Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λογικο να ειναι καλυτερες ...μετα απο καποιες μερες που εχω το κιν στα χερια μου ,εχω να πω οτι η συσκευη ειναι απολαυση στο κρατημα ,πολυ ωραια οθονη ,αψογο το wifi και το σημα του κιν ,η wide καμερα ειναι στα +, η πισω καμερα ειναι 'καλη', η μπροστα υποφερτη .και η μπαταρια με aod ανοιχτο βγαζει ανετα την μερα .και το σημαντικο για εμενα το πολυ χαμηλο sar !

 

To SAR number για κάποιους είναι σημαντικό, εγώ οτιδήποτε ήταν πάνω από 0,7 Head το απέκλεισα πριν επιλέξω, και ουσιαστικά στα περισσότερα χαρακτηριστικά που με κάλυπταν, ήμουν μόνο μεταξύ Κορεάτικων.

 

Η wide camera επίσης είναι σοβαρό selling point, κάνεις λήψεις που απλά, ΔΕΝ μπορείς με οποιοδήποτε άλλο κινητό. Ξανά-παραθέτω ένα συγκριτικό, και 2 χρήσης διαφορετικών καμερών, επειδή από ότι βλέπω στα σχόλια, κανείς δεν διαβάζει τα προηγούμενα ποστς.

 

 

http://openattitude.com/2017/09/29/fun-with-focal-lengths-lg-g6-vs-oneplus-5/

 

https://www.forbes.com/sites/bensin/2017/05/25/the-lg-g6s-wide-angle-lens-is-the-best-travel-camera/#3dd52f697198

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To SAR number για κάποιους είναι σημαντικό, εγώ οτιδήποτε ήταν πάνω από 0,7 Head το απέκλεισα πριν επιλέξω, και ουσιαστικά στα περισσότερα χαρακτηριστικά που με κάλυπταν, ήμουν μόνο μεταξύ Κορεάτικων.

 

Η wide camera επίσης είναι σοβαρό selling point, κάνεις λήψεις που απλά, ΔΕΝ μπορείς με οποιοδήποτε άλλο κινητό. Ξανά-παραθέτω ένα συγκριτικό, και 2 χρήσης διαφορετικών καμερών, επειδή από ότι βλέπω στα σχόλια, κανείς δεν διαβάζει τα προηγούμενα ποστς.

 

 

http://openattitude.com/2017/09/29/fun-with-focal-lengths-lg-g6-vs-oneplus-5/

 

https://www.forbes.com/sites/bensin/2017/05/25/the-lg-g6s-wide-angle-lens-is-the-best-travel-camera/#3dd52f697198

Μήπως ομως το χαμηλό SAR επηρεάζει την μπαταρία αρνητικά;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ομως το χαμηλό SAR επηρεάζει την μπαταρία αρνητικά;

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό το επιχείρημα. Πώς δηλαδή;

 

"Ο ρυθμός ειδικής απορρόφησης (SAR - Specific absorption rate) (εσφαλμένα: ειδικός ρυθμός απορρόφησης) αποτελεί μέγεθος που εκφράζει τον ρυθμό απορρόφησης της ακτινοβολίας ραδιοσυχνοτήτων από τους ιστούς του ανθρώπινου σώματος. Υπολογίζεται ως η ενέργεια που απορροφάται από ορισμένη μάζα ιστού (ειδική απορρόφηση) μέσα σε ορισμένο χρόνο και μετριέται σε μονάδες ισχύος ανά μάζα (W/kg)."

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CF%8C%CF%82_%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%81%CF%8C%CF%86%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό το επιχείρημα. Πώς δηλαδή;

 

"Ο ρυθμός ειδικής απορρόφησης (SAR - Specific absorption rate) (εσφαλμένα: ειδικός ρυθμός απορρόφησης) αποτελεί μέγεθος που εκφράζει τον ρυθμό απορρόφησης της ακτινοβολίας ραδιοσυχνοτήτων από τους ιστούς του ανθρώπινου σώματος. Υπολογίζεται ως η ενέργεια που απορροφάται από ορισμένη μάζα ιστού (ειδική απορρόφηση) μέσα σε ορισμένο χρόνο και μετριέται σε μονάδες ισχύος ανά μάζα (W/kg)."

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CF%8C%CF%82_%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%81%CF%8C%CF%86%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

Ναι έχεις δίκιο. Είχα καταλάβει λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή παραξενεύτηκα που το κινητό δεν έχει επιλογή ν' απενεργοποιήσεις την γρήγορη φόρτιση, αλλά μετά στην πράξη είδα πως σε καμιά στιγμή της φόρτισης δεν ζεσταίνετε στο κινητό. Στο S7 μια φορά προσπάθησα να το φορτίσω έτσι και έγινε φουρνάκι. Η ζέστη όλοι ξέρουμε πως δρά αρνητικά στην ζωή της μπαταρίας! Δεν ξέρω τι έκαναν στο G6 και δεν αρπάζει στην φόρτιση, αλλά μπράβο τους.
Link to comment
Share on other sites

Το SAR και για εμένα είναι αρκετά σημαντικό κριτήριο!

 

Όσον αφορά στην σβελτάδα οκ κάποιες φορές φορτώνει κάποιες εφαρμογές αλλά ΟΚ δεν με ενοχλεί τόσο. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν deal breaker για εμένα. Ακόμα και στο iPad μου συμβαίνει!

 

Παρά το ότι έχω την τύχει να έχω τον καλό αισθητήρα στην κάμερα και παρά το γεγονός ότι δεν βγάζω και ΤΙΣ τρελές φωτό δεν ήμουν και πολύ ικανοποιημένος από την φυσικότητα του αποτελέσματος της στοκ κάμερας. Με την GCam δηλώνω εντυπωσιασμένος!

Link to comment
Share on other sites

παιδια για την camera του cstark τι διαφορα εχει το hdr+ ενεργο και το ενεργοποιηση hdr+?

 

με το hdr+ ενεργο σημαινει οτι ειναι παντα ανοιχτο ενω το ενεργοποιηση ειναι το auto?

 

το τερμα δεξια εικονιδιο σημαινει οτι ειναι always on

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σήμερα πρώτη φορά ένα κόκκινο φως που φαίνεται αμυδρά στο σκοτάδι στον αισθητήρα εγγύτητας ( τα 2 μαύρα σημεία δίπλα στο ακουστικό). Το βλέπετε και εσείς ή να το ψάξω παραπάνω;

 

Ο αισθητήρας δουλεύει με υπέρυθρο φως, δεν είναι παράξενο να το βλέπεις, σε κατάλληλες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

το τερμα δεξια εικονιδιο σημαινει οτι ειναι always on

 

αρα το μεσσαιο ειναι auto Λογικα.

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

παίδες μια διευκρίνηση για την εφαρμογή του cstark

δεν υπάρχει auto απ ότι έχω παρατηρήσει εγώ...

Αν αφήσεις τη μπίλια στη μέση στην ουσία προβαίνει και πάλι η εφαρμογή σε επεξεργασία HDR+ σε όλες τις περιπτώσεις.

Αυτό θα φανεί εύκολα αν με το που τραβήξετε μια φωτογραφία, πατήσετε αμέσως στο άλμπουμ κάτω δεξιά όπου και αναφέρει πως γίνεται η επεξεργασία.

Από την άλλη όταν πας τη μπίλια τέρμα δεξιά στο -και καλά- always on η φωτογραφία περνάει από μια ακόμα πιο βαριά επεξεργασία και συνήθως έχουμε μεγαλύτερο χρόνο κλείστρου και λιγότερο iso με πιο σκληρά χρώματα και sharpening.

Αυτό μπορεί να φανεί εύκολα σε κλειστούς χώρους, απογευματάκι.

Link to comment
Share on other sites

παίδες μια διευκρίνηση για την εφαρμογή του cstark

δεν υπάρχει auto απ ότι έχω παρατηρήσει εγώ...

Αν αφήσεις τη μπίλια στη μέση στην ουσία προβαίνει και πάλι η εφαρμογή σε επεξεργασία HDR+ σε όλες τις περιπτώσεις.

Αυτό θα φανεί εύκολα αν με το που τραβήξετε μια φωτογραφία, πατήσετε αμέσως στο άλμπουμ κάτω δεξιά όπου και αναφέρει πως γίνεται η επεξεργασία.

Από την άλλη όταν πας τη μπίλια τέρμα δεξιά στο -και καλά- always on η φωτογραφία περνάει από μια ακόμα πιο βαριά επεξεργασία και συνήθως έχουμε μεγαλύτερο χρόνο κλείστρου και λιγότερο iso με πιο σκληρά χρώματα και sharpening.

Αυτό μπορεί να φανεί εύκολα σε κλειστούς χώρους, απογευματάκι.

 

οντως το εχω βαλει στην 2η επιλογη που αναφερεις (εμενα ειναι πανω προς τα κατω το off και στην αριστερη μερια). και η επεξεργασια μολις βγαλει τη φωτο κραταει καμποση ωρα, δηλαδη αν πας να τη δεις αμεσως θελει 2-3 δευτερολεπτα να την ετοιμασει. Στο V30 παντα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παίδες μια διευκρίνηση για την εφαρμογή του cstark

δεν υπάρχει auto απ ότι έχω παρατηρήσει εγώ...

Αν αφήσεις τη μπίλια στη μέση στην ουσία προβαίνει και πάλι η εφαρμογή σε επεξεργασία HDR+ σε όλες τις περιπτώσεις.

Αυτό θα φανεί εύκολα αν με το που τραβήξετε μια φωτογραφία, πατήσετε αμέσως στο άλμπουμ κάτω δεξιά όπου και αναφέρει πως γίνεται η επεξεργασία.

Από την άλλη όταν πας τη μπίλια τέρμα δεξιά στο -και καλά- always on η φωτογραφία περνάει από μια ακόμα πιο βαριά επεξεργασία και συνήθως έχουμε μεγαλύτερο χρόνο κλείστρου και λιγότερο iso με πιο σκληρά χρώματα και sharpening.

Αυτό μπορεί να φανεί εύκολα σε κλειστούς χώρους, απογευματάκι.

 

Παίζει μεγάλο ρόλο τη ρυθμιση έχετε βαλει στο config. Αν για παράδειγμα έχετε βάλει κάποιο ZSL τότε το "auto" τραβάει πολύ λιγότερες λήψεις και με το ίδιο shutter που θα βαζε και η stock. Το αποτέλεσμα ειναι στιγμιαίες λήψεις αλλά με λιγότερη λεπτομέρεια, περισσότερο θόρυβο, μικρότερο dynamic range καθώς και μεγαλύτερο ρίσκο για camera shake.

 

Σε άλλα modes εξαρτάται ποσο άμεσα πατήσετε την ληψη (αν βιαστείτε δεν θα ενεργοποιήσει hdr+) ή αν έχετε τραβήξει άλλες ληψεις. Εκει που στο "on" αν τραβήξετε 1 ή περισσότερες λήψεις (αναλόγως τη ποιότητα στο parameters) έχει cool down, στο auto απλά θα τραβήξει χωρίς hdr+.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει μία εξήγηση των modes.

https://forum.xda-developers.com/pixel-2-xl/help/hdr-vs-hdr-enhanced-t3698330/page3

 

Εδώ δεν έχουμε κάτι σημαντικό https://support.google.com/googlecamera/answer/2838995?hl=en

 

Εδώ έχει κάποιες πληροφορίες

 

και το πολυ αγαπημένο μας PCWorld, https://www.pcworld.com/article/3240590/android/6-secret-google-pixel-2-and-pixel-2-xl-power-tips.html

 

εξηγεί την Google cam. Στο 5 λεπτό, δείτε πώς σε ένα μπαρ (το οποίο φαίνεται αρκετά φωτισμένο) οι μπάρμεν βγαίνουν πάντα με motion blur (και στο Google Pixel 2 και στο Note 8, just saying..)

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι προσωπικά το έχω μόνιμα στο μεσαίο μιας και κλικάρει γρήγορα τη λήψη και το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από την stock σχεδόν σε όλες τις συνθήκες.

σε εξωτερικό περιβάλλον τη μέρα το always on μου δίνει πιο ψεύτικα αποτελέσματα και γι αυτόν τον λόγο το χρησιμοποιώ μόνο σε δυσκολότερες συνθήκες μαζί με τις ρυθμίσεις για το shutter speed και τον χρόνο έκθεσης, οι οποίες στο μεσαίο να σημειωθεί ότι δεν λειτουργούν.

 

με άλλα λόγια χρησιμοποιώ το μεσαίο σε κανονικές συνθήκες και το δεξί σε δυσκολότερες μαζί με τις ρυθμίσεις.

Έτσι παίρνεις πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα σε όλες τις συνθήκες κουνώντας απλά την μπίλια από τη μέση στα δεξιά αναλόγως την περίσταση, χωρίς να χρειάζεται να ανατρέξεις στο manual της stock για να παίξεις με iso κτλ...

 

να σημειωθεί ότι τα ίδια ισχύουν και για την μπροστινή κάμερα

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι προσωπικά το έχω μόνιμα στο μεσαίο μιας και κλικάρει γρήγορα τη λήψη και το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από την stock σχεδόν σε όλες τις συνθήκες.

σε εξωτερικό περιβάλλον τη μέρα το always on μου δίνει πιο ψεύτικα αποτελέσματα και γι αυτόν τον λόγο το χρησιμοποιώ μόνο σε δυσκολότερες συνθήκες μαζί με τις ρυθμίσεις για το shutter speed και τον χρόνο έκθεσης, οι οποίες στο μεσαίο να σημειωθεί ότι δεν λειτουργούν.

 

με άλλα λόγια χρησιμοποιώ το μεσαίο σε κανονικές συνθήκες και το δεξί σε δυσκολότερες μαζί με τις ρυθμίσεις.

Έτσι παίρνεις πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα σε όλες τις συνθήκες κουνώντας απλά την μπίλια από τη μέση στα δεξιά αναλόγως την περίσταση, χωρίς να χρειάζεται να ανατρέξεις στο manual της stock για να παίξεις με iso κτλ...

 

να σημειωθεί ότι τα ίδια ισχύουν και για την μπροστινή κάμερα

 

καλησπέρα μπορει να κατεβασει καποιος την εφαρμογή του lg v10 που εχει τις manual ρυθμισεις video 60fps για να τις περασω στο κινητο

Edited by moyro
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα τελικα το βημα και το αγορασα και μου ηρθε σημερα το απογευμα

πολωνικο και λεει focal length στις φωτο απο wide φακο 2,01mm

 

ο καλος αν καταλαβα απο αυτα που γραφονται

 

Το ice platinum πηρα ...ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ

Edited by Savafan1985
Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει μία εξήγηση των modes.

https://forum.xda-developers.com/pixel-2-xl/help/hdr-vs-hdr-enhanced-t3698330/page3

 

Εδώ δεν έχουμε κάτι σημαντικό https://support.google.com/googlecamera/answer/2838995?hl=en

 

Εδώ έχει κάποιες πληροφορίες

 

και το πολυ αγαπημένο μας PCWorld, https://www.pcworld.com/article/3240590/android/6-secret-google-pixel-2-and-pixel-2-xl-power-tips.html

 

εξηγεί την Google cam. Στο 5 λεπτό, δείτε πώς σε ένα μπαρ (το οποίο φαίνεται αρκετά φωτισμένο) οι μπάρμεν βγαίνουν πάντα με motion blur (και στο Google Pixel 2 και στο Note 8, just saying..)

 

Και επειδή αν δεν παινεψουμε το σπίτι μας... :p Δείτε και αυτό τον οδηγό

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462218

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρει το εργαλειο στη γυναικα και της εχω παρει και μια flip θηκη nilkin με παραθυρακι....της εχω βαλει το always on display και οταν κλεισεις την θηκη για λιγη ωρα δειχνει το ρολοι και μετα τιποτα...

κοινως οταν εχεις θηκη ακομα και με παραθυρακι το always on display ειναι πρακτικα αχρηστο...ποσο χαζο ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

η μπροστινη καμερα βελτιωνεται? εχουμε κανενα sample με στοκ προγραμμα και gcam?

 

καμία σχέση stock με gcam

με τη δεύτερη παίρνεις πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

καμία σχέση stock με gcam

με τη δεύτερη παίρνεις πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα

 

Η στοκ καμερα δηλαδη σε τι επιπεδα βρισκεται?Ας πουμε ιδια με ενα redmi σειρας 4?Με open camera υπαρχει διαφορα σε σχεση με στοκ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Γνωρίζετε αν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα το κινητό σε ντεμο για να περάσω να το δω απο κοντα πριν το αποκτησω;

 

Η οθόνη του ειναι πολυ μεγάλη σε συγκριση με το δικο μου, αν και σε εξωτερικες διαστασεις ειναι κοντα και δεν ξερω πως θα ναι.

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει demo νομίζω, παλιότερα Ίσως σε κάποιο public...τί κινητό έχεις;
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...