Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ,

 

Έχω το εξής πρόβλημα, είχα ένα sony ericsson x10 mini και μου έσπασε η οθόνη και τώρα για να μεταφέρω τις επαφές μου σε άλλη συσκευή τι λύσεις υπάρχουν ???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

 

Πρέπει να μας δώσεις λίγες πληροφορίες παραπάνω. Οι επαφές σου που ήταν; Στο κινητό; Στην SΙΜ; Στον λογαριασμό σου του gmail;

 

Μήπως σε βοηθάει αυτό εδώ το θέμα;

 

Συγχρονισμός επαφών και φωτογραφίων Android OS κινητού με το Gmail

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγάλη καθυστέρηση από τη στιγμή που ξεκλειδώνω την οθόνη μέχρι να μπορέσω να κάνω μια κλήση. Έχω gingerbread & holo launcher (αν παίζει κάποιο ρόλο). Είναι γενικό κακό του Android ή έχω κάνει κάτι εγώ;

 

Αν έχει καθυστέρηση.... πάει να πει πως είναι θηλυκό....!!!:lol::lol::lol: και μετά την πλάκα, ας έρθουμε στο προκείμενο. Καταρχήν είναι αδικαιολόγητη αυτή η αναμονή, για μένα πιστεύω πως φταίει ο launche. Κατέβασε κάποιων άλλων, μην καταργείς των υπάρχων.Και τρέξε των καινούργιο. Να ξέρεις όσους launcher και αν έχεις δεν τρέχουν στο παρασκήνιο, άρα δεν τρων δεδομένα.;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η μόνη εφαρμογή που ανοίγει! Η "φιλοσοφία" του android είναι ακριβώς αυτή. Να είναι δηλαδή ανοιχτές (standby) οι εφαρμογές για να ανοίξουν πιο γρήγορα όταν θα χρειαστεί κάτι τέτοιο! Με το να κάνεις kill το process δεν κερδίζεις πάντως κάτι ;)
Καμιά εφαρμογή για μπλοκάρισμα του autostart μήπως υπάρχει;

 

Καταρχήν είναι αδικαιολόγητη αυτή η αναμονή, για μένα πιστεύω πως φταίει ο launche. Κατέβασε κάποιων άλλων, μην καταργείς των υπάρχων.Και τρέξε των καινούργιο. Να ξέρεις όσους launcher και αν έχεις δεν τρέχουν στο παρασκήνιο, άρα δεν τρων δεδομένα.;)
Για τον GO launcher έχουμε καμιά άποψη;

 

Ευχαριστώ πολύ! Απλά πρέπει κανείς να έχει ενεργοποιημένη την επιλογή "Εντοπισμός σφλαμάτων USB". Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η μόνη εφαρμογή που ανοίγει! Η "φιλοσοφία" του android είναι ακριβώς αυτή. Να είναι δηλαδή ανοιχτές (standby) οι εφαρμογές για να ανοίξουν πιο γρήγορα όταν θα χρειαστεί κάτι τέτοιο! Οπότε δεν έχει νόημα να νευριάζεις και να χαλιέσαι μιας και καλώς ή κακώς αυτό δεν αλλάζει - εκτός βέβαια αν διαγράψεις πχ τελείως τους χάρτες. Με το να κάνεις kill το process δεν κερδίζεις πάντως κάτι ;)

 

Ναί, αυτό το έχω καταλάβει, αλλά όσες περισσότερες είναι standby, τόσο περισσότερους πόρους θα δεσμεύουν. Και ενώ κάνω και άλλες kill ( hubs, mail - όταν δεν το χρειάζομαι, playstore ), αλλά αυτή είναι η μόνη που επανέρχεται πάντα. Μου κάθεται κάπως να μη μπορώ να κάνω κάτι για κάποια κατάσταση.. :O

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καμιά εφαρμογή για μπλοκάρισμα του autostart μήπως υπάρχει;

 

Για τον GO launcher έχουμε καμιά άποψη;

 

πέρνα την..!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καμιά εφαρμογή για μπλοκάρισμα του autostart μήπως υπάρχει;

Δοκίμασε το autostart!

 

Για τον GO launcher έχουμε καμιά άποψη
Για εκδόσεις πριν από την ics, ήταν ο πιο πλούσιος σε χαρακτηριστικά, αλλά με την ics έχει κάποια θεματάκια...

 

Ναί, αυτό το έχω καταλάβει, αλλά όσες περισσότερες είναι standby, τόσο περισσότερους πόρους θα δεσμεύουν. Και ενώ κάνω και άλλες kill ( hubs, mail - όταν δεν το χρειάζομαι, playstore ), αλλά αυτή είναι η μόνη που επανέρχεται πάντα. Μου κάθεται κάπως να μη μπορώ να κάνω κάτι για κάποια κατάσταση.. :O

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Οι πόροι μη σ'ενδιαφέρουν, εκτός και αν υπάρχει κάποια θέμα στη λειτουργία της συσκευής! Τα νούμερα δε λένε πάντα την αλήθεια. Όπως είπα και στον φίλο παραπάνω, αν έχεις κάνει root, μπορείς να δοκιμάσεις το autostarts ;-)

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Οι πόροι μη σ'ενδιαφέρουν, εκτός και αν υπάρχει κάποια θέμα στη λειτουργία της συσκευής! Τα νούμερα δε λένε πάντα την αλήθεια. Όπως είπα και στον φίλο παραπάνω, αν έχεις κάνει root, μπορείς να δοκιμάσεις το autostarts ;-)

 

Μια χαρά πάει η συσκευή! Για την ακρίβεια, πετάει και δεν το περίμενα! :O Με βλέπω να αργώ το root, τώρα που περιμένω και τη Jelly Bean... :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πηρα προσφατα 1 ταμπλετ ARIOS δουλευε κανονικα μεχρι που εκανα βλακεια λογο φορτισεις μνημης εκανα φορματ γενικο 2 με 3 φορες! μετα κατι επαθε το wifi αντι για μπλε χρωματισμο εχει χρωμα ασιμη μπαινει μεν στο ιντερνετ αλλα δεν μπορω να μπω στο Google market να κατεβασω παιχνιδια και εφαρμογες!δεν ξερω τι να κανω αν εχει καταλαβει καποιος ας μου πει και να βρουμε μια λυση!Ευχαριστω προαιρετικα
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει καθυστέρηση.... πάει να πει πως είναι θηλυκό....!!!:lol::lol::lol: και μετά την πλάκα, ας έρθουμε στο προκείμενο. Καταρχήν είναι αδικαιολόγητη αυτή η αναμονή, για μένα πιστεύω πως φταίει ο launche. Κατέβασε κάποιων άλλων, μην καταργείς των υπάρχων.Και τρέξε των καινούργιο. Να ξέρεις όσους launcher και αν έχεις δεν τρέχουν στο παρασκήνιο, άρα δεν τρων δεδομένα.;)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ήταν ο launcher. Άλλαξα όσους μπορούσα και έκαναν όλοι το ίδιο. Μία ρύθμιση στα HD widgets ήταν την οποία από βλακεία μου δεν είχα καταλάβει. Ολα οκ τώρα.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Τι ρυθμιση εκανες στο HD Widgets? Παντως πιστευω οτι ειναι αρκετα βαρυ. Εχει ανοιξει η συσκευη και περιμενω 10-15 δευτ. να εμφανιστει το widget καιρου.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αντίγραφο ασφαλείας στην κάρτα αλλά η συσκευή ήταν sony ericsson x10 mini και αυτή που περιμένω να παραλάβω είναι μια εκ των δύο : Samsung Galaxy s III mini ή Nokia Lumia 900 θα είναι συμβατό το αντίγραφο τις sim σε κανένα από αυτά τα κινητά ?

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Τι ρυθμιση εκανες στο HD Widgets? Παντως πιστευω οτι ειναι αρκετα βαρυ. Εχει ανοιξει η συσκευη και περιμενω 10-15 δευτ. να εμφανιστει το widget καιρου.

 

Στα settlings, στο battery savers τα ξετσεκαρισα όλα. Πριν τα είχα τικαρισμενα. Δεν έχω πια καθόλου καθυστέρηση.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Όποιο android κι αν πάρεις θα μπορείς να επαναφέρεις τις επαφές από το αντίγραφο που έχεις.. Αν πάρεις το Nokia ίσως γίνει να τις κάνεις import στο gmail και μετά συγχρονισμό μέσω exchange..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα προσφατα 1 ταμπλετ ARIOS δουλευε κανονικα μεχρι που εκανα βλακεια λογο φορτισεις μνημης εκανα φορματ γενικο 2 με 3 φορες! μετα κατι επαθε το wifi αντι για μπλε χρωματισμο εχει χρωμα ασιμη μπαινει μεν στο ιντερνετ αλλα δεν μπορω να μπω στο Google market να κατεβασω παιχνιδια και εφαρμογες!δεν ξερω τι να κανω αν εχει καταλαβει καποιος ας μου πει και να βρουμε μια λυση!Ευχαριστω προαιρετικα

 

Το γκρι χρώμα σημαίνει ότι συνδέθηκε με το μόντεμ αλλά δεν παίρνει ίντερνετ από εκεί. Κάνε έναν έλεγχο στο μόντεμ σου.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημερα σας. Εχω το samsung note 2 και οταν ανοιγω το προγραμμα να μεταφερω στην καρτα δεν μου εμφανιζει την επιλογη "μεταφορα σε καρτα. Η εκδοση του android εναι η 4.1.2. Αν εχει τυχει σε κανεναν αυτο τον παρακαλω να βοηθησει:(

 

Είναι γνωστός περιορισμός, εδώ θα βρεις ενδιαφέροντα πράγματα για τη συσκευή σου και θα λύσεις πολλές απορίες σου... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=180

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει call manager το οποίο να μπλοκάρει κλήσεις και να ξεκινάει ένα ηχογραφημένο μήνυμα το οποίο θα ακούει αυτός που καλεί?

Και επίσης να μπορείς να ορίσεις ποιες μέρες και ποιες ώρες θα γίνεται αυτό?

 

π.χ. το avast σου έχει επιλογή μπλοκαρίσματος κλήσεων συγκεκριμένες μέρες της εβδομάδας,

συγκεκριμένες ώρες, όπως εσύ ορίσεις. Απλά όταν το κλείνει βγάζει σήμα κατειλημμένου.

 

Το Mr. Number έχει επιλογή αντί για κατειλημένο να στέλνει την κλήση στον τηλεφωνητή,

και από θα γινόταν να ηχογραφηθεί κάποιο μήνυμα, αλλά η ενεργοποίηση πρέπει να γίνεται χειροκίνητα δεν έχει schedule.

 

To NQ Call Blocker επίσης δεν έχει schedule. Μπορεί να στέλνει sms σε αυτόν που καλεί,

αλλά νομίζω αυτό δε με συμφέρει οικονομικά (αν κάποιος επιμένει και καλεί :wacko:)

 

Το Advanced call manager έχει schedule, αλλά την ηχογράφηση του

μηνύματος την υποστηρίζει μόνο σε symbian εκδόσεις :blink:

 

Κάποια εφαρμογή να μου προτείνετε? :worry:

 

 

Μάλλον θα απογοητευθείς. Το είχα ρωτήσει και εγώ και η μόνη απάντηση που πήρα ήταν "Αμα υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα θα το ήθελα" (ακολουθήσανε γελάκια). Εκτός και αν ξέρει κανένας τίποτε άλλο...

 

Πφφφφ...:( κατάλαβα... θα συνεχίσω το ψάξιμο πάντως, αν βρω κάτι θα σε ενημερώσω. Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο hater της Samsung παίζει να είναι ο developer;... :rolleyes: Σε Galaxy S Advance δε λειτουργεί..

 

Edit: Τι μπορεί να είναι αυτό που κάθε λίγο και λιγάκι ανοίγει τους χάρτες μου;!;!;!; Όποτε πάω να δω τις εφαρμογές που τρέχουν ( Applications --> Running services ), θα έχει ανοίξει η εφαρμογή των χαρτών!!! :mad:

 

Μη σκάς, μία από τα ίδια και στη συσκευή μου. Το led παίζει μόνο με ανοιχτή οθόνη.:p

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα σήμερα να περιορίσω τα δικαιώματα κάποιων εφαρμογών στο android μιας και παρατήσα εφαρμογής ελασσονως σημασίας να έχουν πολλά δικαίωματα. Παιχνίδια που είχαν πχ πρόσβαση στις επαφές και στα sms μου.

 

Τον περιορισμό των δικαιωμάτων τον έκανα με το LBE Privacy.

 

 

Παρατήρησα πως είχα εκατοντάδες εφαρμογές με το δικαίωμα πρόσβασης στο phone ID.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν:

 

 

1)Τι είναι ακριβώς αυτό το δικαίωμα

2)Σε τι χρειάζεται σε τόσες πολλές εφαρμογές και μάλιστα σε παιχνίδια και άλλες μη σημαντικές εφαρμογες

 

 

,ώστε να βεβαιωθώ πως έχοντας μπλοκάρει αυτό το δικαίωμα σε πολλές εφαρμογές δεν θα συναντήσω κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία τους.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Μη σκάς, μία από τα ίδια και στη συσκευή μου. Το led παίζει μόνο με ανοιχτή οθόνη.:p

 

Τότε καλύτερα να μην έχει κάποιος led στη συσκευή του; :P Πέρα από τις Htc, που απ' ό,τι έχω δει λειτουργούν με κλειστή την οθόνη.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και το gosms που ειπε καποιος σμφορουμιτης σε αλλο θεμα, οτι εστελνε mms χωρις προβληματα. Ουτε με αυτο λυθηκε το προβλημα.

 

Τα ίδια ακριβώς και με WIND.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που έκανες δεν θα εχει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Το phone Id ειναι μάλλον το device id και ειναι σχεδόν αναγκαστικο. Ειναι αυτο που κάνει ταυτοποίηση με το play store ώστε να κατεβαζεις το σωστο apk extension για την συσκευη σου και όχι για άλλη με διαφορετικο hardware.

 

Επίσης να ξέρεις το οτι εχει μια εφαρμογη "δικαίωμα" στις επαφές σου δεν σημαίνει οτι μπορει να εχει πρόσβαση σε αυτες μονη της και ποσο μάλλον να στέλνει αντίγραφα στον δημιουργό της. Αυτο ειναι σενάριο απολυτης κακολογιας. Σημαίνει οτι εχει την επιλογη αν της δώσεις πρώτα την έγκριση να ανοίξει τις επαφές σου ώστε να στέλνεις μηνύματα στους φίλους σου για αυτην την εφαρμογη ώστε να την κατεβάσουν και αυτοί ή να κανεις γνωστο το σκορ σου. Το ίδιο ισχυει για το μειλ. Αν πάρεις τα δικαιώματα αυτα τοτε κάποιες επιλογές δεν θα λειτουργούνε σωστα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Επίσης κάποιες εφαρμογές έχουνε πρόσβαση στην κατάσταση τηλεφώνου. Αυτό γίνεται ώστε αν έχεις κάποια στιγμή κλήση, να διακοπεί σωστά και μετά το τέλος της κλήσης να επιστρέψεις στο σημείο που ήσουνα.
Link to comment
Share on other sites

Τότε καλύτερα να μην έχει κάποιος led στη συσκευή του; :P Πέρα από τις Htc, που απ' ό,τι έχω δει λειτουργούν με κλειστή την οθόνη.

 

Και στο Nexus4 λειτουργούν κανονικά όλα τα χρώματα που έχεις ορίσει, και με κλειστή οθόνη.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που έκανες δεν θα εχει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Το phone Id ειναι μάλλον το device id και ειναι σχεδόν αναγκαστικο. Ειναι αυτο που κάνει ταυτοποίηση με το play store ώστε να κατεβαζεις το σωστο apk extension για την συσκευη σου και όχι για άλλη με διαφορετικο hardware.

 

Επίσης να ξέρεις το οτι εχει μια εφαρμογη "δικαίωμα" στις επαφές σου δεν σημαίνει οτι μπορει να εχει πρόσβαση σε αυτες μονη της και ποσο μάλλον να στέλνει αντίγραφα στον δημιουργό της. Αυτο ειναι σενάριο απολυτης κακολογιας. Σημαίνει οτι εχει την επιλογη αν της δώσεις πρώτα την έγκριση να ανοίξει τις επαφές σου ώστε να στέλνεις μηνύματα στους φίλους σου για αυτην την εφαρμογη ώστε να την κατεβάσουν και αυτοί ή να κανεις γνωστο το σκορ σου. Το ίδιο ισχυει για το μειλ. Αν πάρεις τα δικαιώματα αυτα τοτε κάποιες επιλογές δεν θα λειτουργούνε σωστα μετα.

 

To LBE privacy αναφέρει αυτό το permission ως "get your phone ID, including IMEI, IMSI, etc. Ε, εμένα μου την εσπασε όταν είδα ΙΜΕΙ, σκέφτηκα πως ο δημιουργός της εφαρμογής θέλει να γνωρίζει σε ποιες συσκευές έχει εγκατασταθεί η εφαρμογή του. ΙΜΕΙ=ταυτοποίηση του χρήστη της εφαρμογής.

 

Αυτό που είπες πάντως δεν το κατάλαβα. Αφού πρώτα κατεβαίνει η εφαρμογή και μετά μέσω του δικαιώματος αυτού μπορεί να δει το είδος της συσκευής μου. Πώς το ότι θα το δει μετά θα βοηθήσει στο να έχει κατεβεί το σωστό αρχείο πιο πριν?

 

Επίσης κάποιες εφαρμογές δεν έχουν καμία εμφανή λειτουργία που να χρειάζεται πρόσβαση στις επαφές. π.χ. κάτι χαζοπαιχνίδια.

 

Θα συμφωνήσω. Επίσης κάποιες εφαρμογές έχουνε πρόσβαση στην κατάσταση τηλεφώνου. Αυτό γίνεται ώστε αν έχεις κάποια στιγμή κλήση, να διακοπεί σωστά και μετά το τέλος της κλήσης να επιστρέψεις στο σημείο που ήσουνα.

 

Αυτός ο λόγος ακούγεται λογικός.

 

Γενικά τι προτείνετε? Να επαναφέρω τα δικαιώματα κανονικα?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...