Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις έκανε ενημέρωση το insta και μπήκε αυτόματα σε dark mode

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα τα προτιμούσα σε black mode πάντως κι άλλες εφαρμογές εκτός από instagram.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ορίζω, για όνομα, η μουσική και οι φωτό/videos να αποθηκεύονται στην sd, μαζί και τα κατεβάσματα?

 

Δεν μπορεί να είναι τόσο πολύπλοκο...δεν μπορεί να μη γίνεται ακόμα...έχω 40GB φωτό από το 950..δεν παίζει να μην είναι προσβάσιμες...

 

edit:

Aποφάσισε να (ξανα)δει την κάρτα την 5η φορά που την έβγαλα-έβαλα...την είχε δει στην αρχή, και μετά έκανε την τρελή...

Edited by Dekaohtoura
Link to comment
Share on other sites

Πώς ορίζω, για όνομα, η μουσική και οι φωτό/videos να αποθηκεύονται στην sd, μαζί και τα κατεβάσματα?

 

Δεν μπορεί να είναι τόσο πολύπλοκο...δεν μπορεί να μη γίνεται ακόμα...έχω 40GB φωτό από το 950..δεν παίζει να μην είναι προσβάσιμες...

 

edit:

Aποφάσισε να (ξανα)δει την κάρτα την 5η φορά που την έβγαλα-έβαλα...την είχε δει στην αρχή, και μετά έκανε την τρελή...

Χαχα κι εγώ για την μεταφορά των αρχείων μου από το 950XL που είχα, σε Android συσκευή (Nokia8), πήγα στον Γερμανό να μου την κάνει. Απέφυγα το μαρτύριο... Είδε κι έπαθε για να περάσει τις επαφές μόνο!!!

Ενώ τα υπόλοιπα αρχεία τα πέρασε εύκολα σχετικά...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλοι στα διαμερίσματα αποφασίσαμε να βάλουμε switch σε ένα modem και να φέρουμε καλώδια μέσω ethernet για μεγαλύτερη ταχύτητα, σταθερότητα και λιγότερη ακτινοβολία (αν κάποιος θέλει να συζητήσει γι' αυτό ας ανοίξει άλλο θέμα και ας προσκαλέσει και όλους τους άλλους ενοίκους, εγώ δεν θα ήθελα να το συζητήσω εδώ, θέλω απλώς να βρω λύση). Θα γίνει κοινή εγκατάσταση και όλοι οι άλλοι ενδιαφέρονται για H/Y, όχι για κινητό, και δεν έχουν πρόβλημα.

Αλλά επειδή η απόφαση έχει παρθεί, το μόνο που έχει νόημα τώρα είναι να ξέρω αν υπάρχει λύση για κινητό.

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την συσκευή κάποιες συσκευές έχουν δυνατότητα με adaotrora κάποια αλλα δεν έχουν

Στην χειρότερη γιστι δεν βάζεις ενα acces point στο switch το βάζεις και hiddedn ssid να μην το βλέπουν γείτονες και τέρμα χαμηλή υσχης.

 

Σε κάθε περιπτοση μεγαλύτερη ζημιά έχετε από σήματα από έξω πάρα από τα wifi sas, ειδικά αηματα κινιτης σκοτώνουν ειδικά αν είναι κεραία μακριά, η λόγο αντομφαιρικων συνθηκών ακτίνες ηλίου είναι πολύ ποιο επικίνδυνες... Κοινός αψιχολογιτες κινήσεις λόγο άγνοιας

Link to comment
Share on other sites

1. Πώς μπορώ να ξέρω αν μια συσκευή έχει adaotrora; Αν τα καταφέρω έτσι θα έχω και μεγαλύτερη ταχύτητα, σωστά;

 

2. Μπορώ να βάλω access point στο switch όταν το modem με το οποίο είναι συνδεδεμένο το switch έχει κλειστό το ασύρματο wifi; Τί access poiont μπορώ να βάλω; Θες να μου προτίνεις κάποιο; Πώς το βάζω σε χαμηλή ισχύ; Οι γείτονες δεν θα έχουν πρόβλημα με αυτό, ειδικά αν έχει τη δυνατότητα να το κλείνω όταν δεν το χρειάζομαι.

 

Σήματα κινητής εννοείς τις κεραίες κινητής; Έχουμε 3 στα 1000 μέτρα, αλλά τουλάχιστον οι 2 δεν πιάνουν καθόλου καλά μέσα στο σπίτι μου...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα κινητο το mi a3 και παρατηρω σε 2 Plantronics bt οτι 1/ οταν αναβω το hotspot ο ηχος του bt γινεται χαλια .και εγω το ακουω αλλα και οι συνομιλητες μου το λενε οτι πλεον δεν με ακουνε.2/μετα απο δοκιμες ειδα οτι το κανει και χωρις hotspot ενεργο αλλα για πολυ λιγο,σχεδον δεν ενοχλει.

 

μολις βαλω ανοικτη ακροαση η επιστρέψω στο ακουστικο του κινητου ο ηχος τελειος.

 

εχει κανεις καμια ιδεα τι να φταιει?τα ακουστικα ειναι το PLT EXPLORER 10 και το PLT 80

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

κάποιος καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; το έχετε ξανά ακούσει;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κατι που εχω παρατηρησει το λειτουργικο της χιαομι δινει σε περισσοτερα κινητα τηλεφωνα της το miui 11 ενω αντιστοιχα η huawei σε λιγοτερα μοντελα της το emui10.

τι θελω να πω με αυτο οτι σχετικα οποιο τηλεφωνο χιαομι αν παρει καποιος κατα 95 % θα δει αναβαθμισεις στο τηλεφωνο του. ασε που κοστιζουν κατω απο 200 ευρω παρα πολλα μοντελα της.

ενω της huawei για να παρει καποιος το λειτουργικο που αναφερα πιο πανω πρεπει να δωσει στο πιο φτηνο μοντελο της 200 με 210 ευρω και πανω. γιατι το κανει αυτο η huawei ?

Link to comment
Share on other sites

1. Πώς μπορώ να ξέρω αν μια συσκευή έχει adaotrora; Αν τα καταφέρω έτσι θα έχω και μεγαλύτερη ταχύτητα, σωστά;

 

2. Μπορώ να βάλω access point στο switch όταν το modem με το οποίο είναι συνδεδεμένο το switch έχει κλειστό το ασύρματο wifi; Τί access poiont μπορώ να βάλω; Θες να μου προτίνεις κάποιο; Πώς το βάζω σε χαμηλή ισχύ; Οι γείτονες δεν θα έχουν πρόβλημα με αυτό, ειδικά αν έχει τη δυνατότητα να το κλείνω όταν δεν το χρειάζομαι.

 

Σήματα κινητής εννοείς τις κεραίες κινητής; Έχουμε 3 στα 1000 μέτρα, αλλά τουλάχιστον οι 2 δεν πιάνουν καθόλου καλά μέσα στο σπίτι μου...

 

1. μόνο με δοκιμή μπορείς να το μάθεις συνήθως όλες η ναυαρχίδες μεγάλων έχουν , δεν είναι απαραίτητο να εχεις μεγαλύτερη ταχύτητα εκτός και αν έχεις σκοπό να κατεβάζεις αρχεία τύπου 10 20 gb blurays αλλα να εχεις κινιτο για κατεβαστιρι είναι σαν να το πετας σε 5 6 μήνες

2. οποιοδήποτε wifi acces point η royter κουμπώσεις θα κάνει δουλειά απλά πρέπει να κλείσεις το dhcp μεσα να μην χαλάει το δίκτυο και ολα τα αλλά απο μέσα ρυθμίζονται και όχι γείτονες δεν θα έχουν θέμα εκτός και αν κυκλοφορούν ολη την μερα με wifi fidner

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση.

Είναι και ένας από τους λόγους της μεγάλης επιτυχίας της Xiaomi.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να βρεις κινητο πχ με 150 ευρω της huawei για να παρει μελλοντικα αυτο το λειτουργικο. ενω αντιθετα της χιαομι το βαζει και σε φτηνοτερα τηλεφωνα της. κατι αλλο με τη χιαομι που λενε ολοι .αναφερουν οτι εχει δυσκολο λειτουργικο. προχθες πηρε ενας φιλος μου ενα χιαομι και δεν τον φανηκε καθολου δυσκολο.ισως ολα ειναι θεμα συνηθειας τελικα.
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δύσκολο δεν είναι. Το αντίθετο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Δοκιμή -- δηλαδή να κάνω ακριβώς τι;

2. "πρέπει να κλείσεις το dhcp μεσα να μην χαλάει το δίκτυο" -- δεν το κατάλαβα αυτό

Είμαι πιο άσχετος με τα δίκτυα απ' ότι νομίζεις!

Link to comment
Share on other sites

1. Δοκιμή -- δηλαδή να κάνω ακριβώς τι;

 

2. "πρέπει να κλείσεις το dhcp μεσα να μην χαλάει το δίκτυο" -- δεν το κατάλαβα αυτό

 

Είμαι πιο άσχετος με τα δίκτυα απ' ότι νομίζεις!

Να βρεις έναν type c to ethernet (αν υποθέσουμε ότι έχεις μυα σύγχρονη ναυαρχίδα με type c)

 

αν είσαι τόσο άσχετος θα πρέπει να έρθει κάποιος να κάνει την δουλειά που πρέπει

Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς λόγους

Κύρια διαφορά ότι τα περρισωτερα huawei όπως και Samsung είναι σχεδόν bug free και ολα έχουν τοπική αντιπροσωπεία δλδ έχεις κανονικά εγγύηση) ενώ της xiaomi θα φας bugs και αν δεν πάρεις από επισιμο δεν έχεις εγγύηση στην πράξη από την άλλη παίρνεις περρισωτερο hardware στα ίδια λεφτά

Τα ζηγηζεις αυτά και αποφασίζεις ανάλογα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 1 σε κόκκινο κυκλικό φόντο πάνω στην εφαρμογή του Viber στο Play Store μέσα, τι σημαίνει;

Το είδα και σε μερικές ακόμα εφαρμογές...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 1 σε κόκκινο κυκλικό φόντο πάνω στην εφαρμογή του Viber στο Play Store μέσα, τι σημαίνει;

Το είδα και σε μερικές ακόμα εφαρμογές...

Μάλλον , οτι σου δείχνει κ πόσα αδιάβαστα μήνυματα εχεις.

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον , οτι σου δείχνει κ πόσα αδιάβαστα μήνυματα εχεις.

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Κατι που δεν συμβαινει σε ολες τις συσκευες. Αναλογα το os και την συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που δεν συμβαινει σε ολες τις συσκευες. Αναλογα το os και την συσκευη.

 

Σε ποιες συσκευές δεν το δείχνει???

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες συσκευές δεν το δείχνει???

Στο s8+ δεν δειχνει.

Στο tablet galaxy tab a (2016}, δειχνει

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Στο s8+ δεν δειχνει.

Στο tablet galaxy tab a (2016}, δειχνει

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Το είχα το s8+ και δεν θυμάμαι να είχε αυτή την έλλειψη. Μήπως πρέπει να κάνεις κάποια ρύθμιση?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον , οτι σου δείχνει κ πόσα αδιάβαστα μήνυματα εχεις.

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Δεν έχω κανένα αδιάβαστο μήνυμα. Αν είχα θα μου το έδειχνε στο Viber απευθείας και όχι μέσω του Play Store. Επίσης αυτή η ένδειξη υπάρχει και σε άλλες εφαρμογές που δεν έχω κατεβάσει!

Το Nokia 8 έχω, αν παίζει ρόλο η συσκευή.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακουστεί τίποτα για το πότε και αν πρόκειται ποτέ να έχουμε Google assistant στα ελληνικά; Έχω τη συσκευή στα αγγλικά γιατί τον χρησιμοποιώ αρκετά. Δεν έχω πρόβλημα με αυτό, στα αγγλικά είχα και έχω τα πάντα αλλά μου φαίνεται κάπως να έχω όλες τις επαφές με λατινικούς χαρακτήρες και όταν θέλω να πάρω το Μήτσο το σιδερά να ακούγομαι σαν τη Καλομοίρα (hey google, call mitsos sideras).....
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Το είχα το s8+ και δεν θυμάμαι να είχε αυτή την έλλειψη. Μήπως πρέπει να κάνεις κάποια ρύθμιση?

Δεν νομιζω, γιατι σε κ-9, tapatalk και messanger lite, δειχνει κανονικα τον αριθμό των αδιάβαστων μηνυμάτων

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...