Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τοσες σελιδες και τοσο υλικο που υπαρχει στο θεμα του κινητου λογικο ειναι να χανομαστε καμια φορα.Σορρυ αν εγινα κουραστικος ειμαι και καινουριος στο miui και με δυσκολεψε λιγο.
Link to comment
Share on other sites

Με τοσες σελιδες και τοσο υλικο που υπαρχει στο θεμα του κινητου λογικο ειναι να χανομαστε καμια φορα.Σορρυ αν εγινα κουραστικος ειμαι και καινουριος στο miui και με δυσκολεψε λιγο.

 

Sorry και από μένα αν φάνηκα απότομος (που ήμουν), αλλά το topic έχει γίνει τοοοσο μεγάλο και δύσχρηστο γιατί ο καθένας ρωτάει τα ίδια πράγματα χωρίς να ψάξει έστω την 1η σελίδα!!! Πραγματικά θα ήταν το μισό αν όλοι διάβαζαν την 1η σελίδα και δεν ασχολούμασταν με τζαμακια και θήκες (υπάρχουν και αυτά στην 1η σελίδα). Μπαίνω με ενδιαφέρον μήπως και βρω κάτι καινούργιο στα σχόλια, αλλά όλο τα ίδια. Είναι βαρετό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιές είναι οι κυριότερες διάφορες με το Μi A1; Με ενδιαφέρει κατ αρχήν η ποιότητα της καμερας. Εχει 60ε. παραπάνω. Αξίζει η διαφορα; Το μόνο πού βλέπω είναι η χαμηλότερη μπαταρία!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιές είναι οι κυριότερες διάφορες με το Μi A1; Με ενδιαφέρει κατ αρχήν η ποιότητα της καμερας. Εχει 60ε. παραπάνω. Αξίζει η διαφορα; Το μόνο πού βλέπω είναι η χαμηλότερη μπαταρία!
εχει καλυτερη καμερα και χειροτερη μπαταρια.Επισης τρεχει καθαρο android και οχι miui.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Προσφατα κατοχος Redmi note 4 global. Ολα καλα μεχρι στιγμης. Το miui το συνηθιζω σιγα σιγα. Μια ερωτηση. Στο παλιο κινητο με android 5.1, οταν ερχοταν καποιο email, ακομα και με κλειδωμενη οθονη μπορουσα να "σειρω" την ειδοποιηση (gmail) που ηταν στο κεντρο της οθονης και να δω καποιες πληροφοριες. Στο καινουριο κινητο, βλεπω οτι δε γινεται αυτο. Πρεπει να ξεκλειδωσω την οθονη. Ειναι θεμα ρυθμισης ή δεν γινεται καθολου?
Link to comment
Share on other sites

Με 2 δακτυλα "δουλευει" καπως (εμφανιζει οριακα τον αποστολεα) αλλα μονο οταν εχω "κατεβασει" απο το πανω μερος τις επιλογες. Εγω θα ηθελα αν γινεται απο την κεντρικη οθονη.
Link to comment
Share on other sites

χμ... για δοκίμασε :

ρυθμίσεις, οθόνη κλειδώματος...., σύνθετες ρυθμίσεις, στο κλείδωμα.., προβολή όλων.. και των...

 

αν ούτε αυτό είναι αυτό που ψάχνεις ίσως έχει να κάνει και με το theme? δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Με 2 δακτυλα "δουλευει" καπως (εμφανιζει οριακα τον αποστολεα) αλλα μονο οταν εχω "κατεβασει" απο το πανω μερος τις επιλογες. Εγω θα ηθελα αν γινεται απο την κεντρικη οθονη.
δεν γινεται
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος που συνεχίζει να ταλαιπωρείται όχι από τη συσκευή, αλλά τις ακατανόητες μεθόδους της Xiaomi και τη σύγχυση που επικρατεί.

Αναφέρομαι φυσικά στις παραπλήσιες ονομασίες που προκαλούν πονοκέφαλο τόσο στους υποψήφιους αγοραστές, όσο και στους κατόχους που αναζητούν αξεσουάρ.

Είδα κι έπαθα μέχρι να σιγουρευτώ πως διάλεξα το *σωστό* μοντέλο· ήταν μάλιστα ένας απ’ τους λόγους που προτίμησα να το πάρω από ελληνικό κατάστημα και όχι κινεζομάγαζο.

Τώρα βρίσκομαι αντιμέτωπος με νέα πρόκληση, αυτή της επιλογής της κατάλληλης θήκης.

 

Και να πείς πως δεν υπάρχουν πληροφορίες στο FAQ της 1η σελίδας του νήματος...

Ο Antretng στο μήνυμα #6305 αναφέρει μεταξύ άλλων:

Παίρνει τις ίδιες με Redmi Note . Σε καμία περίπτωση δεν κάνουν του Redmi Note 4 με Mediatek που συνήθως το γράφουν σκέτα Redmi Note 4 αφού αυτό είναι και το όνομά του. Μπορείτε να βρείτε τόσο στα σκρουτζομάγαζα όσο και σε ebay ή κινεζομαγάζα.

Θεωρητικά δεν περνούν από τελωνείο αλλά αν είστε άτυχος και τα ανοίξουν, ενδέχεται να σε χρεώσουν €3. Προσωπικά δεν μου έχει συμβεί ποτέ.

Έλα όμως που στα Skroutzομάγαζα οι πληροφορίες είναι ελλιπείς!

Κάποιοι -λίγοι- αναφέρουν και τον επεξεργαστή ώστε να καταλαβαίνει τι ψωνίζει ο πελάτης. Οι περισσότεροι δυστυχώς αρκούνται στο "Redmi Note 4" (που υπό κανονικές συνθήκες θα ήταν αρκετό).

Πιασ’ τ’ αβγό και κούρευτο!:dizzy:

 

Ψάχνω wallet case χωρίς παράθυρο. Η μόνη θήκη τέτοιου τύπου που είναι 100% συμβατή με την global version, είναι η Ancus Teneo.

Η εταιρεία φρόντισε να τοποθετήσει ένα αυτοκόλλητο στη συσκευασία, βλ. photo.

 

TU24TPD.jpg

 

Την παρήγγειλα αλλά για κακή μου τύχη, αποδείχθηκε ελαττωματική (Ο υπεύθυνος του καταστήματος προτού την στείλει, με ενημέρωσε πως είχε κοπεί η «γλώσσα»)

Και δυστυχώς ήταν η τελευταία διαθέσιμη σε Skroutz/Bestprice.

Οι υπόλοιπες μπορεί και να ΜΗΝ πληρούν τις προδιαγραφές. Και δεν εννοώ τις διαστάσεις -που είναι ίδιες σε όλες τις παραλλαγές του Redmi Note 4-, αλλά την θέση των πλήκτρων, βυσμάτων κ.λπ.

Αν κάποιο μέλος έχει «θήκη-πορτοφόλι» που εφαρμόζει τέλεια στη συσκευή, ας κάνει τον κόπο να ποστάρει link/μάρκα/κατάστημα (εγχώριο καθώς η αγορά επείγει) γιατί είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη.

Ευχαριστώ.

Edited by minus21grams
Link to comment
Share on other sites

οποιαδήποτε θήκη-πορτοφόλι έχει μαγνητικό κούμπωμα ή μεταλλικό κούμπωμα θα πρότεινα να την αποφύγεις. εμποδίζει την καλή λειτουργία της συσκευής λόγω παρεμβολής στο μαγνητικό πεδίο σε εκείνη την περιοχή.

δεν έχω δει θήκη-πορτοφόλι από αυτά που κυκλοφορούν με άλλο τρόπο ασφαλείας.

αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να ψάξεις μέσω skroutz για καταστήματα με θήκες κοντά στην περιοχή σου και να κάνεις μια βόλτα από κει.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

οποιαδήποτε θήκη-πορτοφόλι έχει μαγνητικό κούμπωμα ή μεταλλικό κούμπωμα θα πρότεινα να την αποφύγεις. εμποδίζει την καλή λειτουργία της συσκευής λόγω παρεμβολής στο μαγνητικό πεδίο σε εκείνη την περιοχή.

.

Δεν ισχυει αυτο. Αν ηταν ετσι θα ειχαμε αχρηστευσει οσοι οδηγουμε με μαγνητακι τα κινητα μας. Δε θα ειχε μειναι κινητο σε Uberα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

στην miui 9 γίνεται όταν έχεις ενεργό το DND να ΜΗΝ ανάβει η οθόνη όταν σε καλούν αποκλεισμενα νούμερα όπως στην 8;;;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα μπορούσε κάποιος που έχει το κινητό με την κάμερα omnivision, με την τελευταία έκδοση του stable λειτουργικού και την εργοστασιακή εφαρμογή χωρίς να έχει πειράξει τίποτα, να ανεβάσει τρεις φωτογραφίες (ημέρα, νύχτα χωρίς φλας, νύχτα με φλας), γιατί ψάχνω και δεν μπορώ να βρω κάποια δείγματα.

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Γνωρίζει κάποιος εφαρμογή για ip camera που να δέχεται δυο κάμερες με διαφορετικό cloud.

Πχ tplinkcloud και vMEyeCloud

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μια ερώτηση οταν μου στείλουν πχ 3 μυνηματα στο viber το εικονίδιο γράφει 1 και όχι 3. υπάρχει κάποια λύση ρύθμιση σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο. Αν ηταν ετσι θα ειχαμε αχρηστευσει οσοι οδηγουμε με μαγνητακι τα κινητα μας. Δε θα ειχε μειναι κινητο σε Uberα... :lol:
θα σου πω προσωπική εμπειρία και θα τελειώσω με απλή λογική.

δεν έπαιζε το πενάκι του note μου σε ένα συγκεκριμένο σημείο στην οθόνη (κέντρο προς τα δεξιά) μεγέθους 2 φορές ο αντίχειρας μου, και είχα τρελαθεί επειδή το κατάλαβα αφότου πέρασε το doa (πρώτα αγόρασα το samsung και μετά την θήκη). πριν το πάω πίσω για επισκευή/αλλαγή οθόνης, είπα να το βγάλω από την θήκη, και ως δια μαγείας έπαιζε κανονικά σε όλη την οθόνη. το ξαναέβαλα στην θήκη, πάλι τα ίδια. το έβγαλα, ήταν κομπλέ. έφταιγε ο μαγνήτης της θήκης (όχι της γλώσσας) τελικά.

 

όποιος έχει μαγνήτη κοντά στο κινητό του, φαντάσου τι ζημιά κάνει στην πυξίδα του, καθώς και στα υπόλοιπα μεταλλικά μέρη του. θες να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το κινητό κοντά σε μαγνήτη; χρησιμοποίησε το. εγώ δεν το προτείνω.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Προσφατα κατοχος Redmi note 4 global. Ολα καλα μεχρι στιγμης. Το miui το συνηθιζω σιγα σιγα. Μια ερωτηση. Στο παλιο κινητο με android 5.1, οταν ερχοταν καποιο email, ακομα και με κλειδωμενη οθονη μπορουσα να "σειρω" την ειδοποιηση (gmail) που ηταν στο κεντρο της οθονης και να δω καποιες πληροφοριες. Στο καινουριο κινητο, βλεπω οτι δε γινεται αυτο. Πρεπει να ξεκλειδωσω την οθονη. Ειναι θεμα ρυθμισης ή δεν γινεται καθολου?

Εγώ κάπως έλυσα το πρόβλημα χρησιμοποιώντας το outlook της microsoft. Αυτό το κατεβάζω με τα δύο δάχτυλα και δείχνει της παραπάνω πληροφορίες που λες. Δεν ξέρω γιατί οι ειδοποιήσεις από το Gmail δεν το κάνουν αυτό. Βολεύτηκα με το outlook λοιπόν και άφησα στην άκρη την εφαρμογή του gmail.

 

Ενα πρόβλημα που δεν έχω βρει λύση είναι ότι όταν έχει μια εφαρμογή ειδοποίηση δεν δείχνει από πάνω του μια φυσαλίδα με το πόσες ειδοποιήσεις έχει πχ 1ή 2 ή 3 :( κάνα κόλπο ρε παιδιά !!!!!

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η μαμισια εφαρμογή για email δεν σας βολεύει;; εγώ αυτήν χρησιμοποιώ και είμαι ευχαριστημένος, ούτε Gmail ούτε outlook.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πρόβλημα που δεν έχω βρει λύση είναι ότι όταν έχει μια εφαρμογή ειδοποίηση δεν δείχνει από πάνω του μια φυσαλίδα με το πόσες ειδοποιήσεις έχει πχ 1ή 2 ή 3 :( κάνα κόλπο ρε παιδιά !!!!!

 

δεν θυμάμαι να έχω πειράξει κάτι από τις ρυθμίσεις, αλλά εμένα τα δείχνει έτσι όπως περιέγραψες ότι δεν σου τα δείχνει. είμαι με global stable 9.0.5.0 a51be18137eb081f2c8a842eeba7b390.jpg

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω αλλά δεν :wacko:

Κι εγώ με την global stable 9.0.5.0 είμαι και φρέσκος (δύο εβδομάδες περίπου το έχω)

και δεν τα έδειξε ποτέ. Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση ή κάτι άλλο.. Δεν ξέρω τι φταίει :mad:

Edited by kail
http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω αλλά δεν :wacko:

Κι εγώ με την global stable 9.0.5.0 είμαι και φρέσκος (δύο εβδομάδες περίπου το έχω)

και δεν τα έδειξε ποτέ. Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση ή κάτι άλλο.. Δεν ξέρω τι φταίει :mad:

 

Κάνε αναζήτηση στις Ρυθμίσεις τις Ειδοποιήσεις Εφαρμογών και δες μήπως δεν έχεις τικάρει ποιες εφαρμογές θες.

Link to comment
Share on other sites

Με 2 δακτυλα "δουλευει" καπως (εμφανιζει οριακα τον αποστολεα) αλλα μονο οταν εχω "κατεβασει" απο το πανω μερος τις επιλογες. Εγω θα ηθελα αν γινεται απο την κεντρικη οθονη.

 

Και γιατί δεν βάζεις ένα widget του Gmail που θα βλέπεις περισσότερα χωρίς σχεδόν καμία κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...