Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρυθμίσεις ..ρυθμίσεις εμφανίσης ...usb in the message.

 

Είχα φάει τον κόσμο να βρω που είναι η ρύθμιση NTFS και έλεγα δεν μπορεί κάπου θα είναι και δεν την βλέπω. :-)

Τελικά το "USB plug-in message" ήταν επιλεγμένο.

Το ωραίο είναι πριν μερικές μέρες ειχα δοκιμάσει να συνδέσω ένα usb 2.0 500GB

σκληρό και δεν τον αναγνώρισε καθόλου.

Έχοντας και άλλον ένα usb 3.0 1TB, θεώρησα ότι δεν άξίζει καν να δοκιμάσω

Ε λοιπόν σήμερα μ' αυτά που διάβασα από εσάς τον δοκίμασα και περιέργως τον αναγνώρισε. :-)

Βέβαια μου βγάζει το μήνυμα: "εκκαθάριση χώρου αποθήκευσης συσκευής USB"

Υποθέτω επειδή ο δίσκος χρησιμοποιήται απο media player και περιέχει αρχεία που το καθένα είναι μεγαλύτερο από 10 Gbyte

Πάντως ο Es explorer είναι και για μένα ένα από τα καλύτερα προγράμματα του Android

Alex ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Είχα φάει τον κόσμο να βρω που είναι η ρύθμιση NTFS και έλεγα δεν μπορεί κάπου θα είναι και δεν την βλέπω. :-)

Τελικά το "USB plug-in message" ήταν επιλεγμένο.

Το ωραίο είναι πριν μερικές μέρες ειχα δοκιμάσει να συνδέσω ένα usb 2.0 500GB

σκληρό και δεν τον αναγνώρισε καθόλου.

Έχοντας και άλλον ένα usb 3.0 1TB, θεώρησα ότι δεν άξίζει καν να δοκιμάσω

Ε λοιπόν σήμερα μ' αυτά που διάβασα από εσάς τον δοκίμασα και περιέργως τον αναγνώρισε. :-)

Βέβαια μου βγάζει το μήνυμα: "εκκαθάριση χώρου αποθήκευσης συσκευής USB"

Υποθέτω επειδή ο δίσκος χρησιμοποιήται απο media player και περιέχει αρχεία που το καθένα είναι μεγαλύτερο από 10 Gbyte

Πάντως ο Es explorer είναι και για μένα ένα από τα καλύτερα προγράμματα του Android

Alex ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

εκκαθάριση χώρου αποθήκευσης συσκευής USB ....επειδή ειναι ntfs

Link to comment
Share on other sites

Πριν βιαστειτε να πειτε να ρωτησω στο αντιστοιχο νημα για το κινητο, λεω εξαρχης οτι το προβλημα μου εχει τυχει με διαφορες συσκευες, και δεν λεω οτι κατ'αναγκη ειναι θεμα android, αλλα σιγουρα δεν ειναι και προβλημα μιας συσκευης μονο.

 

Το προβλημα;

Δυσκολια ή αδυναμια συνδεσης, με public wifis.

Κυριως σε καφετεριες, εστιατορια κλπ.

Και παλι πριν πειτε οτι 'μπουκωσε', θα σας πω οτι παντα διπλα μου τυχαινει καποιος αλλος να συνδεεται! Αρα τι; 'Μπουκωσε' για μενα, και για τον διπλανο οχι;

Δεν το καταλαβα αυτο.

Πως μερικες συσκευες βρισκουν το δικτυο, αλλα μενουν παντα σε ενα αεναο 'handshaking' (obtaining ip, αλλα δεν συνδεονται, και παλι απο την αρχη), και αλλες συνδεονται με την μια, ποτε δεν το καταλαβα.

 

Μπορει καποιος να μου πει τι φταιει, και αν μπορει να γινει κατι;

Δεν μπορει η γκαντεμια να χτυπαει μονο τις δικες μου συσκευες...

Νιωθω παντα και 'ριγμενος', ολοι να συνδεονται, κι εγω μια ζωη στην απεξω...whatever device i use.

Αυτό μου έχει τύχει και εμένα αλλά και σε φίλους. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που συνδέεσαι σε κάποιο wifi αυτό αποθηκεύεται στη συσκευή σου και όταν μαζευτούν πολλά τότε για κάποιο λόγο δεν συνδέεται η συσκευή σε άλλα. Το έλυσα διαγράφοντας τα αποθηκευμένα που είχα (από μέρη που δεν θα ξαναεπισκευθώ ή που δεν επισκέπτομαι συχνά). Για να τα βρεις ενεργοποίησε το wifi, πήγαινε να δεις τα διαθέσιμα δίκτυα και όσα λένε "εκτός εμβέλειας" είναι αυτά που έχεις συνδεθεί στο παρελθόν. Βρες ποια δεν χρειάζεσαι και διέγραψέ τα (παρατεταμένο πάτημα και επιλογή "forget network" ή "να μην γίνει απομνημόνευση").
Link to comment
Share on other sites

Παιδες υπαρχει καποια εφαρμογη ή τροπος να δω ποσες ωρες εχει λειτουργισει το κινητο?

Zooper widget

Το βγαζεις σε widgetακι στην αρχικη σου οθονη και σου γραφει.

 

1) κατεβασε το zooper widget και κανε εγκατασταση

 

2) πηγενε εκει που έχει τα widgets η συσκευή για τις αρχικές οθόνες σου και βρες τα διαφορα μεγέθη των zooper και διάλεξε και βάλε οποίο θες σε μια από τις αρχικές σου.

 

3) όταν το βάλεις στην οθόνη θα σου γράφει μέσα αλλάξτε το μέγεθος η πατήστε για να ξεκινήσετε. Πάτα εκει.

 

4) παρά πάνω πάνω που λέει αδειο.

 

5) πατα σχέδιο widget

 

6) μετά πατάς πάνω δεξιά που έχει ένα +

 

7) μετά πας πλούσιο κείμενο

 

8) μετά Περιεχόμενα η περιεχομενο κειμενου το λεει.

 

9) πας σύστημα

 

10) και τέλος βρες αυτό που λέει Χρόνος από την τελευταία εκκίνηση . αυτό ηταν. Δεν πατάς κάπου αποθήκευση. Απλά βγαίνεις και το αποθηκεύει μόνο του και σου το δείχνει μπροστά.

 

 

Εγώ έχω το zooper widget pro. Αν και νομίζω ότι αυτό υπάρχει και στην free έκδοση.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και πιο απλά, πας ρυθμίσεις τηλεφώνου -> Μπαταρία και πάνω στο γράφημα αναγράφεται ο χρόνος που είναι ανοιχτό από την τελευταία φορά που το έκλεισες. Αν δεν το γράφει εκεί πάτα πάνω στο phone idle θα σε πάει σε άλλη οθόνη που λέει time on: πχ 3 μέρες 5 ώρες 10 λεπτά.

Τουλάχιστον αυτό γίνεται στο android 4.0 που έχω. Σϊγουρα θα γίνεται και στις άλλες εκδόσεις με ίδιο ή παρόμοιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και πιο απλά, πας ρυθμίσεις τηλεφώνου -> Μπαταρία και πάνω στο γράφημα αναγράφεται ο χρόνος που είναι ανοιχτό από την τελευταία φορά που το έκλεισες. Αν δεν το γράφει εκεί πάτα πάνω στο phone idle θα σε πάει σε άλλη οθόνη που λέει time on: πχ 3 μέρες 5 ώρες 10 λεπτά.

Τουλάχιστον αυτό γίνεται στο android 4.0 που έχω. Σϊγουρα θα γίνεται και στις άλλες εκδόσεις με ίδιο ή παρόμοιο τρόπο.

Σωστά είχα ξεχάσει να του το πω αυτό!!! Σε όλες τις εκδωσεις υπάρχει αλλά μπορεί να θέλει να το βλέπει στην αρχική του οθόνη χωρίς να μπαίνει εκεί.

Είναι σχετικά εύκολη η διαδικασία και θα την κάνει μόνο 1 φορα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες υπαρχει καποια εφαρμογη ή τροπος να δω ποσες ωρες εχει λειτουργισει το κινητο?

Απ' ότι καταλαβαίνω εγώ θέλει να μάθει συνολικό χρόνο από τότε που φτιάχθηκε η συσκευή...:confused:

 

Ας το διευκρινήσει...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να το δει κανείς αυτό?

Οχι...........

Τι σημασία έχουν οι ώρες? Αν έχεις το κινητό καιρο δεν μετράς την "ζωή" του κινητου σε ώρες αλλά σε μήνες η χρονιά!!!

Θυμάσαι ποτέ το αγοράσεις . 6 μήνες , 2 χρόνια....... Θα υπολογίσεις δηλαδή και θα λες έχω αγορασει ένα κινητό εδώ και 50.543 ώρες?

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Τι σημασία έχουν οι ώρες?

 

Έχουν και μεγάλη μάλιστα...

 

1) αν θέλεις να ψάξεις για μεταχειρισμένο

2) αν θέλεις να πουλήσεις ως μεταχειρισμένο το δικό σου

 

Φαντάσου εγώ να το έχω ανοιχτό το κινητό 24ώρες/7μέρες και εσύ να το ανοίγεις μία ώρα την ημέρα...

 

Ε όσο να 'ναι έχει διαφορά :D

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνω εγώ θέλει να μάθει συνολικό χρόνο από τότε που φτιάχθηκε η συσκευή...:confused:

 

Ας το διευκρινήσει...

Επεσες διανα.πηρα το φλεξ2 και ελλειπαν οι ζελατινες οι πισω.Και θελω να δω ποση ωρα εχει δουλεψει το κινητο ΣΥΝΟΛΙΚΑ.Υπαρχει τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Έχουν και μεγάλη μάλιστα...

 

1) αν θέλεις να ψάξεις για μεταχειρισμένο

2) αν θέλεις να πουλήσεις ως μεταχειρισμένο το δικό σου

 

Φαντάσου εγώ να το έχω ανοιχτό το κινητό 24ώρες/7μέρες και εσύ να το ανοίγεις μία ώρα την ημέρα...

 

Ε όσο να 'ναι έχει διαφορά :D

εαν την συσκευη δεν την εχεις ανοιχτή,να την δουλέψεις,να μιλήσεις(ε ναι να μείνει ανοιχτό !) ....δεν λέγεται και κινητό !! ::up:

Link to comment
Share on other sites

Επεσες διανα.πηρα το φλεξ2 και ελλειπαν οι ζελατινες οι πισω.Και θελω να δω ποση ωρα εχει δουλεψει το κινητο ΣΥΝΟΛΙΚΑ.Υπαρχει τροπος?

 

Το ξέρω ότι έπεσα διάνα... διαβάζω καλά πριν απαντήσω...

 

Στο θέμα σου τώρα , να σου πω εγώ τι θα έκανα...

 

Πρώτα απ' όλα Google ''total time in G2... δεν ξέρω και καλά αγγλικά...

 

Δεύτερον επικοινωνία με αντιπροσωπία να μάθω αν ξέρουν πως και τι...

 

Μπορεί να χρειάζεται να πάει στο service και εκεί με τα μηχανήματά τους να βρίσκουν συνολικό χρόνο κ.λ.π

 

Εγώ πάντως αν το είχα πάρει καινούριο και είχα την υπόνοια ότι κάτι τρέχει θα το πήγαινα σίγουρα για να μπορώ να κράξω μετά με την άνεσή μου... :lol:

 

Αυτά... :)

εαν την συσκευη δεν την εχεις ανοιχτή,να την δουλέψεις,να μιλήσεις(ε ναι να μείνει ανοιχτό !) ....δεν λέγεται και κινητό !! ::up:

 

Και που ξέρεις εσύ αν εγώ δεν την έχω για τριτοτέταρτη συσκευή?:rotfl::whistle::clap:

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι έπεσα διάνα... διαβάζω καλά πριν απαντήσω...

......

 

 

Και που ξέρεις εσύ αν εγώ δεν την έχω για τριτοτέταρτη συσκευή?:rotfl::whistle::clap:

 

Τωρα να τρεχω ote κλπ δεν το βλεπω.ασε που δεν θα υπαρχει gflex ουτε για δειγμα για να μου φερουν καποιο.Δεν εχω συναντησει καποιο θεμα με το κινητο απλα μου εκανε εντυπωση η απουσια των ζελατινων και ειπα μπας και υπάρχει τροπος να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν και μεγάλη μάλιστα...

 

1) αν θέλεις να ψάξεις για μεταχειρισμένο

2) αν θέλεις να πουλήσεις ως μεταχειρισμένο το δικό σου

 

Φαντάσου εγώ να το έχω ανοιχτό το κινητό 24ώρες/7μέρες και εσύ να το ανοίγεις μία ώρα την ημέρα...

 

Ε όσο να 'ναι έχει διαφορά :D

Δεν το είχα σκεφτεί Έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα.. Μια ερωτηση ηθελα να κανω και μακαρι καποιος να με βοηθησει γιατι εχω τρελαθει και δεν βγαζω ακρη.. αγορασα κινητο απο κινα το εκαναν root και του εγκατεστησαν το Multi language..το θεμα ειναι τωρα οτι στις ελληνικες τονισμενες λεξεις και γραμματα οπως το "ς" ή το "ξ" τα εμφανιζει με ενα τετραγωνάκι μικρο, όχι μονο στα μηνυματα αλλα και στα εικονιδια του menu. Ξερει κανεις πως και εαν διορθωνεται αυτο? Ευχαριστω εκ των προτερων..
Link to comment
Share on other sites

αγορασα κινητο απο κινα

 

Το κινητό που πήρες έχει νήμα στο φόρουμ?

 

Αν ναι ρώτα εκεί...

 

Αν όχι άνοιξε εσύ και ρώτα ότι θες... μπας και το έχει κάποιος άλλος και ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα θελω να τρεχω καποιες ιστοσελιδες απο το κινητο και ζητανε τον adobe flash player που τον βρισκουμε και πως τον εγκαταστουμε ; Στο play store δεν τον εχει. Λεω για Motorola Moto G 2nd (2014) με Lollipop.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα θελω να τρεχω καποιες ιστοσελιδες απο το κινητο και ζητανε τον adobe flash player που τον βρισκουμε και πως τον εγκαταστουμε ; Στο play store δεν τον εχει. Λεω για Motorola Moto G 2nd (2014) με Lollipop.

Δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση αυτό:

https://www.dropbox.com/s/cdpvc81l9tcnk6y/Above%20flash%20player.apk?dl=0

Παίζει ρόλο πάντως και ο πλοηγός.....

ένας καλός που υποστηρίζει flash είναι ο Dolphin

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.mgeek.TunnyBrowser

Link to comment
Share on other sites

Νεος στο android παιδια παλιος χρηστης linux . Εχω βαλει το andoid-x86 σε ενα netbook που ειχα παρατημενο και εχω πραγματικα ενθουσιαστει (ναι ξερω δεν ειναι τηλεφωνο ουτε καν tablet αλλα δεν εχει και μεγαλες διαφορες υποθετω στις εφαρμογες).

Υπαρχει λοιπον το εξης θεμα : Οταν γυρναει η οθονη σε portrait orientation λογω καποιας εφαρμογης το touchpad παραμενει σε Landscape . Δλδ Το κατω πανω ειναι το αντιστοιχο δεξια -αριστερα.. πραγμα αρκετα σπαστικο ....

Η ερωτηση ειναι λοιπον υπαρχει καποια εφαρμογη που να γυρναει το touchpad ; Εχω δοκιμασει καποιες που αναγκαζουν την οθονη να μενει σε Landscape mode αλλα δεν ειναι ολες οι εφαρμογες φτιαγμνες γι αυτο προφανως και τις εμφανιζει λαθος... Εχει καποιος καποια ιδεα η μπορει να βοηθησει;

Ευχαριστω γαι τον χρονο σας παιδια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι κάτοχος samsung gt-s7582 με android 4.2.2 που δεν είναι συμβατή με την εφαρμογή http://movescountandroidbeta.com/

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.suunto.movescount.android

μπορώ να κάνω εγκατάσταση στο κινητό μου android 4.3 ?

:happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση;Γιατί στην εφαρμογή Υπηρεσίες Google Play τα ΜΒ είναι 84,13, όπου τα 46,38 είναι η εφαρμογή και τα 37,75 τα δεδομένα, γίνεται να τα μειώσουμε(π.χ σε άλλες εφαρμογές σε αφήνει να διαγράψεις τα δεδομένα και σου λέει βέβαια ότι θα χαθούν κωδικοί και άλλα και εσύ επιλέγεις τι θα κάνεις) και αν ναι πως;
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θέλω να φτιάξω έναν φάκελο στο home μου και αυτόν να τον έχω με συντόμευση στην επιφάνεια. Με το Flyme του Meizu δεν μπορώ, χρειάζομαι άλλον file manager? και αν ναι ποιον?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θέλω να φτιάξω έναν φάκελο στο home μου και αυτόν να τον έχω με συντόμευση στην επιφάνεια. Με το Flyme του Meizu δεν μπορώ, χρειάζομαι άλλον file manager? και αν ναι ποιον?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...