Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ την πήρα σήμερα.

9.0.3.0 stable NCFMIEI

Νομίζω ότι είναι ένα κλικ πιο responsive από την 8.5.8.0

 

Ίσως γιατί έχει "καθαρίσει" σκουπίδια κατά την εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα πήρα και εγω την νεα αναβάθμιση stable αλλα το αρχειο ηταν περιπου 220mb ετσι ειναι και σε εσάς. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έκανα και εγώ αναβάθμιση στην συσκευή μου. 4/64 global version.

 

Screenshot_2017-11-08-09-02-09-969_com.android.jpg?w=1080&ssl=1

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα πήρα και εγω την νεα αναβάθμιση stable αλλα το αρχειο ηταν περιπου 220mb ετσι ειναι και σε εσάς. Ευχαριστώ

 

Ναι τόσο ήταν και σε εμένα καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Πλεόν όλοι όσοι έχουν το Redmi Note 4 SD (Mido) θα την πάρουν, την έβγαλαν επίσημα ως Stable και δίνουν και απευθείας τα link και την fastboot εκδοχή. Περισσότερα εδώ.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η beta είναι beta με ότι συνεπάγεται αυτό. Η beta αναβαθμίζονται αλλά τι προσφέρουν? Τι βλέπει δλδ στην πραγματικότητα ένας χρήστης. Εγώ δοκιμάζοντας 4 διαφορετικές εκδόσεις MIUI9 δεν είδα διαφορές μεταξύ τους, και δεν εννοώ οπτικές.

Απλώς θέλω να καταλήξω ότι επειδή η beta δίνει updates κάθε εβδομάδα, δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερη η χειρότερη από την stable ή το αντίστροφο. Ούτε ότι έχει κάτι παραπάνω απαραίτητα. Ούτε καν ότι διορθώνει κάποια bugs που έχεις δει. Υπάρχουν τόσα που δεν έχεις δει.

Καλύτερη ή χειρότερη η beta θα είναι πάντα beta.

 

 

 

Στο πρώτο ποστ έχει pinned ποστ με σαφέστατη αναφορά στο ποια έχουν την 800αρα.

 

 

 

Δεν είπε κανείς ότι δεν θα πάρουμε τπτ. Αλλά δεν θα παίρνεις update κάθε εβδομάδα. Πιθανότατα ούτε κάθε μήνα ή δίμηνο. Stable έχεις. Στην καλύτερη να ζητούσες updates μηνιαία για να έχεις τα security patches. Αλλά μην περιμένεις από ένα τέτοιο update να δεις και κάτι διαφορετικό. Συνήθως νέα features θα βλέπεις σε ανανέωση εκδόσεων(ΜΜ -> Ν -> Ο) και ενδιάμεσα θα βλέπεις βελτιστοποιήσεις και security updates. Αυτό ισχύει για όλα τα κινητά.

το θεμα ειναι οτι οι stable δεν ειναι bugless οποτε αν εχει ξεφυγει ενα bug στην stable το παντρευεσαι για μηνες.

 

Βλεπε τον ηχο του video recording.Φιλη μου εχει το redmi 4 prime σχεδον ενα χρονο και ενα βιντεο της προκοπης δεν εχει τραβηξει ακομα επειδη ειναι ακομα σε global stable.

 

Αν ηταν σε beta θα ηταν μια χαρα.

 

Τα bugs στις beta διορθωνονται συνηθως την επομενη βδομαδα,στις stable θελουν μηνες.

 

Η καλυτερη επιλογη ειναι custom miui οπως η miui pro.Εκτος οτι βασιζονται στην chinese beta και παιρνουν πιο γρηγορα τα bug fixes,εχουν και πιο πολλες λειτουργιες,οπως πχ το quick panel στον launcher που ηρθε στις global τωρα μολις και επισης πολλα codecs ηχου και εικονας και αλλες software τεχνολογιες που επειδη ειναι επι πληρωμη δεν μπαινουν ποτε στις global.Στις κινεζικες δεν χρειαζεται να πληρωσουν δικαιωματα.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Πλεόν όλοι όσοι έχουν το Redmi Note 4 SD (Mido) θα την πάρουν, την έβγαλαν επίσημα ως Stable και δίνουν και απευθείας τα link και την fastboot εκδοχή. Περισσότερα εδώ.

 

αυτη ειναι στην ουσια που πηραμε σχεδον ολοι σημερα το πρωι ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι στην ουσια που πηραμε σχεδον ολοι σημερα το πρωι ;

 

Ακριβώς, γι αυτό και την πήρατε. Τη δίνει σε όλους αδιακρίτως απο σήμερα πρωί, πριν την έδινε δοκιμαστικά σε τυχαίους χρήστες ( και την ανέφεραν ως Beta Stable στα forum τους ).

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, γι αυτό και την πήρατε. Τη δίνει σε όλους αδιακρίτως απο σήμερα πρωί, πριν την έδινε δοκιμαστικά σε τυχαίους χρήστες ( και την ανέφεραν ως Beta Stable στα forum τους ).

 

Μαλιστα..δηλαδη να ελπιζουμε να ειναι καλυτερη απο την προηγουμενη και οτι θα παρουμε και μελλοντικα update ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα..δηλαδη να ελπιζουμε να ειναι καλυτερη απο την προηγουμενη και οτι θα παρουμε και μελλοντικα update ;

 

Η ίδια ROM είναι, αρχικά βγαίνει ως beta stable κι αν δεν αναφερθεί κανα χοντρό Bug την βαφτίζουν σκέτο Stable και την δίνουν σε όλους. Μελλοντικά updates σίγουρα θα πάρει το Mido, καταρχήν το ίδιο το MiUI 9 δεν έχει δώσει όλα όσα έχουν ανακοινώσει, είδε πχ κανείς τις νέες βελτιωμένες ειδοποιήσεις εφαρμογών; Στα MiUI forums αναφέρονται ως "coming soon"...

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

μετα απο τα παραπανω ποστ λεω να παω σε beta απο εδω και περα(οχι σε custom,θελω μαμα recovery,δεν θελω ρουτ κλπ)

τωρα ειμαι στην 8.2.10.0 και μου εχει βγαλει update την 9.

 

1/ για να παω σε beta πρεπει να παω στην 9 πρωτα?

 

2/ αν εχει καποιος την καλοσυνη να μου πει ενα λινκ της beta (εχω το 4/64gb) για το global εννοειται.βαζω το zip αρχειο στην εσωτερικη(χυμα?) μνημη και μετα μεσω updater κανω την αναβαθμιση?

 

3/ μετα θα εχω ΟΤΑ updates στο beta channel?με τον ιδιο τροπο που παιρνουμε τωρα τα stable updates?

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα την οθόνη του κινητού μου γιατί την έσπασα με μια όχι γνησια γιατί η Infoquest ήθελε 110 ευρώ. Σε αυτή που έβαλα δουλεύουν όλα εκτός απο το παρατεταμένο toutch

στο πανω δεξια κομμάτι της οθόνης. Το απλό toutch δουλευει αλλα δεν μπορώ να σείρω ένα εικονίδιο. Να την στείλω πίσω ή υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

μετα απο τα παραπανω ποστ λεω να παω σε beta απο εδω και περα(οχι σε custom,θελω μαμα recovery,δεν θελω ρουτ κλπ)

τωρα ειμαι στην 8.2.10.0 και μου εχει βγαλει update την 9.

 

1/ για να παω σε beta πρεπει να παω στην 9 πρωτα?

 

2/ αν εχει καποιος την καλοσυνη να μου πει ενα λινκ της beta (εχω το 4/64gb) για το global εννοειται.βαζω το zip αρχειο στην εσωτερικη(χυμα?) μνημη και μετα μεσω updater κανω την αναβαθμιση?

 

3/ μετα θα εχω ΟΤΑ updates στο beta channel?με τον ιδιο τροπο που παιρνουμε τωρα τα stable updates?

 

ευχαριστω!

 

Δε χρειάζεται να πας σε 9, αλλά η διαδικασία θα σου κάνει factory reset οπότε να πάρεις backup πρώτα ότι σου χρειάζεται. Θα πας εδώ και θα βρείς την Beta ROM (αναφέρεται ως "Developer ROM" στη σελίδα), σιγουρέψου οτι είναι επιλεγμένο το Redmi Note 4 Qualcomm Global και όχι το MTK Global. Οδηγίες έχει επίσης στην ίδια σελίδα, προσωπικά προτείνω να ακολουθήσεις τη μέθοδο με fastboot αλλά αν σου φαίνεται περίπλοκο δοκίμασε πρώτα την απλή, αυτή που περιγράφεις μόνος σου στο 2/. Αν δε σου ξεκινάει μετά, μπες στο recovery και κάνε factory reset. Αν και πάλι δε ξεκινάει με τίποτα, βάλε την beta με την μέθοδο fastboot. Δε πιστεύω οτι θα σε παιδέψει τόσο, απλά αναφέρω τα βήματα για μη τα ψάχνεις μετά.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι σταθερες το λεει και η λεξη τωρα οι δοκιμαστικες τρεχα γυρευε!!!! Εγινε και το εικονίδιο του καιρου πολυ καλυτερο και ευκρινες.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι σταθερες το λεει και η λεξη τωρα οι δοκιμαστικες τρεχα γυρευε!!!! Εγινε και το εικονίδιο του καιρου πολυ καλυτερο και ευκρινες.

 

Θέμα επιλογής. Για κάποιον που θέλει απλά να δουλεύει η συσκευή χωρίς να ασχολείται η σταθερή είναι η σωστή επιλογή εννοείται. Για όποιον έχει όρεξη να ασχοληθεί παραπάνω, η Beta είναι καλύτερη επιλογή. Μπορεί κάτι να πάει στραβά μια στις τόσες αλλά είσαι μερικούς μήνες μπροστά σε εξέλιξη και παίρνεις τα security updates πολύ πιο γρήγορα επίσης.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Θέμα επιλογής. Για κάποιον που θέλει απλά να δουλεύει η συσκευή χωρίς να ασχολείται η σταθερή είναι η σωστή επιλογή εννοείται. Για όποιον έχει όρεξη να ασχοληθεί παραπάνω, η Beta είναι καλύτερη επιλογή. Μπορεί κάτι να πάει στραβά μια στις τόσες αλλά είσαι μερικούς μήνες μπροστά σε εξέλιξη και παίρνεις τα security updates πολύ πιο γρήγορα επίσης.

 

Ναι μεν αλλα,Και μιλαω για μενα προσωπικα.Εννοειται οτι οποιος θελει κανει οτι θελει βεβαια .:)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Πάντα θα υπάρχει ενα αλλά, τίποτα δεν είναι άσπρο-μαύρο στη ρημάδα τη ζωή!

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

καποιοι θελουν να εχουν/κανουν συνεχεια updates, άλλοι προτιμουν να μενουν σε εκδοσεις που θεωρουν σταθερες.

Ειδικά για εφαρμογές υπάρχει κόσμος που δε θελει να "κατεβαζει" τις αναβαθμισεις.

Η πλειοψηφια των χρηστών ειναι στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

λεει οτι κατι διορθωσε στην καμερα και στην καταγραφη ηχου ,και ααααααλλα πολλα ,νομιζω ομως οτι ανοιγουν πιο γρηγορα οι εφαρμογες ακομα και το γιουτιουμπι.:rolleyes:
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Το split screen δε μου άρεσε από την αρχή, ούτε καν στο tablet μου. Δε βρίσκω τη χρησιμότητα, αλλά αυτό έχει να κάνει με το πώς χρησιμοποιώ εγώ τις συσκευές μου.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

o καιρος ενω στην αρχικη λεει νεφελωδης μεσα στην εφαρμογη λεει συννεφιασμενος
Link to comment
Share on other sites

o καιρος ενω στην αρχικη λεει νεφελωδης μεσα στην εφαρμογη λεει συννεφιασμενος
στο widget κανει update καθε ωρα η και περισσοτερο,γι αυτο.
Link to comment
Share on other sites

o καιρος ενω στην αρχικη λεει νεφελωδης μεσα στην εφαρμογη λεει συννεφιασμενος

 

Kαι λοιπον τι; Το ιδιο πραγμα ειναι σε χαλαει η διαφορετική λεξη;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...