Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tείχος προστασίας στο android δεν υπάρχει.

 

Όταν κάνεις root στην ουσία "ανοίγεις" το system και μπορείς να επέμβεις με παραμετροποίηση όπως μπορούν να επέμβουν και οι εφαρμογές.

 

Υπάρχουν πολλά θετικά αλλά υπάρχει και κίνδυνος, πρέπει να κατανοήσεις γιατί το θέλεις και να είσαι έτοιμος για όλα (μπrικάρισμα, ξενύχτι) κ.λ.π

 

Εγώ είμαι υπέρ αλλά όπως λένε και όλα τα sites... you own risk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μ!Έχω γράψει και στο νήμα του P10 από την αρχή πριν κάνω εδώ ποστ!Τεσπα είδα κ αποειδα 2 μέρες και το πήγα πριν λίγο σε ένα μάστορα να το φτιάξει!Μακάρι να το φτιάξει!Το περίεργο είναι ότι μου είπε ότι επειδή έκανα ρουτ και να το επαναφέρει χάνετε η εγγύηση διότι φαίνεται ότι το ρουταρησα ενώ εγώ διαβαζα στο ιντερνέτ ότι δεν ισχύει αυτό!
Εμένα πάντως το επανέφερε χωρίς να φαίνεται ότι πειραχθηκε κάτι. Το μήνυμα επίσης που έλεγε στο boot ότι Phone is unlocked κλπ.. εξαφανίστηκε

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος όσον αφορά για ποιο λόγο χρειάζεσαι κάποια τη χρήση. Έτσι που το γράφεις είναι πολύ γενικό. No root εφαρμογές υπάρχουν άπειρες.

Greenify, nap time super doze, για αδρανοποίηση εφαρμογών, NetGuard για block εφαρμογών από το internet και για adblock, battery calibration (by nema) για calibration είναι κάποιες που ίσως χρειαστείς.

Επίσης υπάρχουν τρόποι και να απεγκαταστήσεις εφαρμογές συστήματος χωρίς ρουτ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το επανέφερε χωρίς να φαίνεται ότι πειραχθηκε κάτι. Το μήνυμα επίσης που έλεγε στο boot ότι Phone is unlocked κλπ.. εξαφανίστηκε

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

 

Μωρέ ας φτιαχτεί τώρα με 20 ευρώ που μου ζητάει και να μην χρειαστεί να μπω σε άλλες περιπέτειες κ ας χαθεί η εγγύηση!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 3 επιλογές.

 

1η MHL καλώδιο. Στην ουσία είναι ένα hdmi καλώδιο όπου μεταφέρεις την εικόνα του κινητού σου.

 

Με το MHL καλώδιο θα κάνω δουλειά;;; η πεταμένα χρήματα;;;; διάβασα ότι ελάχιστες περιπτώσεις κάνει δουλειά κ γενικά δεν διαβάσει την τηλεόραση…….:!::X

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κ πως μπορώ να δω αν η τηλεόραση είναι συμβατή με mhl καλώδιο;;;;;:blink::blink:

ΔΕΝ έχει σχέση η τηλεόραση !(εάν έχει HDMI θύρα θα δουλεύει) πρέπει το mhl να το υποστηρίζει η συσκευή σου ...κινητό ή ταμπλετ

Θα βοηθούσε εάν έγραφες ποιο κινητό έχεις και ποια τηλεόραση

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ας φτιαχτεί τώρα με 20 ευρώ που μου ζητάει και να μην χρειαστεί να μπω σε άλλες περιπέτειες κ ας χαθεί η εγγύηση!

 

 

 

Αργεί πες του :)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ έχει σχέση η τηλεόραση !(εάν έχει HDMI θύρα θα δουλεύει) πρέπει το mhl να το υποστηρίζει η συσκευή σου ...κινητό ή ταμπλετ

Θα βοηθούσε εάν έγραφες ποιο κινητό έχεις και ποια τηλεόραση

 

Έχω την τηλεόραση hitachi 24hyc05 κ το κινητό samsung galaxy j5 το μικρό με 8gb

Μπορώ να δω από την τηλεοραση;;;;:blink::blink::cry:

https://imgur.com/a/FGOS7

Edited by JTS1KOSTAS1
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω την τηλεόραση hitachi 24hyc05 κ το κινητό samsung galaxy j5 το μικρό με 8gb

Μπορώ να δω από την τηλεοραση;;;;:blink::blink::cry:

https://imgur.com/a/FGOS7

Εάν έχεις αυτό https://www.notebookcheck.net/Samsung-Galaxy-J5-Smartphone-Review.151683.0.html τότε Δεν υποστηρίζει mhl το sm j500fn

Μονο με Chromecast μπορείς

.Από tv είσαι εντάξει ! Εχει HDMI

Η σύνδεση γίνεται ασύρματα ...προϋποθέτει και η δύο συσκευές να είναι συνδεδεμένες στο ίδιο ασύρματο δίκτυο

Εάν το θέλεις μόνο για ταινίες,media σκέψου και την προοπτική αγοράς ενός Android tv box .

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις αυτό https://www.notebookcheck.net/Samsung-Galaxy-J5-Smartphone-Review.151683.0.html τότε Δεν υποστηρίζει mhl το sm j500fn

Μονο με Chromecast μπορείς

.Από tv είσαι εντάξει ! Εχει HDMI

Η σύνδεση γίνεται ασύρματα ...προϋποθέτει και η δύο συσκευές να είναι συνδεδεμένες στο ίδιο ασύρματο δίκτυο

Εάν το θέλεις μόνο για ταινίες,media σκέψου και την προοπτική αγοράς ενός Android tv box .

 

ΜΟΝΟ για ταινίες το θέλω κ ουσιαστικά να ΜΗΝ ΣΕΡΝΕΤΑΙ η ταινια.......

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

ΜΟΝΟ για ταινίες το θέλω κ ουσιαστικά να ΜΗΝ ΣΕΡΝΕΤΑΙ η ταινια.......

:rolleyes:

Αγόρασε Android tv box ! Το Chromecast εάν το αγοράσες από Ελλάδα (v2) θέλεις πάνω από 30€. Με λίγο παραπάνω χρήματα Έχεις ένα ποιο ολοκληρωμένο σύστημα ! Δεν χρειάζεται να κατεβάζεις τίποτα .Κανείς εγκατάσταση το kodi, Terrarium και είσαι έτοιμος ! + έχεις όλα τα Extra του Android ! + με διαφορά προγράμματα το tv box μπορεί να "επικοινωνήσει "με το pc και να κάνεις Stream κατευθείαν από το pc + μπορείς να κάνεις cast το κινητό σου + πολλά άλλα ! Υπάρχει νήμα για τα tv box

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις παρέλαβα το κινητό και επιτέλους το άνοιξε,ΑΛΛΑ!!!Έχει γίνει το εξής απίστευτο!!Το κινητό απέξω είναι P10 αλλά μέσα είναι ένα κινητό με 16 γιγα αποθηκευτικού χώρου ,2 γιγα μνήμης και κωδικός μοντέλου D188-L09!!Τι έκανε ο ανθρωπας!!!Το καλό είναι ότι είναι ακόμα ξεκλιδωτο οπότε υπάρχει εύκολος τρόπος να περάσω το original λογισμικό και να ξανακλεισωσω τον bootloader και να ηρεμήσω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτός ο τρόπος είναι σωστός??https://m.youtube.com/watch?v=Rhru9rCA8-8

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις παρέλαβα το κινητό και επιτέλους το άνοιξε,ΑΛΛΑ!!!Έχει γίνει το εξής απίστευτο!!Το κινητό απέξω είναι P10 αλλά μέσα είναι ένα κινητό με 16 γιγα αποθηκευτικού χώρου ,2 γιγα μνήμης και κωδικός μοντέλου D188-L09!!Τι έκανε ο ανθρωπας!!!Το καλό είναι ότι είναι ακόμα ξεκλιδωτο οπότε υπάρχει εύκολος τρόπος να περάσω το original λογισμικό και να ξανακλεισωσω τον bootloader και να ηρεμήσω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτός ο τρόπος είναι σωστός??https://m.youtube.com/watch?v=Rhru9rCA8-8

 

μήπως είναι καμία custom rom ?

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όταν πας ρυθμίσεις σχετικά με το τηλέφωνο

γράφει τίποτα demo ? γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο

 

Στην έκδοση kernel γράφει local host δεν γράφει κάπου demo

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση kernel γράφει local host δεν γράφει κάπου demo

 

το τραγικό της υπόθεσης είναι πως ψάχνω και εγώ κάτι σχετικό με τον κωδικό μοντέλου αλλά πραγματικά δεν βρίσκω τίποτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το τραγικό της υπόθεσης είναι πως ψάχνω και εγώ κάτι σχετικό με τον κωδικό μοντέλου αλλά πραγματικά δεν βρίσκω τίποτα

 

Ε ρε μπλέξιμο

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γράφει αυτό :D188-

L09C432B083

Εάν ψάξεις στο διαδίκτυο θα δεις ότι το τηλέφωνο σου έγινε demo έκδοση... Από τα λίγα αγγλικά, λογικά θα πρέπει να περάσεις εκ νέου rom.

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ATHMICH
Link to comment
Share on other sites

...

Επίσης υπάρχουν τρόποι και να απεγκαταστήσεις εφαρμογές συστήματος χωρίς ρουτ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Πως μπορεί να γίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί να γίνει αυτό;
Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=457893

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν ψάχνω κάποια συγκεκριμένη.

 

Εγώ θέλω να κάνω μια λίστα με τις εφαρμογές αυτές ώστε να υπάρχει για κάποιον που θα την χρειαστεί. Βλέπω ότι σε διάφορα θέματα ψάχνουν τέτοιες εφαρμογές αλλά και στο εξωτερικό.

 

Πριν 5 μήνες έκανα root το S8 Plus για 2 3 εφαρμογές που στην πορεία βρήκα ότι μπορούσα να κάνω την δουλειά μου χωρίς ρουτ.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διέγραψα το viber χωρίς να έχω πάρει back up, έχω όμως όλα τα μηνύματα στο desktop.

Υπάρχει τρόπος να τα μεταφέρω απο το pc στο καινούριο μου κινητό;

Έχω δοκιμάσει το backuptrans αλλά συνεχώς βγάζει κάποιο σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να αλλάξω τον ήχο Facebook like και να αυξομείωσω τον ήχο του Επίσης; αν θυμάμαι καλά σε παλιότερες εκδόσεις του fb είχες τη δυνατότητα να το κάνεις.

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!Θα ήθελα έμπειρο τεχνικό στην Αθήνα για να μου φτιάξει το Huawei P10 μου που το έχω brickαρει από ρουτ!Ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα !Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Tείχος προστασίας στο android δεν υπάρχει.

 

Όταν κάνεις root στην ουσία "ανοίγεις" το system και μπορείς να επέμβεις με παραμετροποίηση όπως μπορούν να επέμβουν και οι εφαρμογές.

 

Υπάρχουν πολλά θετικά αλλά υπάρχει και κίνδυνος, πρέπει να κατανοήσεις γιατί το θέλεις και να είσαι έτοιμος για όλα (μπrικάρισμα, ξενύχτι) κ.λ.π

 

Εγώ είμαι υπέρ αλλά όπως λένε και όλα τα sites... you own risk

Τείχος προστασίας δηλαδή firewall αγγλιστί δεν υπάρχει όντως.Αλλά μπορεί ο χρήστης να βάλει είτε είναι root πχ afwall+ ,είτε όχι πχ noroot firewall και να δίνει πρόσβαση στο ίντερνετ μόνο σε επιλεγμένες εφαρμογές.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...