής ακόμα), απενεργοποιώ την αυτόματη ζώνη,

αλλά για να έχω σωστή ώρα, έπρεπε να αλλάξω το GTM+01:00 Χειμερινή ώρα Κεντρικής Ευρώπης που είχε,

σε GTM+02:00 Χειμερινή ώρα Ανατολικής Ευρώπης.

Με το που ενεργοποιώ την αυτόματη ζώνη, (πάλι με κλειστά τα δεδομένα κινητής),

γυρίζει σε GTM+01:00 και δείχνει μια ώρα πίσω.

Χθες την είχε πάει πάλι μια ώρα πίσω ενώ ήμουν στο σπίτι με wifi κανονικά. Τι να παίζει δεν μπορώ να καταλάβω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργή την αυτόματη ζώνη ώρας.

Σήμερα δεν άνοιξα από το πρωί δεδομένα κινητής και κάποια στιγμή είδα ότι έλεγε μια ώρα πίσω.

Πάω ρυθμίσεις, (κλειστά τα δεδομένα κινητής ακόμα), απενεργοποιώ την αυτόματη ζώνη,

αλλά για να έχω σωστή ώρα, έπρεπε να αλλάξω το GTM+01:00 Χειμερινή ώρα Κεντρικής Ευρώπης που είχε,

σε GTM+02:00 Χειμερινή ώρα Ανατολικής Ευρώπης.

Με το που ενεργοποιώ την αυτόματη ζώνη, (πάλι με κλειστά τα δεδομένα κινητής),

γυρίζει σε GTM+01:00 και δείχνει μια ώρα πίσω.

Χθες την είχε πάει πάλι μια ώρα πίσω ενώ ήμουν στο σπίτι με wifi κανονικά. Τι να παίζει δεν μπορώ να καταλάβω.

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο blackview breeze v2 που είχα. Για να μην έχω θέμα έκανα αυτό που έκανες και εσύ, έβγαλα αυτόματη ζώνη και έβαλα +2 και ήταν εντάξει. Το θέμα είναι ότι το έκανε όταν δεν είχα σήμα! Σε εκείνη την συσκευή πολλές φορές την μέρα λογο κακού σήματος είχα 0 σήμα και τότε μόνο γυρνούσε πίσω την ώρα. Μόλις έπιανε σήμα σε μερικά δευτερόλεπτα άλλαζε κανονικά η ώρα. Και καταλάβαινα πότε το κάνει γιατί όταν ήταν κλειδωμένη η συσκευή και πήγαινα να ξεκλειδώσω στην status bar η ώρα ήταν σωστή αλλά το widget της ώρας δεν είχε ενημερωθεί ακόμα και το έκανε μόλις άναβε η οθόνη. Δες στις ρυθμίσεις->μπαταρία μήπως σου κόβεται το σήμα. Δώσε ένα screenshot να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Απορία το Google photos που αποθηκεύει τις φωτογραφίες αν το αφήσουμε να κάνει sync? Στο dri e?
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο blackview breeze v2 που είχα. Για να μην έχω θέμα έκανα αυτό που έκανες και εσύ, έβγαλα αυτόματη ζώνη και έβαλα +2 και ήταν εντάξει. Το θέμα είναι ότι το έκανε όταν δεν είχα σήμα! Σε εκείνη την συσκευή πολλές φορές την μέρα λογο κακού σήματος είχα 0 σήμα και τότε μόνο γυρνούσε πίσω την ώρα. Μόλις έπιανε σήμα σε μερικά δευτερόλεπτα άλλαζε κανονικά η ώρα. Και καταλάβαινα πότε το κάνει γιατί όταν ήταν κλειδωμένη η συσκευή και πήγαινα να ξεκλειδώσω στην status bar η ώρα ήταν σωστή αλλά το widget της ώρας δεν είχε ενημερωθεί ακόμα και το έκανε μόλις άναβε η οθόνη. Δες στις ρυθμίσεις->μπαταρία μήπως σου κόβεται το σήμα. Δώσε ένα screenshot να δούμε!

 

Άρα δεν είμαι ο μόνος που του συμβαίνει και πολύ πιθανόν να συμβαίνει και σε άλλους αλλά επειδή είναι σύντομο, ίσως να μην το έχουν προσέξει. Πως βλέπω στο ρυθμίσεις->μπαταρία αν κόβεται το σήμα;

http://s23.postimg.org/90tui5alj/Screenshot_2016_02_19_19_49_41.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είμαι ο μόνος που του συμβαίνει και πολύ πιθανόν να συμβαίνει και σε άλλους αλλά επειδή είναι σύντομο, ίσως να μην το έχουν προσέξει. Πως βλέπω στο ρυθμίσεις->μπαταρία αν κόβεται το σήμα;

http://s23.postimg.org/90tui5alj/Screenshot_2016_02_19_19_49_41.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160219/b24e676ed2bb1b60d0a320c1752cfc9c.jpg

 

Πατάς πάνω στο διάγραμμα και σου ανοίγει αυτό που σου δείχνω. Λέει σήμα δικτύου θα το δεις. Όπου κόκκινο είναι κομμένο σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Το απαντάς μόνος σου...;)

 

Τελικά, η απορία λύθηκε, όχι, βέβαια, με τη δική μου "απάντηση", αλλά με τη βοήθεια συμφορουμίτη ο οποίος έγραψε στο νήμα του Jiayu S3 ότι οι συγχρονισμοί βρίσκονται μέσα στην Ενότητα "Λογαριασμοί/Google"

Link to comment
Share on other sites

Πατάς πάνω στο διάγραμμα και σου ανοίγει αυτό που σου δείχνω. Λέει σήμα δικτύου θα το δεις. Όπου κόκκινο είναι κομμένο σήμα.
Δεν βλέπω κόκκινα

http://s15.postimg.org/kcyjph8x7/Screenshot_2016_02_19_20_16_58.png

 

 

όταν βρίσκω μια απλή διεύθυνση στο Google maps πως την βλέπω και σαν street view? κάπως το έκανα αλλά δεν θυμάμαι

 

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να δεις εικόνα του δρόμου. Δημιουργείς πινέζα και μετά σου εμφανίζει εικόνα και βλέπεις.

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι όντως! Άρα από σήμα είμαστε εντάξει! Εγώ το battery drain σου βλέπω τώρα και σκέφτομαι ότι δεν σου έχει κάνει εντύπωση που η μπαταρία σου δεν κρατάει τόσο όσο πιο παλιά? Εκτός και αν είχε εξ αρχής θέμα. Δες την μπάρα που λέει κανονική λειτουργία. Κάτι κρατάει την συσκευή σου ενεργή(ξυπνια) είσαι ροοτ?

 

Τώρα παρατήρησα και τις ενεργες εφαρμογές πάνω στην μπάρα. Δες τι δεν χρειάζεσαι και είναι περιττό και διώξτες! Όπως καθαριστές για μνήμη που δεν κάνουν τίποτα και αυτές που και καλά σου κρατάνε περισσότερη μπαταρία δώστες δρόμο!

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως! Άρα από σήμα είμαστε εντάξει! Εγώ το battery drain σου βλέπω τώρα και σκέφτομαι ότι δεν σου έχει κάνει εντύπωση που η μπαταρία σου δεν κρατάει τόσο όσο πιο παλιά? Εκτός και αν είχε εξ αρχής θέμα. Δες την μπάρα που λέει κανονική λειτουργία. Κάτι κρατάει την συσκευή σου ενεργή(ξυπνια) είσαι ροοτ?

 

Τώρα παρατήρησα και τις ενεργες εφαρμογές πάνω στην μπάρα. Δες τι δεν χρειάζεσαι και είναι περιττό και διώξτες! Όπως καθαριστές για μνήμη που δεν κάνουν τίποτα και αυτές που και καλά σου κρατάνε περισσότερη μπαταρία δώστες δρόμο!

 

Τι να είναι όμως αυτό που την κρατά ενεργή; Όχι, δεν είμαι root.

Θα δω αν μπορέσω να το εντοπίσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι να είναι όμως αυτό που την κρατά ενεργή; Όχι, δεν είμαι root.

Θα δω αν μπορέσω να το εντοπίσω.

Αν δεν είσαι root δεν θα μπορέσεις. Αν ήσουν με μια εφαρμογή μπορούσες πολύ εύκολα και βρίσκαμε το πρόβλημα. Αν και το πιο πιθανό είναι το κλασσικό των g play services αλλά και πάλι για να κόψεις τα services που φταίνε ή να κόψεις τα permission που χρησιμοποιούν αυτά τα services πρέπει να είσαι ρουτ. Αλλιώς επαναφορά εργοστασιακών ή επανεγκατάσταση από πισι το λογισμικό της συσκευής και αν πάλι τα ίδια κατά πάσα πιθανότητα θα φταίει το g play services. Ξεκινά με εφαρμογές και βλέπουμε! Ρώτα καλύτερα και στο θέμα της συσκευής σου αν και εφόσον υπάρχει στο φορουμ, αλλιώς εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι root δεν θα μπορέσεις. Αν ήσουν με μια εφαρμογή μπορούσες πολύ εύκολα και βρίσκαμε το πρόβλημα. Αν και το πιο πιθανό είναι το κλασσικό των g play services αλλά και πάλι για να κόψεις τα services που φταίνε ή να κόψεις τα permission που χρησιμοποιούν αυτά τα services πρέπει να είσαι ρουτ. Αλλιώς επαναφορά εργοστασιακών ή επανεγκατάσταση από πισι το λογισμικό της συσκευής και αν πάλι τα ίδια κατά πάσα πιθανότητα θα φταίει το g play services. Ξεκινά με εφαρμογές και βλέπουμε! Ρώτα καλύτερα και στο θέμα της συσκευής σου αν και εφόσον υπάρχει στο φορουμ, αλλιώς εδώ!

Ευχαριστώ. Doogee f5 έχω. Είχα προσπαθήσει να το κάνω root με το kingo αλλά δεν το έβλεπε.

Στη συνέχεια διαπίστωσα ότι καλύτερα που δεν έγινε, γιατί δεν παίζει το OTE TV GO σε rooted συσκευές από τη μια, και από την άλλη, γιατί στης γυναίκας μου που το έκανα root, γέμισε με διάφορα (αναδυόμενα να τα πω;); ), κάτι σαν διαφημιστικά τέλος πάντων, που δεν βγαίνουν με τίποτα, και απ' ότι μου είπαν τα έχει βάλει το kingo.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Doogee f5 έχω. Είχα προσπαθήσει να το κάνω root με το kingo αλλά δεν το έβλεπε.

Στη συνέχεια διαπίστωσα ότι καλύτερα που δεν έγινε, γιατί δεν παίζει το OTE TV GO σε rooted συσκευές από τη μια, και από την άλλη, γιατί στης γυναίκας μου που το έκανα root, γέμισε με διάφορα (αναδυόμενα να τα πω;); ), κάτι σαν διαφημιστικά τέλος πάντων, που δεν βγαίνουν με τίποτα, και απ' ότι μου είπαν τα έχει βάλει το kingo.

Εγώ με το kingo δεν είχα κανένα θέμα πάντως! Μια εφαρμογή μου έβαζε και την έβγαζα απευθείας. Ακόμη και συστεμ απ να σου βάλει μπορεί να το βγάλεις με κάποιον uninstaller. Εξάλλου γιαυτό και κάνεις το root όχι για να γεμίσεις με αναδυόμενα όπως τα είπες αλλά να τα αποφύγεις και αυτά! Αφού εχεις doogee σίγουρα θα υπάρχει η ρομ του και την περνάς εύκολα με sp flash tools.

Link to comment
Share on other sites

Το kingo βαζει τετοια, ομως υπαρχουν στο youtube διαδικασιες αφαιρεσης

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το kingo βαζει τετοια, ομως υπαρχουν στο youtube διαδικασιες αφαιρεσης

Ναι, είναι μια διαδικασία που είχα προσπαθήσει αλλά δεν τα είχα καταφέρει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα γιατί δεν έβαλε τίποτα το kingο? Μόνο μια την οποία την έβγαλα απευθείας!

 

Μέχρι εργοστασιακές έκανα, λέω θα φύγουν. Τίποτα όμως φίλε μου. Λες και δεν έκανα καθόλου επαναφορά εργοστασιακών.

Σκέψου ότι μερικές φορές ούτε στις επαφές δε μπορούσα να μπω από τα πολλά διαφημιστικά ή προτεινόμενα προγράμματα που έσκαγαν. :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι εργοστασιακές έκανα, λέω θα φύγουν. Τίποτα όμως φίλε μου. Λες και δεν έκανα καθόλου επαναφορά εργοστασιακών.

Σκέψου ότι μερικές φορές ούτε στις επαφές δε μπορούσα να μπω από τα πολλά διαφημιστικά ή προτεινόμενα προγράμματα που έσκαγαν. :O

Adaway να σωθείς! Για μένα μόλις κάνει κάποιος root είναι must have app! Το πιο βασικό για έναν απλό χρήστη που δεν θα προχωρήσει παραπάνω με xposed modules, greenify και services κάνει root για να έχει κάποιο adblocker app αλλιώς τι να το κάνει? Μόνο να αφαιρεί system app?

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Adaway να σωθείς! Για μένα μόλις κάνει κάποιος root είναι must have app! Το πιο βασικό για έναν απλό χρήστη που δεν θα προχωρήσει παραπάνω με xposed modules, greenify και services κάνει root για να έχει κάποιο adblocker app αλλιώς τι να το κάνει? Μόνο να αφαιρεί system app?

 

Εσύ το root με το kingo το έκανες στο doogee x5; Το είδε σαν συσκευή δηλαδή;

Εμένα μου έγραφε να συνδέσω τη συσκευή ενώ ήταν συνδεδεμένη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εσύ το root με το kingo το έκανες στο doogee x5; Το είδε σαν συσκευή δηλαδή;

Εμένα μου έγραφε να συνδέσω τη συσκευή ενώ ήταν συνδεδεμένη.

Με το kingo είχα κάνει το blackview breeze v2 το x5 που έχω τώρα μετά το breeze είναι με supersu installed από twrp.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το root με το kingo το έκανες στο doogee x5; Το είδε σαν συσκευή δηλαδή;

Εμένα μου έγραφε να συνδέσω τη συσκευή ενώ ήταν συνδεδεμένη.

Αν δεν βλέπει τη συσκευή σου τότε μάλλον δεν έχεις περάσει τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...