Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! μετά από "ατύχημα" στην τσάντα, λερώθηκε το κάτω μέρους του κινητού μου με κρέμα χεριών με αποτέλεσμα να έχει δημιουργηθεί πρόβλημα στο ηχείο & και το μικρόφωνο (οι ήχοι κλήσης είναι υπόκωφοι και δεν με ακούν καθαρά στις συνομιλίες). Γνωρίζετε αν μπορώ να το διορθώσω μόνη μου με κάποιο τρόπο ή να απεθυνθώ σε κάποιο ειδικό? πόσο περίπου θα κοστίσει η επισκευή?
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να το ανοίξεις, ίσως ένα απλό καθαρισμα αρκεί!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν εσύ ή ίδια το ανοίξεις, θα ακυρωθεί η εγγύηση.

 

Αυτό αν έχει μείνει υπόλοιπο στην εγγύηση.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ένα περίεργο πρόβλημα που έχει το κινητό του πατέρα μου. Ξεκινάω από την αρχή σιγά-σιγά.

 

1. Έχει το ίδιο κινητό και η μητέρα και ο πατέρας μου για δική μου ευκολία συντήρησης. Και τα δύο φοράνε το ίδιο λογισμικό, είναι από infoquest, έχουν τις ίδιες εφαρμογές περασμένες και ρυθμισμένα ακριβώς το ίδιο, ώστε τα μπορώ να ξέρω 100% τι πρέπει να κάνουν σε περίπτωση στραβής (μέχρι δηλαδή πόσες φορές να πατήσουν ένα κουμπί).

 

2. Το πρόβλημα ξεκίνησε με το τελευταίο update. Κάπου κολλούσε με το ασύρματο δίκτυο, αλλά κοιτάξτε το θέμα τώρα. Έχω στο υπόγειο το router, από εκεί ξεκινούν καλώδια (καλωδίωση κορμού) για τους ορόφους. Στον όροφο των γονέων υπάρχει switch το οποίο τροφοδοτεί 5 πρίζες: μία τηλεόραση, ένα BR player, ένα AP για το ασύρματο δίκτυο. Πριν λίγο καιρό άρχισαν προβλήματα στο δίκτυο. Στην αρχή, κοιτώντας τα κινητά τους νόμιζα ότι έπαθε κάτι το AP ή ότι δεν έχει σύνδεση το router στο υπόγειο. Το router, όμως, δουλεύει μια χαρά και καλύπτει και το υπόγειο με ασύρματο δίκτυο. Μηδένισα το AP, το έστησα από την αρχή, δούλεψαν όλα καλά για κάποιο διάστημα. Μετά από λίγο πάλι από την αρχή αποσυνδέσεις και αυτή την φορά και στην TV. Από την αρχή όλα, έλεγχος καλωδιώσεων κτλ και τελικά προκύπτει ότι το πρόβλημα το έχει το switch, που μετά από 1-2 ημέρες λειτουργίας κολλάει και δεν συνδέεται με το router. Αλλαγή switch με καινούργιο (ευτυχώς έχω πάντα backup σε όλα) και όλα δουλεύουν ρολόι εκτός από το κινητό του πατέρα μου. Πάμε παρακάτω το ακριβές σύμπτωμα.

 

3. Τι παρουσιάζει, λοιπόν. Ενώ στο δικό μου σπίτι είναι όλα άψογα: έρχεται, συνδέεται, φεύγει, έρχεται πάλι την επομένη, όλα εντάξει 100%, στο δικό του σπίτι δεν μπορεί να συνδεθεί στο ασύρματο δίκτυο ή συνδέεται για λίγο και μετά του βγάζει ότι δεν έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο. Επανεκκίνηση συσκευής, σβήσιμο για κάποιο διάστημα και εκκίνηση και πάλι, διαγραφή του ασυρμάτου δικτύου και νέα σύνδεση, επανεκκίνηση του AP κτλ, ό,τι κι αν κάνω το πρόβλημα παραμένει. Την ίδια στιγμή: 2 δικά μου κινητά, 3 δικά μου tablets, το κινητό του μικρού, της συζύγου, της γιαγιάς, όλων τα άλλων συγγενών δουλεύουν άψογα με το δίκτυο στο σπίτι των γονέων (samsung, huawei, xiaomi, nexus, άγνωστο κινέζικο κλπ οι συσκευές).

 

Τι στο καλό να κάνω πλέον; Να ξεκινήσω με format του κινητού, μετά αντικατάσταση του AP και μετά να πάω για αντικατάσταση της συσκευής; Ή να το πάω απευθείας για φτιάξιμο να τελειώνουμε; Ξέρω ότι καμιά φορά παρουσιάζει τέτοια η xiaomi, αλλά αυτό δεν είναι γενικό, αλλά μόνον σε ένα ασύρματο δίκτυο συγκεκριμένα και χωρίς να υπάρχει τίποτε άλλο τριγύρω που να επηρεάζει (απόσταση από AP της τάξης των 2-5m και απόσταση από router 32m με καλώδια cat6a, οπότε μιλάμε για ταχύτητες Gbps για πλάκα στο εσωτερικό δίκτυο).

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεχομαι κληση στο μεσεντζερ (χωρις να απαντησω) και το εχω σε αναμονη το τηλεφωνο δεν ξανακλειδωνει μετα μονο του. Και ενταξει οταν το εχω διπλα μου το ξανακλειδωνω εγω αλλα οταν φορτιζει και δεν το παρω χαμπαρι παραμενει ετσι με ανοιχτη την οθονη μεχρι να το καταλαβω και να την κλεισω εγω.

 

Υπαρχει καμια λυση για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Σε wind τι επιλέγουμε στο προτιμώμενο τύπος δικτύου για 4g ή στην τελική για καλό ίντερνετ με τα δεδομένα; Έχει σαν επιλογή TD_SCDMA/UMTS Edited by Flipflames
Link to comment
Share on other sites

 

Τι να πουν και κάποιοι που έδωσαν τα 2πλα και 3πλα χρήματα για κινητά άλλων εταιριών για να τους σταματήσουν τις αναβαθμίσεις 2 χρόνια μετα...

Με το ρυθμό που βγαίνουν τα καινούρια μοντέλα της Xiaomi και με τις γρήγορες εναλλαγές στις εκδόσεις του android ηταν αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δε με ενοχλεί καθόλου ότι σταματά η υποστήριξη, όμως είναι σίγουρο και για το sd ή η είδηση αφορά μόνο το mtk?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, μην ακούμε βλακείες...

 

Εδώ και καιρό η ΧΙΑΟΜΙ έχει ανακοινώσει ότι οι συσκευές που θα αναβαθμιστούν σε Miui 11 και που θα συνεχίσουν να μας απασχολούν ακόμα λαμβάνοντας περαιτέρω υποστήριξη είναι οι παρακάτω.

 

Οι συσκευές που θα αναβαθμιστούν σε Miui 11 και ανήκουν στην σειρά Mi είναι οι παρακάτω.

Mi 9, Mi 8, Mi 8 SE, Mi 8 Pro, Mi 8 Explorer Edition, Mi 6, Mi Mix 3, Mi Mix 2s, Mix Mix 2, Mi Mix, Mi Note 3, Mi Note 2 Mi Max 3 Mi Max 2, Mi Max, Mi Play, Mi 6Χ Mi 5c, Mi 5Χ, Mi 5s, Mi 5s Plus

 

Οι συσκευές που θα αναβαθμιστούν σε Miui 11 και ανήκουν στην σειρά RedMi είναι οι παρακάτω.

RedMi Note 7, RedMi Note 6/Pro, RedMi Note 5/Pro, RedMi Note 5Α, RedMi Note 4, RedMi Note 4X, RedMi 6, RedMi 6Α, RedMi 6 Pro, RedMi 5, RedMi 5Α, RedMi 5 Plus, RedMi 4, RedMi 4Α, RedMi 4Χ, RedMi 3s, RedMi 3Χ, RedMi S2

 

Δεν θα λάβουν αναβάθμιση σε Miui 11 τα:

Mi 5, Mi 4, Mi 4S, Mi 4C και RedMi 3 Pro, αφού όπως είναι γνωστό έχει σταματήσει εδώ και καιρό η Xiaomi να τα υποστηρίζει με αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

τι αγχωνεστε..

αν θα παρετε updates.. πότε θα παρετε.. αν δε θα παρετε...

καθε δυο μηνες βγαινουν τετοια δημοσιευματα. Σιγα μη φαμε τα νυχια μας αν σε εξι-οχτω-δεκα μηνες θα παρουμε την 11.

Το κινητο εχει κλεισει ηδη 26 μηνες ζωης.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το άρθρο, είδατε πουθενά ότι θα σταματήσει να βγάζει stable;; για beta rom γράφει stable θα δίνει κανονικά και προφανώς miui 11.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα. τωρα πρέπει να βρουμε την διαθεση..
Μπορείς να επαναφερεις όλες τις εφαρμογές από Mi Cloud χωρίς τα data τους όμως
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πως θα μεταφερω εφαρμογες στην SD καρτα;
για ποιο λόγο θέλεις να μεταφερθούν εφαρμογές; τόσο χώρο έχει!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επαναφερεις όλες τις εφαρμογές από Mi Cloud χωρίς τα data τους όμως

ναι αλλα δεν θα το κανω ξανα γιατι το κινητο σερνετε.

Σκεφτομαι να περασω εναν browser που να βγαζει συντομευσεις και αντι να περναω εφαρμογες να περναω τις mobile εκδοσεις σελιδων/εφαρμογων σε φακελους.

 

Το θεμα ειναι οτι ετσι δεν μπορεις να δουλεψεις mi cloud/mover.. λογικα δεν θα επαναφερει αν χρειαστει στο μελλον τους φακελους με τις συντομευσεις.

Μονο με κανα root ισως.

Λετε να υπαρχει αλλος τροπος?

 

Σαν εμπειρια ισως δεν ειναι αριστη αλλα απειρες εφαρμογες που χρησιμοποιω λιγες περιοδους το χρονο και εχουν και interface σελιδας θα μπορω να τις εχω μονιμα ετσι χωρις βαλε βγαλε login κλπ συνεχως.

Link to comment
Share on other sites

Drdedus αυτό που χρειάζεσαι είναι το hermit. Κατέβασε το και θα με θυμηθείς

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει κάποιο mode για καλύτερη φώτο με gcam που να αξίζει; thanks

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς συναγωνιστής τις επαφές του σε Microsoft ?( @Live,@Hotmail κτλπ..)

είναι η 2η φορά που παίρνει update το Outlook και χάνω τις επαφές από το συγχρονισμό (υπάρχουν κανονικά στο λογαριασμό μου @Live)

το έχω λυσσάξει από χθες, έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν το έχω καταφέρει.:mad::mad:

ξεκινάω το googling μήπως και βρω κάτι ... εάν έχει βρεί τη λύση κάποιος ας ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...