Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει ,στο notification bar δες φωτο ανάλογος μαρκας εχει παρόμοιο http://www.pamandroid.com/2012/10/android-4-2-features-exposed-with-improved-drop-down-notification-bar/ (δες φωτο ,mobile data ) με ενα κλικ εισαι ετοιμος !

 

Μόλις έρθει το XIAOMI MI3 θα το ψάξω τότε, ευχαριστώ. Ελπίζω πως θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έρθει το XIAOMI MI3 θα το ψάξω τότε, ευχαριστώ. Ελπίζω πως θα έχει.

εχει . swipe down http://www.xiaomiworld.com/original-xiaomi-mi2s-3g-android-4-1-quad-core-1-7ghz-2gb-ram-16gb-rom.html .(εχει λειτουργικό MIUI ,ειδική έκδοση Android ) η εικόνα που γράφει toggles .... το εικονίδιο που γράφει data

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έρθει το XIAOMI MI3 θα το ψάξω τότε, ευχαριστώ. Ελπίζω πως θα έχει.

Αυτό που θες εσύ όπως καταλαβαίνω είναι data με 2g ίσα ίσα για τα βασικά και όχι 3g για μικρότερη κατανάλωση και data και μπαταρίας.

Γίνεται φυσικά αλλά θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις, δίκτυα και να επιλέξεις χειροκίνητα δίκτυο GSM/2G ή όπως τέλοσπαντων το έχει γραμμένο.

Κάποιες συσκευές ή και εφαρμογές (αν και έχω την εντύπωση πως χρειάζεται root) σου δίνουν τη δυνατότητα να το κάνεις με ένα κλικ.

Αφού πάρεις τη συσκευή σου μπορείς να ελέγξεις.

Επίσης ρίξε και μια ματιά στο νήμα της συσκευής σου μιας και εκεί σίγουρα τα παιδιά θα γνωρίζουν κάτι παραπάνω γενικά για τυχόν απορίες σχετικά με τη συγκεκριμένη συσκευή :

- Xiaomi Mi3 -

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θες εσύ όπως καταλαβαίνω είναι data με 2g ίσα ίσα για τα βασικά και όχι 3g για μικρότερη κατανάλωση και data και μπαταρίας.

Γίνεται φυσικά αλλά θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις, δίκτυα και να επιλέξεις χειροκίνητα δίκτυο GSM/2G ή όπως τέλοσπαντων το έχει γραμμένο.

Κάποιες συσκευές ή και εφαρμογές (αν και έχω την εντύπωση πως χρειάζεται root) σου δίνουν τη δυνατότητα να το κάνεις με ένα κλικ.

Αφού πάρεις τη συσκευή σου μπορείς να ελέγξεις.

Επίσης ρίξε και μια ματιά στο νήμα της συσκευής σου μιας και εκεί σίγουρα τα παιδιά θα γνωρίζουν κάτι παραπάνω γενικά για τυχόν απορίες σχετικά με τη συγκεκριμένη συσκευή :

- Xiaomi Mi3 -

 

Εξαιτίας του αυξημένου χρόνου που απαιτείται για μεταφορα δεδομένων σε 2G πολλές φορές η κατανάλωση είναι ίδια και μεγαλύτερη σε σχέση με 3G. Άσε που σου σπάει τα νεύρα :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαιτίας του αυξημένου χρόνου που απαιτείται για μεταφορα δεδομένων σε 2G πολλές φορές η κατανάλωση είναι ίδια και μεγαλύτερη σε σχέση με 3G. Άσε που σου σπάει τα νεύρα :)

Απάντησα στο παιδί που ζήτησε τη συγκεκριμένη λειτουργία. :-)

Ευχαριστώ για την ενημέρωση αλλά στη δική μου περίπτωση/συσκευή μιας και το έχω παρακολουθήσει το θέμα δεδομένων δεν ισχύει κάτι τέτοιο και έχω σοβαρή διαφορά στη κατανάλωση μπαταρίας.. αλλά για browsing σίγουρα θα πάω σε 3G.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα obd scanner . Στο συνοδευτικό cd έχει το πρόγραμμα torgue pro για abdroid και για pc . Το θέμα είναι πως κάνω εγκατάσταση το πρόγραμμα από το cd στο τηλέφωνο ?

Βρήκα το πρόγραμμα στο playstore αλλά πρέπει να πληρώσω .

Υπάρχει τρόπος να το περάσω στο τηλέφωνο από το cd χωρίς να το κατεβάσω από το play store ?

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφεις το apk από το cd στην μνήμη του τηλεφώνου, το τρέχεις και το εγκαθιστάς έτσι. Το πώς θα το κάνεις εσύ διαλέγεις, συνδέεις το κινητό με καλώδιο usb, μέσω card reader, το στέλνεις ασύρματα μέσω τοπικού δικτύου, στο στέλνεις με email, οι επιλογές είναι πολλές.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίζω ένα παιχνίδι και έχω κολλήσει θέλω όμως να το κάνω save κάπως για να μη το χάσω αν κάνω κάποιο φορματ κτλ.. Πως το κάνω;

 

ΥΓ. Το παιχνίδι είναι το Heroes of Loot. Τσιμπήστε! :D

Link to comment
Share on other sites

Titanium backup

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίζω ένα παιχνίδι και έχω κολλήσει θέλω όμως να το κάνω save κάπως για να μη το χάσω αν κάνω κάποιο φορματ κτλ.. Πως το κάνω;

 

ΥΓ. Το παιχνίδι είναι το Heroes of Loot. Τσιμπήστε! :D

εαν εισαι root κανε ενα backup με titanium backup , εαν οχι αντέγραψε όλα το φάκελο του παιχνιδιού ειναι στην εσωτερική καρτα /Android/data η στο Android/obb

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφεις το apk από το cd στην μνήμη του τηλεφώνου, το τρέχεις και το εγκαθιστάς έτσι. Το πώς θα το κάνεις εσύ διαλέγεις, συνδέεις το κινητό με καλώδιο usb, μέσω card reader, το στέλνεις ασύρματα μέσω τοπικού δικτύου, στο στέλνεις με email, οι επιλογές είναι πολλές.

Οκ το έκανα με το file manager .

Ευχαριστώ πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να αλλάξω background στο handcent. Ως συνήθως με έβγαλε στα recents να διαλέξω. Ανάμεσα στις φωτογραφίες μου μου έβγαλε κάποιες από google drive που δεν είναι δικές μου. Ένας άσχετος τύπος που έκανε διακοπές με την κοπέλα του.

 

Ψάχνοντας στο δικό μου drive δεν υπάρχουν οι foto. Έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο;

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος κινητού από 1997 πρώτη φορά όμως με android... και ιδού η απορία μου γιατί όσο και να το έψαξα δεν κατάλαβα και πολλά (έχω και μια Α ηλικία....:p )

 

Ποιά η διαφορά jelly bean.. aosp.. miui κτλ..κτλ...?

 

τι είναι η μια και τι η αλλή?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος κινητού από 1997 πρώτη φορά όμως με android... και ιδού η απορία μου γιατί όσο και να το έψαξα δεν κατάλαβα και πολλά (έχω και μια Α ηλικία....:p )

 

Ποιά η διαφορά jelly bean.. aosp.. miui κτλ..κτλ...?

 

τι είναι η μια και τι η αλλή?

Να ξεκινήσουμε από το ότι το Android είναι το λειτουργικό το οποίο αναπτύσσει η Google, και το διαμοιράζει δωρεάν (είναι δηλαδή ανοιχτού κώδικα ή Open Source όπως λέγεται). Αυτό λοιπόν το λειτουργικό όπως ακριβώς το δίνει η Google είναι το AOSP ή Android Οpen Source Project.

Το android λοιπόν έχει και διάφορες εκδόσεις κάθε φορά 2.0, 2.3, 4.0 κ.ο.κ Αυτές τις εκδόσεις η Google τους δίνει μία κωδική ονομασία όπως Jelly bean, KitKat κ.α.

Οι κατασκευαστές τώρα που παίρνουν το Android από την Google δεν το ενσωματώνουν όπως είναι αλλά φτιάχνουν μία δική τους εκδοχή. H Xiaomi φτιάχνει το MIUI, η HTC το Sense, η Samsung το Touchwiz κ.α.

 

Ελπίζω να βοήθησα

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

πολλές φορές και με τις τρεις εταιρείες κινητής έχει τύχει όταν χρειάζεται μια εφαρμογή δεδομένα π.χ. ο browser, να ανάβει το βελάκι το προς τα πάνω δίπλα στο σύμβολο Η αλλά να μην ανοίγει η σελίδα παρά μόνον μετά, ίσως και ένα λεπτό, που θα ανάψει και το προς τα κάτω βελάκι και το Η γίνει Η+.

αυτό το κόλλημα/ καθυστέρηση σε τι οφείλεται; στα δίκτυα, στα κινητά; γιατί μου έχει συμβεί σε διάφορα κινητά αλλά και στις τρεις εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό οφείλεται και στα δύκτια και στα κινητά στο κάτά πόσο καλό δέκτη έχει το κάθε κινητό και σε πιά περιοχή είσαι από θέμα κάλυψης
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... Εχω το galaxy s3 κι εχω προβλημα με τα mms. Η εκδοση Android ειναι 4.3. Έκανα αυτο που έλεγες στις πρωτες σελίδες με το apn backup and restore αλλα οταν το περασα στο κινητο μου εβγαλε μηνυμα "does not allow 3rd party apps to write APN settings". Mήπως έχεις καμια ιδέα ; ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσουμε από το ότι το Android είναι το λειτουργικό το οποίο αναπτύσσει η Google, και το διαμοιράζει δωρεάν (είναι δηλαδή ανοιχτού κώδικα ή Open Source όπως λέγεται). Αυτό λοιπόν το λειτουργικό όπως ακριβώς το δίνει η Google είναι το AOSP ή Android Οpen Source Project.

Το android λοιπόν έχει και διάφορες εκδόσεις κάθε φορά 2.0, 2.3, 4.0 κ.ο.κ Αυτές τις εκδόσεις η Google τους δίνει μία κωδική ονομασία όπως Jelly bean, KitKat κ.α.

Οι κατασκευαστές τώρα που παίρνουν το Android από την Google δεν το ενσωματώνουν όπως είναι αλλά φτιάχνουν μία δική τους εκδοχή. H Xiaomi φτιάχνει το MIUI, η HTC το Sense, η Samsung το Touchwiz κ.α.

 

Ελπίζω να βοήθησα

 

OK αρχίζω να καταλαβαίνω,οπότε αν βάλω rom Miui το κινητό μου θα μοιάζει σαν Xiaomi:happy: στο μενου? κατάλαβα καλά? ή υπάρχουν και θα υπάρξουν και διαφορές στην απόδοση του κινητού?

Link to comment
Share on other sites

OK αρχίζω να καταλαβαίνω,οπότε αν βάλω rom Miui το κινητό μου θα μοιάζει σαν Xiaomi:happy: στο μενου? κατάλαβα καλά? ή υπάρχουν και θα υπάρξουν και διαφορές στην απόδοση του κινητού?

περίπου ναι (πρέπει να απευθυνθείς στο http://forum.xda-developers.com/ , αφού εισαι καινούργιος στο Android μην πειραματίζεσαι ακομα ,δεν ειναι τόσο απλά ,μπορεί να μπρικαρης το κινητό σου ) ,βαλε ενα launcher για αρχή

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να υπενθυμίσω για άλλα 2 ενδιαφέροντα θέματα σχετικά με το Android και τις προτεινόμενες εφαρμογές του.. :cool:

 

* Ορολογία του Android

* Android - The best of (2014)

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos. γνωριζει κανεις πως και αν υπαρχει καποιο προγραμμα να ξαναεπαναφερει μυνηματα που διαγραφηκαν απο adroid συσκευη (samsung grand 2)??

οποιος ξερει ας βοηθησει. ευχαριστω.

Edited by kalvar
Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

υπαρχει τροπος να μεταφερω ολα τα αρχεια στην καρτα SD και να αποθηκευονται μονο εκει γιατι μου λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμος χωρος στην συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ...θα ηθελα να κανω μια ερωτηση...η εφαρμογη top eleven δημιουργει φακελους με διαφορες εικονες (casche,surroundings και αλλα τετοια) στην γκαλερι του κινητου μου...αφου τα σβησω και ανοιξω την εφαρμογη δημιουργουνται παλι...υπαρχει τροπος να εμποδισω την εμφανιση αυτων των φακελων?????:wacko:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ...θα ηθελα να κανω μια ερωτηση...η εφαρμογη top eleven δημιουργει φακελους με διαφορες εικονες (casche,surroundings και αλλα τετοια) στην γκαλερι του κινητου μου...αφου τα σβησω και ανοιξω την εφαρμογη δημιουργουνται παλι...υπαρχει τροπος να εμποδισω την εμφανιση αυτων των φακελων?????:wacko:

Ψάξε στο κινητό σου ένα αρχειάκι (κρυφό) με την ονομασία .nomedia και αντέγραψε το μέσα στο φάκελο που δεν θέλεις να εμφανίζεται στη gallery. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...