Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να πω και γω τις μέχρι τώρα εντυπώσεις από aosp 4.6. Πολύ γρήγορη και με υψηλό βαθμό παραμετροποίησης. Όλα δουλεύουν μια χαρά εκτός από ένα (γνωστό) bug που έχει. Στην google camera, οι φώτο είναι OK με το HDR+, αλλά το βίντεο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού είναι σκοτεινό. Αυτό "λύνεται" βάζοντας άλλη κάμερα. Εγώ ας πούμε τώρα έχω μια για oneplus, μόνο για νυχτερινό video.

Το dark video, είναι "κληρονομιά" του samsung αισθητήρα από ότι λέγεται.

Edited by scion
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω τις μέχρι τώρα εντυπώσεις από aosp 4.6. Πολύ γρήγορη και με υψηλό βαθμό παραμετροποίησης. Όλα δουλεύουν μια χαρά εκτός από ένα (γνωστό) bug που έχει. Στην google camera, οι φώτο είναι OK με το HDR+, αλλά το βίντεο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού είναι σκοτεινό. Αυτό "λύνεται" βάζοντας άλλη κάμερα. Εγώ ας πούμε τώρα έχω μια για oneplus, μόνο για νυχτερινό video.

Το dark video, είναι "κληρονομιά" του samsung αισθητήρα από ότι λέγεται.

 

Το port της google pixel τελικιάζει σε iso 800 ή 400 αναλόγως τη συσκευή. Οπότε είναι γενικά πρόβλημα του app.

 

Στη κάμερα του oneplus αν θυμάμαι καλά απλά ρίχνει το shutter speed.

 

Στον οδηγό για 30 καρέ έχω γράψει και για aosp/cm λύση ;)

Link to comment
Share on other sites

Το port της google pixel τελικιάζει σε iso 800 ή 400 αναλόγως τη συσκευή. Οπότε είναι γενικά πρόβλημα του app.

Στη κάμερα του oneplus αν θυμάμαι καλά απλά ρίχνει το shutter speed.

Στον οδηγό για 30 καρέ έχω γράψει και για aosp/cm λύση ;)

 

Έχει αλλάξει κάπως το UI στο port που έχω v. 5.1.014. Ανεβάζοντας το slider του EV, απλώς αυξάνει φωτειτότητα ελάχιστα. Αλλά ξεκινάει από σκοτάδι πίσσα (σχεδόν):lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Είμαι κάτοχος mi4, απόλυτα ευχαριστημένος αλλά η έλλειψη 4g και b20 δυστυχώς πλέον στην επαρχία δεν παλεύεται...Γνωρίζω ότι το μέγεθος και η κάμερα θα με ψιλοχαλασουν αλλά δεν βρίσκω άλλη επιλογή. Στο ζουμί λοιπόν... Έχει παραγγείλει κανείς την συσκευή από banggood με priority direct mail (+10$) και υποτίθεται ότι είναι ασφαλής από τελωνείο τριγωνική αποστολή; Το λινκ που κοιτάω είναι αυτό https://m.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4-Global-Edition-5_5-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1148122.html έχετε να προτεινετε κάτι καλύτερο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάπως το UI στο port που έχω v. 5.1.014. Ανεβάζοντας το slider του EV, απλώς αυξάνει φωτειτότητα ελάχιστα. Αλλά ξεκινάει από σκοτάδι πίσσα (σχεδόν):lol:

 

Δες τον οδηγό μου για 30 καρέ. Έχω προσθέσει λύση για τις AOSP και το θέμα του σκοτεινού βίντεο ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτος εισαι φιλε!!

με αυτές τις δυο ρυθμισεις το πρόβλημα λυθηκε

το δοκιμασα σε 4 διαφορετικες συσκευες και μοιραζει νετ κανονικα

 

εάν είναι δυνατον ας μπει στην πρωτη σελιδα γιατι θα γλυτωσει πολύ κοσμο από το ψαξιμο!

ευχαριστω πολυ

 

Επιβεβαιωνω.

Και σε εμένα λύθηκε (global stable 8.5.8.0 Vodafone). Πλέον το hot-spot παίζει με την μια και χωρίς θέματα σύνδεσης.

 

Ευχαριστώ πολύ και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Είμαι κάτοχος mi4, απόλυτα ευχαριστημένος αλλά η έλλειψη 4g και b20 δυστυχώς πλέον στην επαρχία δεν παλεύεται...Γνωρίζω ότι το μέγεθος και η κάμερα θα με ψιλοχαλασουν αλλά δεν βρίσκω άλλη επιλογή. Στο ζουμί λοιπόν... Έχει παραγγείλει κανείς την συσκευή από banggood με priority direct mail (+10$) και υποτίθεται ότι είναι ασφαλής από τελωνείο τριγωνική αποστολή; Το λινκ που κοιτάω είναι αυτό https://m.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4-Global-Edition-5_5-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1148122.html έχετε να προτεινετε κάτι καλύτερο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Η τιμή του είναι ίδια σε μερικά μαγαζιά στο skroutz .

Link to comment
Share on other sites

εάν είναι δυνατον ας μπει στην πρωτη σελιδα γιατι θα γλυτωσει πολύ κοσμο από το ψαξιμο!

ευχαριστω πολυ

 

Done! ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του είναι ίδια σε μερικά μαγαζιά στο skroutz .

 

Είναι η έκδοση με τα 64gb ε; Κανά 30αρι πιο ακριβό βγαίνει στο Σκρουτζ, ίσως να έχεις δίκιο ότι δεν αξίζει... Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

To φτηνοτερο που υπαρχει στο skroutz ειναι στα 224€ με τα εξοδα αποστολης για το 4/64.

Στο banggod παλι 163,4€ (190$) με τα εξοδα priority.

Τωρα πως τα 60€ γινονται καμια 30αρια € ....... δεν γνωριζω.

Τεσπα ο καθενας οπως καταλαβαινει πραττει συμφωνα με τις δυνατοτητες του και τις αναγκες του ;)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

To φτηνοτερο που υπαρχει στο skroutz ειναι στα 224€ με τα εξοδα αποστολης για το 4/64.

Στο banggod παλι 163,4€ (190$) με τα εξοδα priority.

Τωρα πως τα 60€ γινονται καμια 30αρια € ....... δεν γνωριζω.

Τεσπα ο καθενας οπως καταλαβαινει πραττει συμφωνα με τις δυνατοτητες του και τις αναγκες του ;)

Φίλε και εγώ το πιο συμφέρον ψάχνω μην μας μαλώνεις!

Γιατί 224? 192 το βλέπω να αρχίζει, 200 μαζί με μεταφορικά..

https://www.drele.com/shop/mobile-phones/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-4gb64gb-dual-sim-black-gray/

Link to comment
Share on other sites

Δες τον οδηγό μου για 30 καρέ. Έχω προσθέσει λύση για τις AOSP και το θέμα του σκοτεινού βίντεο ;)

Αν καταλαβαίνω καλά, οι ρυθμίσεις στον οδηγό σου αφορούν την open camera... ωστε να υπάρχει ένα app που να δουλεύουν hdr+ και video. Δεν την έχω δοκιμάσει αυτήν, γιατί μου αρέσει η google camera για photo. Αν βαρεθώ τα 2 app, θα το γυρίσω σε open. Μου διαφεύγει κάτι mr mod? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά, οι ρυθμίσεις στον οδηγό σου αφορούν την open camera... ωστε να υπάρχει ένα app που να δουλεύουν hdr+ και video. Δεν την έχω δοκιμάσει αυτήν, γιατί μου αρέσει η google camera για photo. Αν βαρεθώ τα 2 app, θα το γυρίσω σε open. Μου διαφεύγει κάτι mr mod? ;)

 

Εγώ προτείνω gcam για φωτογραφίες και open cam για βιντεο σε χαμηλό φωτισμό. ;)

 

Μέχρι και τη στιγμή που την χάρισα την συσκευή στον αδερφό μου δεν υπήρχε κάτι καλύτερο για βιντεο χαμηλού φωτισμού. Μόνο με αυτή κατάφερα να φωτίσω χωρις να ρίξω καρέ. Κοίτα το κομμάτι του οδηγού όπου μιλάω για aosp και api2. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ το πιο συμφέρον ψάχνω μην μας μαλώνεις!

Γιατί 224? 192 το βλέπω να αρχίζει, 200 μαζί με μεταφορικά..

https://www.drele.com/shop/mobile-phones/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-4gb64gb-dual-sim-black-gray/

Καταρχας δεν μαλωνω κανεναν, κακως σου δοθηκε τετοια εντυπωση.

Εγραψες για skroutz, οποτε ορίστε τι παίζει στο skroutz. Δεν το ξερω αυτο το μαγαζι και δεν υπαρχει στο skroutz .... Oποτε δικιο ειχα. :D

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Εγραψες για skroutz, οποτε ορίστε τι παίζει στο skroutz. Δεν το ξερω αυτο το μαγαζι και δεν υπαρχει στο skroutz .... Oποτε δικιο ειχα. :D

 

Το drele.com είναι κατάστημα που συνεργάζεται με skrouz.

https://www.skroutz.gr/m/3013/Drele

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας δεν μαλωνω κανεναν, κακως σου δοθηκε τετοια εντυπωση.

Εγραψες για skroutz, οποτε ορίστε τι παίζει στο skroutz. Δεν το ξερω αυτο το μαγαζι και δεν υπαρχει στο skroutz .... Oποτε δικιο ειχα. :D

 

https://www.skroutz.gr/s/10864021/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-4GB-64GB.html

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, δικιο εχετε. Εχουμε μπερδευτει, άλλος το λέει Note 4, αλλος 4X, χαμός λεμε ..... :blink:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμή με MiUI 9 7.10.19 dev global official σήμερα έτσι για χαβαλέ. Αποτέλεσμα, βουβάθηκε ο Google Assistant μου. Η πλάκα είναι οτι στο change log αυτής ακριβώς της έκδοσης λέει οτι φτιάχνει ακριβώς αυτό το πρόβλημα. Άρον άρον επαναφορά απο backup με TWRP την Lineage OS. Ξέρω οτι η πλειοψηφία εδώ δε χρησιμοποιεί αυτά τα κόλπα αλλά εγώ το χρησιμοποιώ και περιμένω να δουλεύει.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

αυτος εισαι φιλε!!

με αυτές τις δυο ρυθμισεις το πρόβλημα λυθηκε

το δοκιμασα σε 4 διαφορετικες συσκευες και μοιραζει νετ κανονικα

 

εάν είναι δυνατον ας μπει στην πρωτη σελιδα γιατι θα γλυτωσει πολύ κοσμο από το ψαξιμο!

ευχαριστω πολυ

 

Άψογος vagrino!! δουλεύει πλεον και στο δικό μου!! ευχαριστούμε πάρα πολύ!!

έλυσες και την "απορία" γιατί δεν δουλεύει!

Mi 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω gcam για φωτογραφίες και open cam για βιντεο σε χαμηλό φωτισμό. ;)

 

Μέχρι και τη στιγμή που την χάρισα την συσκευή στον αδερφό μου δεν υπήρχε κάτι καλύτερο για βιντεο χαμηλού φωτισμού. Μόνο με αυτή κατάφερα να φωτίσω χωρις να ρίξω καρέ. Κοίτα το κομμάτι του οδηγού όπου μιλάω για aosp και api2. ;)

 

OK αφού λες τόσο καλά λόγια για την open camera, θα την δοκιμάσω κάποια στιγμή ;) Βέβαια το ζητούμενο είναι να βγεί port και για τον samsung αισθητήρα, ώστε να έχουμε ένα app και όχι 2. Επειδή στην Ινδία κυκλοφορεί ο sony sensor, έχουν δώσει βάση σε αυτόν. Χλωμό το βλέπω να γίνεται κάτι και στην επερχόμενη ΑΕΧ 5 (Oreo).

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά που επανέρχομαι στο ίδιο θέμα, αλλά πραγματικά μου κάνει τρομερή εντύπωση.

 

Είμαι με την τελευταία slim. Με την κάμερα που υπάρχει μέσα, την build in, όταν βγάζετε μια φωτογραφία, πώς την βλέπεται μετά;;;;

 

Η φωτογραφία έχει τραβηχτεί με το τηλέφωνο σε landscape.

 

b45f110269fd8a07fcc9ce8982f288a0.jpg

 

 

Είναι λογικό αυτό; Δεν θα έπρεπε όλο το ui αυτό να είναι σε landscape, εφόσον το έχω ενεργοποιημένο;

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά που επανέρχομαι στο ίδιο θέμα, αλλά πραγματικά μου κάνει τρομερή εντύπωση.

 

Είμαι με την τελευταία slim. Με την κάμερα που υπάρχει μέσα, την build in, όταν βγάζετε μια φωτογραφία, πώς την βλέπεται μετά;;;;

 

Η φωτογραφία έχει τραβηχτεί με το τηλέφωνο σε landscape.

 

b45f110269fd8a07fcc9ce8982f288a0.jpg

 

 

Είναι λογικό αυτό; Δεν θα έπρεπε όλο το ui αυτό να είναι σε landscape, εφόσον το έχω ενεργοποιημένο;

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εάν επιλέξεις την αυτόματη περιστροφή και γυρίσεις το τηλέφωνο στο πλάι, δεν γυρίζει σε landscape?

Link to comment
Share on other sites

OK αφού λες τόσο καλά λόγια για την open camera, θα την δοκιμάσω κάποια στιγμή ;) Βέβαια το ζητούμενο είναι να βγεί port και για τον samsung αισθητήρα, ώστε να έχουμε ένα app και όχι 2. Επειδή στην Ινδία κυκλοφορεί ο sony sensor, έχουν δώσει βάση σε αυτόν. Χλωμό το βλέπω να γίνεται κάτι και στην επερχόμενη ΑΕΧ 5 (Oreo).

 

Ίδια apps ακριβώς δουλεύουν και για τα 2. Ουσιαστηκά δεν έχει βγει για καμία άλλη συσκευή πέραν του mi5s. Απλά τελικά δουλεύει και σε άλλες συσκευές ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...