Jump to content

Nokia 6


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 770
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Πολύ ευχάριστα. :) Η αναγέννηση της εταιρείας είναι σε πάρα πολύ καλό δρόμο. :D

 

Ο διάδοχος του Nokia 6 με Snapdragon 660 έρχεται τον Ιανουάριο του 2018

 

Ιδιαίτερα ευχάριστα νέα για όσους εξέταζαν την μετάβαση στο Nokia 6 αλλά δεν την πραγματοποίησαν, εξαιτίας του Snapdragon 430 με το οποίο εξοπλίζεται η συσκευή. Φήμες υποστηρίζουν ότι ο διάδοχος του Nokia 6 θα εξοπλιστεί με το οχταπύρηνο Snapdragon 660 SoC που ανακοινώθηκε στις αρχές του 2017 και αποτελείται από τέσσερις Kryo 260 cores στα 2.2GHz και άλλους τέσσερις Kryo 260 στα 1.8GHz, ενώ υποστηρίζει και γρηγορότερες ταχύτητες RAM (1866MHz vs 933MHz).

 

Η επόμενη συσκευή της Nokia, η οποία θα αποκαλείται μάλλον Nokia 6 (2018), θα ανακοινωθεί στα μέσα Ιανουαρίου του 2018, χρονική στιγμή η οποία συμπίπτει με την πρώτη επέτειο από την έναρξη δραστηριοποίησης της εταιρείας στο χώρο των smartphones. Πληροφορίες την θέλουν να εξοπλίζεται με 4GB RAM και 32GB storage αν και προς το παρόν, τίποτα δεν είναι σίγουρο.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=461199

https://www.phonearena.com/news/Snapdragon-660-powered-Nokia-6-successor-rumored-for-early-next-year_id100562

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα. :) Η αναγέννηση της εταιρείας είναι σε πάρα πολύ καλό δρόμο. :D

 

Ο διάδοχος του Nokia 6 με Snapdragon 660 έρχεται τον Ιανουάριο του 2018

 

Ιδιαίτερα ευχάριστα νέα για όσους εξέταζαν την μετάβαση στο Nokia 6 αλλά δεν την πραγματοποίησαν, εξαιτίας του Snapdragon 430 με το οποίο εξοπλίζεται η συσκευή. Φήμες υποστηρίζουν ότι ο διάδοχος του Nokia 6 θα εξοπλιστεί με το οχταπύρηνο Snapdragon 660 SoC που ανακοινώθηκε στις αρχές του 2017 και αποτελείται από τέσσερις Kryo 260 cores στα 2.2GHz και άλλους τέσσερις Kryo 260 στα 1.8GHz, ενώ υποστηρίζει και γρηγορότερες ταχύτητες RAM (1866MHz vs 933MHz).

 

Η επόμενη συσκευή της Nokia, η οποία θα αποκαλείται μάλλον Nokia 6 (2018), θα ανακοινωθεί στα μέσα Ιανουαρίου του 2018, χρονική στιγμή η οποία συμπίπτει με την πρώτη επέτειο από την έναρξη δραστηριοποίησης της εταιρείας στο χώρο των smartphones. Πληροφορίες την θέλουν να εξοπλίζεται με 4GB RAM και 32GB storage αν και προς το παρόν, τίποτα δεν είναι σίγουρο.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=461199

https://www.phonearena.com/news/Snapdragon-660-powered-Nokia-6-successor-rumored-for-early-next-year_id100562

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά ίδια με τη σημερινή συσκευή θα είναι; Όπως πχ κάμερα, οθόνη κλπ...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

@evris, διάβασα ότι θα έχει βελτιωμένη κάμερα, τα "κουμπάκια" μπροστά θα καταργηθούν και θα "μετακομίσουν στην οθόνη", προσωπικά αυτό εμένα δεν μου άρεσε, "τρώει" μέρος από την οθόνη, αλλά το έκαναν για μικρότερα bezells.καιτο δακτυλικο αποτύπωμα και αυτό μετακομίζει πίσω. Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

@evris, διάβασα ότι θα έχει βελτιωμένη κάμερα, τα "κουμπάκια" μπροστά θα καταργηθούν και θα "μετακομίσουν στην οθόνη", προσωπικά αυτό εμένα δεν μου άρεσε, "τρώει" μέρος από την οθόνη, αλλά το έκαναν για μικρότερα bezells.καιτο δακτυλικο αποτύπωμα και αυτό μετακομίζει πίσω.

Αυτό δεν κάνει τη συσκευή απαραίτητα άσχημη νομίζω. Βέβαια συσκευή με δαχτυλικό αποτύπωμα δεν είχα ποτέ για να πω αν βολεύει μπροστά ή πίσω πιο πολύ! Αυτό που έχω έχει μόνο iris scanner.

Πάντως η κάμερα ίδια θα είναι. Εκτός αν έχει αλλαγές στις ρυθμίσεις.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πως η ΝΟΚΙΑ ανακοινωσε Android Oreo Beta για το ΝΟΚΙΑ 5 με το ΝΟΚΙΑ 6 να ακολουθει συντομα.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν συμφερει η συμμετοχη σε ενα τετοιο προγραμμα. Εννοω, πως φυσικα θα υπαρχουν καποια προβληματα, αλλα υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να χρησιμοποιω τη συσκευη με σχετικα φυσιολογικο τροπο;

Υπαρχει περιπτωση να εχω ακομη πιο σοβαρα προβληματα ("καταστροφη" συσκευης);

 

Να πω πως οταν ειχα το LUMIA 920, ημουν Insider.

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/7VM1sONDkf4

 

Στα σχόλια λένε για 330$,περιπου 280€

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/7VM1sONDkf4

 

Στα σχόλια λένε για 330$,περιπου 280€

 

Προ φόρων???

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει κάτι για προ φόρων.

Αυτό το ζουμ 4x τι εννοεί. Οπτικό είναι;;;...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πως η ΝΟΚΙΑ ανακοινωσε Android Oreo Beta για το ΝΟΚΙΑ 5 με το ΝΟΚΙΑ 6 να ακολουθει συντομα.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν συμφερει η συμμετοχη σε ενα τετοιο προγραμμα. Εννοω, πως φυσικα θα υπαρχουν καποια προβληματα, αλλα υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να χρησιμοποιω τη συσκευη με σχετικα φυσιολογικο τροπο;

Υπαρχει περιπτωση να εχω ακομη πιο σοβαρα προβληματα ("καταστροφη" συσκευης);

 

Να πω πως οταν ειχα το LUMIA 920, ημουν Insider.

 

Οχι, σοβαρες εταιρειες κανουν pre-alpha και alpha testing οι ιδιες. Αλλα δε μπορεις ΠΟΤΕ να βρεις ολα τα μικρα bugs μονος σου χωρις μεγαλο πληθυσμο. Μη το φοβασαι

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει κάτι για προ φόρων.

Αυτό το ζουμ 4x τι εννοεί. Οπτικό είναι;;;...

 

Πάντα προ φόρων είναι οι τιμές evris. Αλλα και τα 280 δεν τα λες λίγα....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντα προ φόρων είναι οι τιμές evris. Αλλα και τα 280 δεν τα λες λίγα....

Τι πολλά είναι;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως έτσι το 6 (2018), είναι κόσμημα, αλλά 280€ για mid range CPU δεν είναι καμία περίπτωση "λίγα".

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Τι πολλά είναι;

 

Και βέβαια είναι πολλά. Παρα πολλά και μάλιστα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Αλλά εδώ φτάσαμε να δίνουμε 1000 για κινητό και να μας φαίνεται λογικό (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου από αυτή την βλακοτρελα)

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν είναι όντως έτσι το 6 (2018), είναι κόσμημα, αλλά 280€ για mid range CPU δεν είναι καμία περίπτωση "λίγα".

 

Τι αβαταρ είναι αυτό βρε συ??? :)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι αβαταρ είναι αυτό βρε συ??? :)

Γιατί νομίζεις ότι εχει και το σχετικό nickname! Χάχα.... :lol:

Πλάκα κάνω βέβαια...

Αν είναι όντως έτσι το 6 (2018), είναι κόσμημα, αλλά 280€ για mid range CPU δεν είναι καμία περίπτωση "λίγα".

Που βάζουν δηλαδή τέτοια τιμή, στα high end;;;....

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

%5Bimg%5Dhttp%3A//i67.tinypic.com/wv7azl.png[/img]

 

Φυγαμε!

 

Εν τω μεταξυ, ενεργοποιηθηκε δευτερολεπτα αφοτου δηλωσα συμμετοχη!

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εμενα που παρολο κανω " Ελεγχο για ενημερωση " δεν μου εχει βγαλει τιποτα.

Εχω εκδοση 7.1.2

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

1. Την πρωτη φορα που κατεβασα την ενημερωση, αφου εκανα επανεκκινηση, κατι πηγε στραβα και δεν εγκατεστησε το Ο. Αντιθετα, ανοιξε το κινητο και συνεχως μου πεταγε μηνυμα πως κατι (δεν θυμαμαι τι) σταματησε να λειτουργει. Εκεινη τη στιγμη, αποφασισα να το απενεργοποιησω και να το επανεκκινησω. Μου ανοιξε στο Recovery Mode (εκει αγχωθηκα λιγο). Απλα επελεξα επανεκκινηση και μπουταρε κανονικα αλλα στο 7.1.2. Δεν ξερω τι ακριβως εγινε, αλλα για καποιο λογο ολες οι εφαρμογες ηταν εγκατεστημενες ΟΜΩΣ :

  • Μου ζητησε να εισαγω λογαριασμο Google
  • Καποιες εφαρμογες ηταν σαν να εχασαν τα δεδομενα τους. Για παραδειγμα εχω τον Επαληθευτη της Google και το Authenticator της ΜS, αλλα μολις τα ανοιγα, ηταν σαν να τα ανοιγα για πρωτη φορα, δεν ειχαν κανενα λογαριασμο περασμενο μεσα. Αλλο παραδειγμα, το app του Βασιλοπουλου δεν ειχε περασμενη την καρτα.
  • Απο την αλλη, φωτο και mp3 ηταν κανονικα μεσα! Δεν εγινε δηλαδη hard reset!

 

Αυτα προς το παρον.

 

ΥΓ : Εντυπωσιαστηκα παρα πολυ που το κινητο δεν παρουσιαζει κανενα ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ προβλημα παρολο που η εκδοση ειναι BETA!!!

Τελικα αφου επανεφερα τα παραπανω, προσπαθησα και παλι και εγκατασταθηκε κανονικα.

 

2. Εντυπωσεις απο το Ο καθε αυτο :

  • Δεν ενθουσιαστηκα οσο θα περιμενα
  • Προς το παρον (48 ωρες) μοιαζει να κανει καλυτερη διαχειρηση μπαταριας οσο ειναι κλειδωμενο, αλλα ενα τσικ χειροτερη οσο το λειτουργω. Αυτο ισως ειναι η ιδεα μου, γιατι το χρησιμοποιω λιγο περισσοτερο απ' οτι συνηθως.
  • H status bar (ή notification center ή οπως αλλιως λεγεται...) δεν μ' αρεσει σε γκρι. Ηταν καλυτερα σε μαυρο ή να μας εδινε την επιλογη. Φανταζομαι ομως, ολο και καποιο app θα υπαρχει για αυτο.
  • Αλλαξαν πολλα μενου, οποτε καποια πραγματα θα πρεπει να τα μαθει κανεις απ' την αρχη. Με χαλασε λιγο που δεν υπαρχει πλεον το μενου που εδειχνε τη RAM που ειναι δεσμευμενη και διαθεσιμη. Υπρχει ομως τροπος να το ενεργοποιησει κανεις.
  • Οσο αναφορα τη RAM, η ελευθερη ειναι στα ιδια επιπεδα με πριν.
  • Τελος, μου δινει την αισθηση πως η χρηση του κινητου γενικα ειναι πιο smooth, πιο αερατη...

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.... Ένα "προβληματακι" που παρουσιάστηκε ξαφνικά... όταν με καλούν , αν είναι κλειδωμενη η οθονη , δεν ξεκλειδωνει και φυσικα δεν παρουσιάζεται το τηλεφωνο του καλουντος. Δεν μπορώ να βρω κατι στις ρυθμίσεις αν και νομίζω ότι παρουσιάστηκε αυτό όταν εγκατέστησα τον Nova Launcher Pro. Καμμια ιδεα ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.... Ένα "προβληματακι" που παρουσιάστηκε ξαφνικά... όταν με καλούν , αν είναι κλειδωμενη η οθονη , δεν ξεκλειδωνει και φυσικα δεν παρουσιάζεται το τηλεφωνο του καλουντος. Δεν μπορώ να βρω κατι στις ρυθμίσεις αν και νομίζω ότι παρουσιάστηκε αυτό όταν εγκατέστησα τον Nova Launcher Pro. Καμμια ιδεα ?

 

Αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα αλλά δεν νομίζω πως είναι της συσκευής και ΣΊΓΟΥΡΑ δεν είναι του nova. Μήπως έχεις κάποιο tempered glass που "ενοχλεί" τον αισθητήρα??

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...