Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή μου φαίνετε κάνω κάποιο λάθος και τις περισσότερες φορές όταν αλλάζω μια ρομ ξαναπερναω μια- μια τις εφαρμογές που έχω ( έχω κρατήσει τα .apk των εφαρμογών τα περναω σε ένα φάκελο στο κινητό και τα κάνω εγκατάσταση ένα-ένα )

Εσείς πως το κάνετε ??

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Go SMS στο Galaxy Nexus μου για να στέλνω μηνύματα και έχω ρυθμίσει το υποστήριξη για τοπικές ρυθμίσεις --> Ελληνικά. Στέλνω λοιπόν κανονικά sms με 160 χαρακτήρες στα Ελληνικά. Μετατρέπει, όμως, ό,τι γράφω σε κεφαλαία. Υπάρχει τρόπος (από το go sms ή από αλλού) να στέλνονται τα μηνύματα σε πεζά, τονισμένα (και προφανώς 160 χαρακτήρες);

 

Ευχαριστώ!

Edited by Omnia2
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Go SMS στο Galaxy Nexus μου για να στέλνω μηνύματα και έχω ρυθμίσει το υποστήριξη για τοπικές ρυθμίσεις --> Ελληνικά. Στέλνω λοιπόν κανονικά sms με 160 χαρακτήρες στα Ελληνικά. Μετατρέπει, όμως, ό,τι γράφω σε κεφαλαία. Υπάρχει τρόπος (από το go sms ή από αλλού) να στέλνονται τα μηνύματα σε πεζά, τονισμένα (και προφανώς 160 χαρακτήρες);

 

Ευχαριστώ!

 

Όχι. Και δεν είναι θέμα κινητού ή λογισμικού, αλλά του δικτύου GSM κτλ...

 

Με το Titanium Backup

 

+1 για Titanium.

 

Σιχαίνομαι το gui του γιατί είναι για "advanced" χρήστες κατά την άποψη μου. Καθόλου απλοποιημένο*, αλλά μαθαίνεται.

 

*αυτό σημαίνει πως έχει και πολλές επιλογές.. (εκτός από την μια που θέλω πολύ εγώ :Ρ . Λίστες.)

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια, εκανα bootloader, μετα περασα νεο kernel και τωρα το ανοιγω , μενει στο σημα της σονυ (εχω arc s) και μετα επανεκκινηση και παλι τα ιδια. Οταν εκανα bootloader ανοιξα το κινητο δεν μπορουσα να συνδεθω με το καλωδιο γιατι δεν το εβρισκε ο υπολογιστης το κινητο και ετσι πηγα στο επομενο βημα να περασω kernel, τον περασα και το κινητο μενει κολλημενο στο σημα, μονο να μπω στο CWM με αφηνει. Τι μπορω να κανω τωρα?

 

Οκ τελικα ξαναπερασα την 2.3.4 και ξαναεκανα σωστα τα βηματα!

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.παιδια τι το ηθελα πηγα ισπανια που ελεγα και μου το εκλεψαν το τηλεφωνοοο.μπορω να κανω κατι για τον εντοπισμο του?δεν εχω περασει τιποτα απο προγραμματα εντοπισμου κλπ που επρεπε να περασω.μπορω να κανω κατι?εννοειτε εκανα στην αστυνομια ολα τα απαραιτητα χαρτια αλλα δεν προκειτε να ασχοληθουν.note2 γερμανικο ηταν,και του ειχα περασει οφισιαλ γαλλικη.:(:(
note 2
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.παιδια τι το ηθελα πηγα ισπανια που ελεγα και μου το εκλεψαν το τηλεφωνοοο.μπορω να κανω κατι για τον εντοπισμο του?δεν εχω περασει τιποτα απο προγραμματα εντοπισμου κλπ που επρεπε να περασω.μπορω να κανω κατι?εννοειτε εκανα στην αστυνομια ολα τα απαραιτητα χαρτια αλλα δεν προκειτε να ασχοληθουν.note2 γερμανικο ηταν,και του ειχα περασει οφισιαλ γαλλικη.:(:(

έδωσες στην ισπανική αστυνομία το imei της συσκευής? Μόνο έτσι μπορεί να εντοπιστεί, απ τα δίκτυα κινητής τηλεφ. της ισπανίας

Link to comment
Share on other sites

έδωσες στην ισπανική αστυνομία το imei της συσκευής? Μόνο έτσι μπορεί να εντοπιστεί, απ τα δίκτυα κινητής τηλεφ. της ισπανίας

 

το εδωσα αλλα μου ειπαν αν το βρουν θα το στειλουν.βασικα δεν εδειξαν να ενδιαφερονται και πολυ.μπορουν να το εντοπισουν αυτοι απο δικτυα?αν ναι γιατι δεν το κανουν?

note 2
Link to comment
Share on other sites

το εδωσα αλλα μου ειπαν αν το βρουν θα το στειλουν.βασικα δεν εδειξαν να ενδιαφερονται και πολυ.μπορουν να το εντοπισουν αυτοι απο δικτυα?αν ναι γιατι δεν το κανουν?
εννοείται, δύνοντας το imei στα δίκτυα,τα δίκτυα ενημερώνουν μόλις συνδεθεί η συσκευή σε δίκτυο. Αλλά αυτό μόνο αν χάσει κάνας υπουργός το κινητό του. για τους απλούς πολίτες στα ........ τους
Link to comment
Share on other sites

εννοείται, δύνοντας το imei στα δίκτυα,τα δίκτυα ενημερώνουν μόλις συνδεθεί η συσκευή σε δίκτυο. Αλλά αυτό μόνο αν χάσει κάνας υπουργός το κινητό του. για τους απλούς πολίτες στα ........ τους

 

οποτε παει το κιν. ετσι?

note 2
Link to comment
Share on other sites

οποτε παει το κιν. ετσι?

κάνε ό,τι μπορείς εσύ, πρήξτους, μήπως και ψάξουν...αλλά γενικά, κουράγιο, πέρνα καλά στις διακοπές να ξεχαστείς

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, προσπαθώ να προσθέσω το username@outlook.com μου στην default εφαρμογή του android και δεν μου το δέχεται, μήπως έχετε καμιά ιδέα ? :(
Link to comment
Share on other sites

κάνε ό,τι μπορείς εσύ, πρήξτους, μήπως και ψάξουν...αλλά γενικά, κουράγιο, πέρνα καλά στις διακοπές να ξεχαστείς

 

γυρισα απο διακοπες καλα περασα αν αιξερεσης το γεγονος μς το κιν.απλα ειναι ******* να μπορουν να το βρουν και να μην προσπαθουν καν

note 2
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας παιδιά, προσπαθώ να προσθέσω το username@outlook.com μου στην default εφαρμογή του android και δεν μου το δέχεται, μήπως έχετε καμιά ιδέα ? :(

 

Λέγοντας default εφαρμογή του Android τι εννοείς; Για να μπεις στο google play και τα υπόλοιπα χρειάζεσαι gmail.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας default εφαρμογή του Android τι εννοείς; Για να μπεις στο google play και τα υπόλοιπα χρειάζεσαι gmail.

Φαντάζομαι πως εννοεί την default εφαρμογή για διαχείριση των mails..

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο ερωτήσεις:

1. Έχω αγγλικό μενού και οι επαφές που είναι στα ελληνικά δεν ταξινομούνται με βάση το πρωτο γράμμα, αλλά είναι όλες μαζί στο "#". Υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό εκτός από το να βάλω ελληνικό μενού;

2. Μπορώ να ταξινομήσω τα εικονίδια στο μενού με την σειρά που θέλω εγώ;

Τρέχω Android 2.3.4.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Εχω προσθεσει το gmail στην default εφαρμογη του android (εχει ενα @ στο εικονιδιο και λεει e-mail) για τη ληψη του email και θελω να προσθεσω και το outlook για να μη χρειαζεται η ξεχωριστη εφαρμογη hotmail για τη Ληψη των email.

 

Edit: μετά απο 100 διαφορετικούς συνδυασμούς το πέτυχα.

Επιλέγουμε το microsoft exchange και θέλει παντού το username@outlook.com (χωρίς \ στην αρχή) και σαν server το snt-m.hotmail.com. Επιτέλους!

Edited by Spidergr
Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο...σε σπιτια φιλων μπορω να μπω ανετα...σε καφετεριες μαγαζια κλπ δεν γινεται να μπω..και πριν βαλω την ip μπορουσα..βγαλω δεν βγαλω το τικ της ip δεν μπορω

 

κανειις?ειναι σημαντικο το ιντερνετ για μενα...:/

 

Έχω δυο ερωτήσεις:

1. Έχω αγγλικό μενού και οι επαφές που είναι στα ελληνικά δεν ταξινομούνται με βάση το πρωτο γράμμα, αλλά είναι όλες μαζί στο "#". Υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό εκτός από το να βάλω ελληνικό μενού;

2. Μπορώ να ταξινομήσω τα εικονίδια στο μενού με την σειρά που θέλω εγώ;

Τρέχω Android 2.3.4.

 

το 2ο ναι γινεται..πατα το κουμπι επιλογων και θα σου βγαλει διαχειρηση (ποια συσκευη εχεις?)αμα εχεις σονυ γινεται με τα 4 τετραγωνακια δεξια στην οθονη

οσο για το πρωτο σου ερωτημα δοκιμασε να γραψεις τις επαφες με ελληνικα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Απορία μάλλον τελείως χαζή και αρχαρίου:

Τι θέλω να κάνω; Θέλω κάπως να πάρω κάπου ένα απλό backup τα sms μου για να στείλω το κινητό στο σέρβις, για να μπορέσω να τα ξαναπεράσω όταν το ξαναπάρω πίσω! Και αυτό θα ήθελα να γίνει με τον πιο εύκολο τρόπο, χωρίς μεγάλα και δύσχρηστα προγράματα με πολλές παραμετροποιήσεις και επιλογές. Πώς να το κάνω; Έχω το Vodafone 845 joy, δεν είμαι root και έχω την μαμίσια rom 2.1. Δεν ξέρω πώς κατεβάζεις applications για το κινητό μέσω του υπολογιστή σου, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, και γενικά δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένη με το θέμα "σύνδεση κινητού με PC"...

Δοκίμασα ήδη μόνη μου το παρακάτω και απέτυχα...

Παρόλο που έχω 2 χρόνια android κινητό, δεν έχει χρειαστεί να το συνδέσω σχεδόν ποτέ με τον υπολογιατή παρά μόνο για να κατεβάσω φωτογραφίες ή να περάσω μουσική. Για να το κάνω αυτό, μετά τη σύνδεση του καλωδίου μου κλίκαρα σε ένα pop up μενού ενός προγράμματος που λέγεται "PC suite for android handset" (δεν θυμάμαι από πού το βρήκα το πρόγραμμα αυτό) την επιλογή "μεταφορά αρχείου" και μετά έβλεπα μόνο την κάρτα SD και έκανα τη δουλειά μου. Μία μοναδική φορά το Νοέμβριο του 2011 είχα πατήσει μιά άλλη επιλογή του ίδιου προγράμματος και είχα κατεβάσει και σώσει στον υπογογιστή τα SMS μου. Τώρα που δοκίμασα να κάνω πάλι το ίδιο, συνέδεσα το καλώδια USB, ο υπολογιστής βλέπει το κινητό, το ίδιο και η επιλογή "μεταφορά αρχείου" του προγράμματος "PC suite for android handset", αλλά η άλλη επιλογή για τα sms και τις επαφές δεν βλέπει αυτήν την φορά καθόλου τη συσκευή (ψάχνω και βγάζει "no USB device found"). Δοκίμασα με διάφορους τρόπους, έκανα και restart αλλά τίποτα.

Καμιά εύκολη (και δωρεάν) πρόταση; Αλλιώς απλά θα χάσω όλα μου τα sms, no big deal...

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

SMS backup and restore από το play store.

ναι!!! Το κατάλαβα και από μόνη μου ότι κάτι τέτοιο πρέπει να κάνω! Αρχικά είχα στο νου μου ότι το μπακαπ πρέπει να γίνει ντε και καλά στο PC και κόλλησα εκεί :O. Αλλά τελικά αυτό δεν χρειάζεται, αρκεί τα sms να πάνε στην microSD κάρτα... :p και από εκεί πάνε... παντού! Ήδη τα αντέγραψα στο 2ο Android κινητό μου! thnx :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

χρησιμοποιώ το handcent για αποστολή sms, αλλά ορισμένα μηνύματα δεν στέλνονται ποτέ αλλά παραμένουν για μέρες και εβδομάδες "σε αποστολή" (με το εικονιδιάκι δίπλα να μένει στην κυκλική κίνηση) μέχρι να τα σβήσω.

Δεν μου το κάνει σε όλα τα μηνύματα που στέλνω, αλλά με προτίμηση σε συγκεκριμένες επαφές. Το μόνο κοινό στοιχείο που παρατήρησα είναι ότι στις επαφές αυτές το τηλέφωνο είναι αποθηκευμένο με μορφή +3069ΧΧΧΧΧΧΧΧ, αλλά από την άλλη έχω και σε άλλες επαφές αποθηκευμένο το τηλέφωνο με όμοια μορφή χωρίς έχω πρόβλημα στην αποστολή sms.

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.....ισως να'ναι και πολυ απλη...

εχω τον bsplayer και οταν βαζω ταινιες σε mp4 ενω μου δειχνει μικρογραφιες, μετα δειχνει μονο μαυρο και μονο ηχο...λειπουν καποιοι codecs απο τον player??

ΥΠ'ΟΨΙΝ δεν γινετε σε ολα....καποια τα παιζει και καποια οχι..

Ευχαριστω

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Σβήνω στο Gmail τα μηνύματα μου απ τα εισερχόμενα ή απ τα σταλμένα, αλλά όταν πηγαίνω στον κάδο δεν υπάρχει επιλογή να τα σβήσω και από εκεί τελείως. Είμαι εγώ στραβός ή πράγματι πρέπει να μπαίνω απ το pc όποτε θέλω να σβήσω τα μηνύματα απ τον κάδο?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...