Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.

Μπορώ να κάνω επανεγκατάστη το android 4.1 στο κινητό μου; Δεν είμαι ικανοποιημενος καθόλου απο την συμπεριφορά του απο την πρωτη στιγμή που το πηρα. Απο Κινα και το ειχα ζητησει να ειναι και root απο οτι θυμάμαι. Να πω την αλήθεια δεν ήξερα τότε τι είναι root, αλλα ετσι το έκαναν παραγγελεία όλοι, έτσι το έκανα κι εγώ. Πάντως το εχω παρατησει τελείως και λέω μηπως γίνει κάτι. Ενα lenovo είναι, τι μοντέλο, ουτε να ασχοληθώ δεν μπορώ με την πατάτα που έφαγα. Έχω κάνει και επαναφορά, χωρίς να αλλάξει κάτι. Κολλαει σαν UHU. Καλά απο internet, ο Θεός κι η ψυχή του.

Αυτά.

Να ειμαστε καλά.

Edited by semola1967
Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι οι αναφορές σε σπασμένα προγράμματα απαγορεύονται από το φόρουμ, στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για συνδρομητική υπηρεσία και όχι για ένα απλό apk. Αυτές οι υπηρεσίες συνήθως χρησιμοποιούν πολλαπλά κλειδώματα (λογαριασμος, ip, mac adress, imei) και δε σπάνε τόσο εύκολα. Το δοκίμασες λοιπόν και αν σου άρεσε το αγοράζεις, αν όχι πας αλλού.

Λογικά μπορείς να το ξαναδοκιμάσεις με νέο λογαριασμό, εννοείται σε άλλη συσκευή, αλλά πόσες φορές θα το κάνεις αυτό ? Δεν αξίζει τον κόπο, το πολύ-πολύ να κερδίσεις λίγα τριήμερα και αυτά με ρίσκο να σου μπλοκάρουν την ip η το ρούτερ (υποθέτω ότι στριμάρεις από wifi) και να μη μπορείς ούτε να το αγοράσεις μετά.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Μπορώ να κάνω επανεγκατάστη το android 4.1 στο κινητό μου; Αυτά.

Να ειμαστε καλά.

 

αν βρεις τη μαμα ρομ για το μοντελλακι σου εισαι οκ. ακολουθεισ την γνωστη διαδικασια και το ξανακανεις μαμα.

πες μοντελλο και σπεκσ μπας και βοηθηθεις εδω μεσα. Τα λενοβα εχουν καλη κοινοτητα υποστηριξης καθοτι δημοφιλη.

Link to comment
Share on other sites

Για απορίες κι ερωτήσεις γενικού περιεχομένου υπάρχει το Android - Γενικές απορίες / ερωτήσεις στο οποίο μπορείτε να υποβάλετε τα ερωτήματα σας και να παίρνετε περισσότερες απαντήσεις και γρηγορότερα.

Το παρόν κλειδώνεται.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Με τα προγραμματα δεν γινεται τιποτα.Θελει Debug Mode On και δεν μπορω.

Σκεφτομαι μηπως υπαρχει τροπος μεσω command line να το ενεργοποιησω?Η να δωσω να μου φτιαξουν την οθονη. :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει κάποιο διάστημα που κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση (πριν καν βάλω το pin) μου βγάζει στο κάτω μέρος ένα toast message που γράφει:

"Η λήψη του συνημμένου από το μήνυμα πολυμέσου απέτυχε. Δοκιμάστε αργότερα". Μάλιστα νομίζω πως το βγάζει 2 φορές..

 

Να υποθέσω πως έχει σκαλώσει κάποιο MMS, αλλά δεν ξέρω ποιο. Μου το κάνει ΑΡΚΕΤΟ καιρό, μπορώ κάπως να το ξεμπλοκάρω;

 

Το ίδιο ακριβώς έχω πάθει. Έσβησα όλα τα μηνύματα αλλά αυτό συνεχίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκανα σε ενα ulefone Paris αναβάθμιση android απο 5.1 σε 6.0.

Πριν την αναβάθμιση αντέγραψα τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του τηλεφώνου στο PC.

Μπορώ να ανακτήσω τα μηνύματα/την λίστα κλήσεων ;

Κατέβασα το DrFone αλλα αυτό δεν υποστηρίζει ανάκτηση απο PC.

Το κινητό δεν ήταν root.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε γίνεται. Αυτά έχουν αποθηκευθεί σε φακέλους συστήματος τους οποίους δε μπορούσες να τους δείς. Το παρόν δεν έχει λόγο συνέχειας και κλειδώνεται.

Επίσης, να πω για πολλοστή φορά, μην ανοίγετε νέο θέμα για κάθε ερώτηση σας. Πρώτα κοιτάτε μήπως σας καλύπτει κάποιο υπάρχων θέμα για να ρωτήσετε εκεί. Στην συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να υποβληθεί το ερώτημα στο Android - Γενικές απορίες / ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε γίνεται. Χωρίς τη χρήση της οθόνης δε μπορείς να κάνεις κάτι. Το παρόν κλειδώνεται και θα παρακαλέσω για πολλοστή φορά, να μην ανοίγετε νέο θέμα για κάθε ερώτηση σας. Πρώτα κοιτάτε μήπως σας καλύπτει κάποιο υπάρχων θέμα για να ρωτήσετε εκεί. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το ερώτημα έπρεπε να υποβληθεί στο Android - Γενικές απορίες / ερωτήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να πας εδώ, στα Lenovo, να βρείς το μοντέλο της συσκευής σου και να ρωτήσεις εκεί ώστε να σε βοηθήσουν άλλοι χρήστες που έχουν τη συσκευή. Το παρόν κλειδώνεται.
Link to comment
Share on other sites

@gnikosr

Δε γίνεται αυτό που ρωτάς. Οι εφαρμογές που δίνονται για δοκιμαστική περίοδο καταγράφουν διάφορα στοιχεία της συσκευής σου για να μη μπορεί ο καθένας να κάνει αυτό που ρωτάς, να την εγκαταστεί δηλαδή πολλαπλές φορές και να συνεχίζει να τη χρησιμοποιεί γιά μετά το χρονικό πέρας της δοκιμής.

Το θέμα κλειδώνεται.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζουμε σε πιο φακελο του συστηματος υπαρχουν οι εγγραφες των επαφων ?

/data/data/com.android.providers.contacts/databases, είναι μια βάση δεδομένων (.db) sqlite συνήθως

Link to comment
Share on other sites

Στο play store μπορείτε να μπείτε? Με το που πατάω την εφαρμογή μένει κολλημένο στην άσπρη οθόνη σαν να μη μπορεί να συνδεθεί. Δεν μπορώ να μπω ούτε από τον browser δεν ανοίγει τη σελίδα. Είναι γενικό το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Στο play store μπορείτε να μπείτε? Με το που πατάω την εφαρμογή μένει κολλημένο στην άσπρη οθόνη σαν να μη μπορεί να συνδεθεί. Δεν μπορώ να μπω ούτε από τον browser δεν ανοίγει τη σελίδα. Είναι γενικό το πρόβλημα?

 

Το είχα κι εγώ χτες το βράδυ. Όχι μόνο στο Play Store, αλλά και στο Youtube. Αλλά, εμφανίστηκε pop-up μήνυμα που έγραφε ότι τα google services έκαναν update. Σε 5 λεπτά περίπου θα είσαι ok.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το είχα κι εγώ χτες το βράδυ. Όχι μόνο στο Play Store, αλλά και στο Youtube. Αλλά, εμφανίστηκε pop-up μήνυμα που έγραφε ότι τα google services έκαναν update. Σε 5 λεπτά περίπου θα είσαι ok.

 

ΤΟ θέμα είναι ότι είναι 2 μέρες έτσι.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ θέμα είναι ότι είναι 2 μέρες έτσι.

 

Ωχ... Αυτό δεν το ήξερα.. :/ Θυμάσαι να έκανες κάτι διαφορετικό, που να το ξεκίνησε;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ωχ... Αυτό δεν το ήξερα.. :/ Θυμάσαι να έκανες κάτι διαφορετικό, που να το ξεκίνησε;

 

Όχι τπτ. Το μόνο που έμεινε τωρα είναι να κατάργησω τις ενημέρωσεις. Θα περιμένω καμία μέρα ακόμα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι τπτ. Το μόνο που έμεινε τωρα είναι να κατάργησω τις ενημέρωσεις. Θα περιμένω καμία μέρα ακόμα και βλέπουμε.

 

Γράψε ξανά εδώ, να ψάξουμε το φταίει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια κουτί ερώτηση; μήπως ο φίλος με το πρόβλημα ήταν σε κάποια περιοχή που πέσανε "ομπρέλες" με την επίσκεψη Ομπαμα;;;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια κουτί ερώτηση; μήπως ο φίλος με το πρόβλημα ήταν σε κάποια περιοχή που πέσανε "ομπρέλες" με την επίσκεψη Ομπαμα;;;

 

Όχι καμία σχέση. ;-)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γράψε ξανά εδώ, να ψάξουμε το φταίει.

 

Έχει 2 μέρες δεν μπορώ να στο play store ούτε από εφαρμογή ουτε από το browser. Φαίνεται σαν να μην έχει σύνδεση στο ίντερνετ. Καθαρισμός cache και δεδομένων έγινε και στα Google services.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να εμποδιζεται μια εφαρμογη απο το να ανοιγει μονη της το play store σε στυλ Pop-up?

π.χ. οταν παταω για μηνυματα στο m.facebook.com ανοιγει to store και σε παραπεμπει να κατεβασεις το messenger. Αυτο το κανει και σε καποιες αλλες εφαρμογες που εχω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να εμποδιζεται μια εφαρμογη απο το να ανοιγει μονη της το play store σε στυλ Pop-up?

π.χ. οταν παταω για μηνυματα στο m.facebook.com ανοιγει to store και σε παραπεμπει να κατεβασεις το messenger. Αυτο το κανει και σε καποιες αλλες εφαρμογες που εχω.

 

Νομίζω αυτό που λες θέλει άρση των προεπιλογών στην εφαρμογή του store

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...