Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει τροπος να συνδεθω στο ιντερνετ με τη βοηθεια του υπολογιστη? δεν εχω wi-fi. δεν εχω ενεργοποιησει το market...(αν σας λεει κατι αυτο) εχω κανει root.

Συνήθως όχι. Εξαρτάται όμως από το κινητό. Ποιό έχεις;

 

Υπάρχει τρόπος ώστε να συνδεθούμε σε ad hoc δίκτυο;

Νομίζω ότι πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις->ασύρματο & δίκτυα και πατώντας το πλήκτρο menu->advanced settings θα βρεις αυτό που θες!

 

σε κάθε ρομ αντιστοιχουν συγκεκριμενοι κερνελς, ραδιος;

ή δε παίζει ρόλο;

Οι kernels και τα radios δεν έχουν τόσο να κάνουν με τη rom, αλλά πολλές φορές μια rom δουλεύει καλύτερα με συγκεκριμένο kernel/radio.

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

όταν είχα τη μαμα ρομ στο κινητό μπορούσα να στείλω αρχεία apk από το πισι στο κινητό με bt.

με το που πέρασα cyanogenmod ΔΕ μπορώ να στείλω πάλι αρχεία apk. εμφανίζεται ένα μύνημα και γράφει οτι δε μπορεί το Bt να στείλει apk αρχεία.

 

υπάρχει λύση;

 

Κι εμένα μου το έκανε αυτό με το bt και το "ξεγέλασα" μετατρέποντάς τα σε zip. Τα κάνεις zip, τα μεταφέρεις και τα ξεζιπάρεις στο κινητό.

Edited by katergaris1979
Link to comment
Share on other sites

την παραμετροποιηση για wifi πως την κανεις? παιζει κανονικα απο μονο του η εχει θεμα??Ενδιαφερον παντως
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι κατοχος htc wildfire me 2.2.1 και η απορεια μου ειναι πως βγαινουν οι διαφιμησεις που βγαζει πανω πανω???:):):)
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το adfree.

Βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μου λεει να το κανω root...

 

αλλα απο οτι ειδα δουλευει,,, ευχαριστω παντος

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει τρελα !

 

κοιταζω να αγορασω καποιο κινητο με λειτουργικο συστημα android και ενω στις πληρφοριες λενε οτι εχει Τ9 παω το πιανω στα χερια μου και δεν εχει (π.χ. το HTC Desire) , επειτα κοιταζω για το HTC Desire S και ενω λεει οτι εχει, δεν το βλεπω...

 

στο μονο που διεφεραν ηταν η εκδοση του λειτουργικου.

 

ξερει κανεις τι γινεται;

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το Multiling Keyboard με πρόβλεψη λέξεων για όλες τις γλώσσες. Όπως και πολλά άλλα πλξκτρολόγια. Οπότε μην το σκέφτεσαι. Το Τ9 είναι παλιά τεχνολογία, πλέον δεν το χρειαζόμαστε. ;)
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Και το smart keyboard εχει επισης Τ9. Δεκτο οτι σαν τεχνολογια ειναι παλια, αλλα η διαταξη του "γηγενους" πληκτρολογιου android δε με βολευει παροτι εχω μικρα δαχτυλα, εν αντιθεσει με του iOS που γραφω γρηγορα και χωρις λαθη. Το smart keyboard ειναι μονοδρομος για μενα! :)

 

 

written on Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το Multiling Keyboard με πρόβλεψη λέξεων για όλες τις γλώσσες. Όπως και πολλά άλλα πλξκτρολόγια. Οπότε μην το σκέφτεσαι. Το Τ9 είναι παλιά τεχνολογία, πλέον δεν το χρειαζόμαστε. ;)

 

Το multiling υποστηρίζει 160 χαρακτήρες με τ9 χωρίς την χρήση handcent η go sms?

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει τρελα !

 

κοιταζω να αγορασω καποιο κινητο με λειτουργικο συστημα android και ενω στις πληρφοριες λενε οτι εχει Τ9 παω το πιανω στα χερια μου και δεν εχει (π.χ. το HTC Desire) , επειτα κοιταζω για το HTC Desire S και ενω λεει οτι εχει, δεν το βλεπω...

 

στο μονο που διεφεραν ηταν η εκδοση του λειτουργικου.

 

ξερει κανεις τι γινεται;

 

Βασικά βάζεις ότι πληκτρολόγιο θέλεις από το μάρκετ ΔΕΝ παίζει ρόλο το κινητό αρκεί να έχει android. Συγκεκριμένα για το desire s που λες έχει τ9 πληκτρολόγιο αλλά δεν το είδες γιατί έπρεπε να το επιλέξεις από τις ρυθμίσεις

αλλά και άλλο κινητό να πάρεις που δεν έχει από τη μάνα του τ9 πληκτρολόγιο απλά θα το βάλεις εσυ από το μάρκετ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βάζεις ότι πληκτρολόγιο θέλεις από το μάρκετ ΔΕΝ παίζει ρόλο το κινητό αρκεί να έχει android. Συγκεκριμένα για το desire s που λες έχει τ9 πληκτρολόγιο αλλά δεν το είδες γιατί έπρεπε να το επιλέξεις από τις ρυθμίσεις

αλλά και άλλο κινητό να πάρεις που δεν έχει από τη μάνα του τ9 πληκτρολόγιο απλά θα το βάλεις εσυ από το μάρκετ

 

Ναι αλλά δεν του εξηγείς ότι δεν φτάνει το πληκτρολόγιό αλλά χρειάζεται και εφαρμογή μηνυμάτων για να στείλει 160 χαρακτήρες

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το multiling υποστηρίζει 160 χαρακτήρες με τ9 χωρίς την χρήση handcent η go sms?

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Πόσες φορές έχω δει αυτή την απορία; :p Χρειάζεσαι τα handcent/go sms για 160 χαρακτήρες στα μηνύματά σου. Διαφορετικά γράφε κεφαλαία χωρίς τόνους! Δεν υπάρχει άλλη λυση για το κινητό σου!

 

Ναι αλλά δεν του εξηγείς ότι δεν φτάνει το πληκτρολόγιό αλλά χρειάζεται και εφαρμογή μηνυμάτων για να στείλει 160 χαρακτήρες

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Αυτό εξαρτάται από τη συσκευή! Πχ σε lg android που έχω, δε χρειάζομαι πρόγραμμα για να γράφω με 160 χαρακτήρες. Στα htc, όντως έτσι είναι!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές έχω δει αυτή την απορία; :p Χρειάζεσαι τα handcent/go sms για 160 χαρακτήρες στα μηνύματά σου. Διαφορετικά γράφε κεφαλαία χωρίς τόνους! Δεν υπάρχει άλλη λυση για το κινητό σου!

 

 

Αυτό εξαρτάται από τη συσκευή! Πχ σε lg android που έχω, δε χρειάζομαι πρόγραμμα για να γράφω με 160 χαρακτήρες. Στα htc, όντως έτσι είναι!

 

Στο Motorola defy με το go sms βρήκα άκρη. Πιθανώς να κάνει και το handsend δεν το εχω δοκιμάσει

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειπα να δοκιμασω και το go sms ενω εχω το handcent,παρολο που ξεκιναω να γραφω με 160 χαρακτηρες,με το που γραψω το πρωτο γραμμα παει απευθειας στους 66!!τι ρυθμιση θελει;;

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειπα να δοκιμασω και το go sms ενω εχω το handcent,παρολο που ξεκιναω να γραφω με 160 χαρακτηρες,με το που γραψω το πρωτο γραμμα παει απευθειας στους 66!!τι ρυθμιση θελει;;

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

 

 

Στις ρυθμίσεις έχει επιλογή για υποστήριξη ελληνικών,την οποία πρεπει να τσεκαρεις για να εχεις 160 χαρακτηρες

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις έχει επιλογή για υποστήριξη ελληνικών,την οποία πρεπει να τσεκαρεις για να εχεις 160 χαρακτηρες

 

Ναι εχω κατεβασει και τα ελληνικα και τα χω επιλεξει κιολας!

Αλλα ενω στο κουτακι γραφει 160 χαρακτηρες/1 sms ,οταν παω να γραψω το πρωτο γραμμα παει καπακι 66..:/

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω κατεβασει και τα ελληνικα και τα χω επιλεξει κιολας!

Αλλα ενω στο κουτακι γραφει 160 χαρακτηρες/1 sms ,οταν παω να γραψω το πρωτο γραμμα παει καπακι 66..:/

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

 

Όχι τα ελληνικά στο μενού του go αλλά στις ρυθμίσεις του go .στις ρυθμίσεις αποστολής τοπικές γλώσσες

Ποιο πληκτρολόγιό χρησιμοποιείς?

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα ελληνικά στο μενού του go αλλά στις ρυθμίσεις του go .στις ρυθμίσεις αποστολής τοπικές γλώσσες

Ποιο πληκτρολόγιό χρησιμοποιείς?

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

 

και στις ρυθμισεις και οπου ειχε να επιλεξω γλωσσα,εβαλα ελληνικα..οπως και ναχει ξενερωσα και το διεγραψα..:lol:

θα μεινω με το handcent!ευχαριστω φιλε!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω κατεβασει και τα ελληνικα και τα χω επιλεξει κιολας!

Αλλα ενω στο κουτακι γραφει 160 χαρακτηρες/1 sms ,οταν παω να γραψω το πρωτο γραμμα παει καπακι 66..:/

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

 

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ GO SMS PRO για 160:

ανοιγεις gosmspro ρυθμισεις/ρυθμίσεις αποστολής/τσεκαρεις "ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις"/υποστηριζόμενες γλώσσες/τσεκάρεις"μέθοδος ελληνικών SMS/ ......DONE

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...