Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γνωρίζει κάποιος εφαρμογή που να δείχνει τα μηνύματα φωτίζοντας την οθόνη κλειδώματος όπως το ios, όχι να έρχονται στα σκοτεινά:) στα φανερά ;)

ευχαριστώ

 

Ρυθμίσεις -> Οθόνη κλειδώματος και Κωδικός -> Ξύπνημα οθόνης για τις ειδοποιήσεις

 

τι να εννοεις τωρα εσυ...

 

αν καταλαβα τι εννοεις δοκιμασε floatify

 

Θα έχει απενεργοποιήσει να ανάβει η οθόνη, όταν έρχεται κάποια ειδοποίηση.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πως μπορώ να μεταφέρω την πορεία (Data) ενός παιχνιδιού (real racing 3)από ενα ZTE Blade στο καινούργιο Xperia XA1 που πήρα χωρίς να χαθεί κάτι;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω λογαριασμό messanger αλλά δεν έχω Facebook account. Θέλω να αγοράσω καινούργιο κινητό κ να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων στο παλιο υπάρχει περίπτωση να χάσω το account μου ? Επίσης έχω κρατήσει backup αλλά δεν έχω micro sd Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω log out ή αν θα συνδεθώ από το καινούργιο κινητό με το email κ τον αριθμό μου. Παρακαλώ θα ήθελα βοήθεια γιατί είμαι άσχετη κ ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση στο κινητό για το "ξύπνημα" της οθόνης με εισερχόμενα

 

Να γιατί το Android δεν είναι ακόμα "έτοιμο". Κάποια πράγματα πρέπει να είναι σε όλες τις εκδόσεις του, ανεξάρτητα κάποιου κατασκευαστή.

 

Σε MIUI υπάρχει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση στο κινητό για το "ξύπνημα" της οθόνης με εισερχόμενα

 

Και αν δεν είσαι μπροστά, να το δεις την ώρα που σκάει το εισερχόμενο απλά θα σου πιεί λίγη μπαταρία και θα χάσεις το notification led...

Εγώ προσωπικά και η εφαρμογή να το υποστηρίζει... το απενεργοποιώ.

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Να γιατί το Android δεν είναι ακόμα "έτοιμο". Κάποια πράγματα πρέπει να είναι σε όλες τις εκδόσεις του, ανεξάρτητα κάποιου κατασκευαστή.

 

 

 

Σε MIUI υπάρχει.

 

 

 

Κάποια πράγματα είναι. Κάποια άλλα εξαρτώνται από τον κατασκευαστή. Έτσι είναι το Android.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα είναι. Κάποια άλλα εξαρτώνται από τον κατασκευαστή. Έτσι είναι το Android.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ναι, δεν είπα ότι δεν είναι. Προσωπική άποψη, το stock Android πρέπει να αποκτήσει μερικά ακόμα χαρακτηριστικά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ανοίγει η οθόνη με τις ειδοποιήσεις, χρωματιστό σύμβολο της εφαρμογής που ήρθε και το περιεχόμενο κρυφό, γιατί έτσι το έχω ρυθμίσει.

Πιο stock δεν γίνεται

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ανοίγει η οθόνη με τις ειδοποιήσεις, χρωματιστό σύμβολο της εφαρμογής που ήρθε και το περιεχόμενο κρυφό, γιατί έτσι το έχω ρυθμίσει.

Πιο stock δεν γίνεται

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

ακριβώς. σε μαμά κινητό ΠΑΝΤΑ ανάβει η οθόνη όταν έρχεται μήνυμα, κλήση αναπάντητη κλπ μετά σβήνει και καταλαβαίνεις ότι κάποια ειδοποίηση έχεις από το notification led

 

αν δεν ανάβει κάτι άλλο φταίει

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να γιατί το Android δεν είναι ακόμα "έτοιμο". Κάποια πράγματα πρέπει να είναι σε όλες τις εκδόσεις του, ανεξάρτητα κάποιου κατασκευαστή.

 

Σε MIUI υπάρχει.

 

Διαφωνώ, υπάρχουν εφαρμογές που καλύπτουν τα πάντα, εγώ ας πούμε, έχω την Flash On Call (SMS Alerts) που με ειδοποιεί για κλείσεις και SMS ...;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

To android σαν open source λειτουργικό επιδέχεται πολλές βελτιώσεις και η κάθε εταιρεία προσπαθεί να "εντυπωσιάσει" το αγοραστικό κοινό προσθέτοντας ή αφαιρώντας λειτουργίες κατά την κρίση της.

 

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα κάποια πράγματα που βολεύουν κάποιον σε μία συσκευή να μην υπάρχουν σε κάποια άλλη και να ψάχνεται με εφαρμογές που είναι αμφίβολο αν θα δουλεύον σωστά και θα του σπάνε τα "ούμπαλα" :lol:

 

Γι' αυτό η προσωπική μου άποψη είναι να μην βάζετε περιττές εφαρμογές για παραμετροποίηση ή όσο το δυνατόν λιγότερες ;)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, υπάρχουν εφαρμογές που καλύπτουν τα πάντα, εγώ ας πούμε, έχω την Flash On Call (SMS Alerts) που με ειδοποιεί για κλείσεις και SMS ...;)

 

Ειδικά για κλήσεις και μηνύματα, προσέχω λίγο παραπάνω για το ποιες εφαρμογές θα σχετίζονται με αυτές/ά, ακόμα κι αν είναι από Play Store.

 

Γι' αυτό η προσωπική μου άποψη είναι να μην βάζετε περιττές εφαρμογές για παραμετροποίηση ή όσο το δυνατόν λιγότερες ;)

 

^This

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, υπάρχουν εφαρμογές που καλύπτουν τα πάντα, εγώ ας πούμε, έχω την Flash On Call (SMS Alerts) που με ειδοποιεί για κλείσεις και SMS ...;)

 

Ο φίλος Mr είπε ξεκάθαρα για το λειτουργικό. Οι εφαρμογές είναι ένα άλλο κομμάτι. Ναι, υπάρχουν για τα πάντα (με τίμημα κάποιες διαφημίσεις ή λίγα €) αλλά δεν είναι μέρος του λειτουργικού. Αυτό έπρεπε να έχει κάποια περισσότερα χαρακτηριστικά.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για κλήσεις και μηνύματα, προσέχω λίγο παραπάνω για το ποιες εφαρμογές θα σχετίζονται με αυτές/ά, ακόμα κι αν είναι από Play Store.

 

Έτσι ακριβώς φίλε mr_47:up:

 

Αυτές τις εφαρμογές + τον launcher ΔΕΝ τις έχω αλλάξει ποτέ σε κανένα από τα android που έχω πάρει.

 

Βέβαια εγώ είμαι μαθημένος σε iPhone από το 2009:baby: που αυτές οι εφαρμογές ούτως η άλλως δεν αλλάζουν (και δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε) :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Mr είπε ξεκάθαρα για το λειτουργικό. Οι εφαρμογές είναι ένα άλλο κομμάτι. Ναι, υπάρχουν για τα πάντα (με τίμημα κάποιες διαφημίσεις ή λίγα €) αλλά δεν είναι μέρος του λειτουργικού. Αυτό έπρεπε να έχει κάποια περισσότερα χαρακτηριστικά.
Όπως;

 

Για το συγκεκριμένο θέμα νομίζω πως καλύπτει τα πάντα.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως;

 

Για το συγκεκριμένο θέμα νομίζω πως καλύπτει τα πάντα.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Η γρήγορη ματιά που είναι για μένα σημαντικοτατη...

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ανοίγει η οθόνη με τις ειδοποιήσεις, χρωματιστό σύμβολο της εφαρμογής που ήρθε και το περιεχόμενο κρυφό, γιατί έτσι το έχω ρυθμίσει.

Πιο stock δεν γίνεται

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Ετσι το είχα στο miui... τώρα όμως πέρασα aicp στο τηλεφωνο μου και δεν έχω καταφέρει να είναι κρυφό το μήνυμα του viber ας πούμε, αν κάνεις scroll down τις ειδοποιησεις, το βλέπεις :X

Μπορείς να δώσεις πληροφορίες πως το κατάφερες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....

μια μικρή βοήθεια αν ξέρει κάποιος.

Έχω Nokia 6 κατέβασα app lock διάφορα και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...

ναι μεν κλειδώνεται η εφαρμογή και δεν έχει κάποιος άλλος πρόσβαση 'ΟΜΩΣ όταν μετά πάω στην επισκόπιση των ανοικτών εφαρμογών,

μου εμανίζει δύο καρτέλες μια του app locker και μία της θεωρητικά "κλειδωμένης" εφαρμογής (άρα κάποιος μπορεί και έχει μερίκη εικόνα του περιεχομένου της).

Κάποια ιδέα??? :blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Η γρήγορη ματιά που είναι για μένα σημαντικοτατη...

Σηκώνω το τηλέφωνο και η οθόνη δείχνει τι υπάρχει όσον αφορά ειδοποιήσεις κλπ.

 

Νομίζω φτάνει.

Ετσι το είχα στο miui... τώρα όμως πέρασα aicp στο τηλεφωνο μου και δεν έχω καταφέρει να είναι κρυφό το μήνυμα του viber ας πούμε, αν κάνεις scroll down τις ειδοποιησεις, το βλέπεις :X

Μπορείς να δώσεις πληροφορίες πως το κατάφερες;

Δεν έκανα κάτι παράξενο ή διαφορετικό.

Υπάρχουν όλα στις ρυθμίσεις.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η γρήγορη ματιά που είναι για μένα σημαντικοτατη...

 

Συμφωνώ Κώστα, νομίζω είναι από τα πιο σημαντικά tips.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Για σας με μία ερώτηση που λογικά θα έχει απαντηθεί αλλά δεν μπόρεσα να ναι βρω κατι

 

Μετακόμισα στην Αγγλία και η θέλω να κατεβάσω την τραπεζική εφαρμογή της HSBC.

Στο Google play όμως μου τη βγάζει this app is not compatible with your device.(s7)

 

Η ερώτηση μου είναι αν θα έχω πρόβλημα να κατεβάσω άποψη αλλού τον apk. Θα είναι ασφαλής?

Ποιο site είναι ασφαλές?

Πχ το apk4fun που βρήκα την εφαρμογή είναι ασφαλές.

 

Ευχαριστώ.

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Τώρα, με αυτά που έβγαλαν στη φόρα σχετικά με τα κενά ασφαλείας της intel και των παρόμοιων επεξεργαστών, που επηρεάζουν PC, windows, linux και smartphone κινητά, δεν υπάρχει τίποτε ασφαλές κατά την γνώμη μου..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...