Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την χθεσινή αναβάθμιση του ινσταγκραμ έρχονται οι ειδοποιήσεις, αλλά δεν ακούγεται ήχος.

Έκανα απεγκατεσταση-εγκατασταση, εννοείται έλεγξα τις ρυθμίσεις, αλλά τίποτα.

Έχει κανένας άλλος το ίδιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπερασω σε miui τελικα.

Ομως ποια προτείνεται?

Απο mi globe ή την miui pro απο xda?

 

Εννοείται θελω να παιζουν ολα αψογα

(Σκέφτομαι την mi globe)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Βρήκες άκρη; Ψάχνομαι για κάποια ρομ που να μπορώ να εγκαταστήσω και την gcam. Έχεις να προτείνεις κάποια? Θα προτιμούσα stable και όλα άψογα φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δυστυχως δεν εχω χρόνο ουτε για φλασαρισμα!

Λογικα Δευτερα τριτη θα περασω απο mi globe.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...φιλος έχει τη συσκευή και θέλει να πάει σε miui 10, αλλά στην ενημέρωση συστήματος του βγάζει

"Δεν έχετε άδειες για πρόσβαση στο αρχείο ενημέρωσης. Σιγουρευτείτε ότι ο λογαριασμός που εισηλθατε έχει τις απαραίτητες άδειες."

Εχει την Miui global 9.6/σταθερή 9.6.1.0 (MBFMIFD).

Έχει καποιο πρόβλημα ή απλά αργει?

 

Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει δύο συσκευές για τους δύο γονείς μου. Της μητέρας μου δουλεύει άψογα από την 1η στιγμή. Του πατέρα μου κάνει διάφορα περίεργα πράγματα. Βασικό πρόβλημα ήταν ότι έκαψε μία κάρτα μνήμης, αλλά αυτό ήταν μικρή ζημιά, καθώς το έκανε στην αρχή, η κάρτα ήταν παλιά, οπότε δεν στεναχωρήθηκε για τις φωτογραφίες. Το θέμα, όμως, που έχει προκύψει με την εγκατάσταση της έκδοσης 10 του MIUI είναι το εξής: ενώ μέχρι σήμερα συνδεόταν κανονικά σε όλα τα WiFi που του είχα περάσει (όλα τα σπίτια δηλαδή), από την ώρα που του έχω βάλει την έκδοση 10 κάνει το εξής περίεργο. Είναι π.χ. στο δικό του σπίτι κανονικά συνδεδεμένος με το WiFi. Φεύγει από εκεί και πηγαίνει π.χ. στο δικό μου σπίτι, όπου το WiFi είναι επίσης περασμένο με κωδικούς κτλ. Όταν μπει εντός εμβέλειας του WiFi δεν θα συνδεθεί, αλλά θα εμφανίζεται να κάνει προσπάθειες σύνδεσης, που, δυστυχώς, μένουν ανεπιτυχείς. Αν πατήσει το κουμπί και απενεργοποιήσει το WiFi και το ενεργοποιήσει ξανά μετά από λίγο η σύνδεση γίνεται αμέσως και όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς τέτοιο πρόβλημα; Υπάρχει κάποια λύση σχετικά με το θέμα ή να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να τελειώνουμε;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει δύο συσκευές για τους δύο γονείς μου. Της μητέρας μου δουλεύει άψογα από την 1η στιγμή. Του πατέρα μου κάνει διάφορα περίεργα πράγματα. Βασικό πρόβλημα ήταν ότι έκαψε μία κάρτα μνήμης, αλλά αυτό ήταν μικρή ζημιά, καθώς το έκανε στην αρχή, η κάρτα ήταν παλιά, οπότε δεν στεναχωρήθηκε για τις φωτογραφίες. Το θέμα, όμως, που έχει προκύψει με την εγκατάσταση της έκδοσης 10 του MIUI είναι το εξής: ενώ μέχρι σήμερα συνδεόταν κανονικά σε όλα τα WiFi που του είχα περάσει (όλα τα σπίτια δηλαδή), από την ώρα που του έχω βάλει την έκδοση 10 κάνει το εξής περίεργο. Είναι π.χ. στο δικό του σπίτι κανονικά συνδεδεμένος με το WiFi. Φεύγει από εκεί και πηγαίνει π.χ. στο δικό μου σπίτι, όπου το WiFi είναι επίσης περασμένο με κωδικούς κτλ. Όταν μπει εντός εμβέλειας του WiFi δεν θα συνδεθεί, αλλά θα εμφανίζεται να κάνει προσπάθειες σύνδεσης, που, δυστυχώς, μένουν ανεπιτυχείς. Αν πατήσει το κουμπί και απενεργοποιήσει το WiFi και το ενεργοποιήσει ξανά μετά από λίγο η σύνδεση γίνεται αμέσως και όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς τέτοιο πρόβλημα; Υπάρχει κάποια λύση σχετικά με το θέμα ή να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να τελειώνουμε;

 

Ευχαριστώ.

κάνε μια επανεκκίνηση του ρουτερ σου. επίσης κάνε διαγραφή του wifi σου από το κινητό του πατέρα σου και ξανά περνα το να δεις μήπως φτιάξει.

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μολις μου το χαρισε φιλος πηγε σε νεο μοντελο, μινιατουρα δειχνει μπροστα στο mi max 3 που εχω.:lol:

Λεω στην γυναικα μου να της το δωσω αλλα αυτη κολλημενη με τα πληκτρα και εχει ενα αρχαιο Nokia:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπερασω σε miui τελικα.

Ομως ποια προτείνεται?

Απο mi globe ή την miui pro απο xda?

 

Εννοείται θελω να παιζουν ολα αψογα

(Σκέφτομαι την mi globe)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αν δεν φλάσαρες ακόμα, θα σου πω ότι είμαι κολημένος με globe τόσο στο δικό ου, όσο και σε όλα τα κινητά που στήνω (γυνάικα, αδέρφια, νύφες- ξέρω, με έχουν τεντώσει....) Η ευκολία που σου δίνει να κάνεις την δικιά σου rom για οποιαδήποτε συσκευή με τις δικές σου απαιτήσεις, είναι θεική.....

 

Έλα όμως που δοκίμασα την miui pro του kemo12533

 

Miui 10, oreo ( σε αντίθεση με την global) και gcam works (σε αντίθεση με την global). Όλα δουλεύουν smooth, με φρανκο κερνελ είμαι στην δεύτερη μέρα με 56 % ακόμα μπαταρία (αυτό αν μου το έλεγαν δεν θα το πίστευα...)

 

Γενικά, ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει τελευταία... Τώρα περιμένω τρύπα (λίγο χρόνο) για να την βάλω και στης γυναίκας μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φλάσαρες ακόμα, θα σου πω ότι είμαι κολημένος με globe τόσο στο δικό ου, όσο και σε όλα τα κινητά που στήνω (γυνάικα, αδέρφια, νύφες- ξέρω, με έχουν τεντώσει....) Η ευκολία που σου δίνει να κάνεις την δικιά σου rom για οποιαδήποτε συσκευή με τις δικές σου απαιτήσεις, είναι θεική.....

 

Έλα όμως που δοκίμασα την miui pro του kemo12533

 

Miui 10, oreo ( σε αντίθεση με την global) και gcam works (σε αντίθεση με την global). Όλα δουλεύουν smooth, με φρανκο κερνελ είμαι στην δεύτερη μέρα με 56 % ακόμα μπαταρία (αυτό αν μου το έλεγαν δεν θα το πίστευα...)

 

Γενικά, ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει τελευταία... Τώρα περιμένω τρύπα (λίγο χρόνο) για να την βάλω και στης γυναίκας μου...

 

μαλιστα! τωρα μας εκανες την καρδια περιβολι!!

προχθες φλασαρα τη global και ειμαι ακομη στο στησιμο...απο τις πρωτες εντυπωσεις ειμαι πολυ ευχαριστημενος! επιτελους τα μυνηματα σε viber και messenger ερχονται στο δευτερολεπτο!! ομως με αυτα που μας λες και διαβαζω απο το λινκ που εδωσες, δε με βλεπω να την κραταω για πολυ ακομη!:p εχει και gcam!!

ακολουθησες τις οδηγειες του βιντεο?

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δε βρήκα χρονοβακομη δηλαδή. :lol:

 

Ετσι οπως τα λες, θα παω για miui pro

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο δε με βοήθησε πολύ, γιατί μιλάει ινδικά... Κάτι βέβαια πήρα και από εκεί.

 

Εμένα με βοήθησε αυτό το post.

 

Η μόνη δυσκολία που βρήκα εγώ που ήμουνα από γλοβαλ, είναι ότι πρώτα έπρεπε να αλλάξω και twrp και να βάλω ένα που να υποστηρίζει και treble roms για να μποωρώ να σβήσω και το vendor και έβαλα το orange fox.

 

Η δεύτερη δυσκολία που έχασα λίγο χρόνο, είναι ότι ενώ είχα βάλει στην sd τα αρχεία που ήθελε, δεν τα έβλεπε όταν πήγαινα να κάνω το recovery. Η λύση εκεί ήταν να βάλω τα αρχεία στην sd με την χρήση του κινητού και όχι από το pc, όπως επιχειρούσα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Που κατεβαζω fasboot rom γιατι εδω πατας πανω να κατεβασει και σε παει στην κεντρικη σελιδα.

 

https://en.miui.com/a-234.html

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο δε με βοήθησε πολύ, γιατί μιλάει ινδικά... Κάτι βέβαια πήρα και από εκεί.

 

Εμένα με βοήθησε αυτό το post.

 

Η μόνη δυσκολία που βρήκα εγώ που ήμουνα από γλοβαλ, είναι ότι πρώτα έπρεπε να αλλάξω και twrp και να βάλω ένα που να υποστηρίζει και treble roms για να μποωρώ να σβήσω και το vendor και έβαλα το orange fox.

 

Η δεύτερη δυσκολία που έχασα λίγο χρόνο, είναι ότι ενώ είχα βάλει στην sd τα αρχεία που ήθελε, δεν τα έβλεπε όταν πήγαινα να κάνω το recovery. Η λύση εκεί ήταν να βάλω τα αρχεία στην sd με την χρήση του κινητού και όχι από το pc, όπως επιχειρούσα εγώ.

 

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου! πιστευω σε λιγο καιρο, μολις βρω χρονο να την περασω γιατι για δευτερο στησιμο τηλεφωνου στα καπακια δεν αντχω..:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρεπει να την κανω?

Ειμαι ήδη σε custom rom και το twrp υποστηρίζει treble.

 

Αν απλα φλασαρω το ζιπ της ρομ δε θα μπουταρει?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απορια??? Αυτη η miui 10 china beta με ενεργοποιημενο camera2api.Οταν κι αν βγει σε global...θα ειναι και για το κινητο μας με nougat; Ή μονο απο oreo android και πανω;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν έχω παράπονο από την αυτονομία. Έχω 2,5 μέρες με οθόνη 6 ώρες και 20%υπόλοιπο αλλά πάντα πρώτο στην κατανάλωση είναι το Σύστημα Android. Γιατί συμβαίνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Εχω battery drain εδω και 2 μερες. Sot 2.5-3 ωρες ΜΟΝΟ, απο εκει που εβγαζα χαλαρα 6+

Ειμαι με aex 8.1

Κατέβασα κάτι χαζοπαιχνιδα απο playstore, ελπιζω να ευθύνονται αυτα και να μη τα επαιξε η μπαταρία.

Τα εσβησα και θα δω πως θα παει.

 

Αν προλαβω, αυριο περναω σε miuipro και το αφηνω ετσι μεχρι να παρω αλλη συσκευή

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...