Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τη στιγμή που άρχισε να μου βγάζει κάτι τέτοιο, έχω σταματήσει να κατεβάζω νέες εφαρμογές. Αντίθετα, απεγκατέστησα κάποιες που είχα βάλει τώρα τελευταία. Γενικά δεν ξέρω αν είναι κάποιο είδους ιού που κόλλησε το κινητό. Και καθαρισμό που κάνω ηρεμεί και σε λίγες ώρες ξεκινάει. Χρήση δεν του κάνω κάτι το ιδιαίτερο. Τηλέφωνα, facebook, browsing, αυτά.

 

αν σου εμφανιζει και διαφημισεις ως notifications, κρατα πατημενο το Notification και πηγαινε στο app info...εκει θα δεις ποια εφαρμογη το προκαλει.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν γίνεται τίποτα από recovery (wipe data factory reset ) απλά κατέβασε από samobile το αντίστοιχο firmware για την συσκευή που έχεις και κάνε εγκατάσταση με odin (εάν δεν ξέρεις για odin ψάξε στο youtube ..είναι η ίδια διαδικασία για όλες τις συσκευές Samsung ...κάνεις τα ίδια ..)

Χιλια ευχαριστω εγινε . Δεν καταλαβενω ομως γιατι το επαθε ετσι ξαφνικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχεις σίγουρα μπαταρία? Βάλτο να φορτίζει και πάτα να ανοίξει.

Μπαταρια ειχε, βασικα το εβαζα να φορτισει και δεν φορτιζε εμενε μονο η οθονη να φωτιζεται καπως. Τωρα ειναι ολα ενταξη οπως εγραψα και ποιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λειτουργεί το tesla στον nova, καμιά ιδέα;
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λειτουργεί το tesla στον nova, καμιά ιδέα;

Ξαφνικά? Μέχρι τώρα λειτουργούσε? Πήγαινε ρυθμίσεις τηλεφώνου, ασφάλεια, πρόσβαση ειδοποιήσεων και δες αν είναι τικαρισμενο το Tesla εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Επειδή υποπτεύομαι το clean master, για αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας, έχω την εξής απορία. Ανοίγοντας την προβολή του multitask, κάτω δεξιά έχει ένα στρογγυλό πλήκτρο, με ένα σκουπάκι. Αυτό είναι του clean master ή του OS ή launcher της συσκευής;

 

5.1 έκδοση και το clean master προεγκατεστημένο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Επειδή υποπτεύομαι το clean master, για αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας, έχω την εξής απορία. Ανοίγοντας την προβολή του multitask, κάτω δεξιά έχει ένα στρογγυλό πλήκτρο, με ένα σκουπάκι. Αυτό είναι του clean master ή του OS ή launcher της συσκευής;

 

5.1 έκδοση και το clean master προεγκατεστημένο.

Όπως και να χει, σούταρε το cleanmaster.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει, σούταρε το cleanmaster.

 

χαχαχα :lol: Περιεκτικότατος! Will do!

 

Edit: Πιο τέλεια δε γινόταν. Και διαγράφηκε και έμεινε και το close all, στο multitask view.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Επειδή υποπτεύομαι το clean master, για αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας, έχω την εξής απορία. Ανοίγοντας την προβολή του multitask, κάτω δεξιά έχει ένα στρογγυλό πλήκτρο, με ένα σκουπάκι. Αυτό είναι του clean master ή του OS ή launcher της συσκευής;

 

5.1 έκδοση και το clean master προεγκατεστημένο.

Απλά μη βάζεις άχρηστες εφαρμογές στο τηλέφωνο, περισσότερο ζημιά του κάνεις, απλά.

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Επειδή υποπτεύομαι το clean master, για αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας, έχω την εξής απορία. Ανοίγοντας την προβολή του multitask, κάτω δεξιά έχει ένα στρογγυλό πλήκτρο, με ένα σκουπάκι. Αυτό είναι του clean master ή του OS ή launcher της συσκευής;

 

5.1 έκδοση και το clean master προεγκατεστημένο.

Αυτό είναι απλά ένα κουμπί για να κλείνει απευθείας όλα τα recent apps που μένουν ανοιχτά στο background. Ως συνήθως είναι απο το λογισμικό της συσκευής και από εφαρμογή δεν νομίζω να υπάρχει κάποια που μπορεί να προσθέσει έτσι εύκολα αυτό το κουμπί! Με gravitybox ή με κάποιο άλλο module απo xposed προστίθεται πανεύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω μια ερωτηση:Ποιος ειναι ο λογος που κανει καποιες εφαρμογες ,να ειναι συμβατες με συγκεκριμενες android συσκευες ,ενω σε καποιες αλλες ,με παρομοια τεχνικα χαρακτηριστικα,εκδοση λειτουργικου κτλ,να εμφανιζονται ως μη συμβατες,στο playstore?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω μια ερωτηση:Ποιος ειναι ο λογος που κανει καποιες εφαρμογες ,να ειναι συμβατες με συγκεκριμενες android συσκευες ,ενω σε καποιες αλλες ,με παρομοια τεχνικα χαρακτηριστικα,εκδοση λειτουργικου κτλ,να εμφανιζονται ως μη συμβατες,στο playstore?:rolleyes:

Το smartshare πχ, είναι μη συμβατό σε συσκευές που δεν LG. Μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το smartshare πχ, είναι μη συμβατό σε συσκευές που δεν LG. Μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο;

Η αφορμη για την ερωτηση μου,ειναι οι τελευταιες αναβαθμισεις των εφαρμογων απο Alpha & eurobank ,οι οποιες παιζουν στο κινητο αλλα μετα την αναβαθμιση δεν ειναι συμβατες με το tablet.

Βεβαια,εχω συναντησει ασυμβατοτητες,και με αλλες εφαρμογες...

Αυτο που με παραξενευει περισσοτερο ειναι οτι,την εφαρμογη της alpha για παραδειγμα,τη περασα χειροκινητα στο tablet και τρεχει μια χαρα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η αφορμη για την ερωτηση μου,ειναι οι τελευταιες αναβαθμισεις των εφαρμογων απο Alpha & eurobank ,οι οποιες παιζουν στο κινητο αλλα μετα την αναβαθμιση δεν ειναι συμβατες με το tablet.

Βεβαια,εχω συναντησει ασυμβατοτητες,και με αλλες εφαρμογες...

Αυτο που με παραξενευει περισσοτερο ειναι οτι,την εφαρμογη της alpha για παραδειγμα,τη περασα χειροκινητα στο tablet και τρεχει μια χαρα :rolleyes:

Στην εφαρμογή της Alpha, μιας και το ανέφερες, είχα πέρσι πρόβλημα ασυμβατότητας. Επικοινώνησα με το αρμόδιο τμήμα της τράπεζας και μου ζήτησαν να τους στείλω ένα screenshot με το σφάλμα, σε ένα email τους. Αυτό και έκανα αμέσως, και αν θυμάμαι καλά, μετά από μια δυο μέρες ήταν όλα ok και έκανε login κανονικά.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απλά μη βάζεις άχρηστες εφαρμογές στο τηλέφωνο, περισσότερο ζημιά του κάνεις, απλά.

 

Προεγκατεστημένη ήταν.

 

Αυτό είναι απλά ένα κουμπί για να κλείνει απευθείας όλα τα recent apps που μένουν ανοιχτά στο background. Ως συνήθως είναι απο το λογισμικό της συσκευής και από εφαρμογή δεν νομίζω να υπάρχει κάποια που μπορεί να προσθέσει έτσι εύκολα αυτό το κουμπί! Με gravitybox ή με κάποιο άλλο module απo xposed προστίθεται πανεύκολα!

 

Α, μάλιστα. Thanks!

 

Ένα ccleaner αρκεί και για τους advance χρήστες sd maid pro.

 

Έχω ήδη το απλό sd maid. Φαντάζομαι το pro θα είναι πληρωμή. Μπορείς να μου γράψεις τα, παραπάνω από το free, χαρακτηριστικά του;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μου δώσε ένας φίλος το παλιο του Bluetooth handsfree γιατί αγόρασε καιμουριο. Κ έχω 2 απορίες... Είναι ένα παλιό Sony Ericsson και το συνδέω κανονικά στην συσκευή και το βλέπει. Ακούω καθαρά στις κλήσεις που κάνω κ όταν έχω μια εισερχόμενη κλήση κάνει το Bluetooth αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο "μπιπ μπιπ"! Οι απόκριες μου λοιπόν είναι 2.

 

1) υπάρχει τρόπος ίσως με κάποια εφαρμογή να με ειδοποιεί με "μπιπ" και όταν έχω εισερχόμενα μηνύματα sms? Το δοκίμασα και δεν ειδοποιεί τωρα.

 

2) μπορεί να γίνει το ίδιο και με τις ειδοποιήσεις του Facebook, Facebook messenger και viber?

 

Υπάρχει εφαρμογή (δοκιμασμένη που να δουλεύει) γι αυτά που θέλω?

Πρώτη φορά πιάνω στα χέρια μου Bluetooth

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Προεγκατεστημένη ήταν.

 

 

 

Α, μάλιστα. Thanks!

 

 

 

Έχω ήδη το απλό sd maid. Φαντάζομαι το pro θα είναι πληρωμή. Μπορείς να μου γράψεις τα, παραπάνω από το free, χαρακτηριστικά του;

Εδώ μπορείς να διαβάσεις ακριβώς ποιες είναι οι διαφορές τους:

 

http://sdmaid.darken.eu/help/#freevspro

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να διαβάσεις ακριβώς ποιες είναι οι διαφορές τους:

 

http://sdmaid.darken.eu/help/#freevspro

 

Thank you!

 

Edit:

 

Και μια καινούρια απορία (έλειπα καιρό από το Android)..

 

Στο Youtube, μόνο με το gmail, που είναι συνδεδεμένο με τη συσκευή μπορείς να κάνεις sign in; :confused:

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Thank you!

 

Edit:

 

Και μια καινούρια απορία (έλειπα καιρό από το Android)..

 

Στο Youtube, μόνο με το gmail, που είναι συνδεδεμένο με τη συσκευή μπορείς να κάνεις sign in; :confused:

 

Ναι.

Διαφορετικά περνάς στο κινητό δεύτερο λογαριασμό Google χωρίς συγχρονισμό, εάν δεν τον θες, και μπαίνεις έτσι στο Youtube.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

To root δε χάνεται. Το su binary και τα υπόλοιπα που χρειάζονται, παραμένουν στο σύστημα, δεν είναι στο /data partition που σβήνεται.

Το Supersu ή όποια άλλη εφαρμογη διαχείρισης δικαιωμάτων root, αν ειν εγκατεστημένο ως εφαρμογή χρήστη, σβήνεται κι απλά το επανεγκαθιστάς.

 

Το su binary εγκαθίσταται στο σύστημα και το super su είναι εφαρμογή συστήματος. Εφόσον δεν χάνεται καμία εφαρμογή συστήματος έτσι δεν χάνεται και αυτό!

 

 

 

Εγώ είπα για το root και xposed γιατί μόνο το root δεν φτάνει. Υπάρχει το nodule που φτιάχνει το sing in στο ogyoutube και επειδή είπε πως θέλει τις playlist του και σίγουρα δουλεύει σωστά με το nodule στο xposed. Αν με τα έξτρα αρχεία που κατεβάζεις δουλεύει σωστά δεν το γνωρίζω καθώς δεν έχει τύχει να το δοκιμάσω σε συσκευή μου χωρίς xposed.

 

δεν το χανεις το ρουτ

Ίσως είναι και θέμα κινητού,

Αλλά στο δικό μου, οπότε περνάω από πάνω νέα ρομ, το ροοτ χάνεται και θέλει ξανά πέρασμα τo su binary.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι και θέμα κινητού,

Αλλά στο δικό μου, οπότε περνάω από πάνω νέα ρομ, το ροοτ χάνεται και θέλει ξανά πέρασμα τo su binary.

Προφανέστατα και θα χαθεί αν αλλάξεις ρομ . Εμείς μιλούσαμε για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Το πρώτο κάνει φορματ το /system, όπου βρίσκεται το su, το δεύτερο μόνο το /data.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Μολις ενημερωθηκα σε 6αρι στο galaxy S6.

 

Δυο αποριες :

 

 

  1. Γιατι στην οθονη κλειδωματος μου βγαζει να συρω πρωτα και μετα να βαλω το πιν ? [ειχα ορισει κλειδωμα με αριθμητικο πιν στην 5,1]
  2. Γιατι παρολο που απενεργοποιω τη γρηγορη φορτιση, ο χρονος μεχρι την πληρη φορτιση ειναι ο ιδιος? επειδη ειναι ο φορτιστης της Σαμυ ? [αυτος που ειχε μεσα το κουτι]
  3. Μπορει να γινει κατι με την οθονη κλειδωματος ν δειχνει εικονες βασει καιρού ? λογικα μεσω εφαρμογης; αλλα θα τρωει τζαμπα μπαταρια ε;;

 

ευχααριστω!

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να υποβάλεις το ερώτημα στο επίσημο θέμα της συσκευής σου.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...