Jump to content

Nokia 6


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια, ας μην κανουμε την τριχα - τριχια. Ο επεξεργαστης ειναι γρηγορος κ μεχρι στιγμης δεν μου εχει κολλησει ουτε μια φορα. Σαφως κ υπαρχουν γρηγοροτεροι, αλλα στην καθημερινοτητα δεν φαινεται. Αλλωστε το βασικο προβλημα του φιλου ειναι οτι το Vernee δεν παιρνει ενημερωσεις ασφαλειας...

 

Υ.Γ. Και αν δεν παρουν ολοι xiaomi...ε, δεν χαλασε κ ο κοσμος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Evris για ξαναδιαβασε το ποστ του φίλου. Λέει ξεκάθαρα την γνώμη του για το νοκια και όχι σε σχέση με το Vernee που όπως ο ίδιος λέει δεν γνωρίζει, άρα πως να το συγκρίνει........

Ναι αλλά θέλει Nokia, όχι Xiaomi....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, ας μην κανουμε την τριχα - τριχια. Ο επεξεργαστης ειναι γρηγορος κ μεχρι στιγμης δεν μου εχει κολλησει ουτε μια φορα. Σαφως κ υπαρχουν γρηγοροτεροι, αλλα στην καθημερινοτητα δεν φαινεται. Αλλωστε το βασικο προβλημα του φιλου ειναι οτι το Vernee δεν παιρνει ενημερωσεις ασφαλειας...

 

Υ.Γ. Και αν δεν παρουν ολοι xiaomi...ε, δεν χαλασε κ ο κοσμος!!!

 

Το mi a δεν είναι σαν τα προηγούμενα (πετυχημένα) xiaomi. Είναι πολύ ανώτερο και με καθαρό android. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι η xiaomi σαρώνει.

Μία επίσης πολύ καλή επιλογή (το οποιο ψάχνω αυτή την εποχή να αγοράσω) είναι το Huawei P9 Lite (2017)

https://www.skroutz.gr/s/11103582/Huawei-P9-Lite-2017-16GB.html#specs

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έχω απο τον αυγουστο. Ειμαι αρκετά ευχαριστημενος για τα λεφτά που έδωσα. Το mi note το κοιτούσα κι αυτό γιατί όντως έχει καλύτερα χαρακτηριστικά, αλλά με κέρδισε η ποιότητα κατασκευής. Λόγω της δουλειάς μου, το τηλέφωνο μου ταλαιπωρείται παρά πολύ, αλλά είναι ακόμα σε άριστη κατάσταση σε σχέση με τα προηγούμενα που είχα. Το αλουμίνιο με την gorilla glass οθόνη κάνουν καλό συνδυασμό. Όσο για την ταχύτητα του επεξεργαστή, στα χαρακτηριστικά φαίνεται μικρός, αλλά ποτέ δεν έχει κολλήσει ούτε έκανε επανεκκίνηση μέχρι τώρα. Το μόνο θέμα είναι η εκκίνηση των παιχνιδιών, αλλά μετά δεν βλεπεις να κολλάει πουθενά. Στις εφαρμογές δεν παίζεται. Το έχω βάλει και δίπλα σε iPhone 7. Τις ανοίγει σχεδόν το ίδιο γρήγορα. Με κέρδισε ξανά η nokia!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Το δικό σας τηλέφωνο έχει night mode;

Επίσης έβλεπα σε κάποια βίντεο πως ρύθμιζαν και την θερμοκρασία χρώματος της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω απο τον αυγουστο. Ειμαι αρκετά ευχαριστημενος για τα λεφτά που έδωσα. Το mi note το κοιτούσα κι αυτό γιατί όντως έχει καλύτερα χαρακτηριστικά, αλλά με κέρδισε η ποιότητα κατασκευής. Λόγω της δουλειάς μου, το τηλέφωνο μου ταλαιπωρείται παρά πολύ, αλλά είναι ακόμα σε άριστη κατάσταση σε σχέση με τα προηγούμενα που είχα. Το αλουμίνιο με την gorilla glass οθόνη κάνουν καλό συνδυασμό. Όσο για την ταχύτητα του επεξεργαστή, στα χαρακτηριστικά φαίνεται μικρός, αλλά ποτέ δεν έχει κολλήσει ούτε έκανε επανεκκίνηση μέχρι τώρα. Το μόνο θέμα είναι η εκκίνηση των παιχνιδιών, αλλά μετά δεν βλεπεις να κολλάει πουθενά. Στις εφαρμογές δεν παίζεται. Το έχω βάλει και δίπλα σε iPhone 7. Τις ανοίγει σχεδόν το ίδιο γρήγορα. Με κέρδισε ξανά η nokia!

 

Δίπλα στο iPhone 7!!! Όχι δα. Το εχει η σύζυγος και απλά δεν το ακουμπάει. Ακόμη έχω το νοκια 6 και ξέρω. Συμφωνώ στην ποιότητα κατασκευής, σίγουρα δεν το λες γρήγορο Όχι πως κάνει και επανεκκίνησης βέβαια αλλά έχει τα κομπιάσματα του. Κάμερα καλή και ως εκεί.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ όσες φορές το έχω ζορισει, δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα. Ούτε κομπιασματα, ούτε καθυστερήσεις. Αν βγάλει θέματα στο μέλλον, θα είμαι ο πρώτος που θα κράξει. Μέχρι στιγμής είναι απροβληματιστο...
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ όσες φορές το έχω ζορισει, δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα. Ούτε κομπιασματα, ούτε καθυστερήσεις. Αν βγάλει θέματα στο μέλλον, θα είμαι ο πρώτος που θα κράξει. Μέχρι στιγμής είναι απροβληματιστο...

 

Για να μη παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι βγάζει προβλήματα. Απλά κάποια κομπιασματα. Σαν να το σκέφτεται......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα στο iPhone 7!!! Όχι δα. Το εχει η σύζυγος και απλά δεν το ακουμπάει. Ακόμη έχω το νοκια 6 και ξέρω. Συμφωνώ στην ποιότητα κατασκευής, σίγουρα δεν το λες γρήγορο Όχι πως κάνει και επανεκκίνησης βέβαια αλλά έχει τα κομπιάσματα του. Κάμερα καλή και ως εκεί.

Στις social εφαρμογές είναι αρκετά κοντά στο 7αρι. Στα παιχνίδια έχει μεγάλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σαν μη ναυαρχίδα και με Snap 430, μια χαρά τα πάει. Μια σύγκριση με Nokia 8 θα ήταν πιο δίκαια!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σαν μη ναυαρχίδα και με Snap 430, μια χαρά τα πάει. Μια σύγκριση με Nokia 8 θα ήταν πιο δίκαια!

 

Σου μίλησα για σύγκριση με φθηνότερες συσκευές και υστερεί.

Ο φίλος από πάνω έκανε σύγκριση με το 7αρι και το έβγαλε σχεδόν ισοδύναμο ενώ έχω και τις δύο συσκευές και βλέπω διαφορές.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το xiaomi που αναφέρθηκε πιο πάνω, κοστίζει 300 ευρώ στο πλαίσιο, ενώ το 6αρι 260.

Υπάρχει κόσμος που συνειδητά

δεν ψωνίζει από σκρουντζομαγαζα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το xiaomi που αναφέρθηκε πιο πάνω, κοστίζει 300 ευρώ στο πλαίσιο, ενώ το 6αρι 260.

Υπάρχει κόσμος που συνειδητά

δεν ψωνίζει από σκρουντζομαγαζα!!!

 

To εξαιρετικό miA1 που ανέφερα ( ανώτερος επεξεργαστής, ram, rom, διπλή κάμερα) κοστίζει 229€. Δεν ξέρω πόσο κοστίζει στις γνωστές αλυσίδες αλλά υποτίθεται πως εδώ είμαστε λίγο ψαγμένοι και δεν μας πιάνουν κορόιδο αυτοί...... Σωστά?

Αλλά και στην χειρότερη έχουν 40€ διαφορά στα παραπάνω που είναι πολύ λίγα για όσα προσφέρει το xiaomi.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καθολου σωστα φιλε montoya. Tους φορους που γλιτωνει ο καθε σκρουντζομαγαζατορας- αποθηκαριος, μαντεψε ποιος τους πληρωνει!! εκτος κ αν νομιζεις οτι διαγραφωνται...επισης για μενα ειναι σημαντικο οτι σε μια αλυσιδα απασχολουνται περισσοτερα ατομα πραγμα που σημαινει οτι το χρημα κινηται κ δεν καταληγει σε μια τσεπη. Θα συμφωνησω οτι θα εχεις βραχυπροθεσμο οφελος, οπως θα εχεις κ αν βρεις ενα κλεμενο iphone στα 100 ευρω!! Σωστα;

Κ για να μη βγουμε τελειως off θα σου αναφερω οτι το καλοκαιρι, τo νοκια 6 στοιχιζε στο σκρουτζ 450 ευρω!! κ μαλιστα το διαφημιζε ως arte black την στιγμη που δεν ειχε κυκλοφορησει κ δεν ξερω αν κυκλοφορει κ τωρα..Το θεωρω λοιπον πιο τιμιο να σου λενε οι αλυσιδες κανει τοσο κ στις εκπτωσεις μπορει να το βρεις -30% παρα να ανεβοκατεβαινει οι τιμη μπας κ βρουμε κανα κοροιδο να το προπαραγγειλει 100% πανω απο την τιμη του κ μετα να την κατεβασουμε ( το συγκεκριμενο καταστημα το πουλαει τωρα κατω απο 350)

Edited by Lostromos7
Link to comment
Share on other sites

Καθολου σωστα φιλε montoya. Tους φορους που γλιτωνει ο καθε σκρουντζομαγαζατορας- αποθηκαριος, μαντεψε ποιος τους πληρωνει!! εκτος κ αν νομιζεις οτι διαγραφωνται...επισης για μενα ειναι σημαντικο οτι σε μια αλυσιδα απασχολουνται περισσοτερα ατομα πραγμα που σημαινει οτι το χρημα κινηται κ δεν καταληγει σε μια τσεπη. Θα συμφωνησω οτι θα εχεις βραχυπροθεσμο οφελος, οπως θα εχεις κ αν βρεις ενα κλεμενο iphone στα 100 ευρω!! Σωστα;

Κ για να μη βγουμε τελειως off θα σου αναφερω οτι το καλοκαιρι, τo νοκια 6 στοιχιζε στο σκρουτζ 450 ευρω!! κ μαλιστα το διαφημιζε ως arte black την στιγμη που δεν ειχε κυκλοφορησει κ δεν ξερω αν κυκλοφορει κ τωρα..Το θεωρω λοιπον πιο τιμιο να σου λενε οι αλυσιδες κανει τοσο κ στις εκπτωσεις μπορει να το βρεις -30% παρα να ανεβοκατεβαινει οι τιμη μπας κ βρουμε κανα κοροιδο να το προπαραγγειλει 100% πανω απο την τιμη του κ μετα να την κατεβασουμε ( το συγκεκριμενο καταστημα το πουλαει τωρα κατω απο 350)

 

1.Πως γλυτώνουν φόρους τα σκρουτζομαγαζα?? Όσες φορές έχω αγοράσει πάντα μου στέλνανε απόδειξη.

2. Στις αλυσίδες, δεν πληρώνεις μόνο τους εργαζόμενους (ξέρεις φαντάζομαι τις αμοιβές τους) αλλά την αισχροκερδια των αφεντικών. Επίσης πληρώνεις τα εκατομμύρια που σπαταλούν στις διαφημίσεις.....

3. Στο σκρουτζομαγαζο τα χρήματα θα πάνε σε μια ελληνική τσέπη και κατά 99% θα μείνουν Ελλάδα. Στα media Markt πχ θα πάνε Γερμανία ή κάπου στην Ελβετία.

Κακά τα ψέματα. Οι γνωστές αλυσίδες καταστημάτων πουλάνε μούρη και διαφήμιση και απευθύνονται σε κόσμο που δεν τα πάει καλά με τις ηλεκτρονικές αγορές. Έτσι θησαυριζουν.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου μίλησα για σύγκριση με φθηνότερες συσκευές και υστερεί.

Ο φίλος από πάνω έκανε σύγκριση με το 7αρι και το έβγαλε σχεδόν ισοδύναμο ενώ έχω και τις δύο συσκευές και βλέπω διαφορές.

Εννοείται ότι δεν είναι ισοδύναμες σαν συσκευές! Καταρχήν δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε λόγω λειτουργικού. Εγώ ένα απλό τεστ έκανα μόνο σε FB instagram και κάποια παιχνίδια. Για 260€ είναι πάρα πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

@montoya, διαφορετικη φορολογια εχουν τα καταστηματα λιανικης κ διαφορετικη οι αποθηκες. Η μισθοδοσια οριζεται βασει του κατωτατου οριου πουαναφερει η ΣΣΕ. Αλλωστε αν βρεις δουλεια σε φυσικο καταστημα σκρουτζ, δεν νομιζω να σου δωσουν περισσοτερα. Η τιμη για το 6αρι ειναι νορμαλ την στιγμη που η νοκια το κοστολογει 220. Μιλας για αισχροκερδια, αλλα σε ανεφερα οτι το νοκια στοιχιζε 450 ευρω στα σκρουτζ (μπορεις να δεις στην εξελιξη τιμης, να το διαπιστωσεις κ μονος σου). Αυτο πως το χαρακτηριζεις;

Τεσπα, εγω δεν κακολογω τα παιδια που ψωνιζουν απο κει. Προσωπικη αποψη εκφραζω. Αλλωστε απ οπου κ να το αγορασουν, το σιγουρο ειναι οτι θα το ευχαριστηθουν:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

@montoya, διαφορετικη φορολογια εχουν τα καταστηματα λιανικης κ διαφορετικη οι αποθηκες. Η μισθοδοσια οριζεται βασει του κατωτατου οριου πουαναφερει η ΣΣΕ. Αλλωστε αν βρεις δουλεια σε φυσικο καταστημα σκρουτζ, δεν νομιζω να σου δωσουν περισσοτερα. Η τιμη για το 6αρι ειναι νορμαλ την στιγμη που η νοκια το κοστολογει 220. Μιλας για αισχροκερδια, αλλα σε ανεφερα οτι το νοκια στοιχιζε 450 ευρω στα σκρουτζ (μπορεις να δεις στην εξελιξη τιμης, να το διαπιστωσεις κ μονος σου). Αυτο πως το χαρακτηριζεις;

Τεσπα, εγω δεν κακολογω τα παιδια που ψωνιζουν απο κει. Προσωπικη αποψη εκφραζω. Αλλωστε απ οπου κ να το αγορασουν, το σιγουρο ειναι οτι θα το ευχαριστηθουν:D:D:D

 

Πρώτα απ όλα είναι ελεύθερος ο καθένας να αγοράζει απ όπου θέλει.

Να ξέρεις ότι η φορολογία είναι ΟΛΌΙΔΙΑ και στις αλυσίδες και στα σκρουτζομαγαζα.

Όσο για την αισχροκερδια, αυτή μπορείς να την δεις σε οποιοδήποτε προϊόν. Το ότι ήρθε το νοκια 6 σε αυτή την τιμή day one δεν λέει κάτι. Άσε που είναι η εξαίρεση κι εκείνη την εποχή καμία αλυσίδα δεν το είχε φέρει.

Όσο για το κατώτατο όριο της ΣΣΕ που αναφέρεις, φαντάζομαι πως ξέρεις πόσο είναι και ειδικότερα στους κάτω των 25 ετών.......

Δυστυχώς φίλε μου, αλλά υπάρχει αισχροκερδια και όχι για το καλό των υπαλλήλων.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η φορολογία δεν είναι ίδια σε καταστήματα κ σε αποθήκες κ ούτε είναι επιτρεπτό για μένα να στοιχίζει τόσο πολύ η συσκευή. Αναρωτιέμαι αν το έβγαζε το πλαίσιο πχ σε τέτοια τιμή day one τι θα έλεγες. Επειδή όμως είμαστε τελείως off, ,ας το κλείσουμε εδώ. Δεν νομίζω να ενδιαφέρει τα παιδιά εδώ η συζήτηση μας. Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε!!! Να σε καλά αδελφέ...
Link to comment
Share on other sites

Η φορολογία δεν είναι ίδια σε καταστήματα κ σε αποθήκες κ ούτε είναι επιτρεπτό για μένα να στοιχίζει τόσο πολύ η συσκευή. Αναρωτιέμαι αν το έβγαζε το πλαίσιο πχ σε τέτοια τιμή day one τι θα έλεγες. Επειδή όμως είμαστε τελείως off, ,ας το κλείσουμε εδώ. Δεν νομίζω να ενδιαφέρει τα παιδιά εδώ η συζήτηση μας. Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε!!! Να σε καλά αδελφέ...

 

Η φορολογία είναι ολόιδια και επιμένω πάνω σε αυτό. Μπορείς να το ψάξεις.

Η τιμή ήταν απαράδεκτη (και την έκραξα) αλλά κράτησε ελάχιστα. Επίσης αυτό ήταν μια εξαίρεση ενώ οι αλυσίδες κρατούν τις τιμές της πρώτης μέρας μέχρι την απόσυρση των μοντέλων..... :)

Με εξαίρεση την μαύρη Παρασκευή που δίνουν κάποιες συσκευές 10-20% πάνω από τα σκρουτζομαγαζα.....

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι πρέπει να το κλείσουμε.

Να ξέρεις όμως ότι κάναμε μια φιλική συζήτηση, όχι κόντρα και είμαι σίγουρος πως κι εσύ έτσι το είδες. Το ότι έχουμε διαφορετική γνώμη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα δεν λέει κάτι. Άλλωστε και οι 2 wm είχαμε.... :)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

1.Πως γλυτώνουν φόρους τα σκρουτζομαγαζα?? Όσες φορές έχω αγοράσει πάντα μου στέλνανε απόδειξη.

Έχουν υπάρξει περιπτώσεις ως ορισμένα μαγαζιά-φαντασματα, τα οποία εμφανίζονται με διάφορα ονόματα στο ίδιο συνήθως ΑΦΜ, και εφόσον πουλήσουν ο,τι πουλήσουν σε εξευτελιστικές τιμές, εξαφανίζονται χωρίς να αποδώσουν ΦΠΑ.

 

 

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουν υπάρξει περιπτώσεις ως ορισμένα μαγαζιά-φαντασματα, τα οποία εμφανίζονται με διάφορα ονόματα στο ίδιο συνήθως ΑΦΜ, και εφόσον πουλήσουν ο,τι πουλήσουν σε εξευτελιστικές τιμές, εξαφανίζονται χωρίς να αποδώσουν ΦΠΑ.

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παντού υπάρχουν απατεώνες.

Προσωπικά τουλάχιστον, όταν μιλάω για σκρουτζομαγαζα αναφέρομαι σε αυτά που έχουν κάμποσες αξιολογήσεις και βέβαια δεν είναι χθεσινά. Οδό για κανόνια, έχουν ακουστεί και από ηχηρά ονόματα έστω και άλλων κλάδων.

Κατά βάση όμως, η φορολογία είναι ολόιδια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@montoya, ωραια συζητηση, την χαρηκα!!!

ΥΓ. Ακομα με πληγωνει που δεν μπορω να αξιοποιησω το 925 μου κ το εχω κ καθεται...

 

Το πιο όμορφο lumia και με απίστευτη οθόνη.

Μπορείς ακόμη να του περάσεις τα 10ρια και νά πάρει λίγη ζωή ακόμη.......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει το μπλε χρώμα στην συσκευή, επικοινώνησα με όλες τις αλυσίδες καταστημάτων ηλεκτρονικών. Η επικοινωνία που είχα που είχα όμως πρώτα με την Nokia και κατόπιν με καταστήματα, ενημερώθηκα από τα mediamarkt ότι από Γενάρη θα έχουν διαθέσιμη και σε μπλε χρώμα την συσκευή. Μέχρι τώρα πουθενά δεν είναι διαθέσιμο αυτό το χρώμα. Πληροφοριακά αυτά για κάποιον που ενδιαφέρεται για την συσκευή και θέλει το μπλε χρώμα, θα περιμένω λοιπόν μέχρι το Γενάρη εγώ.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...