Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον δεν καταλαβες καλα.

 

Δεν θελω ενα προγραμμα το οποιο να εξαγει τις επαφες ενος αρχειου vcf στο κινητο αφου αυτο το κανει ουτο σι αλλος οποιοδηποτε android κινητο απο μονο του αλλα πως θα εξαγω ολες τις επαφες ενος iphone 4 σε ενα αρχειο vcf ωστε να το αντιγραψο σε ενα οποιοδηποτε android κινητο.

 

Contacts tools for iphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum,συγχωρέστε με αν είμαι σε λάθος section καταρχήν,αυτές τις μέρες έπεσε στα χερια μου ένα tabet 7" manta powertab mid705 από ένα φίλο που δεν το ήθελε η συσκευή έχει 4.2.2 και είναι rooted και μαζί έχει και μια κάρτα 32gb microSD. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι πως μπορώ να κάνω τις εφαρμογές μου να αποθηκεύονται σε αυτήν την κάρτα και όχι στην εσωτερική SD του tablet!

Να σημειώσω ότι έψαξα και βρήκα κάποιες εφαρμογές που υποτίθεται ότι το κάνουν αυτό αλλα χωρίς αποτέλεσμα!

Βρήκα κάποια guide που λένε ότι γίνετε με κάποιες εντολές και να αλλάξεις κάποια path αλλα πραγματικά δεν είμαι τόσο ειδικός και δεν τα κατάλαβα!

Αν λοιπόν κάποιος γνωρίζει τον τρόπο και μπορεί να μου το εξηγήσει με απλά λόγια θα του είμαι υπόχρεος!

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγχωρέστε με αν έχω κάνει κάποιο λάθος είναι το πρώτο μου post!

Link to comment
Share on other sites

εχω ερωτηση...μιας και μολις πηρα κινητο αντροιντ...σημερα με το που ανοιξα τα δεδομενα (εκατσα μισο λεπτο σε ενα σαν gps που μου ελεγε τι εχει εδω γυρω )και μετα απο 10-20 λεπτα ειδα το κινητο οτι ειχε χρησιμοποιησει ηδη 10 mb..γνωριζει κανεις πως μπορω να το ελενξω ωστε να μην λειτουργει τιποτα αλλο παρα αυτα που θελω οταν το εχω στα δεδομενα? ευχαριστω

 

Μην ανοίγεις τα data για το gps. Μια χαρά κλειδώνει σε 10 δευτερόλεπτα χωρίς ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

παίδες μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται μερικές επαφές και τις συνδέει το κινητο με το fb μονο του και περνάει και την εικόνα τους ενώ κάποιες άλλες όχι; επίσης στη 4.2.2 στη status bar βαζει και τη φωτο σου. ενω οταν εκανα την αναβαθμιση και περασα το λογαριασμο του fb είδε κανονικα τη φωτο προφίλ μου και την εβαλε μετα που εκανε συγχρονισμο με gmail εξαφανιστηκε. παταω πανω της επιλέγω φωτο απο fb αλλα δε τη φαίρνει. καμια ιδέα;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αγόρασα το Lenovo A830 και όπως με ενημέρωσαν θα έχει αγγλικό μενου και το google play και θα είναι rootαρισμένο

Η ερώτηση μου είναι η εξής μπορώ μετα να βάλω ελληνικό μενου ? και να μπορώ να γράφω πχ στα sms ελληνικά ? Και εαν ναι με ποιον τρόπο ? μια και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτόν τον τομέα

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

να γράφεις ελληνικά μπορείς κανονικά και χωρίς να έχεις ελληνική γλώσσα στο μενου. για να έχεις ελληνικού μενου κατέβασε το morelocale απ το play αλλα στην ουσια αυτο που κάνει είναι να μεταφράζει από τα αγγλικά στα ελληνικά το μενού. τώρα αν το κάνει επιτυχημένα θα το διαπιστωσεις μονος σου

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες

Στο κινητό του avatar, έχω την εφαρμογή για την μπαταρία (GSam Battery Monitor), όπου βλέπω το ραδιόφωνο να είναι μονίμως ανοικτό και να τρώει μπαταρία..

Έχω δοκιμάσει τα εξής: να βγω από το ραδιόφωνο πατώντας exit, έχω κλείσει όλες τις apps με taskiller, το έχω παγώσει και έχω βγάλει και την μπαταρία...αλλά αυτό εκεί, ακάθεκτο...

καμιά ιδέα???

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...ασχοληθηκα με το θεμα αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι... αυτο που εχει μονο η σονυ και ειναι να μπαινουν τα κινητα σε αναμονη με τροπο οπως κλεινει η τηλεοραση (δλδ οταν παταμε το κουμπι για να μαυρισει η οθονη και μαυριζει απο πανω προς τα κατω και απο κατω προς τα πανω μεχρι να συναντηθουν στην μεση και να κλεισουν με τον ''τροπο'' της τηλεορασης) παρακαλω αν ξερει καποιος πως γινεται να το βαλω στο κινητο μου και πως λεγεται για να μην γραφω συνεχεια ολο αυτο το κειμενο :p
Link to comment
Share on other sites

Εχω στο μυαλο μ,οτι ενα κινητο με μεγαλυτερη μνημη,π.χ.64 gb ειναι πιο ανετο(δλδ δν βαραινει ευκολα το κινητο κ η λειτουργια του) απο οτι ενα κινητο με γεματη μνημη 16 gb (που στην πραγματικοτητα ειναι λιγοτερο,στο s4 γυρω στα 9) ΙΣΧΥΕΙ??? :O

Κ κατι ακομα,επειδη θελω να παρω το s4 σε 64gb μετα (ξερω οτι ειναι υπερβολη κ δν λεω οτι θα το κανω,απλα ρητορικη ερωτηση:p) μπορω να βαλω κ καρτα μνημης π.χ.64 ( δηλ. 64+64)??

 

κ κατα την γνωμη σας,ειναι προτιμοτερο να παρει καποιος το πιο φθηνο s4 σε 16 gb κ να παρει μετα μια καρτΑ 64 που θα του βγει κ πιο φθηνα η παιζει κατι αλλο ρολο που δν ξερω???

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Absof@ckinglutely...ARIS S3.... ;)
Link to comment
Share on other sites

Με το Google Play Games γνωρίζει κανείς τι θα γίνει ποτε θα κάνει την εμφάνιση του, ακόμα τίποτα όσον αφορά την υπηρεσία αυτή που ανακοινώθηκε στο συνέδριο Google I/O;;;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...ασχοληθηκα με το θεμα αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι... αυτο που εχει μονο η σονυ και ειναι να μπαινουν τα κινητα σε αναμονη με τροπο οπως κλεινει η τηλεοραση (δλδ οταν παταμε το κουμπι για να μαυρισει η οθονη και μαυριζει απο πανω προς τα κατω και απο κατω προς τα πανω μεχρι να συναντηθουν στην μεση και να κλεισουν με τον ''τροπο'' της τηλεορασης) παρακαλω αν ξερει καποιος πως γινεται να το βαλω στο κινητο μου και πως λεγεται για να μην γραφω συνεχεια ολο αυτο το κειμενο :p

Καλησπέρα. Αυτο που ψάχνεις λέγεται crt effect. Τώρα για το πώς θα μπει στο κινητό σου δεν γνωρίζω...

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους έχω και εγώ με τη σειρά μου μια απορία . Όλες μου οι επαφές είναι στα αγγλικά αλλά η πλαϊνή μπάρα είναι στα ελληνικά. Πως θα μπορούσα να την έκανα να εμφανίζεται στα αγγλικά; εκτός από το να περάσω τις επαφές στα ελληνικά ή να αλλάξω την γλώσσα του τηλεφώνου στα αγγλικά από ελληνικά που είναι τώρα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ραδιοφωνο μηπως εννοεις καποια δραστηριοτητα radio service ή κατι τετοιο? :O

 

No no! μιλάω για την 'εργοστασιακή' εφαρμογή της συσκευής!

Edited by Jstllucky
Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...ασχοληθηκα με το θεμα αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι... αυτο που εχει μονο η σονυ και ειναι να μπαινουν τα κινητα σε αναμονη με τροπο οπως κλεινει η τηλεοραση (δλδ οταν παταμε το κουμπι για να μαυρισει η οθονη και μαυριζει απο πανω προς τα κατω και απο κατω προς τα πανω μεχρι να συναντηθουν στην μεση και να κλεισουν με τον ''τροπο'' της τηλεορασης) παρακαλω αν ξερει καποιος πως γινεται να το βαλω στο κινητο μου και πως λεγεται για να μην γραφω συνεχεια ολο αυτο το κειμενο :p

Μπορεις να το κανεις με αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.katecca.screenofflock&hl=el

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εχω στο μυαλο μ,οτι ενα κινητο με μεγαλυτερη μνημη,π.χ.64 gb ειναι πιο ανετο(δλδ δν βαραινει ευκολα το κινητο κ η λειτουργια του) απο οτι ενα κινητο με γεματη μνημη 16 gb (που στην πραγματικοτητα ειναι λιγοτερο,στο s4 γυρω στα 9) ΙΣΧΥΕΙ??? :O

Κ κατι ακομα,επειδη θελω να παρω το s4 σε 64gb μετα (ξερω οτι ειναι υπερβολη κ δν λεω οτι θα το κανω,απλα ρητορικη ερωτηση:p) μπορω να βαλω κ καρτα μνημης π.χ.64 ( δηλ. 64+64)??

 

κ κατα την γνωμη σας,ειναι προτιμοτερο να παρει καποιος το πιο φθηνο s4 σε 16 gb κ να παρει μετα μια καρτΑ 64 που θα του βγει κ πιο φθηνα η παιζει κατι αλλο ρολο που δν ξερω???

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ισχύει ότι όταν αρχίζει να γεμίζει μια flash μνήμη η απόδοσή της πέφτει. Μιλάμε για μετά το 50%. Είχα διαβάσει ότι αυτό είνιαι αναπόφευκτο και οφείλεται στην τεχνολογία τους. Προσωπικά δε βλέπω λόγο να πάρεις 64GB, δεδομένου ότι μπορείς να βάλεις SD και να αποθηκεύσεις εκεί όλα τα multimedia. 16GB για τα αρχεία συστήματος και εφαρμογές είναι υπερ υπερ αρκετά και δε θα έχεις ποτέ πρόβλημα νομίζω.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Με το Google Play Games γνωρίζει κανείς τι θα γίνει ποτε θα κάνει την εμφάνιση του, ακόμα τίποτα όσον αφορά την υπηρεσία αυτή που ανακοινώθηκε στο συνέδριο Google I/O;;;

 

Έχει εμφανιστεί, πολλά γνωστά παιχνίδια το υποστηρίζουν ήδη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω το xperia t και επειδη μου εβγαλε μηνυμα οτι η εσωτερικη μνημη ειναι πανω απο 75% γεματη μετεφερα τον φακελο των φωτογραφιων και των βιντεο της καμερας στην micro sd και ορισα οτι τραβαω απο εδω και περα απο την καμερα να πηγαινει εκει... ομως τωρα ενω σαν αρχεια υπαρχουν τα ανοιγω και μου δειχνει ενα βουνο (προφανως την εικονα που δειχνει οταν δεν υπαρχει προεπισκοπηση για κατι) καθως και δεν αναπαραγει τα βιντεο με το μαμα αλλα και με το mx player. στη συνεχεια τα επανεφερα στη αρχικη θεση και ξαναλλαξα τη ρυθμιση αλλα παλι τιποτα... επαναλαμβανω οτι αρχεια φαινονται παντου να υπαρχουν σαν αρχεια... τι μπορω να κανω για να επανακτησω τα αρχεια μου; :confused:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω το xperia t και επειδη μου εβγαλε μηνυμα οτι η εσωτερικη μνημη ειναι πανω απο 75% γεματη μετεφερα τον φακελο των φωτογραφιων και των βιντεο της καμερας στην micro sd και ορισα οτι τραβαω απο εδω και περα απο την καμερα να πηγαινει εκει... ομως τωρα ενω σαν αρχεια υπαρχουν τα ανοιγω και μου δειχνει ενα βουνο (προφανως την εικονα που δειχνει οταν δεν υπαρχει προεπισκοπηση για κατι) καθως και δεν αναπαραγει τα βιντεο με το μαμα αλλα και με το mx player. στη συνεχεια τα επανεφερα στη αρχικη θεση και ξαναλλαξα τη ρυθμιση αλλα παλι τιποτα... επαναλαμβανω οτι αρχεια φαινονται παντου να υπαρχουν σαν αρχεια... τι μπορω να κανω για να επανακτησω τα αρχεια μου; :confused:

 

εφαρμογες --> Γκαλερι (ή οπως λεγεται η εφαρμογη που βλεπεις τις φωτος) --> Καθαρισμος δεδομενων + καθαρισμος cache

την επομενη φορα που θα ξαναοιξεις την εφαρμογη θα αργησει λιγη ωρα γιατι θα ξανασκαναρει τη συσκευη για φωτογραφιες

:)

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω απο διαφορους χρηστες στο φορουμ οτι στο android 4 και πανω δεν μπορεις να βαλεις τις εφαρμογες στην εξωτερικη καρτα μνημης. Παιδια ισχυει αυτο? Στην 2.3 που εχω τωρα σου δινει την δυνατοτητα να μεταφερεις ενα μερος των εφαρμογων,εφοσον το επιτρεπει ο εκαστοτε developer.

Τελικα τι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω απο διαφορους χρηστες στο φορουμ οτι στο android 4 και πανω δεν μπορεις να βαλεις τις εφαρμογες στην εξωτερικη καρτα μνημης. Παιδια ισχυει αυτο? Στην 2.3 που εχω τωρα σου δινει την δυνατοτητα να μεταφερεις ενα μερος των εφαρμογων,εφοσον το επιτρεπει ο εκαστοτε developer.

Τελικα τι ισχυει?

 

Δυστυχως ναι. Αν ρουταρεις ομως...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω ένα προβληματάκι και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Έχω ένα Feiteng N9300 και προσπάθησα να κάνω ένα firmware upgrade.

 

Αρχικά κατέβασα drivers για τη συσκευή ( http://www.mediafire.com/download/3q8rhlp4ws9053o/MT6577+USB+VCOM+drivers.7z ) , τους εγκατέστησα και έκανα επανεκκίνηση.

Μετά κατέβασα flashtool που μου συνέστησαν οι πωλητές από Κίνα ( http://runamux.net/search/view/zip/qzz6rpfb/SP_Flash_Tool_v3122001.html ) και το firmware ( http://download.etbuying.com/Feiteng_I9300_Firmware.rar ).

 

Έκανα ακριβώς ότι μου έδειξαν σε αυτό το βιντεάκι (

) , για την ακρίβεια όπως λένε και στο βίντεο επειδή δεν αναγνώριζε καλά τους drivers έκανε συνεχώς συνδέσεις - αποσυνδέσεις όπως έδειχνε το βίντεο και εν τέλει προχώρησε η εγκατάσταση πατώντας πρώτα το upgrade και συνδέοντας μετέπειτα τη συσκευή.

 

Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία και αποσυνέδεσα τη συσκευή μου, η συσκευή πλέον δεν άνοιγε, το pc δεν την αναγνώριζε μέσω usb και δε φόρτιζε.

 

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συνέβει και πως μπορεί να επιλυθεί αυτό?

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη αν το θέμα μου δεν ανοίκει εδώ, ή αν είναι too much για να απαντηθεί.

Edited by dimi21pet
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

εφαρμογες --> Γκαλερι (ή οπως λεγεται η εφαρμογη που βλεπεις τις φωτος) --> Καθαρισμος δεδομενων + καθαρισμος cache

την επομενη φορα που θα ξαναοιξεις την εφαρμογη θα αργησει λιγη ωρα γιατι θα ξανασκαναρει τη συσκευη για φωτογραφιες

:)

 

και για τα βιντεο που δεν παιζουν τι μπορει να φταει;

 

EDIT: δοκιμασα αυτο που ειπες και παλι το βουνο βλεπω

Edited by al3x1k0

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Απο που το αγορασες το κινητο;

Επικοινωνησες με τον πωλητη;

Συνηθως εχουν τη τεχνογνωσια για αυτα τα πραγματα και τα κσταλληλα εργαλεια.

Η βλαβη ειναι αναστρεψιμη, αλλα μεχρι να σου απαντησει καποιος φιλος με το ιδιο κινητο ριξε μια ματια στο support του site που εκανες την αγορα.

Δοκιμασε και με αλλο καλωδιο.

 

Ριξε μια ματια στο τοπικ με τα κινεζικα κινητα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...