Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή σε μια επαφή θα βάλω nickname στα αγγλικά και έπειτα θα του πω call και την αγγλική λέξη.

Θα δοκιμάσω και βλέπουμε!

 

Δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα, άσε που για να κάνεις Φωνητική Εντολή πρέπει να είσαι στο Internet.

Edited by kostas147
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος για αγορές εφαρμογών με κάρτα ???

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι κάρτες που έγραφαν Google Play ...

Γνωρίζει κανείς που μπορούμε να προμηθευτούμε ?????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους, τελικά το έλυσα το πρόβλημα με τον flash player που μου δώσατε link να το κατεβάσω σε apk γιατί απο το google apps και το PlayStore δεν έβρισκα λύση! Και πάλι σας ευχαριστώ όλους που βοηθάτε εμάς τους αρχάριους!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος για αγορές εφαρμογών με κάρτα ???

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι κάρτες που έγραφαν Google Play ...

Γνωρίζει κανείς που μπορούμε να προμηθευτούμε ?????

Νομίζω ότι προς το παρόν αυτές οι κάρτες αφορούν την αγορά της Αμερικής και μόνο

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους, τελικά το έλυσα το πρόβλημα με τον flash player που μου δώσατε link να το κατεβάσω σε apk γιατί απο το google apps και το PlayStore δεν έβρισκα λύση! Και πάλι σας ευχαριστώ όλους που βοηθάτε εμάς τους αρχάριους!!! :D

 

Ωραίος φίλε! Απλά το έτρεξες όπως σου έγραψαν τα παιδιά και έπαιξε (Με τικαρισμενη το άγνωστες πηγές)?

Αν μπορείς γράψε τι έκανες για να ξέρουμε....

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , έχω εδώ και μερικές μέρες ένα κινέζικο ταμπλετ , το οποίο είναι μια χαρά για τα χρήματα που έδωσα ... όμως πριν λίγη ώρα μου έβγαλε σφάλμα , και δοκίμασα ακόμα και hard reset , το οποίο παρεπιπτώντως δεν σβήνει τα δεδομέρα που είχα περασμένα , πχ το theme hospital , και όταν μπαίνω στο play store , δεν μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές , παρουσιάζει σφάλμα , ( όνομα εφαρμογής ) υπάρχει επαρκής χώρος , κλείνει από μόνο του το play store , αλλά υπάρχει στις ανοιχτές εφαρμογές , και επίσης πάω να δω το internal storage και λέει total space 0,0 bytes και στα apps 47,61mb και το δείχνει όλο γεμάτο ... , βοήθεια , πρωτάρης στο android
http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα

Είμαι καινούργιος στο android (ios από τότε που κυκλοφόρησε πρώτη φορά) και προσπαθώ να λύσω μερικά προβληματάκια που έχω. Έχω ένα Samsung galaxy S III και κατά την διάκια τις κλήσης (voice call) η εικόνα του ατόμου (caller id image) που καλώ ή με καλεί είναι αθλία. Τι είναι λάθος? Παραθέτω και ένα screenshot για να καταλάβετε. Please HHHHEEEEEELLLLLLPPPPPPP

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τον φίλο που το άνοιξε εδώ. Όταν πάω να στείλω γραφει senting..και δεν το στένει ποτέ. Όταν μου έστειλαν έγραφε downloading.. κια δεν το κατέβαζε ποτέ. Μου το παρουσίασε από τότε που το έκανα root, δεν θυμαμαι από που, πάντως όχι από souperoneclick. Πέρασα το gingerbread 2.3.4, που δεν το αλλάζω με τίποτα.όλα τα άλλα δουλευουν ρολόϊ. Τα δεδομενα ειναι παντα on, οι ρυθμισεις cosmote περασμένες αλλά mms γιοκ
Link to comment
Share on other sites

@Karthan7

Απο ότι κατάλαβα, έφταιγε ο ASTRO που είχα κατεβάσει για να ανοίγει τα αρχεία της sd καρτας. Κατέβασα και εγκατέστησα το File Manager και το εγκατέστησα μέσω αυτού. Την επιλογή εννοείται ότι την είχα τικαρισμένη και όταν το προσπαθούσα με το ΑSTRO.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ με COSMOTE και με Motorola Atrix (CM7). Μίλησα με COSMOTE αλλά δεν έγινε τίποτα. Η μόνη διαφορά είναι ότι μου ανοίγει τα εισερχόμενα MMS, τουλάχιστον τα 2 από τα 3 που μου έστειλαν δοκιμαστικά.
Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε παιδια, και νομιζα ημουν ο μονος με το προβλημα σε ολο τον κοσμο.

Κι εγω θυμαμαι, ειχα καταφερει παλια, να λαβω ενα mms. Αλλα δεν εχω στειλει ποτε.

 

Λυση δεν βλεπω ομως.

Στο android ψαχνουμε να λυσουμε απλα και αυτονοητα πραγματα, οπως τα mms...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ο φίλος μας δε θέλει αυτό που του προτείνεις.

Από οτι κατάλαβα θέλει να αποθηκεύονται οι επαφές στην κάρτα SD και από κει να τις διαβάζει για χρήση του τηλεφώνου, ώστε να απελευθερώσει τη μνήμη του τηλεφώνου για άλλη χρήση.

Από όσο ξέρω δε γίνεται αυτό, εκτός κι αν βολευτείς με τη μνήμη της κάρτας SIM.

 

Ευχαριστώ ακριβώς αυτό εννοούσα, αλλά το έλυσα σβήνοντας το αρχείο των επαφών και όταν αναδημιουργήθηκε ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. (Γύρω στα 5 ΜΒ)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω τρια πραγματα?

γινεται εφαρμογη για τον καιρο (accu weather) να στειλει μυνημα??και της σουπερλιγκας?γιατι εχει στις αδειες αποστολη μυνηματος...πολυ παραξενο μου φαινεται αυτο...και οταν λεει μια αδεια προεπιλεγμενο και εχει κατι δικα του γραμματα απο κατω σαν τοποθεσια στο ιντερνετ η στο κινητο δεν ξερω..ειναι κακο?

 

η 2η μου ερωτηση ειναι

 

πειραζει που δεν αναβαθμιζω πολλες εφαρμογες μου??χρειαζεται??και υπαρχει περιπτωση να παθει κατι το κινητο απο πολλες εφαρμογες?πχ εγκατεστησα 3 σημερα και εσβησα καποιες που δεν χρειαζονται..

τι χανω με τις πολλες εφαρμογες...?

 

και κατι τριτο

γινεται να σβησω εναν λογαριασμο google απο το τηλεφωνο?γιατι το εχω βαλει και σε τηλεφωνο αλλου και πχ περναει τις αγαπημενες μου τοποθεσιες στον χαρτη αυτοματα και στο αλλο τηλεφωνο

 

αυτα...περιμενω μια απαντηση:D

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα

Είμαι καινούργιος στο android (ios από τότε που κυκλοφόρησε πρώτη φορά) και προσπαθώ να λύσω μερικά προβληματάκια που έχω. Έχω ένα Samsung galaxy S III και κατά την διάκια τις κλήσης (voice call) η εικόνα του ατόμου (caller id image) που καλώ ή με καλεί είναι αθλία. Τι είναι λάθος? Παραθέτω και ένα screenshot για να καταλάβετε. Please HHHHEEEEEELLLLLLPPPPPPP

 

Οι προεπιλεγμένες εικόνες επαφών έχουν χαμηλή ανάλυση. Υπάρχουν εφαρμογές που χρησιμοποιούν υψηλή ανάλυση για τις επαφές σου. Καλύτερα να ρωτήσεις στο κατάλληλο thread, από μνήμης θα έλεγα ότι μια λέγεται κάτι σαν "HD caller ID".

 

να ρωτησω τρια πραγματα?

γινεται εφαρμογη για τον καιρο (accu weather) να στειλει μυνημα??και της σουπερλιγκας?γιατι εχει στις αδειες αποστολη μυνηματος...πολυ παραξενο μου φαινεται αυτο...και οταν λεει μια αδεια προεπιλεγμενο και εχει κατι δικα του γραμματα απο κατω σαν τοποθεσια στο ιντερνετ η στο κινητο δεν ξερω..ειναι κακο?

 

η 2η μου ερωτηση ειναι

 

πειραζει που δεν αναβαθμιζω πολλες εφαρμογες μου??χρειαζεται??και υπαρχει περιπτωση να παθει κατι το κινητο απο πολλες εφαρμογες?πχ εγκατεστησα 3 σημερα και εσβησα καποιες που δεν χρειαζονται..

τι χανω με τις πολλες εφαρμογες...?

 

και κατι τριτο

γινεται να σβησω εναν λογαριασμο google απο το τηλεφωνο?γιατι το εχω βαλει και σε τηλεφωνο αλλου και πχ περναει τις αγαπημενες μου τοποθεσιες στον χαρτη αυτοματα και στο αλλο τηλεφωνο

 

αυτα...περιμενω μια απαντηση:D

 

Δεν "πειράζει" που δεν αναβαθμίζεις, αλλά μάλλον κακό δίκό σου κάνεις, αφού πολύ συχνά έχουν βελτιώσεις και διορθώσεις σφαλμάτων. Επίσης "πολλές" εφαρμογές δεν ορίζεται. Για εσένα μπορεί πολλές να σημαίνει 50 για κάποιον άλλο 500.

Θα σου πρότεινα πάντως να μην έχεις το δικό σου λογαριασμό σε κινητό άλλου. Γιατί κάποιος να συγχρονίζει τις επαφές σου και τα ημερολόγιά σου (εκτός από τις τοποθεσίες σου), τη στιγμή που μπορεί να έχει τσάμπα δικό του λογαριασμό με δικά του δεδομένα?

Προφανώς και γίνεται να αφαιρεθεί ένας λογαριασμός google. Σε ICS και μεταγενέστερο είναι: Settings -> Acounts -> Google (ανοιγεις το λογαριασμό) -> Options -> Remove Account.

Link to comment
Share on other sites

Δεν "πειράζει" που δεν αναβαθμίζεις, αλλά μάλλον κακό δίκό σου κάνεις, αφού πολύ συχνά έχουν βελτιώσεις και διορθώσεις σφαλμάτων. Επίσης "πολλές" εφαρμογές δεν ορίζεται. Για εσένα μπορεί πολλές να σημαίνει 50 για κάποιον άλλο 500.

Θα σου πρότεινα πάντως να μην έχεις το δικό σου λογαριασμό σε κινητό άλλου. Γιατί κάποιος να συγχρονίζει τις επαφές σου και τα ημερολόγιά σου (εκτός από τις τοποθεσίες σου), τη στιγμή που μπορεί να έχει τσάμπα δικό του λογαριασμό με δικά του δεδομένα?

Προφανώς και γίνεται να αφαιρεθεί ένας λογαριασμός google. Σε ICS και μεταγενέστερο είναι: Settings -> Acounts -> Google (ανοιγεις το λογαριασμό) -> Options -> Remove Account.

 

σωστο αυτο με τις εφαρμογες...αμα παρατηρισω εγω σφαλμα τοτε θα αναβαθμισω...γιατι σε πολλες περιπτωσεις συμβαινει το ανιτθετο και εγω δεν θελω να μην μου δουλευει μετα μια εφαρμογη

η ics δεν εκατσε καλα στο κινητο μου και ετσι ειμαι ακομα με 2.3.4..

το ρωτησα επειδη ειχα ακουσει οτι δεν γινοταν

απο εφαρμογες εχω γυρω στις 50..

στην 1η ερωτηση μου ξερεις τι παιζεται

 

αμα καταργησω ενα λογαριασμο google χανω και τις εφαρμογες?

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδέσω το smartphone με το Play πρέπει να βάλω τον κωδικό που έχω στο Gmail, σωστά?

 

Γιατί σε μένα δεν πιάνει αυτό...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

 

αμα καταργησω ενα λογαριασμο google χανω και τις εφαρμογες?

 

Χάνεις οποιεσδήποτε εφαρμογές εχεις αγοράσει -κατεβάσει με αυτόν .

Αν δηλαδή βάλεις εναν καινουργιο λογαριασμό δεν θα υπάρχουν οι εφαρμογές που εχεις αγοράσει με το παλιο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

πειραζει που δεν αναβαθμιζω πολλες εφαρμογες μου??χρειαζεται??και υπαρχει περιπτωση να παθει κατι το κινητο απο πολλες εφαρμογες?πχ εγκατεστησα 3 σημερα και εσβησα καποιες που δεν χρειαζονται..

τι χανω με τις πολλες εφαρμογες...?

 

Γνώμη μου, είναι πως δεν πειράζει καθόλου που δεν αναβαθμίζεις, αναλόγως και τι έκδοση λογισμικού έχεις ...

Εγώ επειδή έχω την 2.3.7, συνήθως δεν αναβαθμίζω, γιατί οι περισσότερες εφαρμογές είναι bug fixes για την 4.0.4+ ..

Συνεπώς μπορεί μία αναβάθμιση που διορθώνει κάποιο bug να λειτουργεί τέλεια στην 4.0.4, τι μου λέει ότι θα λειτουργεί τέλεια σε μένα με 2.3.7 ??? Και αν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα με την δικιά μου έκδοση, ποιος μου εγγυάται ότι θα βγάλει bugfix για την 2.3.7 ??????

 

Κοιτάζω πάντα να δω αν προσφέρει κάτι καινούργιο ... Αν είναι απλά bugfixes, την αποφεύγω ...

 

Τώρα όσον αφορά τις εφαρμογές, έχω 14 περασμένες στο κινητό και 46 περασμένες στην κάρτα μνήμης με το App2SD PRO .. Μου έχει βγάλει το εικονίδιο περί χώρου, δεν μπορώ να κάνω καμία άλλη εφαρμογή εγκατάσταση, το κινητό όμως συμπεριφέρεται ακριβώς το ίδιο με όταν το πρωτοέβγαλα από το κουτί ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδέσω το smartphone με το Play πρέπει να βάλω τον κωδικό που έχω στο Gmail, σωστά?

Γιατί σε μένα δεν πιάνει αυτό...

Εάν έχεις ρυθμίσει το κινητό με google account, πρέπει να χρησιμοποιήσει τον ίδιο και για το play. Εφόσον έχεις σύνδεση στο δίκτυο και δεν έχεις αλλάξει κωδικό στο google account, θα μπει στο play αυτόματα.

Μπορείς να τσεκάρεις ποιο λογαριασμό ξέρει το play: Options -> Accounts. Με ICS+ μπορείς να έχεις και περισσότερους από έναν λογαριασμούς.

 

σωστο αυτο με τις εφαρμογες...αμα παρατηρισω εγω σφαλμα τοτε θα αναβαθμισω...γιατι σε πολλες περιπτωσεις συμβαινει το ανιτθετο και εγω δεν θελω να μην μου δουλευει μετα μια εφαρμογη

η ics δεν εκατσε καλα στο κινητο μου και ετσι ειμαι ακομα με 2.3.4..

το ρωτησα επειδη ειχα ακουσει οτι δεν γινοταν

απο εφαρμογες εχω γυρω στις 50..

στην 1η ερωτηση μου ξερεις τι παιζεται

 

αμα καταργησω ενα λογαριασμο google χανω και τις εφαρμογες?

 

Για τα δικαιώματα που ζητούν οι εφαρμογές, αλλά και τις ενημερώσεις, προσπαθώ να διαβάζω τα τελευταία σχόλια. Εάν υπάρχουν αναπάντητα ερωτήματα για το λόγο που χρειάζεται συγκεκριμένες άδειες ή το ψάχνω περισσότερο ή πάω σε άλλη εφαρμογή. Το να στέλνει μηνύματα πχ μια εφαρμογή πρεπει να σχετίζεται άμεσα με κάποια προφανή λειτουργία της.

Το ίδιο και με τις ενημερώσεις. Εάν κάτι χαλάει με την ενημέρωση, να είσαι σίγουρος ότι οι 1000 άνθρωποι που την ενημέρωσαν πριν από εσένα το έχουν εντοπίσει και επισημάνει στα σχόλια.

Όπως τα περισσότερα πράγματα, είναι περισσότερο κοινή λογική παρά κανόνες που πρέπει να ακολουθείς.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις παιδες...θα ρωτησω και για καποια συγκεκριμενη εφαρμογη που απορω για τις αδειες της αλλα οχι σε αυτο το τοπικ...παλι καλα ρωτησα πριν αλλαξω λογαριασμο στο google:p

και μενα οι περισσοτερες μου στην καρτα μνημης ειναι

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο τίτλος ψάχνω ένα τρόπο (σε root συσκευή) να αλλάξω τα ονόματα των εγκατεστημένων εφαρμογών. Είναι δυνατό αυτό; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο τίτλος ψάχνω ένα τρόπο (σε root συσκευή) να αλλάξω τα ονόματα των εγκατεστημένων εφαρμογών. Είναι δυνατό αυτό; Ευχαριστώ

 

Με αυτο εδω θα κανεις αυτο που θελεις. Δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινεται. Το καλυτερο ειναι πως εκτος απο το ονομα μπορεις να αλλαξεις και το εικονιδιο της εφαρμογης ;)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=890199

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

πήρα τις επαφες απο ενα sony ericsson που εχω και προσπαθω να τις περασω σε ενα android phone αλλα απο οτι καταλαβαινω δεν τις διαβαζει λογω διαφορετικης μορφης.δοκιμασα να περασω επαφες απο ενα Νοκια με symbian και τις αναγνωρισε κανονικοτατα...

τι μπορω να κανω ??? μηπως υπαρχει κανενα πρόγραμμα να τις μετατρεψω ???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...