Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Saliez πολύ χρήσιμα αυτά που είπες παραπάνω! Ευχαριστώ και εγώ τα έψαχνα! αν και δουλεύω σε debian linux, έχω όμως και εικονικά windows σε Virtualbox για τα δύσκολα προγράμματα. Εχω ένα αλλο θεματάκι τώρα και δεν βρήκα πως να το λύσω. Στο κινητό μου κάποιες εφαρμογές πχ το Sipdroid και το IM+ ειναι φορτωμένα στην μνήμη και τα δείχνει ψηλα στην μπάρα και ακόμα και να ανοιγοκλείσω το κινητό φορτώνονται στην μνημη αυτόματα! πως μπορώ να τα κανω να μην φορτώνονται από μόνα τους? δοκίμασα διάφορα προγράμματα αλλά δεν το κατάφερα!

 

Αν και δεν χρησιμοποιω τα συγκεκριμενα, συνηθως οσα προγραμματα εχουν τετοια συμπεριφορα αυτοματου run, εχουν και αναλογη ρυθμιση στα settings τους. Συνηθως auto login, run on boot κλπ. Ψαξε μεσα στα προγραμματα και κατι θα βρεις. ;)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα χωρίς να προλάβω να διαβάσω ότι "Το θέμα αφορά αποκλειστικά συσκευές που τρέχουν την Gingerbread(2.3.2/2.3.3/2.3.4)!" οπότε το "μια έως λίγες φορές" είναι άκυρο, γιατί και εγώ είμαι σε αυτή την περίπτωση:

Σε ZTE Blade με CM 7 δεν μου έχει τύχει. Τις περισσότερες φορές δεν "πέφτει" ούτε 1% στη διάρκεια της νύχτας.

 

Βέβαια εγώ ξεκίνησα αργά στην CM7 από την nightly 85 και τα battery drains τα είχα στην SS5.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

ναι όντως το βρηκα τωρα! thanks! μια αλλη ερώτηση, θέλω να βάλω μια νεα ROM αυτή εδώ : http://boston-mania.blogspot.com/

με τα προγράμματα που έχω βάλει και τις ρυθμίσεις τι κάνουμε? παίρνουμε κάπως backup και τα ξαναπερνάει μετά? ή όλα από την αρχή ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ναι όντως το βρηκα τωρα! thanks! μια αλλη ερώτηση, θέλω να βάλω μια νεα ROM αυτή εδώ : http://boston-mania.blogspot.com/

με τα προγράμματα που έχω βάλει και τις ρυθμίσεις τι κάνουμε? παίρνουμε κάπως backup και τα ξαναπερνάει μετά? ή όλα από την αρχή ?

 

Αυτή η ROM απευθύνεται αποκλειστικά για τη συσκευή σου; Σιγούρεψε το αυτό γιατί ποτέ δεν βάζουμε ROM που προορίζεται για άλλη συσκευή γιατί θα βρεθούμε υπό δυσάρεστων εκπλήξεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Everything you need for Optimus Boston and clones (Orange Boston, Gsmart G1305, XT502, Apanda A60, Vibo A688, Excalibur, A1, A88, Z71, Blaze, Journey, F911)

 

το ΧΤ502 έχω δλδ το motorola quench XT5 και εχω δοκιμασει την ακριβώς από κάτω δλδ την [Rom 2.3.4] Cyanogen MOD 7 build 100 + battery & memory fix απλα θελω μερικα πραγματακια που εχει παραπανω η νὲα οπως να αφαιρει τις ενοχλητικες διαφημίσεις!

 

Βρηκα μερικα προγραμματακια για backup στο adroid market, οσο για τα προγράμματα απλά τα μεταφέρω όλα στην κάρτα μνήμης!

 

Τελικά μετά απο αλλαγή ROM ουτε στην κάρτα μνήμης παραμένουν προγραμματα?

 

και εδω εχει roms, βαζω stable γιατι ή άλλη δεν ήταν! http://www.cyanogenmod.com/devices/z71-variants

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια πως μπορει ενας αρχαριος να αλλαξει λογισμικο στο κινητο του??

 

Εχω Galaxy S με το (2.2)

 

Δεν καταλαβα ακριβως αν αναφερεσαι σε αναβαθμιση, ή ριζικη αλλαγη. Το πρωτο γινεται και θα μαθεις πως, εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3677562#post3677562

Το δευτερο μαλλον χλωμο, αλλα γιατι να το θελεις? Αρα μαλλον το πρωτο εννοεις :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.....

εχω το Garmin_mobile_xt_5.00.50 απο το παλιο μου κινητο νοκια.... μπορω να το βαλω στο htc wildfire μου ?

αν οχι υπαρχει Garmin για htc ?

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.....

εχω το Garmin_mobile_xt_5.00.50 απο το παλιο μου κινητο νοκια.... μπορω να το βαλω στο htc wildfire μου ?

αν οχι υπαρχει Garmin για htc ?

 

Υπαρχει Garmin για htc...για android ομως, δεν υπαρχει φιλε μου :)

Μεχρι τωρα τουλαχιστον ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει Garmin για htc...για android ομως, δεν υπαρχει φιλε μου :)

Μεχρι τωρα τουλαχιστον ;)

 

ευχαριστω.

 

απο τα free που εχει το μαρκετ ποιο ειναι καλο να βαλω ?

κατεβασα το ndrive ειναι promo η δουλεβει ενταξει ?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.

 

απο τα free που εχει το μαρκετ ποιο ειναι καλο να βαλω ?

κατεβασα το ndrive ειναι promo η δουλεβει ενταξει ?

 

Όλα τα δωρεάν, οπως και το Ndrive στο μάρκετ ειναι trial, δοκιμαστικές εκδόσεις δηλαδή. Επομένως, πρέπει να προβείς σε αγορά για να έχεις ένα ολοκληρωμένο gps σύστημα.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Λόγω προβλήματος όρασης έχω πρόβλημα με τα μικρά γράμματα και στις επαφές και στα μηνύματα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή να μεγαλώνει αρκετά τα γράμματα ? Θα ήταν καλύτερα χωρίς root.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

θελω να μετραω τα λεπτα που μιλαω και να το μηδενιζω καθε μηνα μπορω ?

το call meter αν καταλαβα καλα ειναι για καρτοκινητα για μετριση μοναδον.....

καποιο αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

θελω να μετραω τα λεπτα που μιλαω και να το μηδενιζω καθε μηνα μπορω ?

το call meter αν καταλαβα καλα ειναι για καρτοκινητα για μετριση μοναδον.....

καποιο αλλο ?

 

αυτο φιλε θα σε βολεψει.....

https://market.android.com/details?id=nitro.phonestats&feature=search_result

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να μηδενισουμε τον μετρητη της εφαρμογης που μας δειχνει την καταναλωση της μπαταριας?,εννοω αυτης της εφαρμογης που βλεπουμε απο τις ρυθμισεις -> χρηση μπαταριας. Edited by charis232
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εκτος απο την ερωτηση του φιλου μας πως να ξεχωριζουμε το plugin που πρεπει να χρησιμοποιουμε, θα ηθελα να ρωτησω αν πχ χρησιμοποιησουμε λαθος plug in ή αν ξεχασω να ρυθμισω το plug in στο none αφου κλεισω το παιχνιδι, θα γινει κατι? Μπορει δηλαδη να παθει κατι το κινητο απο ''κακη'' χρηση του chainfire?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εκτος απο την ερωτηση του φιλου μας πως να ξεχωριζουμε το plugin που πρεπει να χρησιμοποιουμε, θα ηθελα να ρωτησω αν πχ χρησιμοποιησουμε λαθος plug in ή αν ξεχασω να ρυθμισω το plug in στο none αφου κλεισω το παιχνιδι, θα γινει κατι? Μπορει δηλαδη να παθει κατι το κινητο απο ''κακη'' χρηση του chainfire?

 

Όχι η εφαρμογή είναι fail-safe από μόνη της, μην ανησυχείς. Βέβαια όπως έχω ξαναπεί, όταν βάζουμε εφαρμογές για root διαβάζουμε προσεκτικά. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Όχι η εφαρμογή είναι fail-safe από μόνη της, μην ανησυχείς. Βέβαια όπως έχω ξαναπεί, όταν βάζουμε εφαρμογές για root διαβάζουμε προσεκτικά. :)

 

Γιαυτο και ρωτησα, μη κανω καμια βλακεια... :O

Ευχαριστω!!:)

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε παιδια; Το παρατησατε; Εγω ενω στην αρχη του εδωσα ακυρο, τελικα ασχοληθηκα αρκετα μαζι του. Μεχρι και τον ιουλιο που θα εχω πολυ χρονο για να αρχισω να μαθαινω java. Ως τοτε μπορεις να παιξεις και να φτιαξεις ωραια app.

 

Ειναι κανεις που ασχολειτε ακομη και θελει να βοηθησει σε κατι κολληματα που εχω;

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

 

το κατεβασα αλλα δυσκολευομαι να το ρυθμισω....

ο δωρεαν χρονος ομιλιας μου ειναι 150 λεπτα (vodafone) και 30 μηνυματα που αρχιζουν 15 του μηνα γιατι τοτε εκανα το συμβολαιο.

τι να γραψω και που για να αρχισει να μετραει....

πως να το μηδενισω ?

 

κατι ασχετο ... να βαλω Antivirus χρειαζετε θα γινει πιο εγο το κινητο?

Edited by skyros7
Link to comment
Share on other sites

Εχω την 2.3.3 και μου έχει συμβεί battery drain 3 φορές και μάλιστα το βράδυ με αποτέλεσμα να κλείσει το τηλέφωνο και να μην χτυπίσει το ξυπνητήρι. Διάβασα ότι γράψατε εδώ αλλά αποτέλεσμα δεν έχω δει και έχω χάσει την εμπιστοσύνη στο κινητό μου Έχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι θα με κρεμάσει πάλι. Όποιος έχει να προτείνει κάτι, ευπρόσδεκτος αρκεί να μην χρειαστεί να μπλέξω με odin κλπ που για εμένα είναι κινέζικα...
Link to comment
Share on other sites

Εχω την 2.3.3 και μου έχει συμβεί battery drain 3 φορές και μάλιστα το βράδυ με αποτέλεσμα να κλείσει το τηλέφωνο και να μην χτυπίσει το ξυπνητήρι. Διάβασα ότι γράψατε εδώ αλλά αποτέλεσμα δεν έχω δει και έχω χάσει την εμπιστοσύνη στο κινητό μου Έχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι θα με κρεμάσει πάλι. Όποιος έχει να προτείνει κάτι, ευπρόσδεκτος αρκεί να μην χρειαστεί να μπλέξω με odin κλπ που για εμένα είναι κινέζικα...

 

Εμένα μου έχει συμβεί με την SS5. Οι τελευταίες nightly είναι 2.3.4 , δοκίμασε από την 104 και κάτω που δεν έχουν το ράδιο και δεν πρόκειτε να σε κρεμάσει ποτέ. Το πολύ να σου φάει 2% της μπαταρίας όλη την νύχτα σε κανονικό και όχι airplane mode!! Το έχω ξεχάσει πια αυτό το πρόβλημα (battery drain).

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...