Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολου!!!μου επεσε το κινητο μου (sony xperia arch) και εσπασε η οθονη!!!το κινητο αναβει κανονικα αλλα ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν δειχνει τιποτα....ΜΑΥΡΙΛΑΑ!!!

η ερωτηση ειναι αν μπορω με καποιο τροπο να εχω προσβαση στις επαφες μου....ειναι αναγκη να τις βρω!!!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να απάντησω στο θέμα της μπαταρίας. Αυτά που λέτε ότι πρέπει να φτάσει στο μηδέν τοις 100 η μπαταρία ίσχυαν για τις μπαταρίες νικελίου καδμίου. Τα σημερινά κινητά εχουν λιθίου ιόντων τις οποίες δεν πρέπει να τις αφήνουμε να αδειάζουν. Επίσης δεν ισχύει ότι πρέπει να αφήνουμε λίγο παραπάνω από την ώρα που θα φορτισουμε εντελώς, διότι μόλις φτάσει στο 100 % κόβετε η τροφοδοσία αυτόματα, έτσι είναι ρυθμισμενα. Παράδειγμα, όταν δε το χρειάζεστε και δειτε ότι η μπαταρία είναι 70%, βάλτε το στην πρίζα η 80 % η 60%. Είναι ότι καλύτερο και να μην την αφήνετε να αποφορτίζεται τελείως. Αν βάλετε 2 φορές να φορτισει ενώ έχει φτάσει στο 50%,για τις μπαταρίες λιθίου αυτός είναι ένας κύκλος φόρτισης 100%. Εγώ έχω κινητό τριετίας το οποίο χρησιμοποιώ αρκετές ώρες την ημέρα, με custom rom και κάνοντας αυτά που σας είπα η μπαταρία μου δεν έχει χάσει καθόλου.
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβληματακι.Εχω κανει ρουτ ενα galaxy nexus ena samsung s3 και ενα LG G3.To προβλημα ειναι το NFC.Ολες οι συσκευες στελνουν αρχεια αλλα οταν ειναι να δεχτουν απο αλλη συσκευη με πετανε στο Play Store σε σελιδα που λεει item not found.Οποιος γνωριζει τι παιζει ας μου πει.
Link to comment
Share on other sites

συνδεσε το με το πισι και θα τα δεις. παρε μπακαπ και / η κανε εξπορτ σε φορματ ωστε να τα δει το νεο σου κινητο...
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια διαφωνία με την επιλογη των πληκτρων του lg g3 στην τελευταια εκδοση του android και θα ηθελα αν γινεται(με καποια ρυθμιση αν υπαρχει) να αλλαχτουν...

Σας στελνω κ φωτο αν δεν εχετε δει τα καινουρια που θυμιζουν playstation...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

το νέο μου project: Χειρισμός της τηλεόρασης από το android μέσω του raspberry pi

 

 

Στράτος

Οι android εφαρμογές μου: https://play.google.com/store/apps/developer?id=Stratos

To youtube κανάλι μου: https://www.youtube.com/c/StratosBotsaris/videos

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να απάντησω στο θέμα της μπαταρίας. Αυτά που λέτε ότι πρέπει να φτάσει στο μηδέν τοις 100 η μπαταρία ίσχυαν για τις μπαταρίες νικελίου καδμίου. Τα σημερινά κινητά εχουν λιθίου ιόντων τις οποίες δεν πρέπει να τις αφήνουμε να αδειάζουν. Επίσης δεν ισχύει ότι πρέπει να αφήνουμε λίγο παραπάνω από την ώρα που θα φορτισουμε εντελώς, διότι μόλις φτάσει στο 100 % κόβετε η τροφοδοσία αυτόματα, έτσι είναι ρυθμισμενα. Παράδειγμα, όταν δε το χρειάζεστε και δειτε ότι η μπαταρία είναι 70%, βάλτε το στην πρίζα η 80 % η 60%. Είναι ότι καλύτερο και να μην την αφήνετε να αποφορτίζεται τελείως. Αν βάλετε 2 φορές να φορτισει ενώ έχει φτάσει στο 50%,για τις μπαταρίες λιθίου αυτός είναι ένας κύκλος φόρτισης 100%. Εγώ έχω κινητό τριετίας το οποίο χρησιμοποιώ αρκετές ώρες την ημέρα, με custom rom και κάνοντας αυτά που σας είπα η μπαταρία μου δεν έχει χάσει καθόλου.

Αναφορικά με το bold κομμάτι, αυτό που λες δεν ισχύει για όλες τις συσκευές.

 

Στο G2 που έχω, ενώ έχει δείξει 100%, στην πραγματικότητα συνεχίζει να τραβάει ρεύμα για κάνα τέταρτο με εικοσάλεπτο κι αυτό αποδεικνύεται αφενός από τη διάρκεια που κάνει να πέσει από το 100 στο 99% κατά την αποφόρτιση κι αφετέρου από τη θερμοκρασία του φορτιστή. Όλα είναι θέμα καλιμπραρίσματος της μπαταρίας από τον κατασκευαστή και τι mV έχει ορίσει αυτός ως threshold για την ένδειξη 100%.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια διαφωνία με την επιλογη των πληκτρων του lg g3 στην τελευταια εκδοση του android και θα ηθελα αν γινεται(με καποια ρυθμιση αν υπαρχει) να αλλαχτουν...

Σας στελνω κ φωτο αν δεν εχετε δει τα καινουρια που θυμιζουν playstation...

 

Καλημέρα, αυτό μάλλον θα σε βοηθήσει.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Γιά το ζήτημα της μπαταρίας, το DU BATTERY SAVER PRO λέει ότι μόλις φθάσει το 100% να το βγάλεις από τον φορτιστή, και γιά να φορτισθεί "υγιεινά" η μπαταρία πρέπει να πέσει κάτω από το 20% ...

Αυτοί που το έφτιαξαν δεν ξέρουν από καινούριες μπαταρίες;;; :blink:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γιά το ζήτημα της μπαταρίας, το DU BATTERY SAVER PRO λέει ότι μόλις φθάσει το 100% να το βγάλεις από τον φορτιστή, και γιά να φορτισθεί "υγιεινά" η μπαταρία πρέπει να πέσει κάτω από το 20% ...

Αυτοί που το έφτιαξαν δεν ξέρουν από καινούριες μπαταρίες;;; :blink:

Όχι, νομιζω πως ακόμα και στο 100% να φτάσει, το πρόγραμμα λέει πως φορτίζει ακόμα για το πολύ δέκα λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο Note 3 πάντως περιμένει στο 99% αρκετή ώρα πριν πάει στο 100%..

 

Και εντελώς δυσανάλογα σε σχέση με το πόσο γρήγορα φορτίζει για να; να φτάσει στο 99%...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να απάντησω στο θέμα της μπαταρίας. Αυτά που λέτε ότι πρέπει να φτάσει στο μηδέν τοις 100 η μπαταρία ίσχυαν για τις μπαταρίες νικελίου καδμίου. Τα σημερινά κινητά εχουν λιθίου ιόντων τις οποίες δεν πρέπει να τις αφήνουμε να αδειάζουν. Επίσης δεν ισχύει ότι πρέπει να αφήνουμε λίγο παραπάνω από την ώρα που θα φορτισουμε εντελώς, διότι μόλις φτάσει στο 100 % κόβετε η τροφοδοσία αυτόματα, έτσι είναι ρυθμισμενα. Παράδειγμα, όταν δε το χρειάζεστε και δειτε ότι η μπαταρία είναι 70%, βάλτε το στην πρίζα η 80 % η 60%. Είναι ότι καλύτερο και να μην την αφήνετε να αποφορτίζεται τελείως. Αν βάλετε 2 φορές να φορτισει ενώ έχει φτάσει στο 50%,για τις μπαταρίες λιθίου αυτός είναι ένας κύκλος φόρτισης 100%. Εγώ έχω κινητό τριετίας το οποίο χρησιμοποιώ αρκετές ώρες την ημέρα, με custom rom και κάνοντας αυτά που σας είπα η μπαταρία μου δεν έχει χάσει καθόλου.

 

Εγώ έχω ένα HTC magic από το 2009 , το βάζω να φορτιση Όταν η μπαταρία δείξει 0% δηλαδή σβήνει μόνο του, και το βάζω να φορτίζει όλο το βράδυ. Και σε μένα η μπαταρία δεν έχει χάσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μήπως ξέρει κανείς να μου απαντήσει σε κάτι; ενεργοποίησα το greenify και έκανα reboot και από τότε μου εμφανίζει στην notifikation bar μια μούντζα και γράφει Talcback is activated tab to go to accessibility settings.Τι σημαίνει αυτό και πρέπει να φαίνεται έτσι στην μπάρα ή μπορώ να το κλείσω και αν το κλείσω το greenify θα δουλεύει;
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχέση με το greenify, η μουτζα ειναι για προβλήματα ορασης, googloεφαρμογή που μπορείς να βγαλεις..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μήπως ξέρει κανείς να μου απαντήσει σε κάτι; ενεργοποίησα το greenify και έκανα reboot και από τότε μου εμφανίζει στην notifikation bar μια μούντζα και γράφει Talcback is activated tab to go to accessibility settings.Τι σημαίνει αυτό και πρέπει να φαίνεται έτσι στην μπάρα ή μπορώ να το κλείσω και αν το κλείσω το greenify θα δουλεύει;

 

Το TalkBack είναι μια προεγκατεστημένη υπηρεσία ανάγνωσης οθόνης στις συσκευές Android, η οποία παρέχεται από την Google για χρήστες με προβλήματα όρασης. Χρησιμοποιεί εκφωνούμενα σχόλια για να περιγράψει τα αποτελέσματα των ενεργειών όπως το άνοιγμα μιας εφαρμογής, την πλοήγηση στη συσκευή και την περιγραφή των στοιχείων που αγγίζετε και ενεργοποιείτε, και τα συμβάντα όπως οι ειδοποιήσεις.

 

όπως έγραψε και ο φίλος πριν απεγκατεστησε τη.

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχέση με το greenify, η μουτζα ειναι για προβλήματα ορασης, googloεφαρμογή που μπορείς να βγαλεις..

 

πρέπει να είσαι ροοτ έτσι.

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είσαι ροοτ έτσι.

 

Αν δεν είσαι, απλά την απενεργοποιεις

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι, απλά την απενεργοποιεις

 

και που τι βρίσκω για να την απενεργοποιήσω εγκατέστησα το root app delete και δεν το βρίσκω για να το διαγράψω ή να το απενεργοποιήσω

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μήπως ξέρει κανείς να μου απαντήσει σε κάτι; ενεργοποίησα το greenify και έκανα reboot και από τότε μου εμφανίζει στην notifikation bar μια μούντζα και γράφει Talcback is activated tab to go to accessibility settings.Τι σημαίνει αυτό και πρέπει να φαίνεται έτσι στην μπάρα ή μπορώ να το κλείσω και αν το κλείσω το greenify θα δουλεύει;

Θα πας "ρυθμίσεις - προσβασιμότητα - greenify - ρυθμίσεις (χαμηλά στην οθόνη που το ενεργοποίησες) - θα επιλέξεις το κουτάκι (κάτι πρέπει να λέει για το talkback και το greenify και συμβαίνει σε συσκευές Samsung αν θυμάμαι καλά..)"

 

Λογικά δεν θα έχεις το θέμα μετά. :)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Θα πας "ρυθμίσεις - προσβασιμότητα - greenify - ρυθμίσεις (χαμηλά στην οθόνη που το ενεργοποίησες) - θα επιλέξεις το κουτάκι (κάτι πρέπει να λέει για το talkback και το greenify και συμβαίνει σε συσκευές Samsung αν θυμάμαι καλά..)"

 

Λογικά δεν θα έχεις το θέμα μετά. :)

 

 

το έκανα και έφυγε η μούτζα.

δεν θα έχω πρόβλημα με το greenify;

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

το έκανα και έφυγε η μούτζα.

δεν θα έχω πρόβλημα με το greenify;

Κανένα απολύτως, ότι δυνατότητες είχε και πριν έχει και τώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ για την βοήθειά σας...!! SOS!!

 

Πριν λίγο έκανα update το Google

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.googlequicksearchbox

 

και επειδή μου χάλασε τα εικονίδια κτλ.....μου ήρθε η περίφημη ιδέα να το κάνω uninstall....

Τότε έγινε μαύρη η οθόνη και έκανα reboot....Το αποτέλεσμα είναι κατά το boot να κολλάει στα 4 χρώματα της google.....

 

Μπορώ να κάνω κάτι να το σώσω...??

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ για την βοήθειά σας...!! SOS!!

 

Πριν λίγο έκανα update το Google

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.googlequicksearchbox

 

και επειδή μου χάλασε τα εικονίδια κτλ.....μου ήρθε η περίφημη ιδέα να το κάνω uninstall....

Τότε έγινε μαύρη η οθόνη και έκανα reboot....Το αποτέλεσμα είναι κατά το boot να κολλάει στα 4 χρώματα της google.....

 

Μπορώ να κάνω κάτι να το σώσω...??

Το nexus 5 έχεις; βασικά αυτό δεν γινόταν απεγκατάσταση αλλά απενεργοποίηση, μήπως απεγκατέστησες κάτι άλλο; Όπως κ να'χει αν έχεις το Ν5 κράτα πατημένο το power μέχρι να κλείσει κ ενεργοποιήσε το ξανά, αν συνεχίσει μάλλον θα πρέπει να περάσεις factory image.

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Ναι...το nexus 5 έχω....όπως το γράφω στην υπογραφή μου...

Αυτό έκανα update και όταν το έκανα uninstall (ουσιαστικά στη factory version όπως μου έγραψε)

έβγαλε ένα τριγωνάκι πάνω στο status bar ότι πρέπει να το κάνω πάλι update και μαύρισε η οθόνη....

Έκανα reboot και κολλάει στα 4 χρώματα. Δεν μπορώ να το περάσω απο recovery mode με κάποιο τρόπο...?

Παρακαλώ αν μπορείτε βοηθείστε....

Link to comment
Share on other sites

Ναι...το nexus 5 έχω....όπως το γράφω στην υπογραφή μου...

Αυτό έκανα update και όταν το έκανα uninstall (ουσιαστικά στη factory version όπως μου έγραψε)

έβγαλε ένα τριγωνάκι πάνω στο status bar ότι πρέπει να το κάνω πάλι update και μαύρισε η οθόνη....

Έκανα reboot και κολλάει στα 4 χρώματα. Δεν μπορώ να το περάσω απο recovery mode με κάποιο τρόπο...?

Παρακαλώ αν μπορείτε βοηθείστε....

Δες αυτό τον οδηγό κ πήγαινε προς το τέλος που λέει εγκατάσταση factory image στη περίπτωση που δεν εκκινεί το τηλέφωνο κ ακολούθα κατά γράμμα τις οδηγίες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5185329

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...