Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, αλλά εγώ σου απάντησα εχθές...:lol:

 

Δεν έχω προλάβει να τη δοκιμάσω, αλλά αφού το τηλέφωνό σου δεν υποστηρίζει φλάς, τότε δεν έχεις τη δυνατότητα αυτή, ανεξαρτήτως browser.

Μα ναι, το ξέρω - δεν έκανα καν εγώ την ερώτηση, απλά επισήμανα την σημερινή κυκλοφορία του Opera 11 που άλλαξε την (σωστή εχθές) απάντηση που έδωσες στον φίλο που ρώτησε.

Το ξέρω οτι δεν έχω τη δυνατότητα (και ποσώς με απασχολεί :p)

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι, το ξέρω - δεν έκανα καν εγώ την ερώτηση, απλά επισήμανα την σημερινή κυκλοφορία του Opera 11 που άλλαξε την (σωστή εχθές) απάντηση που έδωσες στον φίλο που ρώτησε.

Το ξέρω οτι δεν έχω τη δυνατότητα (και ποσώς με απασχολεί :p)

 

Καλά, ναι... τελικά.

Πάντως ο 11 που τον δοκιμάζω τώρα, είναι πολύ καλός.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ναι... τελικά.

Πάντως ο 11 που τον δοκιμάζω τώρα, είναι πολύ καλός.

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι; Έχω το HTC Desire εδώ και λίγο καιρό και είμαι νέος στον χώρο του Android. Απ' ότι ξέρω υποστηρίζει flush άρα και με τον opera 11 θα έχω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι; Έχω το HTC Desire εδώ και λίγο καιρό και είμαι νέος στον χώρο του Android. Απ' ότι ξέρω υποστηρίζει flush άρα και με τον opera 11 θα έχω;

 

και βεβαια :D

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι; Έχω το HTC Desire εδώ και λίγο καιρό και είμαι νέος στον χώρο του Android. Απ' ότι ξέρω υποστηρίζει flush άρα και με τον opera 11 θα έχω;

Αν έχεις Android 2.2 (Froyo) και Adobe Flash Player 10.1 (ή 10.2) από το Market, τότε ναι.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ναι... τελικά.

Πάντως ο 11 που τον δοκιμάζω τώρα, είναι πολύ καλός.

Συμφωνώ. Ο Opera 10 δεν με είχε βολέψει καθόλου, αλλά ο 11 είναι πολύ καλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να κανω update απο 2.1 σε 2.2???

Αν το avatar σου είναι σωστό κι έχεις το zte blade, καλύτερα να απευθυνθείς εδώ!

Πάντως απ'ότι είχα ακούσει παλιότερα (τουλάχιστον για την επίσημη έκδοση και όχι για custom rom), θα πρέπει να πας σε κατάστημα wind όταν θα είναι διαθέσιμη η (επίσημη) έκδοση 2.2. Όπως και να'χει στο link που σου έδωσα προφανώς και θα ξέρουν καλύτερα να σου απαντήσουν ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία χαζή ερώτηση που είμαι άσχετος, ιοί δεν υπάρχουν για τα κινητά με android; Θέλω να πω πόσο ασφαλές είναι να εγκαθιστά κάποιος εφαρμογές μέσα από τις χιλιάδες του android market; Παρεπιπτόντως το site για το google market είναι το http://market.android.com/ ;
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία χαζή ερώτηση που είμαι άσχετος, ιοί δεν υπάρχουν για τα κινητά με android; Θέλω να πω πόσο ασφαλές είναι να εγκαθιστά κάποιος εφαρμογές μέσα από τις χιλιάδες του android market; Παρεπιπτόντως το site για το google market είναι το http://market.android.com/ ;

 

Απο το τέλος

Ναι αυτο είναι το Webmarket του android.

 

Τώρα τελευταία υπάρχουν μερικά κρούσματα με "ιούς", τίποτα σημαντικό βέβαια, και η Google αντέδρασε γρήγορα.

 

Έχω κατεβάσει της παναγιάς τα μάτια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν ρίχνεις μια ματιά στις αδειες(permissions) που ζητάει κάθε πρόγραμμα(ένα κομπιουτεράκι δε χρειάζετε την άδεια να κάνει κλήσεις, ούτε πλήρη πρόσβαση στις επαφές) είσαι κατα μεγάλο ποσοστό καλυμένος

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ενδιαφέρει πολύ κόσμο για το πώς μπορούμε να έχουμε πρόσβαση όσοι είμαστε από Ελλάδα, καθώς ως γνωστό δεν επιτρέπει το κατέβασμα για κατοίκους εκτός USA.

Σε άλλο topic, διάβασα ότι κάποιοι χρήστες τα κατάφεραν και κατέβασαν εφαρμογές.

Εγώ αν και εγκατέστησα το App Store στο ΝΟΟΚ μου το οποίο είναι Rooted, δεν έχω καταφέρει με τίποτα να κατεβάσω κάποια εφαρμογή.

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τα παρακάτω:

-Ελληνική διεύθυνση+ελληνική VISA=άκυρο

-Αμερικάνικη διεύθυνση+αμερικάνικη VISA=άκυρο

 

Μήπως τελικά κοιτάει IP του PC, γιατί το έψαξα να το κατεβάσω και μέσα από τη σελίδα του amazon, αλλά πάλι δε με άφησε λόγω γεωγραφικών περιορισμών.

 

Καμιά βοήθεια?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια να ρωτησω κατι κι εγω ως υποψηφιος για android κινητο.

ποιο χαρακτηριστικο ειναι αυτο που μας καθοριζει αν η συσκευη μας θα παρει την επομενη εκδοση android? την ram κοιταμε? και αν ναι ποσο θα πρεπει να χει το κινητο?

 

επισης υπαρχει κατι σαν jailbreak για να κατεβαζεις τσαμπα εφαρμογες που χρειαζονται πληρωμη?

Edited by alexclone
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια να ρωτησω κατι κι εγω ως υποψηφιος για android κινητο.

ποιο χαρακτηριστικο ειναι αυτο που μας καθοριζει αν η συσκευη μας θα παρει την επομενη εκδοση android? την ram κοιταμε? και αν ναι ποσο θα πρεπει να χει το κινητο?

 

επισης υπαρχει κατι σαν jailbreak για να κατεβαζεις τσαμπα εφαρμογες που χρειαζονται πληρωμη?

 

Το αν θα παρεις την επομενη αναβαθμιση ειναι καθαρα θεμα της εταιριας. Δεν εχει να κανει τοσο με τα τεχνικα χαρακτηριστικα της συσκευης. Στον τομεα αυτο της υποστηριξης, η samsung ειναι... η χειροτερη και η htc η καλυτερη.

 

Τζαμπα εφαρμογες βαζεις ετσι και αλλιως, δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια να ρωτησω κατι κι εγω ως υποψηφιος για android κινητο.

ποιο χαρακτηριστικο ειναι αυτο που μας καθοριζει αν η συσκευη μας θα παρει την επομενη εκδοση android? την ram κοιταμε? και αν ναι ποσο θα πρεπει να χει το κινητο?

 

βασικα δεν εξαρταται τοσο πολυ απο το hardware της συσκευης αλλα απο την καθε εταιρεια κατα ποσο θελει να τα υποστηριζει...συνηθως για την τυχον επομενη αναβαθμιση το κυριο λογο παιζει ο επεξεργαστης και η μνημη ραμ...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

χμμμ καταλαβα...

για το 2ο μερος της ερωτησης μου?μερικες εφαρμογες νομιζω ειναι/θα ειναι με πληρωμη.

Edited by alexclone
Link to comment
Share on other sites

Άμα θες να μπορείς να αναζητήσεις και να εγκαταστήσεις επί πληρωμή εφαρμογές, θα πρέπει να κάνεις root το κινητό σου (ας πούμε με την ευρεία έννοια το jailbreak του android). Ωστόσο μπορείς και χωρίς το root να περάσεις-εγκαταστήσεις επι πληρωμή εφαρμογές, αγοράζοντάς τες από το site πχ του developer...

Και για να σε προλάβω, το root είναι κάτι σα να αποκτάς πρόσβαση administrator στα windows και ο τρόπος που γίνεται είναι διαφορετικός για κάθε συσκευή :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εφαρμογη για κλησεις οπου μπορουμε να βαλουμε να μετραει ανα δικτυο? Δηλαδη ποσο χρονο εχουμε μιλησει σε ΤΙΜ, ποσο σε Cosmote, ποσο σε vodafone και σταθερα? Γιατι οπως ξερουμε υπαρχουν πολλα πακετα συμβολαιου και τα δωρεαν λεπτα διαφερουν.
Link to comment
Share on other sites

εχω το xperia 10 mini και θελω να του βαλω gps και μετρητη κλησεων

τι προτεινετε και πως θα το κανω και με ποιο προγραμμα

ευχαριστω

Γιαννης

ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΚΕΡΑΜΕ

samsung galaxy j1(2016)-samsung galaxy S4 zoom-XGODY 7 IGO PRIMO-DREAMBOX DM800HDse-kaon(ote tv)-Edision Argus Mini Plus High Speed 2 in 1 HD

Link to comment
Share on other sites

εχω το xperia 10 mini και θελω να του βαλω gps και μετρητη κλησεων

τι προτεινετε και πως θα το κανω και με ποιο προγραμμα

ευχαριστω

Γιαννης

 

GPS: Ndrive

Calls : Droidstats

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν ένα gps χωρίς χρεώσεις και χρήση internet το Navigon πιστεύω είναι από τα καλύτερα.

Το χρησιμοποιώ σε x10 mini προ 2.1 πολύ καιρό και είμαι ικανοποιημένος.

1. Kατεβάστε τον φάκελο του navigon και κάντε το unzip στην sd κάρτα σας.

2. Kατεβάστε τον χάρτη, κάντε πάλι unzip και τοποθετήστε τον μέσα στον φάκελο map που είναι μέσα στον φάκελο Navigon.

3. Kατεβάστε την εφαρμογή κάντε την unzip και περάστε την στην κάρτα για να την εγκαταστήσετε.

Τέλος.ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ 100% ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ GPS.

 

Edit. Τα link αφαιρέθηκαν λόγο του ότι η εφαρμογή είναι paid και για την σωστή λειτουργία του site έπρεπε να σβηστούν.

 

Δηλαδη αν το περασω θα εχω gps χωρις καμια απολυτως χρεωση?

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε ενος φιλου μου το joy στην εκδοση filmware λεει 2.1 update τι παει να πει αυτο οτι παει στην 2.2?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, πάει να πει ότι η έκδοση που έχει είναι η 2.1 (update 1 πχ). Δηλαδή ας πούμε η 2.1 με κάποια "patches" που είχαν βγει, κι όχι η 2.2 ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω κανει restore τις εφαρμογες μου απο καποιο app , δεν τις διαβαζει το market... Δηλαδη δεν δειχνει οτι τις εχω κατεβασει , ενω τις εχω περασμενες στο κινητο...

 

Υπαρχει καμια εφαρμογη ή κανας τροπος , ετσι ωστε να τις βλεπει στο market ως εγκατεστημενες ???..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, πάει να πει ότι η έκδοση που έχει είναι η 2.1 (update 1 πχ). Δηλαδή ας πούμε η 2.1 με κάποια "patches" που είχαν βγει, κι όχι η 2.2 ;)

 

δηλαδη αν το πατησω θα παει 2.1.1?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω κανει restore τις εφαρμογες μου απο καποιο app , δεν τις διαβαζει το market... Δηλαδη δεν δειχνει οτι τις εχω κατεβασει , ενω τις εχω περασμενες στο κινητο...

 

Υπαρχει καμια εφαρμογη ή κανας τροπος , ετσι ωστε να τις βλεπει στο market ως εγκατεστημενες ???..

Μιλάμε για το titanium; Γιατί με μια επανεκκίνηση μπορεί να στρώσει. Απ'την άλλη αν δε στρώσει, υπάρχει κουμπί στο titanium (μενού->περισσότερα->market doctor)!

δηλαδη αν το πατησω θα παει 2.1.1?

Μάλλον δεν κατάλαβα καλά... Σου το έβγαλε στο άσχετο ή όχι; Στο έβγαλε εννοώ σαν ειδοποίηση; Ή απλά πήγες να δεις την έκδοση του λειτουργικού και σου λέει 2.1 update 1; Προσοχή αν ο φίλος σου είναι rooted μπορεί να του χάσεις το root (αν και δεν ξέρω αν χάνεται με τη συγκεκριμένη αναβάθμιση). Για πιο σίγουρες απαντήσεις απευθύνσου εδώ, που είναι το θέμα για το κινητό που έχεις ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...