Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πάρω και θα ρωτήσω αύριο για όλα αυτά που έχετε αναφέρει (Global edition με κόκκινα γράμματα στο πλάι του κουτιού, Model: 2016102 στο αυτοκόλλητο στην πλάτη του κουτιού - αυτές τις ερωτήσεις δεν πρέπει να κάνω για να αγοράσω το κινητό με την 800άρα; ), αλλά το αναφέρω κι εδώ μήπως κάποιος έχει καμία πρόσφατη εμπειρία απ' αυτό το σκρουτζομάγαζο:

Από εδώ λέω να το παραγγείλω. Γράφει Global version και EU, λογικά θα έχει την 800άρα, έτσι δεν είναι;

 

Για την official rom: δεν θα μπορεί να ελεγχθεί αν δεν ανοιχτεί το κινητό, ε; Αυτό το ρωτάω γιατί με τρομάζει λίγο να το επεξεργαστώ εγώ για να του περάσω τη σωστή rom, όσο εύκολο κι αν είναι.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Yποψη οτι για το θεμα της φωτογραφιας/βιντεο δεν παιζει μονο ρολο το τηλεφωνο αλλα και η rom,με διαφορα libs κλπ που μπορει να εχουν προστεθει απο τον developer.

 

Επειδη παρακολουθω μερικα καναλια που ανεβαζουν reviews απο οτι rom βγαινει για το RN4 βλεπω οτι η ποιοτητα της καμεραs παιζει αναμεσα στις rom. Πχ εβλεπα σημερα ενα review για την νεα miuipro (miui 9 nougat βαση) και λεγαν οτι η καμερα ειναι πολυ καλυτερη απο τις απλες miui.Επισης ρολο παιζει και με ποιο app τραβας.

 

Oπως και για τo γνωστο θεμα του ηχου στο video recording,που οταν γραφεις κοντα σε δυνατο ηχο,πχ ηχειο,club κλπ,ενεργοποιειται το noise cancelation (που πολυ ασχημα εχει υλοποιησει η xiaomi στη σειρα redmi) και κανει τον ηχο του βιντεο σκ@τ@ (πραγμα βεβαια που φτιαχνεται με edit σε καποια system files) ,που ομως αν βαλεις καποια rom βασισμενη σε Los/aosp το προβλημα δεν υπαρχει γιατι ειναι προβλημα software της Miui.

 

Eπισης το κινητο ερχεται με 3 διαφορετικες καμερες,δεν μπορει καποιος πχ που του εκατσε η χειροτερη η Omnivision να λεει ολα τα RN4 ειναι χαλια στην καμερα γιατι στον αλλο που εκατσε η Sony πχ το αποτελεσμα ειναι διαφορετικο.

 

Ακομα και για την φωτο τα βραδια υπαρχουν οδηγοι που σου λενε πως να ρυθμισεις την καμερα να τραβαει μια χαρα φωτο (που τις εχω δει κιολας).

 

Απλα ψαξτε το λιγο και σε forum πιο τεχνικα οπως xda,eu.miui αλλα ακομα και το xiaomi-miui.gr,λυσεις υπαρχουν.

 

Και ημαρτον,το κινητο κανει 160 ευρω,τι αλλο να εχει σε αυτα τα λεφτα?! Ειναι σα να θελεις gaming pc με 160 ευρω!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7242827#post7242827

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

αν διάβαζες προσεχτικά το πρώτο πρώωωωτο ποστ θα έβρισκες την παραπομπή σε αυτό εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7150327#post7150327

 

όλες οι απαραίτητες πληροφορίες έχουν παρασχεθεί έδω και 4000 μηνύματα και 265 σελίδες νωρίτερα !

 

Αυτο το τζαμακι φοράω. Ταιριάζει άψογα αλλά ποιοτικό δε το λες

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό από Ελλάδα η Ευρωπαϊκή απόθηκη .μπορείτε να μου προτείνετε μαγαζί ; 3/32 άσπρο χρυσό .σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδες παλι πισω με τις ανοητες ερωτησεις μου... Αν μπορει καποιος να βοηθησει λογω μη γνωσης κυριως στα περι Ελλαδος...

 

Εχω μια παλια f2g (1 ετους) και την ξαναενεργοποιησα τωρα, και εβαλα 15γιγα με wind 10euros το οποιο ακουγεται απιθανο για να βγαλω ολες τις διακοπες, αλλα ακομα και σπιτι που ειμαι τωρα κεντρο αθηνα, βλεπω να παιζει μεταξυ Η και Η+ και ποτε 4G. Ειναι θεμα wind η εχω κανει εγω κατι με το ΧΙΑΟΜΙ? Την εχω στην θεση 2, και εχω απενεργοποιησει την αλλη καρτα που ειναι εξωτερικου στη θεση 1.

 

Καποια ιδεα/συμβουλη? :O

 

Ενδέχεται η κάρτα SIM να είναι μόνο για 3G δίκτυα. Πρέπει να πας σε ένα κατάστημα Wind για να ελέγξουν την κάρτα SIM.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα τοση διαδικασια που θελει για να βαλεις μια custom rom, θα το σκεφτω πολυ να αγορασω xiaomi συσκευη! Ενταξει θα μου πειτε, τουλαχιστον η xiaomi σου δινει αυτη την δυνατοτητα.. Αλλα σου βγαζει την πιστη!
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα τοση διαδικασια που θελει για να βαλεις μια custom rom, θα το σκεφτω πολυ να αγορασω xiaomi συσκευη! Ενταξει θα μου πειτε, τουλαχιστον η xiaomi σου δινει αυτη την δυνατοτητα.. Αλλα σου βγαζει την πιστη!

 

Η ολη παραπανω ιστορια ειναι απλα να κανεις αιτημα και μετα εγκριση/ξεκλειδωμα του bootloader. Προσωπικα δεν το βρισκω και τοσο μπελαλιδικο. Στη τελικη αν παιζεις με custom roms, η διαδικασια ειναι παιχνιδακι.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω και θα ρωτήσω αύριο για όλα αυτά που έχετε αναφέρει (Global edition με κόκκινα γράμματα στο πλάι του κουτιού, Model: 2016102 στο αυτοκόλλητο στην πλάτη του κουτιού - αυτές τις ερωτήσεις δεν πρέπει να κάνω για να αγοράσω το κινητό με την 800άρα; ), αλλά το αναφέρω κι εδώ μήπως κάποιος έχει καμία πρόσφατη εμπειρία απ' αυτό το σκρουτζομάγαζο:

Από εδώ λέω να το παραγγείλω. Γράφει Global version και EU, λογικά θα έχει την 800άρα, έτσι δεν είναι;

 

Για την official rom: δεν θα μπορεί να ελεγχθεί αν δεν ανοιχτεί το κινητό, ε; Αυτό το ρωτάω γιατί με τρομάζει λίγο να το επεξεργαστώ εγώ για να του περάσω τη σωστή rom, όσο εύκολο κι αν είναι.

 

Αν ρωτήσεις οτι ποσταρες στην αρχή και ειναι ετσι, δεν χρειαζεται να ελεγξεις τιποτα αλλο.

Και απο οτι ειδα στο βιντεο έχει τα κόκκινα αυτοκολητα γκλομπαλ στο πλαι ρωτα ομως ολα αυτα ξανα στο επιβεβαιωνουν; και χτυπατο.

Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια! Το updater του κινητου λεει οτι δεν ειμαι συνδεδεμενος στο δυκτιο ενω ειμαι. Τι κανω?!?? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, σας ευχαριστώ, παιδιά!

Τώρα, όσον αφορά τα τζαμάκια, κι επειδή έχω ακούσει ότι αρκετά δεν ταιριάζουν απόλυτα με την οθόνη και φαίνονται κάπως άσχημα, να πάω σε full screen (θα είμαι πιο σίγουρος ότι θα καλύπτεται όλη η οθόνη μ' αυτά; ) ή μπορώ να βρω και απλό που να ταιριάζει καλά;

Αν έχετε όρεξη, ποστάρετε τι μου προτείνετε εσείς, κατά προτίμηση από σκρουτζομάγαζο.

Καλημέρα και να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πως βλέπεις με ποια κάμερα από τις 3 που βγαίνει στην αγορά, είναι η κάθε συσκευή??
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, δεν έχει και τόση σημασία. Σημασία έχει το software. Και εκεί είναι φανερή η έλλειψη της xiaomi. Generic driver και άντε γεια. Από άποψη hardware (αισθητήρας κλπ) το κινητό είναι μια χαρά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει περασει 3 φορες το κινητο απο τα χερια μου η μια δεν ειχε B20 και ειχε την "μαπα" καμερα αλλα εγω δεν ειδα διαφορα με της Samsung που ειχαν τα αλλα δυο.

 

Με Sony δεν μου ετυχε κανενα ουτε αυτο που εχω που ειναι και της Infoguest

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι και εγω που μιας και εχω το Redmi Note 4 απο infoquest αγορασμενο, global version, ισως απο λαθος μου, δε ξέρω, απεγκατεστησα τον εργοστασιακο music player του κινητου, ειναι ευκολο να τον ξαναβρω;
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πως βλέπεις με ποια κάμερα από τις 3 που βγαίνει στην αγορά, είναι η κάθε συσκευή??

 

settings/about phone/4 tap στο kernel/version info/back camera

 

Sony

back camera: ofil_imx258

 

Samsung

back camera: ofilm_s5k3l8

 

OmniVision

back camera: qtech_ov13855

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια να ρωτησω κατι και εγω που μιας και εχω το Redmi Note 4 απο infoquest αγορασμενο, global version, ισως απο λαθος μου, δε ξέρω, απεγκατεστησα τον εργοστασιακο music player του κινητου, ειναι ευκολο να τον ξαναβρω;

 

δεν αναλαμβανω ευθυνη για την αξιοπιστια των site! https://www.google.gr/search?client=firefox-b-ab&q=stock+xiaomi+music+player+2.7.400i&oq=stock+xiaomi+music+player+2.7.400i&gs_l=psy-ab.3..33i160k1l2.41538.51442.0.52264.9.9.0.0.0.0.280.1643.0j7j2.9.0....0...1.1.64.psy-ab..0.8.1482...0i22i30k1j33i21k1j33i22i29i30k1.nE9eGxVPq5I

 

Αλλιως κατεβαζεις την rom σε zip απο καπου,πχ xiaomi-miui.gr και παιρνεις το apk απο κει

Link to comment
Share on other sites

Άλλη εφαρμογή εννοείς με το generic driver;

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

settings/about phone/4 tap στο kernel/version info/back camera

 

Sony

back camera: ofil_imx258

 

Samsung

back camera: ofilm_s5k3l8

 

OmniVision

back camera: qtech_ov13855

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

δεν αναλαμβανω ευθυνη για την αξιοπιστια των site! https://www.google.gr/search?client=firefox-b-ab&q=stock+xiaomi+music+player+2.7.400i&oq=stock+xiaomi+music+player+2.7.400i&gs_l=psy-ab.3..33i160k1l2.41538.51442.0.52264.9.9.0.0.0.0.280.1643.0j7j2.9.0....0...1.1.64.psy-ab..0.8.1482...0i22i30k1j33i21k1j33i22i29i30k1.nE9eGxVPq5I

 

Αλλιως κατεβαζεις την rom σε zip απο καπου,πχ xiaomi-miui.gr και παιρνεις το apk απο κει

Σε ευχαριστώ πολύ, αλλά μπήκα στο MIUI forum απ την συσκευή μου και τον κατέβασα από εκεί. Υπομονή μέχρι την Παρασκευή τώρα να πάρουμε MIUI 9.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Σημερα απεκτησα προβλημα με το κινητο. Ξαφνικα δεν αναγνωριζει κανενα δικτυο wifi. Ενω με data μπαινω κανονικα, δεν βλεπει κανενα wifi. Εκανα 5-6 φορες επανεκινηση αλλα δεν. Ειμαι με την 8.2.10 global. Εχετε καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από μια αναμονή 2 μηνών (12-6εφυγε από Σιγκαπούρη) ήρθε σήμερα στα χέρια μου το 4/64 global. το σεταρισα και του έβαλα 2 σιμ επάνω. Για να δούμε πως θα τα πάει με τη μπαταρία.

Επισης για να δούμε ποια κάμερα φοραει τι πατάμε;

Επισης μου ζήτησε ενημέρωση και πηγε 8.2.10.0

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

settings/about phone/4 tap στο kernel/version info/back camera

 

Sony

back camera: ofil_imx258

 

Samsung

back camera: ofilm_s5k3l8

 

OmniVision

back camera: qtech_ov13855

 

Το δικό μου έχει Samsung.

Ποιά θεωρείται καλύτερη από τις τρεις;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, σας ευχαριστώ, παιδιά!

Τώρα, όσον αφορά τα τζαμάκια, κι επειδή έχω ακούσει ότι αρκετά δεν ταιριάζουν απόλυτα με την οθόνη και φαίνονται κάπως άσχημα, να πάω σε full screen (θα είμαι πιο σίγουρος ότι θα καλύπτεται όλη η οθόνη μ' αυτά; ) ή μπορώ να βρω και απλό που να ταιριάζει καλά;

Αν έχετε όρεξη, ποστάρετε τι μου προτείνετε εσείς, κατά προτίμηση από σκρουτζομάγαζο.

Καλημέρα και να είστε καλά.

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος, παιδιά; Θα του είμαι ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...