Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! :) Αν εμφανιστεί ένα update για τη συσκευή μου, μπορώ να το κατεβάσω στον υπολογιστή μου - μέσω Kies - και να το κάνω install όποτε θελήσω; :confused:

 

P.S.: Εννοείται ότι η συσκευή μου είναι Samsung, με Android.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! :) Αν εμφανιστεί ένα update για τη συσκευή μου, μπορώ να το κατεβάσω στον υπολογιστή μου - μέσω Kies - και να το κάνω install όποτε θελήσω; :confused:

 

P.S.: Εννοείται ότι η συσκευή μου είναι Samsung, με Android.

 

Καλύτερα να ρωτήσεις στο θέμα της συσκευής σου, μιας και μιλάμε για κάτι σχετικό με τη συσκευή σου κι όχι γενικά για το android.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μου εξηγει καποιος, γιατι πια δεν βλεπω (επειτα απο διαφορες κατα καιρους αναβαθμισεις, οπως απαιτουσε η google...) το play ως εφαρμογη, στην λιστα με τα apps, ενω κανονικα απο συντομευση στην επιφανεια εργασιας μπορω και το τρεχω;

Που βρισκεται κρυμενο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα φάκελο με φωτογραφίες στο Dropbox. Αυτές εμφανίζονται και στη συλλογή και πιάνουν χώρο στο κινητό. Εγώ απλά θέλω να είναι ανεβασμενες στο Dropbox, όχι να φαίνονται και να πιάνουν χώρο στη μνήμη του κινητού. Αν πάω να τις σβήσω από τη συλλογή, λέει θα τις σβήσει κι από τον server. Τι κάνω? Μήπως να τις σβήσω από το cloudagent με κάποιον file explorer, τότε δε θα σβηστούν από το Dropbox?
Link to comment
Share on other sites

Μου εξηγει καποιος, γιατι πια δεν βλεπω (επειτα απο διαφορες κατα καιρους αναβαθμισεις, οπως απαιτουσε η google...) το play ως εφαρμογη, στην λιστα με τα apps, ενω κανονικα απο συντομευση στην επιφανεια εργασιας μπορω και το τρεχω;

Που βρισκεται κρυμενο?

 

σε εμένα εμφανίζεται κανονικά σαν Google play store.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας....μηπως μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να περασω και να κανω εγκατασταση γενικα της εφαρμογες στην εξωτερικη καρτα κ οχι στην συσκευη..??? ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας....μηπως μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να περασω και να κανω εγκατασταση γενικα της εφαρμογες στην εξωτερικη καρτα κ οχι στην συσκευη..??? ευχαριστω!!

 

Για να γίνει μεταφορά εφαρμογών στην sd κάρτα θα πρέπει να ισχύουν τα παρακάτω.

Να έχεις λειτουργικό πάνω από 2.1 ή να είσαι root στην 2.1 και να το υποστηρίζει η κάθε εφαρμογή.

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει μεταφορά εφαρμογών στην sd κάρτα θα πρέπει να ισχύουν τα παρακάτω.

Να έχεις λειτουργικό πάνω από 2.1 ή να είσαι root στην 2.1 και να το υποστηρίζει η κάθε εφαρμογή.

 

Και να μην έχεις Samsung

Link to comment
Share on other sites

Και να μην έχεις Samsung

γιατι; με link2sd και root, σε όλα κάνεις μεταφορά

Link to comment
Share on other sites

γιατι; με link2sd και root, σε όλα κάνεις μεταφορά

 

To ασχημο ειναι ομως οτι ενα μικρο κομματι της εφαρμογης, παραμενει στην εσωτερικη μνημη δυστυχως.

 

σε εμένα εμφανίζεται κανονικά σαν Google play store.

 

Εξακολουθω να μην το βλεπω και μου προξενει εντυπωση.

Ανεξηγητο?

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γιατι; με link2sd και root, σε όλα κάνεις μεταφορά

 

Όχι, δεν ισχύει αυτό, στα Samsung που αναφέρθηκε πριν για παράδειγμα δεν γίνεται έτσι απλά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να μην το βλεπω και μου προξενει εντυπωση.

Ανεξηγητο?

 

Μήπως δοκίμασες στο παρελθόν να το μετατρέψεις σε εφαρμογή χρήση και μετά να το περάσεις στην microsd? Το είχα πάθει και εγώ αυτό που γράφεις και χρειάστηκε μετά να το επαναφέρω με Titanium Backup. Μόνο έτσι το ξαναείδα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δοκίμασες στο παρελθόν να το μετατρέψεις σε εφαρμογή χρήση και μετά να το περάσεις στην microsd? Το είχα πάθει και εγώ αυτό που γράφεις και χρειάστηκε μετά να το επαναφέρω με Titanium Backup. Μόνο έτσι το ξαναείδα.

 

Μου το εξηγεις λιγο? Οταν λες 'εφαρμογη χρηση', τι εννοεις, και πως γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Μου το εξηγεις λιγο? Οταν λες 'εφαρμογη χρηση', τι εννοεις, και πως γινεται?

 

Εφαρμογή χρήστη εννοούσε ο φίλος. Με λίγα λόγια, απο εφαρμογή συστήματος, την έκανε εφαρμογή χρήστη για να μπορεί να μεταφερθεί στην κάρτα μνήμης. Ο μόνος λόγος να το κάνεις είναι αν δεν έχεις αρκετό χώρο αποθήκευσης στη συσκευή για να βάλεις παραπάνω εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή χρήστη εννοούσε ο φίλος. Με λίγα λόγια, απο εφαρμογή συστήματος, την έκανε εφαρμογή χρήστη για να μπορεί να μεταφερθεί στην κάρτα μνήμης. Ο μόνος λόγος να το κάνεις είναι αν δεν έχεις αρκετό χώρο αποθήκευσης στη συσκευή για να βάλεις παραπάνω εφαρμογές

 

Πως κανεις μια εφαρμογη, εφαρμογη χρηστη? Και που την 'λισταρει' να την δω?

Ακομη και με το link2sd, στο μενου 'apps' του android, τα δειχνει ολα, ανεξαρτητα που ειναι αποθηκευμενη.

Το google play ομως, πλεον, απουσιαζει. Και δεν μπορω να το εντοπισω πουθενα, παροτι υπαρχει, και μπορω να το τρεξω.

Που ειναι εξαφανισμενο/κρυμμενο?

Link to comment
Share on other sites

To ασχημο ειναι ομως οτι ενα μικρο κομματι της εφαρμογης, παραμενει στην εσωτερικη μνημη δυστυχως.

me to link2sd, αν τα κανεις link σε partition της κάρτας μνήμης, δεν αφήνει το παραμικρό στην εσωτερική μνήμη

Link to comment
Share on other sites

me to link2sd, αν τα κανεις link σε partition της κάρτας μνήμης, δεν αφήνει το παραμικρό στην εσωτερική μνήμη

 

Γινεται ευκολα αυτο?

Καποτε που καποιος μου το χε ξαναπει, ήταν ο λακος με τα α...α!

Link to comment
Share on other sites

Πως κανεις μια εφαρμογη, εφαρμογη χρηστη? Και που την 'λισταρει' να την δω?

Ακομη και με το link2sd, στο μενου 'apps' του android, τα δειχνει ολα, ανεξαρτητα που ειναι αποθηκευμενη.

Το google play ομως, πλεον, απουσιαζει. Και δεν μπορω να το εντοπισω πουθενα, παροτι υπαρχει, και μπορω να το τρεξω.

Που ειναι εξαφανισμενο/κρυμμενο?

 

Αν είσαι root, βλέπεις τις εφαρμογές συστήματος στο /system/app και τις εφαρμογές χρήστη στο /data/app .

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root, βλέπεις τις εφαρμογές συστήματος στο /system/app και τις εφαρμογές χρήστη στο /data/app .

 

Ok. Το θεμα ειναι ομως, οτι και οι μεν και οι δε, ειναι στην εσωτερικη μνημη, σωστα?

Εγω θελω να μεταφερω τα παντα, στην sd.

(το play ακομη αγνοειται, ή μαλλον το βρηκα στο system/apps, αλλα στο μενου apps εξακολουθει να μην εμφανιζεται-νομιζω το ειδα με την ονομασια vending.apk?)

Link to comment
Share on other sites

Ok. Το θεμα ειναι ομως, οτι και οι μεν και οι δε, ειναι στην εσωτερικη μνημη, σωστα?

Εγω θελω να μεταφερω τα παντα, στην sd.

(το play ακομη αγνοειται, ή μαλλον το βρηκα στο system/apps, αλλα στο μενου apps εξακολουθει να μην εμφανιζεται-νομιζω το ειδα με την ονομασια vending.apk?)

 

Μήπως το έχεις κρύψει από τις επιλογές του launcher;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις κρύψει από τις επιλογές του launcher;

 

Πως γινεται αυτο? Δεν ηξερα καν οτι μπορει να γινει κατι τετοιο!

Τον adw launcher εχω, και δεν το εκανα γιατι δεν ξερω πως γινεται!

Μπορω ομως καπου να το τσεκαρω?

 

EDIT:

Λοιπον, δεν ξερω τι μπερδεμα εχει γινει, οπως τα βλεπω σας τα λεω, αλλα τωρα ανακαλυπτω(που προσπαθησα να συνδεθω), οτι ορθως εδειχνε το κινητο, εβλεπα play store εικονιδιο, αλλα παει να συνδεθει και ...παπαλα.

 

Βρηκα ενα apk, το εγκατεστησα κανονικα, αλλα οταν παει να συνδεθει βγαζει server error.

Υποθετω οτι κατι λειπει απο το /system/apps καθοτι διεγραψα μερικα πραγματα που νομιζα δεν χρειαζονται...

τι να λειπει? ιδεες?

Edited by Villis
Συνένωση συνεχόμενων posts
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,ειμαι καινουργιος με android πηρα το galaxy s3. Κ δεν εχω χρονο να ψαξω γιατι ειμαι φανταρος.μπορει καποιος να μ πει απο που ρυθμιζω μερικες εφαρμογες να μην ανοιγουν μονες τους::γτ μ τρωνε ραμ..ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,ειμαι καινουργιος με android πηρα το galaxy s3. Κ δεν εχω χρονο να ψαξω γιατι ειμαι φανταρος.μπορει καποιος να μ πει απο που ρυθμιζω μερικες εφαρμογες να μην ανοιγουν μονες τους::γτ μ τρωνε ραμ..ευχαριστω

 

Μην ανησυχείς για την ram, έτσι λειτουργεί το android, δεν χρειάζεται κάποιο task killer ή task manager (έτσι θα το ψάξεις στο play αν επιμένεις)

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο? Δεν ηξερα καν οτι μπορει να γινει κατι τετοιο!

Τον adw launcher εχω, και δεν το εκανα γιατι δεν ξερω πως γινεται!

Μπορω ομως καπου να το τσεκαρω?

 

EDIT:

Λοιπον, δεν ξερω τι μπερδεμα εχει γινει, οπως τα βλεπω σας τα λεω, αλλα τωρα ανακαλυπτω(που προσπαθησα να συνδεθω), οτι ορθως εδειχνε το κινητο, εβλεπα play store εικονιδιο, αλλα παει να συνδεθει και ...παπαλα.

 

Βρηκα ενα apk, το εγκατεστησα κανονικα, αλλα οταν παει να συνδεθει βγαζει server error.

Υποθετω οτι κατι λειπει απο το /system/apps καθοτι διεγραψα μερικα πραγματα που νομιζα δεν χρειαζονται...

τι να λειπει? ιδεες?

Το vending είναι το play store. Δες τα permissions του apk να είναι rw--r--r--. Eπίσης δες τη rom σου στον υπολογιστή (το zip αρχείο) και πήγαινε στο system/app/ για να δεις τι εφαρμογές έχει εκεί, ώστε να συγκρίνεις με αυτά που έχουν απομείνει στο κινητό σου ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...