Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσημη χθες ήρθε και στο tab s5e ξαφνικά έχοντας dark mode. Η 17 έκδοση του play store νομίζω το έφερε.

Εγώ έχω ακόμα την 16.9.11 έκδοση του Play Store κι όμως ήρθε και σε μένα!

Απλά σε αυτή την έκδοση του Play Store που έχω τώρα, δεν μου εμφανίζει την stock Messages εφαρμογή και όταν πάω στις πληροφορίες της εφαρμογής με γράφει ότι δεν είναι συμβατή με τη συσκευή σας!!! :(

Ενώ η εφαρμογή στέλνει και δέχεται μηνύματα κανονικά!

Ελπίζω με τη νέα ενημέρωση του Play Store να αλλάξει αυτό.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα κινητο το mi a3 και παρατηρω σε 2 Plantronics bt οτι 1/ οταν αναβω το hotspot ο ηχος του bt γινεται χαλια .και εγω το ακουω αλλα και οι συνομιλητες μου το λενε οτι πλεον δεν με ακουνε.2/μετα απο δοκιμες ειδα οτι το κανει και χωρις hotspot ενεργο αλλα για πολυ λιγο,σχεδον δεν ενοχλει.

 

μολις βαλω ανοικτη ακροαση η επιστρέψω στο ακουστικο του κινητου ο ηχος τελειος.

 

εχει κανεις καμια ιδεα τι να φταιει?τα ακουστικα ειναι το PLT EXPLORER 10 και το PLT 80

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος advanced γνώστης να μου πει αν έχει δοκιμάσει κάποια άλλη ROM και να έχει κάνει τεστ ασφαλείας σε κινητό Android, δεδομένου ότι βρέθηκε κακόβουλο λογισμικό μέχρι και σε Roms εργοστασιακές σε πολλά κινέζικα κινητά και είχε γίνει ντόρος. Επειδή δεν είναι official build αυτές οι custom Rom, όπως η LineageOS, Ressurection Remix, Pixel Experience, κτλπ, ΠΩΣ ξέρουμε ότι δεν έχουν μέσα το οτιδήποτε κακόβουλο...??? Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αν μπορεί διότι είναι σοβαρό ερώτημα. Μου είπανε οι φίλοι μου ότι τζάμπα ρωτάω δεν θα απαντήσει κανένας αλλά, ίσως κάποιος ξέρει, πώς είμαστε σίγουροι....
80
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια χρησιμοποιώ custom ROMs.

Πότε δεν ειχα κάποιο πρόβλημα και χρησιμοποιώ κανονικά εφαρμογές τραπεζών κλπ.

 

Τώρα αν κάποιος παρακολουθεί τις συνομιλίες μου, τα σμσ μου, βλέπει τις φωτογραφίες μου, ε ούτε που με ενδιαφέρει :p

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια χρησιμοποιώ custom ROMs.

Πότε δεν ειχα κάποιο πρόβλημα και χρησιμοποιώ κανονικά εφαρμογές τραπεζών κλπ.

 

Τώρα αν κάποιος παρακολουθεί τις συνομιλίες μου, τα σμσ μου, βλέπει τις φωτογραφίες μου, ε ούτε που με ενδιαφέρει :p

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Σε σχέση με αυτό που κάνει η ίδια η Google είναι απλά λουλούδακια αυτό που λες
Link to comment
Share on other sites

Κάθε custom rom έχει κάποιον που την έφτιαξε, δεν είναι πάντα ο ίδιος και η πηγή του Ported Rom είτε ειναι από καποια άλλη custom rom ή GSI Rom δεν μπορείς να ξέρεις τι και πως ΑΛΛΑ, ξαναλέω. Πως μπορούμε να ελέγξουμε ή να εμπιστευτούμε κάποια Rom? Μήπως τελικά είναι καλύτερο να κρατήσουμε την εργοστασιακή απλά να ξηλώσουμε με adb ότι μας χαλάει? Δίχως root και δίχως άγχος? Λέω εγώ τώρα.

 

Όσον αφορά την Google, η καημένη πάει να συνδεθεί στο internet και την μπλοκάρει το firewall που έχω βάλει. Μια φορά κάθε κυριακή την αφήνω να κανει update τα apps. Όλα τα άλλα είναι μπλοκαρισμένα εκτός απο τις 3-4 εφαρμογές που χρησιμοποιώ, ακόμα και ιό να κουλούσα που δεν υπάρχει περίπτωση γιατί δεν βάζω apk από unknown sources, το default policy του Firewall είναι Block Internet Access on every new app. Άμα δεν δώσω εντολή να πάρει πρόαβαση εγώ η Google παίρνει τα 3. Εκτός ότι τα περισσότερα apps της Google τα έχω ξυλώσει. To gboard αντικαταστάθηκε με το Simple Keyboard το Google Maps με το Offline Maps κτλπ...

Edited by LuCuMaS
80
Link to comment
Share on other sites

γιατί η εργοστασιακή δεν είναι κακόβουλη

από το εργοστάσιο?lol

επί την ευκαιρία είμαι με aosip

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Κακόβουλη είναι αλλά με.το γάντι... Γιαυτό τα μπλοκάρω όλα με το firewall. Εμείς λέμε ότι μια official Rom δεν έχεις πρόβλημα γενικά. πχ. Είδες εσύ καμιά εργοστασιακή Rom να σου κλέβει τους κωδικούς Paypal? Ενώ μπορώ ΑΝΕΤΑ να βάλω ενα spyware fud100% σε μία custom rom και να την διαμοιράζω λέγοντας πως εχει features και performance tweaks και μετά απο 1 χρόνο πχ. μην υποψιαστείς ότι φταίει η rom.. για να μην το καταλαβεις σου κλέβω τα λεφτά σου και συ πας στην Paypal και βλεπεις 0ευρώ.. Δεν σε χάλασε καθόλου. Άντε να υποψιαστείς ότι ηταν μέσα στη Rom το κακοβουλο λογισμικό...
80
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με αυτό που κάνει η ίδια η Google είναι απλά λουλούδακια αυτό που λες

Ας κάνει ότι θέλει η κυρία Google :lol:

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι safe αν βασίζεσαι στον λόγο ενός αγνώστου στο ίντερνετ. Οτιδήποτε είναι open source φυσικά, μπορείς να το ελέγξεις εφόσον γνωρίζεις.

Κατά τα υπόλοιπα, φίλος παλαιότερα είχε μια τυχαία custom σε note 3 (όταν είχε βγει) ή οποία είχε backed κάποιο software τύπου keylogger και εφριξε όταν είδε συναλλαγές προς Ινδία στην τράπεζα του, που ευτυχώς έκανε dispute άμεσα.

Ένας cooker ή developer που βγάζει χαρτζιλίκι ή χρήμα (κάποτε) από αυτή την δουλειά, δεν θα διακινδυνευε το όνομα του για κάτι το οποίο είναι μια αρπαχτή.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι οποιαδήποτε custom rom κατεβάσουμε από κάπου, είναι και από κάποιον που ασχολείται με το θέμα επαγγελματικά ή ότι δεν είναι απατεώνας.

Και όχι απαραίτητα μόνο για custom roms.

Το kingoroot που rootαρε χιλιάδες συσκευές κάποτε όταν δεν υπήρχε εναλλακτική, ήταν απλά "μια εφαρμογή" για χιλιάδες άτομα.

Αυτή η αθώα εφαρμογή βέβαια έστελνε σε κινέζικους σέρβερ g account credentials, imei, αριθμό τηλεφώνου και κάποια άλλα στοιχεία που δεν θυμάμαι πλέον.

Επίσης εφαρμογές που ζητούν accessibility permissions στη συσκευή, μπορούν να δουν κυριολεκτικά τα πάντα στη συσκευή σου, ακόμα και το τι κάνεις εκείνη τη στιγμή.

Γενικότερα στο θέμα ασφάλεια πάντως, η άγνοια είναι ευτυχία για τους περισσότερους.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να αδειάσουν οι λογαριασμοί τους είναι, πρώτα χαμογελάνε και λένε δεν με νοιάζει και μετά κλαίνε, διότι έχουν άγνοια των κινδύνων, άστους, είναι η νέα γενιά των ανθρώπων που δεν ξέρουν τι σημαίνει χάκερ. Κάποια στιγμή θα το μάθουν.
80
Link to comment
Share on other sites

Ας κάνει ότι θέλει η κυρία Google :lol:

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

ναι το να το δινει στην κυβερνιση και εφοριες κλπ αν ζητιθειι... αμε...

Link to comment
Share on other sites

Κλάιν Μάιν μωρέ, θαρρείς μόνο η Google μπορεί να δώσει τέτοια στοιχεία.

 

Γενικά δεν έχω να κρύψω κάτι, οπότε δε με απασχολει τόσο πολύ το θέμα ασφάλειας (οκ, πέρα από τραπεζικούς λογαριασμούς)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς υπάρχει το ADB και ξηλώνουμε το Bloatware και τα gapps από τις εργοστασιακές rom δίχως root και να χάσουμε εγγύηση και updates και ευτυχώς το firewall αφήνει μόνο τα 2-3 apps που χρησιμοποιώ συχνά να συνδεθούν και να μην ρουφιανέουν τα υπόλοιπα daemons sync και updaters..... που πάνε να συνδεθούν κάθε 3 λεπτά στην κίνα και στην california. Αυτό λέγεται. ΕΛΕΓΧΟΣ και όχι να με κάνουν ότι θελουν οι εταιριες. Καποιοι κλαιν μαινερς τους κανουν οι εταιριες οτι θελουν και δεν τους πειραζει. Δεν μας νοιαζει αυτο. Ο καθε ας κανει οτι θελει. Θες να στον ακουμπησουν οι κινεζοι? Κατσε αγορι μου μπορει να σε αρεσει κιολας. Κλαιν μαιν.
80
Link to comment
Share on other sites

Κλάιν Μάιν μωρέ, θαρρείς μόνο η Google μπορεί να δώσει τέτοια στοιχεία.

 

Γενικά δεν έχω να κρύψω κάτι, οπότε δε με απασχολει τόσο πολύ το θέμα ασφάλειας (οκ, πέρα από τραπεζικούς λογαριασμούς)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ε ναι βασικά γιατί μόνο αυτή έχει πρόσβαση σε τόσο μεγάλο όγκο πληροφορίας, και δεν είναι κλαιν όταν μπορούν να σε χώσου καμια φιλακη, η να δώσουν στοιχεία σου σε ασφαλιστικές κλπ άμα λάχει βάση εισαγγελική διαταγης και πάει λέγοντας για αυτό Root και κόβεις permissions στα Google play services

Το ποιο κουλό που μου έτυχε να δω βάση μιας διμοσιευης επειδή είπε ένας τυπάκος έναν άλλον jerk τον μάζεψαν για.... Βαρύ ρατσισμόμ. Επειδή ο άλλος ήταν γιαπονεζος αν δεν κάνω λάθος και πολλά άλλα κουλά, το σωστό είναι να λες δεν φοβάμαι κάτι γιατί δεν μηλαω δεν κοιτάω δεν έχω γνώμη και δεν 3χω διαφορετική άποψη από αυτήν που επηβαλουβ α ναι και δεν έχω ούτε περιουσιακά στοιχεία ούτε τπτ. Όταν δεν έχεις τπτ όταν δεν σκέφτεσαι και δεν εμφραζεις γνώμη τότε δεν πρέπει μα φοβάσαι σε όλες της άλλες περιπτώσεις είσαι στόχος η του ενός η του άλλου, καθος εποχές έχουν αλλάξει δραματικά

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Ας είναι έτσι όπως τα λέτε.

Πρόβατα προς σφαγη όσους δε μας νοιάζει :lol:

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας γράφουμε εδώ τις γνώσεις μας και τις εμπειρίες μας σχετικά με το ποιες εφαρμογές (Ελληνιστί apps) είναι πραγματικά επικίνδυνες και δικαίως αποκλείονται (γίνονται banned) από το παιχνιδομάγαζο του Γούγλη (PlayStore). (Συνεχίζω στην σύγχρονη Ελληνική μικτή διάλεκτο, άλλωστε σε λίγο τα Ελληνικά ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα δεν θα χρειάζεται...).

 

Με τον όρο "επικινδυνότητα" δεν εννοώ την δυνατότητα επικίνδυνων χειρισμών από το χρήστη, αλλά αν το πρόγραμμα χρησιμοποιείται σαν Trojan, ιός ή κάτι τέτοιο με κακόβουλη πρόθεση από τον κατασκευαστή του...

 

Ένα app λοιπόν που νομίζω είναι πολύ καλό είναι το ES file explorer. που το κατεβάζουμε από το site των κατασκευαστών http://www.estrongs.com. Όταν όμως πάμε να το εγκαταστήσουμε και επιλέξουμε (στο κινητό) να γίνει με έλεγχο από το Google store (δηλ. επιλέγοντας "verify and install") και όχι κατ ευθείαν (επιλέγοντας "Package installer"), τότε βγάζει ένα μήνυμα ότι το συγκεκριμένο έχει γίνει banned ("Blocked by Play Protect") με την επεξήγηση "this app tries to attack other mobile and computer systems". Μπορείς να συνεχίσεις αλλά λέει ότι είναι unsafe.

 

Το πρόγραμμα το έχω σε ένα ταμπλετ και πραγματικά μου λύνει τα χέρια, έστω και χωρίς root.

 

Τι λέτε???

 

Επίσης τι λέτε για το Kingo Root?

Link to comment
Share on other sites

Facebook,messenger,με ακόλουθο το instagram έχουν τα πάντα μας στον αέρα με σιγουριά...ασχέτου τι εχουμε ανεβάσει και τι οχι.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...χρήστης WP/WM...1o μου Android (Redmi Note 7)...Heeeelp!!!

 

Τα πολύ-πολύ βασικά με καίνε (1000+ σελίδες, δεν γίνεται...καταλαβαίνετε):

 

1) Τί κλείνω οπωσδήποτε από εφαρμογές/άδειες/προσβάσεις του τηλεφώνου και της google? Κυρίως, τί δεν κλείνω ποτέ, για να μην ψάχνω γιατί δεν λειτουργεί το ρημάδι?

 

2) Υπάρχει περίπτωση να μεταφέρω το ιστορικό από Whatsapp και Viber? Δεν καίγομαι, αλλά ωραία θα ήταν. Από όσο καταλαβαίνω, δεν...

 

3) Την κάρτα μνήμης από το 950, θα τη διαβάσει όπως είναι (μουσική, φωτό...αυτά με ενδιαφέρουν) ή νέοι φάκελοι κλπ?

 

tbc

 

Ευχαριστώ!

Edited by Dekaohtoura
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος (με οποιοδήποτε κόστος);

Παλιότερα κάποιος κάποιος είχε μιλήσει για μετατροπέα ethernet σε usb, αλλά άλλος είπε πως η υποστήριξη usb σε android ειναι περιορισμένη. Ειπώθηκε και ότι κάποιες εκδόσεις android έχουν "ενεργοποίηση ethernet".

Μπορεί κανείς να βγάλει άκρη τι ακριβώς εννοούσαν και τι ακριβώς χρειάζομαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...χρήστης WP/WM...1o μου Android (Redmi Note 7)...Heeeelp!!!

 

Τα πολύ-πολύ βασικά με καίνε (1000+ σελίδες, δεν γίνεται...καταλαβαίνετε):

 

1) Τί κλείνω οπωσδήποτε από εφαρμογές/άδειες/προσβάσεις του τηλεφώνου και της google? Κυρίως, τί δεν κλείνω ποτέ, για να μην ψάχνω γιατί δεν λειτουργεί το ρημάδι?

 

2) Υπάρχει περίπτωση να μεταφέρω το ιστορικό από Whatsapp και Viber? Δεν καίγομαι, αλλά ωραία θα ήταν. Από όσο καταλαβαίνω, δεν...

 

3) Την κάρτα μνήμης από το 950, θα τη διαβάσει όπως είναι (μουσική, φωτό...αυτά με ενδιαφέρουν) ή νέοι φάκελοι κλπ?

 

tbc

 

Ευχαριστώ!

 

1. Τι θέλεις να κλείσεις και γιατί; Δεν υπάρχει κάτι που πρέπει να κλείσεις.

 

2. Το viber έχει δικό του backup- restore. Αν υπάρχουν φωτογραφίες στο ιστορικό, δεν θα εμφανίζονται. Το whatsapp δεν ξέρω.

 

3. Ίσως σου ζητήσει format. Καλού κακού κράτα τα αρχεία που χρειάζεσαι σε ένα pc και τα μεταφέρεις μετά αν χρειαστεί.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Τι θέλεις να κλείσεις και γιατί; Δεν υπάρχει κάτι που πρέπει να κλείσεις.

 

2. Το viber έχει δικό του backup- restore. Αν υπάρχουν φωτογραφίες στο ιστορικό, δεν θα εμφανίζονται. Το whatsapp δεν ξέρω.

 

3. Ίσως σου ζητήσει format. Καλού κακού κράτα τα αρχεία που χρειάζεσαι σε ένα pc και τα μεταφέρεις μετά αν χρειαστεί.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

1) Ότι μπορεί να με σώσει από διαφημίσεις (ήδη κοιτάζω κάποια σχετικά θέματα), πρόσβαση του "φακού" στις επαφές μου (:lol:), αλόγιστη χρήση data/telemetry κλπ (επιπλέον, να σώσω και τη μπαταρία).

 

2) Δυστυχώς η εφαρμογή για WP δεν έχει αυτή την επιλογή. Για το Whats, αν κάτσει κάτι που δοκιμάζω (το ψιλοαποκλείω), έκατσε.

 

3) Το backup είναι δεδομένο, εννοείται. Θα τα βρω τα υπόλοιπα.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...