Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω άμα γνωρίζει κάποιος άμα μπορείς μέσα από το Android να ορίσεις πόσος μπορεί να είναι ο μέγιστος αριθμός εφαρμογών που τρέχουν κάθε στιγμή στο παρασκήνιο του κινητού. Αν δεν γίνεται μήπως υπάρχει εφαρμογή που το υλοποιεί.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω άμα γνωρίζει κάποιος άμα μπορείς μέσα από το Android να ορίσεις πόσος μπορεί να είναι ο μέγιστος αριθμός εφαρμογών που τρέχουν κάθε στιγμή στο παρασκήνιο του κινητού. Αν δεν γίνεται μήπως υπάρχει εφαρμογή που το υλοποιεί.

 

ρυθμίσεις-περισσοτερα-επιλογες προγραμματιστή(αυτό θέλει ενεργοποίηση ,δεν θυμάμαι πως ) -εφαρμογές ->οριο διεργασιων παρασκηνίου .

Link to comment
Share on other sites

Για ενεργοποίηση προγραμματιστη κάνεις τα εξής:

Ρυθμίσεις / σχετικά με το τηλέφωνο / πληροφορίες λογισμικού / και χτυπαει μερικές φορες συνεχόμενα πάνω στο Αριθμός κατασκευής. Θα βγάλει μετά ένα παράθυρο που θα λέει ότι είσαι πλέον προγραμματιστης. Μην το πιστεψεις κυριολεκτικά όμως...:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω, είχα για λίγο καιρό μια ανδροιδ συσκευή και είχα κατεβάσει κάποιες εφαρμογές. Τώρα που θα πάρω καινούριο τηλέφωνο και συνδεθώ με το γοογλε λογαριασμό μου, θα μου τις ξανακατεβάσει όλες στο κινητό ή μπορώ να επιλέξω ποιές θέλω απο αυτές να ξαναεγκατασταθούν στο καινούριο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω, είχα για λίγο καιρό μια ανδροιδ συσκευή και είχα κατεβάσει κάποιες εφαρμογές. Τώρα που θα πάρω καινούριο τηλέφωνο και συνδεθώ με το γοογλε λογαριασμό μου, θα μου τις ξανακατεβάσει όλες στο κινητό ή μπορώ να επιλέξω ποιές θέλω απο αυτές να ξαναεγκατασταθούν στο καινούριο?

 

Εάν έχεις ενεργοποιήσει τις επιλογές Backup και Restore αντίστοιχα (νομίζω διαθέσιμες μετά από Jelly Bean), θα σου κατεβάσει και θα εγκαταστήσει κάποιες από τις υπάρχουσες εφαρμογές - κατά κανόνα της google, αλλά και μερικές άλλες. Με εξαίρεση όσες κρατάνε δεδομένα και στο νέφος, δεν θα μεταφέρουν και τα δεδομένα τους.

Στη συνέχεια μπορείς να κάνεις χειροκίνητα όσες προσθαφαιρέσεις θέλεις :).

 

Αυτή η λειτουργικότητα είναι ακόμα μια από αυτές στις οποίες χωλαίνει αρκετά το android... Ευτυχώς υπάρχουν 3ες εφαρμογές που κάνουν παπάδες :).

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις ενεργοποιήσει τις επιλογές Backup και Restore αντίστοιχα (νομίζω διαθέσιμες μετά από Jelly Bean), θα σου κατεβάσει και θα εγκαταστήσει κάποιες από τις υπάρχουσες εφαρμογές - κατά κανόνα της google, αλλά και μερικές άλλες. Με εξαίρεση όσες κρατάνε δεδομένα και στο νέφος, δεν θα μεταφέρουν και τα δεδομένα τους.

Στη συνέχεια μπορείς να κάνεις χειροκίνητα όσες προσθαφαιρέσεις θέλεις :).

 

Αυτή η λειτουργικότητα είναι ακόμα μια από αυτές στις οποίες χωλαίνει αρκετά το android... Ευτυχώς υπάρχουν 3ες εφαρμογές που κάνουν παπάδες :).

 

όχι δεν τις έχω ενεργοποιήσει... οπότε μου τις βγάζει σε λίστα και επιλέγω εγώ ποιες θέλω να επανεγκαταστήσω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να πάρω backup το Google keep μέσω titanium και να το τηρώ στην κάρτα μνήμης ?επίσης έχει κανείς το deepsleep?
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το Google keep δεν χρειάζεται backup. Το συγχρονίζεις με τον Google account και έχει πάντα όλες τις σημειώσεις σου.
Link to comment
Share on other sites

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με τον συγχρονισμό επαφών?αλλάζω μια επαφή και δεν την διορθώνει στο Gmail ξέρει κανείς κάτι???
Link to comment
Share on other sites

Ο συγχρονισμός του Gmail είναι άμεσος και, επομένως, κάτι δεν γίνεται σωστά.

Κοιτάς τις επαφές στο Gmail ή στην εφαρμογή του κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου πέρναγε τις επαφές του κινητού στο σαιτ. Λύθηκε άμεσα μόλις άνοιξα το Gmail app και πάτησα refresh. Πίστευα ότι ένα απλό sync από τα settings θα ήταν αρκετό. Παράξενο

 

Διορθώσα μια στο σαιτ από περιέργεια και δεν λέει να την στείλει στο κινητό. Πφφφ

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να βαλω ελληνικο μενου στο κινητο μου ?? ενω εχει ελληνικο πληκτρολογιο το μενου ειναι στα αγγλικα :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να βαλω ελληνικο μενου στο κινητο μου ?? ενω εχει ελληνικο πληκτρολογιο το μενου ειναι στα αγγλικα :rolleyes:

 

Λογικά η ρομ δεν υποστηρίζει ελληνικά, Ποιο τηλ έχεις;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μηπως μπορειτε να φτιαξετε εναν οδηγο για το πως κανουμε port rom?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει ένα ταμπλετ φθηνό αλλά τίμιο, τέλος πάντων η μόνη συνδεσιμοτητα είναι usb και wi fi, η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποιο app να μπορώ από το κινητό να μεταφέρω αρχεία στο ταμπλετ μέσω wi fi.
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει ένα ταμπλετ φθηνό αλλά τίμιο, τέλος πάντων η μόνη συνδεσιμοτητα είναι usb και wi fi, η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποιο app να μπορώ από το κινητό να μεταφέρω αρχεία στο ταμπλετ μέσω wi fi.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=bluetooth+dongle&_sop=15 :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει ένα ταμπλετ φθηνό αλλά τίμιο, τέλος πάντων η μόνη συνδεσιμοτητα είναι usb και wi fi, η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποιο app να μπορώ από το κινητό να μεταφέρω αρχεία στο ταμπλετ μέσω wi fi.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.damiapp.softdatacable

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω μέσω Tapatalk και δεν μου ανοίγει τα link, αλλά τα αποκωδικοποιησα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

οταν βλεπω τα αρχεια του κινητου στο πισι ΑΠΟ ΕΚΕΙ πως τα κανω copy/paste στο πισι?οταν κανω δεξι κλικ εχει-μεταξυ αλλων - μονο το copy link location δεν εχει τα κλασσικα copy/cut/paste

 

επισης στο ΚΙΝΗΤΟ πως βλεπω τα αρχεια του πισι να "παρω " κανενα εαν θελω να μεταφερω απο το πισι στο κινητο?

 

βασικα θελω με μια εφαρμογη να βλεπω απο οποιοδηποτε κινητο/ταμπλετ/πισι τα αρχεια των αλλων συσκευων που θα ειναι συνδεδεμενα στο ιδιο wifi δικτυο!απο το ενα κινητο να βλεπω το αλλο απο το ταμπλετ να βλεπω το πισι κλπ

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...