Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχω βρει μες το android καποια επιλογη ξεκαθαρη, για το gps. Καπου νομιζω λεει για συνδεση με sattelites, αλλα αυτο που θελω να ρωτησω, αν ειναι οντως αυτη η επιλογη(που ειναι κρυμενη) και αν η απενεργοποιηση της, οταν δεν χρησιμοποιουμε την εφαρμογη πλοηγησης, μπορει να βοηθησει στην καλυτερη διαχειριση της μπαταριας.

Αν ειναι βελτιστο δηλαδη, απο καπου, ειτε ως επιλογη είτε με καποια εφαρμογη, να ανοιγοκλεινουμε αν γινεται τον δεκτη gps, για να μην μας τρωει την μπαταρια.

 

ρυθμίσεις > τοποθεσία και ασφάλεια > χρήση δορυφόρων GPS

η μπορείς να βάλεις αυτό... https://market.android.com/details?id=com.curvefish.widgets.gpsonoff&feature=order_history#?t=W251bGwsMSwxLDUwMCwiY29tLmN1cnZlZmlzaC53aWRnZXRzLmdwc29ub2ZmIl0.

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε τοσο φοβερο ειναι οτι ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. Απο που κι ως που θα εχει ο σερβερ του google τις επαφες του κινητου μου???

Και αντε να ειναι επιλογη να το δεχτώ, αλλα οχι νταβατζιλικι!

 

υπάρχουν και τα PC Suite..!!! για συγχρονισμό επαφών - ημερολόγιο - σημείωσης - σελιδοδείκτες...!!! εγώ έχω το LG PC Suite IV και δεν έχω τίποτα ανεβασμένο στο G-MAIL έτσι για το γ@μ.το!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι νέα ενότητα και είναι ακόμα άδεια... για να την γεμίσουμε με μερικές αποριες εμείς που δεν έχουμε ιδέα περι Android. Αν θέλετε δώστε συνέχεια στο τοπικ βάζοντας τις δικές σας ερωτήσεις.

 

 

So here is my case:

Προέρχομαι απο τα WM, δεν έχω ιδέα απο Android και έχω διαβάσει αρκετά τις τελευταίες μέρες περί αυτου σε αντιστοιχα τοπικ. Ενδιαφέρομαι να μπω στον κόσμο του Android με κάνα Legend η Desire αλλά πρεπει να ξεκαθαρίσω τα παρακάτω:

 

1) Βασικό μου εργαλείο είναι το MS Outlook με το οποίο συγχρονίζω επαφες, ημερολόγια, σημειώσεις! Το Android θα μου τα κάνει sync αυτά by default η θα πρέπει να κατεβάσω εξτρα εφαρμογή για αυτο τον σκοπό? Αν ναι ποια?

 

2) Υπάρχει κάποιο link για το Android Store με τις εφαρμογές? Ξέρω αυτό http://www.android.com/market/ αλλά ούτε χιλιάδες εφαρμογές βλέπω, ουτε λεπτομέριες γι αυτες, ουτε αν και πόσο κοστιζουν.... Υπάρχει κάποιο αλλο shop στο οποίο μπορω να πάρω μια γεύση για το είδος, πληθος, πληρότητα εφαρμογών? Οχι τιποτε αλλο... αλλα μην βρεθω προ εκπλήξεων μετά την αγορα...

 

Οποιος δεν βαριέται ας μας πει...

 

Απο το κινητο σου κανεις εγκατασταση το "android Sync Manager"

και στο pc σου το http://ds.mobileaction.com/android/amwifi.exe.

Ριξε και μια ματια στις οδηγιες μετα.

 

Υπαρχει και το "MyPhoneExplorer Client" το οποιο δε δοκιμασα

 

Σε καταλαβαινω απόλυτα. Σημερα πηρα το google nexus s και επαθα πλακα οταν ειδα οτι δεν γινεται συγχρονισμος με outlook. Η εκπληξη μου ηταν μεγαλύτερη οταν ειδα οτι δεν υπαρχει ουτε καποια εφαρμογη γνωστη και οτι το να μπλέξω λογαριασμους google για κατι ΤΟΣΟ απλό ειναι υποχρεωτικό.Εφαγα τα λυσακά μου ολη μερα...

Εδωσα το iphone γιατι βαρεθηκα τα νταβατζιλικια της apple (παντα το κινητο μου ηταν jailbroken και unlocked) και η πρωτη μου επαφη με το android ηταν αυτη. :mad:

 

Ελπιζω να βοηθησα, καλη τυχη.

 

υπάρχουν και τα PC Suite..!!! για συγχρονισμό επαφών - ημερολόγιο - σημείωσης - σελιδοδείκτες...!!! εγώ έχω το LG PC Suite IV και δεν έχω τίποτα ανεβασμένο στο G-MAIL έτσι για το γ@μ.το!

 

Φιλε δε βρηκα τιποτα τετοιο. To google nexus S samsung εχω. Αμα εχεις λινκ γράψε. Ευχαριστω.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε τοσο φοβερο ειναι οτι ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. Απο που κι ως που θα εχει ο σερβερ του google τις επαφες του κινητου μου???

Και αντε να ειναι επιλογη να το δεχτώ, αλλα οχι νταβατζιλικι!

 

Kι εμενα πρεπει να μου ξεφυγε(που να παρω χαμπαρι τι φτιαχνει η google στο παρασκηνιο...) και να εκανε αυτο τον βρωμικο συγχρονισμο.

Που πρεπει να παω για κανω διαγραφη των επαφων μου απο τους servers της google?

Δωστε την καταλληλη ιστοσελιδα να παω να κανω διαγραφες online.

(αμα θελω backup θα το κανω μονος μου, δεν θα μου το κανει h google με το ζορι)

Link to comment
Share on other sites

Μπες απο το pc στο gmail σου,βρες την καρτελλα επαφες και πατα διαγραφη.επισης απο το κινητο πηγαινε στις ρυθμισεις--->λογαριασμοι και συγχρονισμος και ξε-τσεκαρε να γινεται συγχρονισμος των επαφων σου

 

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την βλακεια να δοκιμασω το συγκεκριμενο app στο κινητο και απο τοτε εμφανιζομαι 24/7 online στο chat του facebook. Εμφανιζομαι στους αλλους στην λιστα του chat οχι με την πρασινη κουκιδα αλλα με το συμβολο ενος κινητου και οποτε προσπαθουν να μου στειλουν τους λεει οτι τα μηνυματα θα παραδοθουν στο κινητο μου. Η απεγκατασταση δεν βοηθαει, η μονες επιλογες που εχει ειναι μεσα στην εφαρμογη. μπορω να απενεργοποιησω τις προειδοποιησσεις για μια ωρα (δηλαδη για μια ωρα θα φαινομαι offline στους αλλους) η μεχρι τις 8 το πρωι (δηλαδη μεχρι τις 8 το πρωι θα φαινομαι offline στους αλλους) αφου περασει το χρονικο αυτο διαστημα θα εμφανιζομαι παλι Online με το συμβολο του κινητου στους αλλους. Ρωταω λοιπον, υπαρχει καποιος τροπος να τις απενεργοποιησω μονιμα;
Link to comment
Share on other sites

Η απεγκατάσταση γιατί δεν βοηθάει?

Θες να πεις ότι ακόμα και αν αφαιρέσεις τελείως το πρόγραμμα από το κινητό, συνεχίζει και σε βγάζει online?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ακομα και με απεγκατασταση ή με log out αυτο θα εξακολουθει να σε δειχνει με εικονιδιο κινιτου στους αλλους οποτε εισαι offline και θα τους λεει οτι τα μηνυματα θα παραδοθουνε στο κινητο σου. Υπο αλλες συνθηκες θα σου ελεγα να το δοκιμασεις αλλα αστο γιατι θα βρεις το μπελα σου. δεχομαι πολλα μηνυματα απο φιλους που νομιζουν οτι ειμαι μεσα και ειναι ενοχλητικο. Το fb δεν επιτρεπει την μονιμη απενεργοποιηση του παραμονο τους δυο προσωρινους τροπους που εγραψα παραπανω.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να κανω ενα re-arrangement στα εικονιδια και στους φακελους της επιφανειας εργασιας;

Οποτε δημιουργω φακελο τον βαζει οπου θελει, και οταν σερνω εικονιδιο εφαρμογης το βαζει οπου θελει.

Δεν βλεπω να μπορω να τα αλλαξω θεση εκτος αν κανω κατι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια οταν μπαινω απο την εφαρμογη του facebook στο κινητο μου γιατι φαινομαι οτι ειμαι online συνεχεια στο pc?????

ειναι απιστευτα εκνευριστικο αυτο...:mad:

 

Εκανα την βλακεια να δοκιμασω το συγκεκριμενο app στο κινητο και απο τοτε εμφανιζομαι 24/7 online στο chat του facebook. Εμφανιζομαι στους αλλους στην λιστα του chat οχι με την πρασινη κουκιδα αλλα με το συμβολο ενος κινητου και οποτε προσπαθουν να μου στειλουν τους λεει οτι τα μηνυματα θα παραδοθουν στο κινητο μου. Η απεγκατασταση δεν βοηθαει, η μονες επιλογες που εχει ειναι μεσα στην εφαρμογη. μπορω να απενεργοποιησω τις προειδοποιησσεις για μια ωρα (δηλαδη για μια ωρα θα φαινομαι offline στους αλλους) η μεχρι τις 8 το πρωι (δηλαδη μεχρι τις 8 το πρωι θα φαινομαι offline στους αλλους) αφου περασει το χρονικο αυτο διαστημα θα εμφανιζομαι παλι Online με το συμβολο του κινητου στους αλλους. Ρωταω λοιπον, υπαρχει καποιος τροπος να τις απενεργοποιησω μονιμα;

 

Η απεγκατάσταση γιατί δεν βοηθάει?

Θες να πεις ότι ακόμα και αν αφαιρέσεις τελείως το πρόγραμμα από το κινητό, συνεχίζει και σε βγάζει online?

 

Ακριβως ακομα και με απεγκατασταση ή με log out αυτο θα εξακολουθει να σε δειχνει με εικονιδιο κινιτου στους αλλους οποτε εισαι offline και θα τους λεει οτι τα μηνυματα θα παραδοθουνε στο κινητο σου. Υπο αλλες συνθηκες θα σου ελεγα να το δοκιμασεις αλλα αστο γιατι θα βρεις το μπελα σου. δεχομαι πολλα μηνυματα απο φιλους που νομιζουν οτι ειμαι μεσα και ειναι ενοχλητικο. Το fb δεν επιτρεπει την μονιμη απενεργοποιηση του παραμονο τους δυο προσωρινους τροπους που εγραψα παραπανω.

 

νομιζω και το facebook και το facebook messenger εχουν επιλογη για log out..:p

Link to comment
Share on other sites

νομιζω και το facebook και το facebook messenger εχουν επιλογη για log out..:p

 

Ναι το ξερω αλλα στο facebook messenger και log out να κανεις παλι σε εμφανιζει με το εικονιδιο του κινητου στους αλλους στο chat (available on mobile) τρωει κολλημα δεν βγαινει

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αλλα στο facebook messenger και log out να κανεις παλι σε εμφανιζει με το εικονιδιο του κινητου στους αλλους στο chat (available on mobile) τρωει κολλημα δεν βγαινει

 

Αυτο εχει γινει και σε εναν φιλο μου, φαινεται το τηλεφωνακι διπλα στο ονομα, ακομα και τωρα που απεγκατεστησε την εφαρμογη. Οποτε fail της εφαρμογης..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχει γινει και σε εναν φιλο μου, φαινεται το τηλεφωνακι διπλα στο ονομα, ακομα και τωρα που απεγκατεστησε την εφαρμογη. Οποτε fail της εφαρμογης..

 

Τι να πω ελπιζω να το φτιαξει στο επομενο update γιατι με μια ερευνα που εκανα στο ιντερνετ ειναι παρα πολλοι αυτοι που εχουν αυτο το προβλημα και δεν υπαρχει καποια λυση μονιμη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα εχω ένα Χ10 μεγάλο θέλω να το κάνω wi fi spot να μπαίνω από τον υπολογιστή χρησιμοποιώντας το κινητό με HSPA σύνδεση.. Πως μπορεί να γίνει αυτό ; δλδ να δει το κεραιακι του pc το τηλέφωνο σα ρούτερ και νσ συνδεομαι στο ίντερνετ από το pc ξέρει κανείς αν χρειάζομαι κανα προγραμματακι,;;; thanxs

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα εχω ένα Χ10 μεγάλο θέλω να το κάνω wi fi spot να μπαίνω από τον υπολογιστή χρησιμοποιώντας το κινητό με HSPA σύνδεση.. Πως μπορεί να γίνει αυτό ; δλδ να δει το κεραιακι του pc το τηλέφωνο σα ρούτερ και νσ συνδεομαι στο ίντερνετ από το pc ξέρει κανείς αν χρειάζομαι κανα προγραμματακι,;;; thanxs

Αντώνης

 

Αυτο γινεται μονο αμα εχεις android απο 2.2 και πανω με καποιο προγραμμα wifi tethering(π.χ. barnacle wifi tether),και βεβαια πρεπει να εισαι root.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την έκδοση ECLAIR 2.1 update 1.. υπάρχει κανα τοπικ με οδηγίες και πληροφορίες για root;;;

 

Γιατι εισαι στην 2.1 ακομα;εχει φτασει να παρει την 2.3 το X10.

Ψαξε στην ενοτητα sony ericsson android phones και βρες το θεμα του X10.εκει θα βρεις απαντηση σε ολες τις ερωτησεις σου

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να κανω ενα re-arrangement στα εικονιδια και στους φακελους της επιφανειας εργασιας;

Οποτε δημιουργω φακελο τον βαζει οπου θελει, και οταν σερνω εικονιδιο εφαρμογης το βαζει οπου θελει.

Δεν βλεπω να μπορω να τα αλλαξω θεση εκτος αν κανω κατι λαθος.

Συνήθως πατάς παρατεταμένα σε κάποιο φάκελο και μπορείς να τον "σύρεις" όπου θες. Εξαρτάται βέβαια κι απ'τον launcher, όπως σωστά ρώτησε ο φίλος mol ;)

 

Εχω την έκδοση ECLAIR 2.1 update 1.. υπάρχει κανα τοπικ με οδηγίες και πληροφορίες για root;;;

Για το x10 απευθύνσου εδώπου είναι και το "αρμόδιο" θέμα, ενώ οδηγίες για το root μπορείς να βρείς εδώ ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

εγω απο χθες ειχα ακομη μεγαλυτερο προβλημα!!

δεν μπορουσα να ανοιξω το chat στο facebook στο pc με τιποτα!

δεν εβγαινα online οτι και αν προσπαθησα!

επρεπε να κανω αποσύνδεση της εφαρμογης restart pc και κινητο για να γινω τελικα online...

τα εχουν κανει μαντάρα πραγματικα!!!

αν ειναι δυνατον τοσο καιρο να μην υπαρχει μια εφαρμογη facebook της προκοπης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα και χρόνια πολλά!!:)

Συγγνώμη που δεν έχω χρόνο να δω όλες τις σελίδες του θέματος, αλλά έχω μια απορία:

πως γίνεται να πληρώσουμε στο market;;; μόνο μέσω πιστωτικής; κάτι σε paypal;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα και χρόνια πολλά!!:)

Συγγνώμη που δεν έχω χρόνο να δω όλες τις σελίδες του θέματος, αλλά έχω μια απορία:

πως γίνεται να πληρώσουμε στο market;;; μόνο μέσω πιστωτικής; κάτι σε paypal;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

συνδέεις την κάρτα σου πιστωτική ή χρεωστική στο Google Checkout και από εκεί πληρώνεις.

Το Google Checkout είναι κάτι σαν το paypal μόνο που ανήκει στην google

Link to comment
Share on other sites

συνδέεις την κάρτα σου πιστωτική ή χρεωστική στο Google Checkout και από εκεί πληρώνεις.

Το Google Checkout είναι κάτι σαν το paypal μόνο που ανήκει στην google

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!:):D

 

Edit: Δυστυχώς το δοκίμασα και πάλι μου ζητάει πιστωτική...:(

Edited by Villis
Μην κάνεις συνεχόμενα post. Χρησιμοποίησε το κουμπί "τροποποίηση" ενναλλακτικά!
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να καταχωρήσεις την κάρτα σου στο Google checkout. Αν δεν έχεις πηγαινε στην Κύπρου και πάρε μια prepaid.

 

Αν δεν δώσουμε pin στο boot πώς το βάζουμε μετά?

 

Sent from my htc HD2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...