Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guys, 

Καλώς ή κακώς έχω μια κύρια κάρτα sim και μια μόνο για data. Μπορώ να κάνω κάτι για να είναι εξαιρετικά δύσκολο να στείλω SMS με την δεύτερη κάρτα; 

Δεν βρίσκω σχετική επιλογή για default και γενικά κάποιες φορές μου βγάζει σαν προεπιλιγμένη την δεύτερη. Όταν έχω disable την κύρια κάρτα ας το καταλάβω, αλλά κάποιες φορές δεν βγάζει νόημα γιατί να έχει επιλέξει την δεύτερη. Γενικά, δεν θέλω να μαθένεται ο αριθμός της δεύτερης κάρτας αφού καταρχάς δεν έχετε κλήσεις, ενώ αν μου απαντήσει ο άλλος γίνεται ακόμη πιο απαραίτητο να θυμάμαι να αλλάξω από φεύγει το sms και συνήθως όταν απαντάω με SMS δεν έχω τον χρόνο ή την διάθεση να είμαι προσεχτικός. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω tablet παλιο με android 4.4.1 (Turbo x Hive V) που δεν υποστηριζει πια το google play με αποτελεσμα να μην μπορω να κατεβασω τιποτα απολύτως πχ Viber, Facebook, messenger

Μπορώ να κανω κατι οπως root + custom rom για αναβαθμιση ή το πετάω .

Ειναι κριμα διοτι ειναι 10'' με retina οθονη με τέλεια χρώματα και ανάλυση

 

Υ.Γ. Ειναι κλώνος του Onda V919 3G

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, nkoumo said:

Εχω tablet παλιο με android 4.4.1 (Turbo x Hive V) που δεν υποστηριζει πια το google play με αποτελεσμα να μην μπορω να κατεβασω τιποτα απολύτως πχ Viber, Facebook, messenger

Μπορώ να κανω κατι οπως root + custom rom για αναβαθμιση ή το πετάω .

Ειναι κριμα διοτι ειναι 10'' με retina οθονη με τέλεια χρώματα και ανάλυση

 

Υ.Γ. Ειναι κλώνος του Onda V919 3G

Ξέρεις ότι έχουμε Android 14 σύντομα έτσι;

Πώς περιμένεις να κάνεις το οτιδήποτε με Android 4;

Κράτα το για μουσική και πάρε κάτι σύγχρονο για τα υπόλοιπα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

φορητη συσκευη με μπαταρια που λειτουργει μετα απο 10 χρονια ... ειναι τοσο σπανιο, που καλο θα ειναι να μπει στο μουσειο - να την θαυμαζουν τα μικρα παδια

εναλλακτικα την δινεις σε πολυ μικρα παδια, να περνανε την ωρα τους χωρις να ενοχλουν τους αλλους και ταυτοχρονα να μαθουν χωρις τον φοβο να χαλασουν τα καινουργια μηχανητα των γονιων τους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!
Έχω ένα OnePlus 5T rooted με magisk.
Έχω βάλει μέσω του magisk να κρύβεται το root από όσες εφαρμογές δε "θέλουν" rooted συσκευή και όλα δούλευαν καλά.
Χθες το απόγευμα όμως άρχισε ξαφνικά να μου κάνει νερά το google pay. Πήγα σε ένα σούπερ μάρκετ όλα καλά, σε 20 λεπτά πάω σε 2ο σούπερ μάρκετ και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν μπορώ να κάνω ανέπαφη συναλλαγή γιατί η συσκευή μου δεν θεωρείτε ασφαλή και δεν μπόρεσα να πληρώσω με το κινητό και στις 3 επόμενες προσπάθειες που έκανα σε διαφορετικά μαγαζιά!
Έχετε κ' άλλοι αντίστοιχο πρόβλημα σε rooted συσκευές;





https://github.com/Displax/safetynet-fix/releases
φλάσαρε το ζιπ στο magisk και θα είσαι κομπλέ.

Επανέρχομαι με το ίδιο πρόβλημα!!
Μετά από 6 μήνες απροβλημάτιστης λειτουργίας του google wallet άρχισε ξαφνικά πάλι τα ίδια!
Φλάσαρα το νεώτερο zip από το link του φίλου Νίκου, που με βοήθησε τότε, αλλά δυστυχώς δε λύνεται το πρόβλημα!
Δοκίμασα διαγραφή ξανά εγκατάσταση του wallet (πολλές φορές), ξαναπέρασμα το zip στο magisk αλλά τίποτα!
Όχι τίποτα άλλο, μπήκε και το market pass και δεν μπορώ να ψωνίσω
Link to comment
Share on other sites

Από χτες , παίζει μόνο το παρακάτω...το φλασάρεις στο magisk και θα είσαι οκ.

https://github.com/chiteroman/PlayIntegrityFix/releases/download/v12.3/PlayIntegrityFix_v12.3.zip

Αφαιρείς εννοείται το safetynet που μέχρι τώρα δούλευε.

 

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Από χτες , παίζει μόνο το παρακάτω...το φλασάρεις στο magisk και θα είσαι οκ.
https://github.com/chiteroman/PlayIntegrityFix/releases/download/v12.3/PlayIntegrityFix_v12.3.zip
Αφαιρείς εννοείται το safetynet που μέχρι τώρα δούλευε.
 

Ευχαριστώ πολύ!
Δοκιμάζω και ενημερώνω....
Link to comment
Share on other sites

Από χτες , παίζει μόνο το παρακάτω...το φλασάρεις στο magisk και θα είσαι οκ.
https://github.com/chiteroman/PlayIntegrityFix/releases/download/v12.3/PlayIntegrityFix_v12.3.zip
Αφαιρείς εννοείται το safetynet που μέχρι τώρα δούλευε.
 


Ευχαριστώ πολύ!
Δοκιμάζω και ενημερώνω....

Λοιπόν φίλε Νίκο κερνάω τσίπουρο!
Πήγα πριν λίγο σούπερ μάρκετ και πλήρωσα χωρίς πρόβλημα με την άυλη του market pass.
Η 2η φορά που με σώζεις!
Αν ποτέ αποφασίσεις να παρατήσεις το forum να μου στείλεις στοιχεία επικοινωνίας να μπορώ να σε βρω!!
Σε ευχαριστώ και πάλι!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/11/2023 at 2:38 ΜΜ, Nikos_s3 said:

Από χτες , παίζει μόνο το παρακάτω...το φλασάρεις στο magisk και θα είσαι οκ.

https://github.com/chiteroman/PlayIntegrityFix/releases/download/v12.3/PlayIntegrityFix_v12.3.zip

Αφαιρείς εννοείται το safetynet που μέχρι τώρα δούλευε.

 

επειδή το PlayIntegrityFix βγάζει συχνά updates, τσεκάρετε οι "ρουταρισμένοι" το παρακάτω λινκ για να μην ξεμείνετε ξαφνικά από google wallet 🙂

https://github.com/chiteroman/PlayIntegrityFix/releases

Link to comment
Share on other sites

επειδή το PlayIntegrityFix βγάζει συχνά updates, τσεκάρετε οι "ρουταρισμένοι" το παρακάτω λινκ για να μην ξεμείνετε ξαφνικά από google wallet 🙂
https://github.com/chiteroman/PlayIntegrityFix/releases

Ευχαριστούμε Νίκο!
Προσωπικά το τσεκάρω και κάνω το update, αλλά σήμερα την πάτησα και δεν ξέρω τι έφταιξε!
Έκανα ενημέρωση σε 13.4 και το κινητό όταν άνοιγε μου έλεγε ότι το "android phone έχει σταματήσει" , επίσης το "Nova launcher έχει σταματήσει" με αποτέλεσμα να μη δουλεύει το τηλέφωνο και να μένει σε μια μαύρη οθόνη.
Ευτυχώς μπήκα σε custom recovery φλασαρα το zip της version 13.1 και άνοιξε.
Τώρα φοβάμαι να ενημερώσω! Με προηγούμενες version δεν είχα θέμα!
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην φλασάρεις κατευθείαν, μόλις βγαίνει, την νέα έκδοση...άσε 1-2 μέρες και μετά βάλ'την.

Λογικά είχε θέμα η 13.4 και σήμερα έβγαλε ήδη 13.5

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
επειδή το PlayIntegrityFix βγάζει συχνά updates, τσεκάρετε οι "ρουταρισμένοι" το παρακάτω λινκ για να μην ξεμείνετε ξαφνικά από google wallet 🙂
https://github.com/chiteroman/PlayIntegrityFix/releases

Δεν ξέρω αν φταίει το "αρχαίο" μου OnePlus 5T αλλά από χθες έχω βάλει την v 14.0 (την τελευταία) αλλά το Google wallet συνεχίζει να μην λειτουργεί.
Τις προηγούμενες versions μόλις τις φλάσαρα δούλευε το wallet, τώρα πλέον όχι!
Περιμένω νεώτερη έκδοση!
Link to comment
Share on other sites

έχει 2 εκδόσεις...δοκίμασες και την PlayIntegrityFix_v14.0-resetprop.zip ?
 

Ναι, δοκίμασα και τις 2.
Πρώτα δοκίμασα την "απλή" αλλά έφαγα άκυρο στο βενζινάδικο όταν πήγα να πληρώσω και μετά δοκίμασα την resetprop αλλά μου έκανε τα ίδια με την 13.4. Άνοιγε το κινητό αλλά μαύρη οθόνη.
Πάλι μέσω custom recovery πέρασα την 14.0 για να δουλέψει το τηλέφωνο και τώρα είμαι στην αναμονή για νεώτερη.
Δοκίμασα πολλά βάλε βγάλε την 14.0 με clear cache σε services, wallet κτλ, πήγα να δοκιμάσω στο ΑΤΜ αλλά τίποτα!
Link to comment
Share on other sites

όταν επιστρέφω στην αρχική οθόνη που βρίσκεται το widget του aquamail αυτό τρεμοπαίζει για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά σταματάει.κανένα άλλο widget δεν το κάνει. το κάνει σε κανέναν άλλο;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Titarasaudi said:


Ναι, δοκίμασα και τις 2.
Πρώτα δοκίμασα την "απλή" αλλά έφαγα άκυρο στο βενζινάδικο όταν πήγα να πληρώσω και μετά δοκίμασα την resetprop αλλά μου έκανε τα ίδια με την 13.4. Άνοιγε το κινητό αλλά μαύρη οθόνη.
Πάλι μέσω custom recovery πέρασα την 14.0 για να δουλέψει το τηλέφωνο και τώρα είμαι στην αναμονή για νεώτερη.
Δοκίμασα πολλά βάλε βγάλε την 14.0 με clear cache σε services, wallet κτλ, πήγα να δοκιμάσω στο ΑΤΜ αλλά τίποτα!

έχει αλλάξει η google τα "πράγματα" πάλι...γίνεται πολλή δουλειά για να βρούνε (οι χρήστες) άκρη...λίγο υπομονή

Δες εδώ --> https://xdaforums.com/t/module-play-integrity-fix-safetynet-fix.4607985/post-89195376 και τα πιο κάτω...

το παρακολουθώ...αν βγει κάτι ενημερώνω...

Link to comment
Share on other sites

έχει αλλάξει η google τα "πράγματα" πάλι...γίνεται πολλή δουλειά για να βρούνε (οι χρήστες) άκρη...λίγο υπομονή
Δες εδώ --> https://xdaforums.com/t/module-play-integrity-fix-safetynet-fix.4607985/post-89195376 και τα πιο κάτω...
το παρακολουθώ...αν βγει κάτι ενημερώνω...

Είσαι ωραίος, ευχαριστούμε!!
Περιμένω νέα, αν μάθεις κάποια εξέλιξη γιατί τα δικά μου αγγλικά δε βοηθάνε και πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Για τους ρουταρισμένους που μας παιδεύει η Google με το wallet χθες βγήκε το PlayIntegrityFix v. 14.1 το οποίο προς το παρόν φαίνεται να δουλεύει!
Εδώ και 4 μέρες στις Ρυθμίσεις του Play store μου έγραφε "Η συσκευή δεν πιστοποιήθηκε" και εννοείται δε δούλευε το wallet!
Χθες το βράδυ που φλάσαρα την 14.1 μου γράφει "Η συσκευή πιστοποιήθηκε" και σε δοκιμή το πρωί για ανάληψη μετρητών σε ΑΤΜ δούλεψε και το wallet.

Link to comment
Share on other sites

Πως να ανοιγουν σε λινκς και οχι σε εφαρμογες 

Found a solution for Android 12 (MIUI 13):
In settings search for: "Media management apps" (ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΜΕΣΩΝ)
Select:
- Personal
- Then search for Youtube app
Then select: "Open by default"
- Add all supported links there
 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Έχω ένα google pixel 7 pro το οποίο είναι rooted, αλλά επειδή το κυνητητό με την google δεν φαίνεται να κερδίζεται, σκέφτομαι να το κάνω unroot και να κλειδώσω το bootloader.

Όμως επειδή κατά το κλείδωμα είναι σαν να κάνει factory reset, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος για backup όλων των εφαρμογών μαζί με τις ρυθμίσεις τους, και επαναφορά τους αυτούσιες μετά, όταν η συσκευή δεν είναι rooted.

Όταν η συσκευή είναι rooted, το backup και το restore γίνονται εύκολα με το titanium backup. Χωρίς ροοτ, υπάρχει τρόπος ?

Tο gooble backup σώζει αρκετά πράγματα, αλλά πολλές από τις εφαρμογές μετά θέλουν ξανά σετάρισμα ...

Link to comment
Share on other sites

Tablet Lenovo M10 3gen WiFi, δεν παίρνει sim. Μπορώ με κάποιον τρόπο να το κάνω κύρια συσκευή για ήδη υπάρχοντες λογαριασμούς WhatsApp και Telegram; Είναι για άνθρωπο που έχει dumbphone.

Τώρα οι λογαριασμοί λειτουργούν είναι σε άλλο τάμπλετ το οποίο παίρνει sim, την είχαμε βάλει μία φορά για να συγχρονίσουμε τις εφαρμογές και δουλεύει χρόνια χωρίς πρόβλημα και χωρίς να ξαναβάλουμε τη sim. Τώρα θέλουμε να αλλάξουμε τάμπλετ και το καινούργιο δεν παίρνει sim. Πώς θα το κάνουμε;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...