Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω πρόβλημα στο κινητό μου με το οτι δεν παίζει τα apps της google και μόνο αυτά (δλδ Gmail, play store, chrome ktl ) πιό συγκεκριμένα τα κατεβάζει τα κάνει install αλλά τα ανοίγει για μισό δευτερόλεπτο και κλείνουν. Κάποιος? Κάτι?
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι σωστο το θεμα στο οποιο απευθυνομαι αλλα θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω (σε jellybean) να εχω αμεση προσβαση στο αρχειο των κλήσεων. Σε gingerbread γινοταν, αλλα μ τον ιδιο τροπο δοκιμαζω και μου παει στο πληκτρολογιο για να κανω κληση..

 

Αν έχεις τον android dialer, τότε όταν σου δείχνει το πληκτρολόγιο για κλήση θα πρέπει να μπορείς να κάνεις swipe αριστερά-δεξιά σε ιστορικό κλήσεων και συχνές επαφές. Βέβαια θα πρέπει να βλέπεις και καρτέλες για αυτά στο πάνω μέρος.

 

Καλημέρα στην παρέα του φόρουμ.

Μία διευκρίνιση-ερώτηση για όποιον γνωρίζει...

 

Προσέθεσα έναν λογαριασμο mail (όχι gmail) στο κινητο και μέχρι εδω όλα καλά.

Το θέμα είναι ότι πατώντας το εικονιδιο του mail με βάζει αυτόματα στο mail ενω

εγω θα επιθυμόυσα να γράφω απλα τον κωδικό πρόσβασης.(για ευνόητους λόγους...)

Γίνεται αυτο;

 

Δηλαδή ειναι όπως το gmail που δέν έχει login και logout;

(Απο την εφαρμογή πάντα μιλάμε.)

 

Δε μας λες με ποια εφαρμογή βλέπεις email - στην στοκ δε νομίζω ότι γίνεται να μη θυμάται τον κωδικό. Οι περισσότερες εφαρμογές τρίτων το υποστηρίζουν (πχ k9 mail). Πάντως αν το κινητό σου είναι προσβάσιμο από άλλους, μάλλον θέλεις πιο ολοκληρωμένη λύση, αλλιώς έχεις το θέμα των μηνυμάτων, των φωτογραφιών, των SMS κλπ.

ΤΟ κλείδωμα εφαρμογών ή του ίδιου του τηλεφώνου είναι δυο ενδεικτικές ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Δε μας λες με ποια εφαρμογή βλέπεις email - στην στοκ δε νομίζω ότι γίνεται να μη θυμάται τον κωδικό. Οι περισσότερες εφαρμογές τρίτων το υποστηρίζουν (πχ k9 mail). Πάντως αν το κινητό σου είναι προσβάσιμο από άλλους, μάλλον θέλεις πιο ολοκληρωμένη λύση, αλλιώς έχεις το θέμα των μηνυμάτων, των φωτογραφιών, των SMS κλπ.

ΤΟ κλείδωμα εφαρμογών ή του ίδιου του τηλεφώνου είναι δυο ενδεικτικές ιδέες.

 

Την stock έχω για email.

Ακριβώς,επειδη το κινητό μπορει να είναι "προσβάσιμο" και από τρίτους...

θα ήθελα αν γίνεται να μπαίνω με login μέσω της εφαρμογής στο mail μου.

Θα δω το λίγο το app lock που μου συνέστησε ο pektis7.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω πρόβλημα στο κινητό μου με το οτι δεν παίζει τα apps της google και μόνο αυτά (δλδ Gmail, play store, chrome ktl ) πιό συγκεκριμένα τα κατεβάζει τα κάνει install αλλά τα ανοίγει για μισό δευτερόλεπτο και κλείνουν. Κάποιος? Κάτι?

 

Δεν αναφέρεις

- Τι συσκευή έχεις

- Τι rom φοράς

- αν το έκανε απο την αρχή ή μετά απο κάποιο συμβάν (πχ απο εγκατάσταση κάποιας περίεργης εφαρμογής ή κάποιο Factory reset)

 

και περιμένεις κάποιος να σου απαντήσει; :confused:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις

- Τι συσκευή έχεις

- Τι rom φοράς

- αν το έκανε απο την αρχή ή μετά απο κάποιο συμβάν (πχ απο εγκατάσταση κάποιας περίεργης εφαρμογής ή κάποιο Factory reset)

 

και περιμένεις κάποιος να σου απαντήσει; :confused:

 

Να γίνω για λίγο μάντης; ;)

Έχει φλασαρει κάποια νέα ρομ στο τηλέφωνο του κ απλά ξέχασε να φλασαρει στο τέλος τα gapps;;

Ας μας πει ο ίδιος όμως!

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω πρόβλημα στο κινητό μου με το οτι δεν παίζει τα apps της google και μόνο αυτά (δλδ Gmail, play store, chrome ktl ) πιό συγκεκριμένα τα κατεβάζει τα κάνει install αλλά τα ανοίγει για μισό δευτερόλεπτο και κλείνουν. Κάποιος? Κάτι?

Δεν έχεις το googleloginservice.apk. Πρέπει να rootάρεις και να βάλεις το κατάλληλο googleloginservice.apk στο /system/apk, πιθανόν και άλλα αρχεία, τα οποία μπορείς να βρεις μεσα στο κατάλληλο πακέτο gapps για την εκδοση android που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα nexus4 και ειχα motorola razr 910, εκλεισα το μοτορολα και ενεργοποιησα τον ιδιο λαγαριασμο μου στο gmail στο nexus4 ολα καλα μεταφερθηκαν ολες οι επαφες και ολες οι εφαρμογες που ειχα στο παλαιο τηλεφωνο .ολα καλα μεχρι εδω ..το προβλημα μου ειναι οτι οι εφαρμογες που ειχα εγκαταστηση με αρχειο apk ενω εγκατασταθηκαν και εχουν εικονιδιο δεν λειτουργουν (ειδικα τα προγραμματα πλοηγησης ) ξεκινουν στιγμιαία και μετα σταματανε ξαναεκανα την εγκατασταση αλλα δεν γινετε τιποτα θελω βοηθεια ...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου εξηγησει αν ξερει στις ρυθμισεις πληκτρολογιου Samsung στα χειρογραφα -- > στους τυπους αναγνωρισης ποια η διαφορα στην αναγνωριση γραφης με την πληρη αναγνωριση ? Γιατι ενω με ειχε μαθει καλα τις λεξεις πρεπει να εκανα διαγραφη cache κατι τετοιο με το cleaner τα εσβησα ολα και τωρα ουτε το ΟΚ δεν μπορει να γραψει...!
Link to comment
Share on other sites

παίζει να ξεφεύγω λίγο από το θέμα αλλα νομίζω θα μπορειτε να με βοηθήσετε κ κολάει με αυτα που λέτε.είμαι στην αλλη μερια του προβληματος.για την ακριβεια σκεφτομαι να αρχισω να πουλαω εφαρμογες στο google play.φοιτητής είμαι,δεν έχω εισοδήματα,δουλειά ή κατι τετοιο οποτε και δεν κανω φορολογικες δηλωσεις(μεχρι σημερα εστω γιατι με τους νομους που αλλαζουν καθε βραδυ κανεις δε ξερει).για να πουλησω τις εφαρμογες τι φορολογικες ενεργειες χρειαζομαι;πρεπει να κανω δηλωση για εισπραξεις πχ;με μπερδευει αρκετα το θεμα των φορολογικων στο τομεα αυτο
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς, δεν γίνεται από Ελλάδα να πουλάς εφαρμογές, μόνο να αγοράζεις

γιατι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν ισχυει αυτο που λες;σε αφηνει να κανεις λογαριασμο κανονικα κ υπαρχουν ηδη πολλες εφαρμογες απο ελληνες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εφερε ο πατέρας μου ένα κινέζικο iphone5. Χρησιμοποιεί android αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια έκδοση. Τα εικονίδιο μοιάζουν με iOS αλλά μόλις πάτησεις παει σε περιβάλλον android. Σκέφτομαι να το βγάλω και να εγκαταστησω android απο την αρχή. Μπορείς κάποιος να με βοηθήσει για το πως θα το κάνω; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εφερε ο πατέρας μου ένα κινέζικο iphone5. Χρησιμοποιεί android αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια έκδοση. Τα εικονίδιο μοιάζουν με iOS αλλά μόλις πάτησεις παει σε περιβάλλον android. Σκέφτομαι να το βγάλω και να εγκαταστησω android απο την αρχή. Μπορείς κάποιος να με βοηθήσει για το πως θα το κάνω; Ευχαριστώ

 

Γραφει τιποτα στοιχεια επανω του; κατι σαν μαρκα μοντελο κλπ. Μαλλον δεν μπορεις να κανεις τπτ. Αλλα οχι σιγουρα. Αν μπορεσουμε να εντοπισουμε το κλωνο...

Link to comment
Share on other sites

Γραφει τιποτα στοιχεια επανω του; κατι σαν μαρκα μοντελο κλπ. Μαλλον δεν μπορεις να κανεις τπτ. Αλλα οχι σιγουρα. Αν μπορεσουμε να εντοπισουμε το κλωνο...

 

Σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.

Στις πληροφορίες έχει τα εξής:

Μοντέλο: MD297ZP

Αριθμός σειράς: c36j94x9dtwd

Imei: 863403012840080

 

Δεν γράφει κάτιανω στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.

Στις πληροφορίες έχει τα εξής:

Μοντέλο: MD297ZP

Αριθμός σειράς: c36j94x9dtwd

Imei: 863403012840080

 

Δεν γράφει κάτιανω στη συσκευή.

 

MD297ZP

Χρησιμοποιησε αυτον τον αριθμο στο γκουγκλ. Υπαρχουν αρκετα αποτελεσματα. Μεχρι ν απαντησει καποιος φιλος που εχει το συγκεκριμενο μοντελο, ριχτο στο διαβασμα.

Κατεβασε και τους ντραιβερς να εισαι ετοιμος.

Εγω δεν εχω προσωπικη εμπειρια απ αυτη τη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εφερε ο πατέρας μου ένα κινέζικο iphone5. Χρησιμοποιεί android αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια έκδοση. Τα εικονίδιο μοιάζουν με iOS αλλά μόλις πάτησεις παει σε περιβάλλον android. Σκέφτομαι να το βγάλω και να εγκαταστησω android απο την αρχή. Μπορείς κάποιος να με βοηθήσει για το πως θα το κάνω; Ευχαριστώ
Εϊναι κάποιος κλώνος του goophone i5. Καλύτερα άνοιξε ένα νέο θέμα και στείλε μου και πμ να σου πω πώς να ψάξεις τι συσκευή έχεις, μην γεμίσουμε εδώ το θέμα με ανακατεμένα ποστς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εφερε ο πατέρας μου ένα κινέζικο iphone5. Χρησιμοποιεί android αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια έκδοση. Τα εικονίδιο μοιάζουν με iOS αλλά μόλις πάτησεις παει σε περιβάλλον android. Σκέφτομαι να το βγάλω και να εγκαταστησω android απο την αρχή. Μπορείς κάποιος να με βοηθήσει για το πως θα το κάνω; Ευχαριστώ

 

1. Αν πάς στο System Settings > About phone θα βρεις την έκδοση...

2α. Όσο για την ομοιότητα με το iphone την κάνει ο launcher... Δεν χρειάζεται να "αλλάξεις Android" αλλά να αλλάξεις launcher

2β. Αν και οι ρυθμίσεις παραμέσα μοιάζουν με iPhone τότε μάλλον έχει στημένη Miui (την οποία λατρεύω) Στην περίπτωση αυτή αν θες καθαρό Android θα πρέπει να βάλεις μια custom (Slim, CM κτλ)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

γιατι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν ισχυει αυτο που λες;σε αφηνει να κανεις λογαριασμο κανονικα κ υπαρχουν ηδη πολλες εφαρμογες απο ελληνες

 

ψάξε στα threads των εφαρμογών, υπάρχουν κάοιποιοι φίλοι προγραμματιστές που έχουν ανεβάσει εφαρμογές στο market, ρώτησέ τους!

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν ισχυει αυτο που λες;σε αφηνει να κανεις λογαριασμο κανονικα κ υπαρχουν ηδη πολλες εφαρμογες απο ελληνες

 

Δεν γίνεται από Ελλάδα ακόμη. Ο μόνος τρόπος είναι να έχεις λογαριασμό σε τράπεζα χώρας που επιτρέπεται η πώληση εφαρμογών.

 

https://support.google.com/googleplay/android-developer/answer/150324?hl=en

Edited by tpakis
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως μεταφέρουμε τις επαφές απο το hotmail στο gmail ?? Κάνω εξαγωγή- εισαγωγή αλλά τα βγάζει ακαταλαβιστικα στο gmail.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , αν και καθήμενος (υποθέτω) ορθά μίλησες. Δέν έχω και πολλές γνώσεις στα κιν ούτε έχω ξαναστείλει σε φόρουμ οπότε δεν ξέρω τι πληροφορίες πρέπει να γράψω.

Το κίν είναι Κινεζάκι Bedove Nexus X12 ( http://www.chinaphonereview.com/bedove-nexus-x12?lang=el ) και έχει ROM 4GB. Απο την αρχή δέν έπαιζε το αλλά σιγά σιγά ανακάλυψα το ίδιο για τις περισσότερες εφαρμογές της (Εκτός απο το και το που παίζουν κανονικά). Μίλησα με τον πωλητή του που υποστηρίζει οτι δέχεται και κου είπε να κάνω Factory reset,έκανα αλλά και πάλι τα ίδια ...

Τωρα... φλασάρει; gapps??? Nexus S κατι θες να πείς εσύ αλλά ... τί; :-)

 

Δεν αναφέρεις

- Τι συσκευή έχεις

- Τι rom φοράς

- αν το έκανε απο την αρχή ή μετά απο κάποιο συμβάν (πχ απο εγκατάσταση κάποιας περίεργης εφαρμογής ή κάποιο Factory reset)

 

και περιμένεις κάποιος να σου απαντήσει; :confused:

 

Καλησπέρα , αν και καθήμενος (υποθέτω) ορθά μίλησες. Δέν έχω και πολλές γνώσεις στα κιν ούτε έχω ξαναστείλει σε φόρουμ οπότε δεν ξέρω τι πληροφορίες πρέπει να γράψω.

Το κίν είναι Κινεζάκι Bedove Nexus X12 ( http://www.chinaphonerevie...us-x12?lang=el ) και έχει ROM 4GB. Απο την αρχή δέν έπαιζε το αλλά σιγά σιγά ανακάλυψα το ίδιο για τις περισσότερες εφαρμογές της (Εκτός απο το και το που παίζουν κανονικά). Μίλησα με τον πωλητή του που υποστηρίζει οτι δέχεται και κου είπε να κάνω Factory reset,έκανα αλλά και πάλι τα ίδια ...

Τωρα Nexus S... φλασάρει; gapps??? Κάτι θες να πείς εσύ αλλά ... τί; :-).

Y.Γ. Πάντως Thanks για τις απαντήσεις παιδιά.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά λίγα κατάλαβα...Που θα βρώ το googleloginservice.apk, τι σημαίνει να rootarw? Και που θα βρώ τα gapps? Ξέρω φωτεινός παντογνώστης είμαι σε θέματα κινητής αλλά τί να κάνω; :-)

 

Δεν έχεις το googleloginservice.apk. Πρέπει να rootάρεις και να βάλεις το κατάλληλο googleloginservice.apk στο /system/apk, πιθανόν και άλλα αρχεία, τα οποία μπορείς να βρεις μεσα στο κατάλληλο πακέτο gapps για την εκδοση android που έχεις

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά λίγα κατάλαβα...Που θα βρώ το googleloginservice.apk, τι σημαίνει να rootarw? Και που θα βρώ τα gapps? Ξέρω φωτεινός παντογνώστης είμαι σε θέματα κινητής αλλά τί να κάνω; :-)

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά λίγα κατάλαβα...Που θα βρώ το googleloginservice.apk, τι σημαίνει να rootarw? Και που θα βρώ τα gapps? Ξέρω φωτεινός παντογνώστης είμαι σε θέματα κινητής αλλά τί να κάνω; :-)

Στις ρυθμισεις προγραμματιστή στο κινητό ενεργοποιείς τον εντοπισμό σφαλματων (usb debbuging).

Κατεβάζεις αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460. Το τρέχεις, πατάς 1, enter, συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή, και κανεις ότι σου λέει. Μετά, έχεις πρόσβαση root στο κινητό.

Πας στο dropbox μου https://www.dropbox.com/sh/lwrqy6d2f7z7qfm/8SY32wnuHg

Κατεβάζεις το xplore από κει και το εγκαθιστάς. Πας στο configuration της εφαρμογής αφού την ανοιίξεις και ενεργοποιείς το mount writable-root access. Κατεβάζεις μετά το GoogleLoginService.apk και το αντιγράφεις στο /(root)system/app, μετά πατας συνεχόμενα πάνω του, πατάς το permissions, και το κάνεις readable σε όλους (η πρώτη στήλη όλη με τικ, και στη δεύτερη μονο το πρώτο). Λογικά θα δουλέψουν όλα μετά από μια επανακίνηση. Αν όχι, αντέγραψε στο /system/app και τα GoogleServicesFramework.apk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος μέχρι ποια έκδοση του android μπορεί να πάρει το HTC Wildfire?

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος μέχρι ποια έκδοση του android μπορεί να πάρει το HTC Wildfire?

Σε custom rom (stable) μπορεί να πάρει ICS

http://download.cyanogenmod.org/?type=stable&device=buzz

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Σε custom rom (stable) μπορεί να πάρει ICS

http://download.cyanogenmod.org/?type=stable&device=buzz

Η CM7.2 είναι Gingerbread 2.3.7. Η CM9 είναι Ice Cream Sandwich. :p

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...