Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Θα ηθελα να κανω μια ερώτηση. Εχω ενα lenovo A806 και εκανα backup ολων των αρχειων μου μεσω ενος προγραμματος στο οποιο μαλλον δεν διαβασα καποια ψιλα γραμματα και ενω μου εκανα το backup τωρα δεν με αφηνει να κανω restore και μου λεει πως πρεπει να αγορασω το προγραμμα. Δοκιμασα και καποια αλλα προγραμματα για να κανω το restore αλλα φαινεται οτι δεν αναγνωριζουν το αρχειο. Το αρχειο ειναι μορφης .bak. Υπαρχει καποιος τροπος ωστε να μπορεσω να κανω restore με το συγκεκριμενο αρχειο η τα εχασα ολα? Ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να μεταφερω απο ενα samsung galaxy s3 i9505 android 5.0.1 τα sms & mms στο νεο samsung galaxy s6 edge?

Κανενα απο τα κινητα δεν ειναι ρουτ ουτε εχει πειραχθει.

 

Αν υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερω τα γραπτα μυνηματα ποιος ειναι αυτος?

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να μεταφερω απο ενα samsung galaxy s3 i9505 android 5.0.1 τα sms & mms στο νεο samsung galaxy s6 edge?

Κανενα απο τα κινητα δεν ειναι ρουτ ουτε εχει πειραχθει.

 

Αν υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερω τα γραπτα μυνηματα ποιος ειναι αυτος?

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Με αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idea.backup.smscontacts&hl=el

Εγκατάσταση και στα δυο κινητά. Τρέχεις το πρόγραμμα από τη συσκευή που έχει τα μηνύματα, και επιλέγεις backup στα sms. Αφού ολοκληρωθεί το backup, τα sms στα έχει πάει σε ένα φάκελο με την ονομασία SmsContactsBackup . Παίρνεις αυτόν το φάκελο, και τον κάνεις paste στο τηλέφωνο που θέλεις να τα στείλεις. Τρέχεις το πρόγραμμα πάλι από την άλλη συσκευή, και επιλέγεις restore, από το φάκελο που μετέφερες. Έτοιμος!

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

 

Δεν εχει προβλημα με τους ελληνικους χαρακτηρες στα μυνηματα?

 

Και υποστηριζει και mms?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

 

Δεν εχει προβλημα με τους ελληνικους χαρακτηρες στα μυνηματα?

 

Και υποστηριζει και mms?

Κανένα πρόβλημα με χαρακτήρες. Νομίζω και mms. Δεν είχα ούτε ένα mms βέβαια κατά το δικό μου restore, αλλά μάλλον θα είσαι οκ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

 

 

Μώρε τσεκάρω από το Titanium Backup -> Overview of App storage Usage αλλά δεν βλέπω κάποια "μεγάλη" εφαρμογή πέρα από Chrome και play services

Δεν ξέρω που μπορεί να κρύβεται :P

Μακάρι να είχα κι εγώ το yahoo mail να το σούταρα με τη μία! :p

 

 

Μωρέ το έχω υπόψη μου ότι μπορώ να το κάνω αυτό, απλά το θεωρώ ημίμετρο κάπως στην συγκεκριμένη περίπτωση και σα να κρύβω το πρόβλημα κάτω από το χαλί

Προς το παρόν συνεχίζω και αφαιρώ εφαρμογές για λίγο ακόμα να δούμε που θα φτάσουμε :p

και που ξέρεις, μπορεί να αφαιρέσω και την προβληματική (αν υπάρχει) σε κάποια στιγμή :P:lol:

Μετέφερε εφαρμογές στην sd, πιθανών το έχεις τιγκαρει

 

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερε εφαρμογές στην sd, πιθανών το έχεις τιγκαρει

Απλά δεν είναι λίγο περίεργο αυτό που λες;

Γιατί δεν τις έβαλα όλες μαζί τις εφαμογές προφανώς (αν εξαιρέσεις το πρώτο wave από το titanium :P)

Μία μία μπαίνανε μετά αν και όποτε μου ερχόταν κάποια

Και ξαφνικά είχα το πρόβλημα που περιγράφω και στο πρώτο post

Πάντως και το κινητό αρχικά έχει μόνο 8,5GB διαθέσιμα από τα 16GB συνολικά, τραγικό λίγο...

 

Anyway, προς το παρόν κάνω απεγκατάσταση όποτε χρειαστεί κάποια που δεν χρησιμοποιώ και πολύ και βλέπουμε

Είμαι αισιόδοξος :p

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα, θα ηθελα να θεσω και εγω την απορια μου....

 

Tablet Lenovo Vodafone Smart Tab II 7.....

Android 4.0.4

 

Eσωτερικος χωρος αποθηκευσης 503 ΜΒ

503ΜΒ Εφαρμογες

145ΜΒ Διαθεσιμα

 

Εσωτερικη μνημη 1,85GB

169MB Εφαρμογες

108ΜΒ Διαφορα

1,57GB Διαθεσιμα

 

Καρτα SD 7,59GB

7,33 Διαθεσιμα

 

Το tablet ειναι root, Οσες εφαρμογες μεταφερονται εχουν παει στην SD

κατα οπως δειχνει αλλα στην SD δεν εχει παει τελικα τιποτα.....

Λες και θεωρει SD την μνημη του τηλεφωνου....

 

Φυσικα εχω διαγραψει οτι δεν χρησιμοποιω αλλα και παλι, οταν

κατεβαζω καποια εφαρμογη, μου λεει οτι δεν επαρκει ο χωρος.....

 

Και ενω την βλεπει την καρτα SD κανονικα, στις ρυθμισεις αποθ. χωρου

την δειχνει με χρωμα γκρι.....δεν ξερω αν ετσι ειναι το σωστο....

 

Τι μπορει να συμβαινει.....καθε βοηθεια ευπροσδεκτη......

 

Ισως τα screenshot βοηθησουν...

 

%5Bimg%5Dhttp%3A//i67.tinypic.com/30b0dqb.png[/img]

%5Bimg%5Dhttp%3A//i64.tinypic.com/9vjkuo.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω (ισως βοηθησει) οτι στο mobogenie

βλεπει σαν καρτα SD τον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης

και τη κανονικη SD σαν "εξωτερικη καρτα SD"......

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις έχω σχετικά με τις τηλεφωνικές κλήσεις:

1. Ας πούμε ότι το κινητό μου είναι κλειδωμένο. Πώς γίνεται μετά από κάθε κλήση (εισερχόμενη/εξερχόμενη) να έχω μια σύντομη σύνοψή της κλήσης (διάρκεια κλήσης) και μετά αυτόματα να ξανακλειδώνει; Να μην χρειάζεται δηλαδή να το κάνω χειροκίνητα. Να μου δείχνει σε pop up για λίγα δευτερόλεπτα τη διάρκεια της κλήσης και μετά να κλειδώνει αυτόματα (να επανέρχεται με άλλα λόγια στην κατάσταση που ήταν το κινητό πριν δεχθώ την κλήση)

2. Όταν έχω το κινητό στην τσέπη, στην προσπάθειά μου να το βγάλω για να απαντήσω σε μια κλήση, πολλές φορές έχει συμβεί είτε να απαντήσω χωρίς να το θέλω σε ανεπιθύμητη κλήση είτε να το κλείσω άθελά μου. Υπάρχει πρόγραμμα που να προφυλάσσει από τέτοιες καταστάσεις; Παλαιότερα σε symbian κινητό είχα ένα προγραμματάκι που έκανε αυτή τη δουλειά (CallSafe λεγόταν).

Παραθέτω και μια φωτογραφία για να καταλάβετε καλύτερα αυτό που λέω...

Αυτό που φαίνεται σαν γκρι μεμβράνη στο κάτω μέρος της φωτογραφίας "σκεπάζει" τα κουμπιά της απόρριψης/αποδοχής κλήσης, και μόνο όταν την σύρεις με το χέρι σου μπορείς να αποκαλύψεις τα κουμπιά για να χειριστείς την κλήση. Αποτρέπει το κατά λάθος πάτημα σε μια κλήση.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε android;

Edited by melampous
Link to comment
Share on other sites

εχετε δοκιμασει αυτη την εφαρμογη?

 

https://app.mysms.com

 

ενοποιεί τα μηνυματα σε κινητο android - ταμπλετ και υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το fishtext. Είναι οnline service από pc-browser αλλά υπάρχει η εφαρμογή websms που έχει connector για fishtext. Είναι σίγουρα πιο αξιόπιστο ότι θα κάνει delivery από betamax-mobile voip
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να μεταφερω απο ενα samsung galaxy s3 i9505 android 5.0.1 τα sms & mms στο νεο samsung galaxy s6 edge?

Κανενα απο τα κινητα δεν ειναι ρουτ ουτε εχει πειραχθει.

 

Αν υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερω τα γραπτα μυνηματα ποιος ειναι αυτος?

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

 

Έχω εγκαταστήσει αυτή την εφαρμογή και πλέον μεταφέρω άνετα σε οποιοδήποτε κινητό όλα τα sms, mms και call log. Επιπλέον, μπορώ να τα βλέπω και στο gmail ανά πάσα στιγμή. Τέλος, θεωρώ πολύ σημαντικό το ότι μπορώ να επαναφέρω οτιδήποτε διαγράψω κατά λάθος. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να δω τον κωδικο ενος ασυρματου δικτυου που εχω συνδεθει χωρις τωρα να ειναι συνδεδεμενο ?

 

και απαντω μονος μου μιας και το βρηκα

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rusdelphi.wifipassword

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να δω τον κωδικο ενος ασυρματου δικτυου που εχω συνδεθει χωρις τωρα να ειναι συνδεδεμενο ?

 

και απαντω μονος μου μιας και το βρηκα

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rusdelphi.wifipassword

Nα σημειωθεί απλά ότι οι εφαρμογές αυτού του είδους θέλουν root :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Έχω το Z5 compact με Marshmallow και θέλω να χρησιμοποιήσω πρόγραμμα που να βρίσκει κωδικούς WiFi. Δεν μου εμφανίζει τα δίκτυα στην λίστα. Ξέρετε γιατί γίνετε αυτό και πως διορθώνεται ? Είναι μια χαρά το κινητό και κανονικά χωρίς προγράμματα κτλ βρίσκει και ενώνεται κανονικά στα δίκτυα.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Έχω το Z5 compact με Marshmallow και θέλω να χρησιμοποιήσω πρόγραμμα που να βρίσκει κωδικούς WiFi. Δεν μου εμφανίζει τα δίκτυα στην λίστα. Ξέρετε γιατί γίνετε αυτό και πως διορθώνεται ? Είναι μια χαρά το κινητό και κανονικά χωρίς προγράμματα κτλ βρίσκει και ενώνεται κανονικά στα δίκτυα.

Στη marshmallow πρέπει να έχεις ενεργοποιημένη και την τοποθεσία για να δουλέψει.

 

Στάλθηκε από μένα χρησιμοποιώντας το νου και τα δάχτυλά μου, ενώ ήμουν ξάπλα!

LG V10

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

καποια μπουρδα εχει γινει το τηλεφωνο μου απο προχτες και οταν μετα απο μια κληση το απομακρύνω απο το αυτι μου η οθονη δεν αναβει (οταν το εχεις στο αυτι η οθονη απανεργοποιητε. ετσι λοιπον δεν μπορω αμεσα να κανω τερματισμο στην κληση κλπ κλπ. εχει κανεις καμια ιδεα για το εαν αυτο ειναι καποια ρύθμιση η καποιο αλλο προβλημα ?
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εβαλες τελευταια tempered glass ή screen protector ?

 

οχι δεν εκανα τιποτα απο αποψη ρύθμισης. δεν ξερω εαν εγινε απο λαθος βεβαια χωρις να το καταλαβω.

που ειναι αραγε αυτο το setup να παω να το δω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα tablet mls και ενώ η θύρα είναι otg (συνδέω θήκη πληκτρολόγιο) μόλις βάλω να συνδέσω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο δεν μου τον εμφανίζει.Ξέρει κανείς γιατί;
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...