Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά δεν έχω παράπονο από την αυτονομία. Έχω 2,5 μέρες με οθόνη 6 ώρες και 20%υπόλοιπο αλλά πάντα πρώτο στην κατανάλωση είναι το Σύστημα Android. Γιατί συμβαίνει αυτό;

 

Είναι γιατί δεν το πολυχρησιμοποιεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποιο από τα 2 κατεβάζω για το snapdragon κινητό είπαμε; 9311193f7eef06128e866d3692a06a90.jpg5c125ace73f47b886d4459bd3398fb34.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αν θυμάμαι καλά Note 4x κατεβάζεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω battery drain εδω και 2 μερες. Sot 2.5-3 ωρες ΜΟΝΟ, απο εκει που εβγαζα χαλαρα 6+

Ειμαι με aex 8.1

Κατέβασα κάτι χαζοπαιχνιδα απο playstore, ελπιζω να ευθύνονται αυτα και να μη τα επαιξε η μπαταρία.

Τα εσβησα και θα δω πως θα παει.

 

Αν προλαβω, αυριο περναω σε miuipro και το αφηνω ετσι μεχρι να παρω αλλη συσκευή

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Στάνταρ από τα παιχνίδια είναι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Δεύτερη φορά με κινητό (αγορασμενο από Κωτσόβολο) το οποίο αντικαταστάθηκε ήδη μια φορά με καινούργιο από την infoquest μου έβγαλε το ίδιο πρόβλημα: δεν φορτίζει. Για 1-2 μέρες σταματούσε η φόρτιση και χθες δεν φορτίζει καθόλου είτε με τον δικό του είτε με άλλους φορτιστές. Φυσικά ήδη το έχω πακετάρει να τους το στείλω.

Και την πρώτη φορά που το αντικατέστησαν είχε το ίδιο πρόβλημα.

Τελικά έχουν θέμα με την φόρτιση άλλοι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Δεύτερη φορά με κινητό (αγορασμενο από Κωτσόβολο) το οποίο αντικαταστάθηκε ήδη μια φορά με καινούργιο από την infoquest μου έβγαλε το ίδιο πρόβλημα: δεν φορτίζει. Για 1-2 μέρες σταματούσε η φόρτιση και χθες δεν φορτίζει καθόλου είτε με τον δικό του είτε με άλλους φορτιστές. Φυσικά ήδη το έχω πακετάρει να τους το στείλω.

Και την πρώτη φορά που το αντικατέστησαν είχε το ίδιο πρόβλημα.

Τελικά έχουν θέμα με την φόρτιση άλλοι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω το κινητό γύρω στον ενάμισι χρόνο και ποτέ δεν μου είχε παρουσιάσει πρόβλημα με τη φόρτιση (από την πρώτη μέρα που το έχω, το βάζω κάθε βράδυ στην πρίζα, μέχρι το επόμενο πρωί).

Σήμερα πάντως, χωρίς να έχει πέσει το ρεύμα κατά τη διάρκεια της νύχτας, φορτίστηκε ως το 76%!

Πρώτη φορά μου το κάνει αυτό. Το είχα μάλιστα κλειστό κατά τη φόρτιση και όταν το άνοιξα το πρωί είδα 76%...

Το έχω βάλει ξανά στην πρίζα τώρα, ως το 92% έχει πάει πολύ γρήγορα, ανέβαιναν στο μπαμ οι μονάδες αλλα τώρα έχει κολλήσει εκεί κάνα 20λεπτο...

 

Τώρα έβγαλα το usb και το ξανακούμπωσα στο κινητό και πήγε από το 92 στο 98% κατευθείαν.

 

Τι κόλπα είναι αυτά τώρα;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Σε κινητο Lenovo αντιστοιχο προβλημα οφειλοταν στην θυρα του usb. Η αντιπροσωπεια επειδη προφανως δεν κανει κολλησεις αντικαθιστα ολοκληρη την πλακετα.

Αν μπορειτε να επιβεβαιωσετε πως ειναι εκει το προβλημα αγοραζετε κατι αναλογο αφου προφανως επιδιορθωθει η βλαβη https://www.skroutz.gr/s/10311923/OEM-Magnetic-USB-2-0-to-micro-USB-Cable-Λευκό-1m-CAB-0025.html

Link to comment
Share on other sites

Σε κινητο Lenovo αντιστοιχο προβλημα οφειλοταν στην θυρα του usb. Η αντιπροσωπεια επειδη προφανως δεν κανει κολλησεις αντικαθιστα ολοκληρη την πλακετα.

Αν μπορειτε να επιβεβαιωσετε πως ειναι εκει το προβλημα αγοραζετε κατι αναλογο αφου προφανως επιδιορθωθει η βλαβη https://www.skroutz.gr/s/10311923/OEM-Magnetic-USB-2-0-to-micro-USB-Cable-Λευκό-1m-CAB-0025.html

Το θέμα είναι ότι το κάνει δεύτερη φορά (την πρώτη οντως άλλαξαν πλακέτα) αλλά με σύνδεση φορτιστή μια φορά (το βράδυ) για 5-6 μηνες δεν δικαιολογεί τέτοια φθορά...................όντως το μαγνητικό είναι λυση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα αλλαξει πλακετα και το ξαναεκανε σε λιγους μηνες για αυτο το ανεφερα. Δεν λεω οτι ειναι σιγουρα αυτο και δεν ξερω αν μπορεις να επικοινωνησεις με το σερβις ωστε να σου πουν τι προβλημα ειχε ακριβως η προηγουμενη.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό γύρω στον ενάμισι χρόνο και ποτέ δεν μου είχε παρουσιάσει πρόβλημα με τη φόρτιση (από την πρώτη μέρα που το έχω, το βάζω κάθε βράδυ στην πρίζα, μέχρι το επόμενο πρωί).

 

Σήμερα πάντως, χωρίς να έχει πέσει το ρεύμα κατά τη διάρκεια της νύχτας, φορτίστηκε ως το 76%!

 

Πρώτη φορά μου το κάνει αυτό. Το είχα μάλιστα κλειστό κατά τη φόρτιση και όταν το άνοιξα το πρωί είδα 76%...

 

Το έχω βάλει ξανά στην πρίζα τώρα, ως το 92% έχει πάει πολύ γρήγορα, ανέβαιναν στο μπαμ οι μονάδες αλλα τώρα έχει κολλήσει εκεί κάνα 20λεπτο...

 

 

 

Τώρα έβγαλα το usb και το ξανακούμπωσα στο κινητό και πήγε από το 92 στο 98% κατευθείαν.

 

 

 

Τι κόλπα είναι αυτά τώρα;

Πότε δεν αφήνουμε το κινητό όλο το βράδυ στην φόρτιση, πιθανόν να του χάλασες την μπαταρία, άφησε το να αδειάσει πλήρως η μπαταρία μέχρι να κλείσει και φορτισε το ξανά.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0A) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποτίθεται ότι σταματάει η φόρτιση όταν ολοκληρωθεί και ξεκινάει όταν πέσει κάτω απο κάποιο ποσοστό????

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ότι διαβάζω και εγώ λέω, έχω τηλέφωνο xiaomi που πάει στα 4 χρόνια και ακόμα η μπαταρία του αντέχει μια χαρά. Επίσης όταν το τηλέφωνο φορτίζει ποτέ δεν το δουλεύω το αφήνω να φορτίσει με την ησυχία του.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0Α) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποτίθεται ότι σταματάει η φόρτιση όταν ολοκληρωθεί και ξεκινάει όταν πέσει κάτω απο κάποιο ποσοστό????

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι κάποιο.. Και 1% να πέσει, αφού σταματάει στο 100, θα ξεκινήσει πάλι.

 

Μπορείς να πάρεις πολύ μικρό φορτιστή (κάτω από 1A) και θα είσαι μια χαρά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ραδιοσιντι στο αυτοκίνητο που με USB συνδέεται με Android. Εχθές έβαλα το κινητό να βάλω κάνα τραγουδάκι έκανε ένα μπιπ το κινητό αλλά τίποτα. USB debug το είχα βγάλει. Μήπως θέλει η μουσική να είναι σε κάρτα μνήμης;
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα να το αφηνεις ολο το βραδυ να φορτιζει,οταν φτασει στο 100 σταματαει απο μονο του.

 

Επισης κανενα προβλημα δεν δημιουργει αν το χρησιμοποιεις την ωρα που φορτιζει.

 

Δεν ξερω πως δημιουργουνται αυτοι οι μυθοι,το σιγουρο ειναι οτι διαδίδονται πολυ ευκολα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ένα ραδιοσιντι στο αυτοκίνητο που με USB συνδέεται με Android. Εχθές έβαλα το κινητό να βάλω κάνα τραγουδάκι έκανε ένα μπιπ το κινητό αλλά τίποτα. USB debug το είχα βγάλει. Μήπως θέλει η μουσική να είναι σε κάρτα μνήμης;
αν το συνδεσεις με καλωδιο απο το usb του αυτοκινητου στο usb του τηλεφωνου λογικα δεν θα δουλεψει,αυτες οι θυρες ειναι για στικακια/δισκους.

Το εχεις κανει με αλλο android και δουλεψε?

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7733223#post7733223

 

Σε αυτό το ποστ πάντως εξηγεί εν μέρει γιατί είναι καλύτερο να μην το αφήνουμε όλο το βράδυ. Δεν ξέρω την πηγή του όμως. Υπάρχει και άλλο νήμα με νεότερες έρευνες στις μπαταρίες. Όταν το βρω θα συμπληρώσω.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω στην πράξη όσα κινητά έχουν περάσει από τα χέρια μου αν και τα κρατάω μπορεί και 3 χρόνια, με μπαταρία ποτέ δεν είχα θέμα. Τις προσέχω όσο δεν πάει, διαβάζω ότι από τον πρώτο χρόνο και έχουν θέμα με την μπαταρία. Το τι είναι καλό και τι κακό για την μπαταρία δεν μπορώ να το ξέρω.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0Α) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά το xiaomi της γυναίκας το samsung του γιου μου γιατί δεν πάθαμε τίποτα 3-4 χρόνια που τα κρατάνε όλο το βράδυ για φόρτιση και το δικό μου το πάθε 2 Φορές;

Κάτι άλλο φταιει

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο ότι θα πάθει κάτι αν φορτιζει όλο το βράδυ.

Απλά αυξάνονται οι πιθανότητες να πάθει...

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους σας. Dev rom γιατί δεν έχει σήμερα ξέρουμε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους σας. Dev rom γιατί δεν έχει σήμερα ξέρουμε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

υποθέτω λόγω εορτών πρωτοχρονιάς

Link to comment
Share on other sites

δεν παθαίνει τιποτα όταν τελειώσει η φόρτιση αυτόματα κόβει και την βάζει σε κατάσταση συντήρησης

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

υποθέτω λόγω εορτών πρωτοχρονιάς

 

δεν εχουν τωρα πρωτοχρονια στην κινα

Link to comment
Share on other sites

Μα αν ήταν έτσι (να έχεις πρόβλημα από όλο το βράδυ φόρτιση) όλοι θα καιγανε πλακέτες................

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει κανείς να προτείνει από που να πάρω μια καλή οθόνη?

κάποια που να ξέρει ότι είναι καλή γιατί μου βάλανε μία που είναι σκοτεινή πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ενα με εκδοση με 3gb ραμ πηρε και αυτο κανονικα miui10 με ενα που εχει 4gb ram ?

Global version δεν υπαρχει, σωστα? Αρα ολα ειναι με κινεζικο φορτιστη ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση αν είναι με τα 3 ή τα 4gb ram, το ίδιο κινητό είναι. Και οι 2 εκδόσεις έχουν την ίδια rom.

Κανονικότατα υπάρχει global version, τα περισσότερα μαγαζιά εδώ αυτήν πωλούν, με ευρωπαϊκό φορτιστή.

Ενα με εκδοση με 3gb ραμ πηρε και αυτο κανονικα miui10 με ενα που εχει 4gb ram ?

Global version δεν υπαρχει, σωστα? Αρα ολα ειναι με κινεζικο φορτιστη ?

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτο το μαγαζι που γραφει οτι εχει (EU ADAPTOR) ποια εκδοση ειναι? https://www.skroutz.gr/s/11069307/Xiaomi-Redmi-Note-4X-Snapdragon-32GB.html
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...