Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά ξέρει κανείς άμα υπάρχει αυτόματη ηχογράφηση όταν κάνω μια κλήση.. Στο παλιό μου redmi note 4 υπήρχε επιλογή αυτόματη για ηχογράφηση... Σε αυτό δεν έχει
Τηλέφωνο >πατάς παρατεταμένα το μενού button (Ξ) >καταγραφή κλήσεων >αυτόματη καταγραφή κλήσεων, ανοίγεις το διακόπτη

Τα παραπάνω με Global 8.5.8.0

 

MI 5 via Tapatalk

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 47,31 ωρες αναμονη και 9,43 λεπτα οθονη μπαταρια 22%.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ απο αυτονομια το κινητακι μας.

 

Ποια έκδοση global φοράς; Έκανες την αναβάθμιση σε 8.5.8.0;

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση global φοράς; Έκανες την αναβάθμιση σε 8.5.8.0;

 

Βεβαια αυτην εχω ελληνικό τηλεφωνο και μαμα ολα, εγω οτι Οτα έρχεται το κανω. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν γράφει eu είναι καλυμμένοι.

 

Σωστό, αλλά πρέπει να έχει και μετατροπέα για Ελληνικές πρίζες, εφόσουν πωλείται στην Ελλάδα (δεν κατάλαβα από το μήνυμα του φίλου εάν είχε)

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε φωτο απο σοτ,αναμονη κλπ

 

Αστω εμένα και εσένα τέτοιο sot δε βγάζει ούτε με σφαίρες.

Ρε μπας και η xiaomi χρησιμοποιεί διαφορετικές μπαταρίες όπως και αισθητήρα στη κάμερα; δεν εξηγείται αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα από Resurrection Remix, ήταν πολύ καλή, δεν θυμάμαι να είχα κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα.

 

Αρκετό καιρό είχα LineageOS (14.1), την έβαλα μήπως ήταν πιο ελαφριά (μετά και τα καλά σχόλια του Antretng) αλλά δεν είδα ουσιαστική διαφορά και έχασα τις δυνατότητες customization της RR. Θα την κρατούσα, αλλά μου έκανε κάποια νερά μετά από «σκληρή» χρήση (με εναλλαγές on/off σε wifi, bluetooth και data κάποιες φορές κόλλησαν τα radio και χρειάστηκε reboot) και είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο.

 

Τώρα έχω AOSP Extended, επίσης δεν έχω κανένα πρόβλημα με την τελευταία έκδοση, γενικά πάει πολύ καλά (και έχει όσες δυνατότητες customization χρειάζομαι).

 

Ευτυχώς λόγω μεγάλης μπαταρίας και όχι πολύ σκληρής χρήσης συνήθως, δεν χρειάζεται να ασχοληθώ με το ποια rom βγάζει μισή ώρα παραπάνω χρήσης :)

 

Περιμένω να ωριμάσουν οι Oreo ROMs για να περάσω σε κάποια από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Σας βγαζει ειδοποιησεις στο facebook app?Εχω δοκιμασει και καμια 10ρια εφαρμογες παλι για facebook και σε καμια δεν εμφανιζει οτι και να κανω.

 

Εννοειται οτι τους εχω δωσει δικαιωματα,μπαταριες,autostart,ειδοποιησεις και ολα.

Ειναι η μονη εφαρμογη που γινεται αυτο,viber,messenger και ολες οι αλλες δουλευουν κανονικα.

 

Ρωταω μηπως φταιει η rom που φοραω (miuipro,την οποια προτεινω ανετα) επειδη βασιζεται σε china dev,μηπως το μπλοκαρουν λογω Κινας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν την έχω βάλει ακόμα την 9, αλλά που θα πάει... θα'ρθει η ώρα της.

 

welcome!Ειμαι με miui 9 nougat china dev based (miuipro) κανα μηνα,μεγαλη διαφορα σε σχεση με την global.

Σου προτεινω να τσεκαρεις τις custom miui που παιζουν https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/rom-stock-based-custom-roms-updated-t3634019 Η διαφορα με την απλη ειναι σα να λεμε lineage os vs resurrection remix για να καταλαβεις

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Σας βγαζει ειδοποιησεις στο facebook app?Εχω δοκιμασει και καμια 10ρια εφαρμογες παλι για facebook και σε καμια δεν εμφανιζει οτι και να κανω.

 

Εννοειται οτι τους εχω δωσει δικαιωματα,μπαταριες,autostart,ειδοποιησεις και ολα.

Ειναι η μονη εφαρμογη που γινεται αυτο,viber,messenger και ολες οι αλλες δουλευουν κανονικα.

 

Ρωταω μηπως φταιει η rom που φοραω (miuipro,την οποια προτεινω ανετα) επειδη βασιζεται σε china dev,μηπως το μπλοκαρουν λογω Κινας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

welcome!Ειμαι με miui 9 nougat china dev based (miuipro) κανα μηνα,μεγαλη διαφορα σε σχεση με την global.

Σου προτεινω να τσεκαρεις τις custom miui που παιζουν https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/rom-stock-based-custom-roms-updated-t3634019 Η διαφορα με την απλη ειναι σα να λεμε lineage os vs resurrection remix για να καταλαβεις

 

οταν λες μεγαλη διαφορα? προς το καλυτερο να υποθεσω...

Link to comment
Share on other sites

Αστω εμένα και εσένα τέτοιο sot δε βγάζει ούτε με σφαίρες.

Ρε μπας και η xiaomi χρησιμοποιεί διαφορετικές μπαταρίες όπως και αισθητήρα στη κάμερα; δεν εξηγείται αλλιώς...

ναι αλλά τώρα που δοκίμασα ΤΡΊΑ κινητά (το αρχικό από σκρουτζομαγαζο, και τώρα τελευταία άλλο ένα 3/32 και ένα 4/64 από INFOQUEST) ΟΛΑ δεν φτάσανε την αυτονομία του φίλου! βέβαια τα 2 τελευταία τα έχω αφήσει στην ρομ που είχαν 8.2.4.0 και μπορώ να πω ότι τα κινητά αυτά είναι πιο γρήγορα αλλά και η μπαταρία κρατάει αρκετά περισσότερο από την τελευταία μαμά stable ρομ που είχα περάσει στο πρώτο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά τώρα που δοκίμασα ΤΡΊΑ κινητά (το αρχικό από σκρουτζομαγαζο, και τώρα τελευταία άλλο ένα 3/32 και ένα 4/64 από INFOQUEST) ΟΛΑ δεν φτάσανε την αυτονομία του φίλου!

 

Ε τι λέμε τόσο καιρό; Χρήση από χρήση καθώς και σήμα από σήμα διαφέρει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε τι λέμε τόσο καιρό; Χρήση από χρήση καθώς και σήμα από σήμα διαφέρει. ;)
συν την ρομ και τα "θεματα " που κουβαλαει :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συμφορουμιτες.

 

Έχει προκύψει το εξής ζήτημα σε καινούριο Note 4 στο στήσιμο.

Στη sim 2 έχω βάλει μία WU η οποία μέχρι και χτες λειτουργούσε κανονικά.

Έχω προσπαθήσει να κάνω το activation πάνω από 10 φορές και μου λέει αποτυχία με αποτέλεσμα να μην μπορώ καν να ενεργοποιήσω το viber σαν dual app.

 

Ξέρουμε από τι μπορεί να οφείλεται η μη ενεργοποίησει της sim?

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως δεν μπορω να καταλαβω αυτην την εμμονη με τη μπαταρια και το sot. Εμενα κραταει 1,5 μερα με μικρη εξοικονομηση και περιπου 4-5 ωρες sot και ειμαι υπερευχαριστημενος γιατι με το προηγουμενο κινητο μου ειχα σχεδον τα παντα κλειστα και καθε βραδυ αναγκαζομουν να φορτισω. Οταν πειραματιζομουν στις αρχες που πηρα το κινητο, ειχα φτασει σχεδον 3 μερες χωρις φορτιση και γυρω στις 7 ωρες sot, αλλα εκανα τρομερη εξοικονομηση. Και? Αυτα ηταν απλα αριθμοι. Δεν το χαιρομουν πραγματικα το κινητο. Τωρα εχω ελαχιστους περιορισμους, εχω οτι χρειαζομαι ανοιχτο, το φορτιζω ανα 36 ωρες και πραγματικα το χαιρομαι...
Link to comment
Share on other sites

οταν λες μεγαλη διαφορα? προς το καλυτερο να υποθεσω...

 

Nαι,κυριως στις παραμετροποιησεις.Εχεις επιλογες για διαφορα ενοχλητικα των official οπως να κλεινουν οι φακελοι μονοι τους,επιλογες για τον αριθμο των εικονιδιων,να μην υπογραμιζονται οι λεξεις στο google keyboard και δεκαδες αλλα τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όλο με πετάει εκτός WiFi και ξανά connect... Τι θέμα παίζει. Στο mi4c δεν το είχα ποτέ αυτό το θέμα

Και εμένα μετά την τελευταία αναβάθμιση μου κάνει ενίοτε αποσύνδεση από το Wi Fi και άμεση επανασύνδεση .

 

Επίσης μετά την τελευταία αναβάθμιση , όταν ενεργοποιώ το Wi Fi spot (το οποίο με την παλιότερη ROM δούλευε απροβλημάτιστα) το laptop μου ναι μεν συνδέεται αλλά λέει no internet. Για να λυθεί πρέπει να κάνω επανεκκίνηση του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως δεν μπορω να καταλαβω αυτην την εμμονη με τη μπαταρια και το sot. Εμενα κραταει 1,5 μερα με μικρη εξοικονομηση και περιπου 4-5 ωρες sot και ειμαι υπερευχαριστημενος γιατι με το προηγουμενο κινητο μου ειχα σχεδον τα παντα κλειστα και καθε βραδυ αναγκαζομουν να φορτισω. Οταν πειραματιζομουν στις αρχες που πηρα το κινητο, ειχα φτασει σχεδον 3 μερες χωρις φορτιση και γυρω στις 7 ωρες sot, αλλα εκανα τρομερη εξοικονομηση. Και? Αυτα ηταν απλα αριθμοι. Δεν το χαιρομουν πραγματικα το κινητο. Τωρα εχω ελαχιστους περιορισμους, εχω οτι χρειαζομαι ανοιχτο, το φορτιζω ανα 36 ωρες και πραγματικα το χαιρομαι...
Φίλε μου το πρώτο μήνυμα που διαβάζω και τα λέει όπως πρέπει. Αυτοί που μιλούν για 4-5 μέρες αναμονή με 10 ώρες SOT κλπ θα έπρεπε να κρατούν το πολύ μέχρι νοκια 3310... Αν είναι να τα έχω όλα κλειστά για να λέω έχω sot τάδε καλύτερα να μην το έχω ποτέ...

Υγ... Σχεδόν πάντα όλοι όσοι γράφουν για τέτοια sot δεν καταφέρνουν να ανεβάσουν φωτογραφία... Περίεργο... Δεν το λέω για μομφή στο τελευταίο φίλο που το είπε αλλά γενικά το παρατηρώ και πιο πολύ σε troll με πάει... Εγώ με τα πάντα πλην bt που το κλείνω εκτός ιχ και 4g συνεχώς με 2 σιμ πιάνω 9+ ώρες sot με 36 ώρες αναμονή. Έχω απενεργοποιημένη κάθε βελτιστοποίηση και απολαμβάνω το note μου...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς το κάνει το Magisk. Τώρα αν δουλεύει σωστά με την επίσημη ROM δε ξέρω, ακόμα είμαι στην αναμονή για ξεκλείδωμα κι εγώ.

 

Εμένα πάντως δεν μου πέρναγε το magisk τα safety nets τώρα δεν ξέρω αν βγάλαν καμία καινούργια έκδοση. Ενημερώστε με αν σας δουλέψει στο μέλλον γτ είναι ένας λόγος που εκανα unroot το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως δεν μπορω να καταλαβω αυτην την εμμονη με τη μπαταρια και το sot. Εμενα κραταει 1,5 μερα με μικρη εξοικονομηση και περιπου 4-5 ωρες sot και ειμαι υπερευχαριστημενος γιατι με το προηγουμενο κινητο μου ειχα σχεδον τα παντα κλειστα και καθε βραδυ αναγκαζομουν να φορτισω. Οταν πειραματιζομουν στις αρχες που πηρα το κινητο, ειχα φτασει σχεδον 3 μερες χωρις φορτιση και γυρω στις 7 ωρες sot, αλλα εκανα τρομερη εξοικονομηση. Και? Αυτα ηταν απλα αριθμοι. Δεν το χαιρομουν πραγματικα το κινητο. Τωρα εχω ελαχιστους περιορισμους, εχω οτι χρειαζομαι ανοιχτο, το φορτιζω ανα 36 ωρες και πραγματικα το χαιρομαι...

 

Συμφωνω απολυτως φιλε μου;);););)

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια αξιζει να βαλουμε custom rom?

 

Για μένα 100%. Αλλά... Το θέμα είναι, τι εννοείς με το αξίζει? Τι περιμένεις να αλλάξεις με την custom rom?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για μένα 100%

 

ποια προτεινεις φιλε μου? η εγγυηση χανεται μετα? ποιο γρηγορο και ποιο λειτουργικο..καλυτερη διαχειρηση ραμ οχι λαγκαρισματα κλπ

Edited by couros1
Link to comment
Share on other sites

ποια προτεινεις φιλε μου? η εγγυηση χανεται μετα? ποιο γρηγορο και ποιο λειτουργικο..καλυτερη διαχειρηση ραμ οχι λαγκαρισματα κλπ
Εγώ είμαι με slim! Εγγύηση είναι αυτονόητο. Γρηγοροτερο θα πρέπει να πας σε aosp που είναι πιο ελαφριές. Λειτουργικό? Αυτό είναι υποκειμενικό.

Διαχείριση ραμ. Γιατί έχει θέμα το στοκ? Εννοείς να αφήνει παραπάνω ελεύθερη?

Λαγκαρισματα... Το smoothness των aosp δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα εταιρικο UI. Οπότε εσύ επιλέγεις. Ωστόσο εγώ δεν είχα δει λαγκαρισματα σε στοκ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το πρώτο μήνυμα που διαβάζω και τα λέει όπως πρέπει. Αυτοί που μιλούν για 4-5 μέρες αναμονή με 10 ώρες SOT κλπ θα έπρεπε να κρατούν το πολύ μέχρι νοκια 3310... Αν είναι να τα έχω όλα κλειστά για να λέω έχω sot τάδε καλύτερα να μην το έχω ποτέ...

Υγ... Σχεδόν πάντα όλοι όσοι γράφουν για τέτοια sot δεν καταφέρνουν να ανεβάσουν φωτογραφία... Περίεργο... Δεν το λέω για μομφή στο τελευταίο φίλο που το είπε αλλά γενικά το παρατηρώ και πιο πολύ σε troll με πάει... Εγώ με τα πάντα πλην bt που το κλείνω εκτός ιχ και 4g συνεχώς με 2 σιμ πιάνω 9+ ώρες sot με 36 ώρες αναμονή. Έχω απενεργοποιημένη κάθε βελτιστοποίηση και απολαμβάνω το note μου...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλα εσύ τώρα μας τρολαρεις αλλά οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εσύ τώρα μας τρολαρεις αλλά οκ.

 

Παιδια εγω ειμαι μεγαλος ανθρωπος και εγραψα την χρηση που κανω ΕΓΩ φωτο δεν μπορω να ανεβασω ειμαι αχρηστος αλλα οποιος θελει να στειλη με pm ενα μειλ να του στειλω τους χρονους που εχω τωρα να τις ανεβάσει αυτος.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλα εσύ τώρα μας τρολαρεις αλλά οκ.
Γνώμη σου. Εγώ έγραψα την άποψη μου επίσης. Όλα σεβαστά

Υγ τόνισα ότι δεν αναφέρομαι στον φίλο komias2 αλλά γενικά... Συγγνώμη αν το πήρε προσωπικά ο φίλος

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...