Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έστειλα mail στην Viber και μου απάντησαν (όχι αυτοματοποιημένα).

Θα το διορθώσουν, μου είπαν, σε επόμενη αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Συγγνώμη εξ αρχής αν δεν ρωτώ στο σωστό νήμα!

Δουλεύω σε κινητό OnePlus 5T σαν πλοηγό τον Samsung Internet.

Έχω την τελευταία έκδοση απ' το Google Play.

Κατέβασα για δοκιμή μια beta του Samsung Internet και θέλω να δουλέψω αυτήν.

Αυτή τη στιγμή το κινητό έχει και τις 2 εφαρμογές ταυτόχρονα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω όλους τους σελιδοδείκτες απ' την κανονική έκδοση και να τους περάσω στην beta; (για να μην τους περνάω έναν έναν, είναι πολλοί).

Το κινητό είναι root!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει επιλογή να κάνεις συγχρονισμό μέσω του λογαριασμού στη Samsung;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει επιλογή να κάνεις συγχρονισμό μέσω του λογαριασμού στη Samsung;

Σωστός! Δεν το είχα σκεφτεί!

Όντως πέρασαν οι σελιδοδείκτες κάνοντας συγχρονισμό, λίγο άνω κάτω βέβαια, αλλά τουλάχιστον ήθελαν μόνο τακτοποίηση!

Link to comment
Share on other sites

Όταν αποθηκεύσει κάποιος μηνυμα στα προχειρα φαίνεται ο Αποστολέας ;

 

Στα πρόχειρα δεν είναι αυτά που γραφουμε εμείς;

Link to comment
Share on other sites

'Google now', deactivation!

Διχως να ξερω ακριβως πως, το τελευταιο διαστημα πεταγεται συνεχως μπροστα μου και σχεδον θα ελεγα οτι παιρνει τον ελεγχο του τηλεφωνου, το google now.

Να πω βεβαια, οτι ολα τα χρονια(δεκαετιες...), εχω συνεχως συνδεδεμενο ενσυρματο handsfree στο κινητο, γιατι ετσι με διευκολυνει η λειτουργια του. Αλλα ετσι ηταν παντα.

 

Ξερει κανεις, γιατι πεταγεται το σπαστικο google now, και αναγκαζομαι να κανω restart το κινητο για να απαλλαγω απο δ'αυτο,

αφου οτι αλλο κι αν προσπαθω επι πολλα λεπτα της ωρας, φαινεται να μην μπορει να το απενεργοποιησει;

Μπορω να απαλλαγω απο αυτο οριστικα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτά που δεν στελνονται, στις περισσότερες εφαρμογές αν διαλέξεις αποστολέα και μετά πας πίσω το κρατάει.
Link to comment
Share on other sites

'Google now', deactivation!

Διχως να ξερω ακριβως πως, το τελευταιο διαστημα πεταγεται συνεχως μπροστα μου και σχεδον θα ελεγα οτι παιρνει τον ελεγχο του τηλεφωνου, το google now.

Να πω βεβαια, οτι ολα τα χρονια(δεκαετιες...), εχω συνεχως συνδεδεμενο ενσυρματο handsfree στο κινητο, γιατι ετσι με διευκολυνει η λειτουργια του. Αλλα ετσι ηταν παντα.

 

Ξερει κανεις, γιατι πεταγεται το σπαστικο google now, και αναγκαζομαι να κανω restart το κινητο για να απαλλαγω απο δ'αυτο,

αφου οτι αλλο κι αν προσπαθω επι πολλα λεπτα της ωρας, φαινεται να μην μπορει να το απενεργοποιησει;

Μπορω να απαλλαγω απο αυτο οριστικα;

 

Μήπως έχεις κάνει τίποτα με τις γλώσσες στον Assistant και μπερδεύεται την ώρα που μιλάς; δοκίμασε να κάνεις διαγραφή των δεδομένων και της προσωρινής μνήμης της εφαρμογής. Αν δεν δουλέψει αυτό κάνε μια απενεργοποιήση και μετά ενεργοποίηση της εφαρμογής.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

'Google now', deactivation!

Διχως να ξερω ακριβως πως, το τελευταιο διαστημα πεταγεται συνεχως μπροστα μου και σχεδον θα ελεγα οτι παιρνει τον ελεγχο του τηλεφωνου, το google now.

Να πω βεβαια, οτι ολα τα χρονια(δεκαετιες...), εχω συνεχως συνδεδεμενο ενσυρματο handsfree στο κινητο, γιατι ετσι με διευκολυνει η λειτουργια του. Αλλα ετσι ηταν παντα.

 

Ξερει κανεις, γιατι πεταγεται το σπαστικο google now, και αναγκαζομαι να κανω restart το κινητο για να απαλλαγω απο δ'αυτο,

αφου οτι αλλο κι αν προσπαθω επι πολλα λεπτα της ωρας, φαινεται να μην μπορει να το απενεργοποιησει;

Μπορω να απαλλαγω απο αυτο οριστικα;

Αφού είναι εφαρμογή ενσωματωμένη στο σύστημα, πως σε βοηθάει δηλαδή το ρεσταρτ;

Καταρχήν, ξέρεις τι είναι το Google now? Το πιο πιθανό κάτι πατάς και ενεργοποιείται.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνει τίποτα με τις γλώσσες στον Assistant και μπερδεύεται την ώρα που μιλάς; δοκίμασε να κάνεις διαγραφή των δεδομένων και της προσωρινής μνήμης της εφαρμογής. Αν δεν δουλέψει αυτό κάνε μια απενεργοποιήση και μετά ενεργοποίηση της εφαρμογής.

 

Απο που να παω και τι να κανω; Στα apps δεν βλεπω καπου google now.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφού είναι εφαρμογή ενσωματωμένη στο σύστημα, πως σε βοηθάει δηλαδή το ρεσταρτ;

Καταρχήν, ξέρεις τι είναι το Google now? Το πιο πιθανό κάτι πατάς και ενεργοποιείται.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Assistant δεν ειναι; Πως το απενεργοποιω εντελως;

Link to comment
Share on other sites

Απο που να παω και τι να κανω; Στα apps δεν βλεπω καπου google now.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Assistant δεν ειναι; Πως το απενεργοποιω εντελως;

 

Θα πας απο τις εφαρμογες και θα βρεις την εφαρμογη google. Θα επιλεξεις storage μετα clear cache και μετα απο το manage space, την αλλη επιλογη, θα τα καθαρισεις ολα. Δεν ξερω πως ειναι στα ελληνικα οι επιλογες αλλα κατι θα λεει σαν αποθηκευτικος χωρος για storage. Απο την εφαρμογη παλι πανω πανω μολις επιλεξεις την google απο τις εφαρμογες σου εχει και επιλογη για disable-απενεργοποιηση. Μπορεις να την ανοιξεις και να την κλεισεις να δεις αν αλλαξει κατι η να την απενεργοποιησεις εντελως αν δεν κανεις καθολου χρηση. Δοκιμασε τα.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Θα πας απο τις εφαρμογες και θα βρεις την εφαρμογη google. Θα επιλεξεις storage μετα clear cache και μετα απο το manage space, την αλλη επιλογη, θα τα καθαρισεις ολα. Δεν ξερω πως ειναι στα ελληνικα οι επιλογες αλλα κατι θα λεει σαν αποθηκευτικος χωρος για storage. Απο την εφαρμογη παλι πανω πανω μολις επιλεξεις την google απο τις εφαρμογες σου εχει και επιλογη για disable-απενεργοποιηση. Μπορεις να την ανοιξεις και να την κλεισεις να δεις αν αλλαξει κατι η να την απενεργοποιησεις εντελως αν δεν κανεις καθολου χρηση. Δοκιμασε τα.

 

Την εντοπισα, την εκανα disable την εφαρμογη 'google'. Ελπιζω να λυσει το προβλημα, και ελπιζω να μην εχω αλλες δυσλειτουργιες απο το disable.

Link to comment
Share on other sites

Την εντοπισα, την εκανα disable την εφαρμογη 'google'. Ελπιζω να λυσει το προβλημα, και ελπιζω να μην εχω αλλες δυσλειτουργιες απο το disable.

 

Λογικα τωρα δεν θα εχεις google now. Και με καθαρισμα στο storage της εφαρμογης μπορει να ελυνες το προβλημα. Πρωτα επρεπε να δοκιμασεις αυτο και μετα την πληρη απενεργοποιηση που ειναι η εσχατη λυση.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

1....έχω ενεργό το Google backup. εάν αγοράσω άλλο κινητό και βάλω το ίδιο φυσικά email, θα επαναφέρει τι; θα αρχίσει να κατεβάζει όλες τις εφαρμογές; θα επαναφέρει κωδικούς WiFi κλπ;

επίσης κάνει να γίνει έτσι η επαναφορά των το παλιό κινητό έχει πχ pie και το άλλο android 10;και να είναι και άλλη μάρκα;

 

2.... γίνεται το όνομα του καλούντα επειδή πολλές φορές είναι μεγάλο και δεν φαίνεται στην οθόνη εισερχομενης κλήσης να είναι σε 2 γραμμές;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά σε όλους. Στις ρυθμίσεις --- μπαταρία --- χρήση μπαταρίας --- εφαρμογές το "σύστημα android" καταλαμβάνει 23,7% το "android" καταλαμβάνει 10,2% και εν συνεχεία το "games" καταλαμβάνει 4,8%.

Έχω την εντύπωση ότι το 44% του όλου συστήματος android είναι πάρα πολύ αν αναλογιστεί κανείς οτι τις 8 από τις 11 ώρες που το έχω εκτός φόρτισης ηταν σε αδράνεια. Εκτός αν θέλει να πει αυτό το μεγάλο ποσοστό ότι δηλαδή είναι λόγω της αδράνειας.

Το δεύτερο που μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση είναι το games το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου από την ώρα που είναι το τηλέφωνο εκτός φόρτισης και μάλιστα που αναφέρει ότι το χρησιμοποίησα για 8 περίπου λεπτά.

Θα μπορούσε κάποιος σας παρακαλώ να μου εξηγήσει τι ακριβώς συμβαίνει με αυτές τις τρεις ενδείξεις;

Ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια σε όλους.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια

Εχω θεμα με τα Δεδομένα Ιντερνετ και συγκεκριμένα διαπύστωσα οτι μου φευγουν αρκετα MB απο την εφαρμογη της googge photo.

Eχω βαλει στις ρυθμίσεις να μην συγχρονιζει με δεδομενα κινητης τηλεφωνιας και ουτε να λειτουργει στο παρασκήνιο.

Αλλαξα τις προάλλες την sd και πηρα μεγαλύτερα και έκανα τα παντα copy paste απο την παλια στην νέα. Απο εκέι και περα διαπύστωα μεγαλη καταναλωση MB . Πως μπορώ να το ελέγξω. Κατέβασα κατι εφαρμογες αλλα σου λενε ποσα MB ανα εφαρμογη καταναλώνονται και μπορεις να βάλεις και καποιο όριο στο συνολο των ΜΒ. Εγω θέλω να βάλω μονο όριο ομως στην google photo app. Τι μπορω να κάνω?

Δεν θελω να την σβήσω διοτι με βολευει οταν ανοιγω το pc και βλεπω τις φωτο απο το google foto του pc.

Link to comment
Share on other sites

Γεια

Εχω θεμα με τα Δεδομένα Ιντερνετ και συγκεκριμένα διαπύστωσα οτι μου φευγουν αρκετα MB απο την εφαρμογη της googge photo.

Eχω βαλει στις ρυθμίσεις να μην συγχρονιζει με δεδομενα κινητης τηλεφωνιας και ουτε να λειτουργει στο παρασκήνιο.

Αλλαξα τις προάλλες την sd και πηρα μεγαλύτερα και έκανα τα παντα copy paste απο την παλια στην νέα. Απο εκέι και περα διαπύστωα μεγαλη καταναλωση MB . Πως μπορώ να το ελέγξω. Κατέβασα κατι εφαρμογες αλλα σου λενε ποσα MB ανα εφαρμογη καταναλώνονται και μπορεις να βάλεις και καποιο όριο στο συνολο των ΜΒ. Εγω θέλω να βάλω μονο όριο ομως στην google photo app. Τι μπορω να κάνω?

Δεν θελω να την σβήσω διοτι με βολευει οταν ανοιγω το pc και βλεπω τις φωτο απο το google foto του pc.

 

Clear cache και ξαναρυθμισε την.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σας το βγάζει κι εσάς αυτό η εφαρμογή Messages;

https://photos.app.goo.gl/X2YdHiFY5UzCbWem9

Πάντως στο Play Store δεν την εμφανίζει!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σας το βγάζει κι εσάς αυτό η εφαρμογή Messages;

https://photos.app.goo.gl/X2YdHiFY5UzCbWem9

Πάντως στο Play Store δεν την εμφανίζει!!!

 

Μου την εμφανίζει κανονικά στο play κ χωρίς το μνμα που σου βγάζει.

Μήπως μετα απο το τελευταιο update τηε, παιζει μονο σε Android pie που ισως να μην εχει το δικο δου?

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μου την εμφανίζει κανονικά στο play κ χωρίς το μνμα που σου βγάζει.

Μήπως μετα απο το τελευταιο update τηε, παιζει μονο σε Android pie που ισως να μην εχει το δικο δου?

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Pie έχω κι εγώ...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Την βλεπω κανονικά 4c1f322e8b1360be00ab37cf5f895112.jpg

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατί όταν ανοίγω το WiFi Hotspot ο ήχος στο bt μικροφωνιζει; έχω το mi a3. στο mi a2 lite δεν το έκανε. καμία ιδέα;

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Την βλεπω κανονικά 4c1f322e8b1360be00ab37cf5f895112.jpg

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Σε Nokia 7.1 και 8 δεν την εμφανίζει! Δεν ξέρω αν είναι θέμα όλων των Nokia μόνο. Γιατί και σε έναν φίλο με Huawei p10 Lite το εμφανίζει κανονικά, που το είδα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...