Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως η 3g κάλυψη στην Καλαμάτα με έχει εντυπωσιάσει. Δεν υπάρχει σημείο εντός της πόλης που να μην πιάνει 3g. Έχω κάνει σύγκριση με vodafone και οι διαφορές είναι τεράστιες...σε σημείο η cosmote να έχει φούλ σήμα και η vodafone καθόλου. Μιλώντας πάντα για 3g... :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εμένα πάντως η 3g κάλυψη στην Καλαμάτα με έχει εντυπωσιάσει. Δεν υπάρχει σημείο εντός της πόλης που να μην πιάνει 3g. Έχω κάνει σύγκριση με vodafone και οι διαφορές είναι τεράστιες...σε σημείο η cosmote να έχει φούλ σήμα και η vodafone καθόλου. Μιλώντας πάντα για 3g... :cool:

 

Για Αθήνα λίγο δύσκολο να υπερέχει της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά είδα στην cosmote να βγάζει για λίγο κατά την διάρκεια της κλήσης THR0 και THR1!Αυτά στο κέντρο της Κατερίνης χτές και σήμερα περίπου ίδια ώρα!
Link to comment
Share on other sites

Χαριλάου -Τούμπα μέσα σε σπίτια άθλιο σήμα. Γεμάτο διακοπές και δεν γίνεται να ακούσεις τους άλλους. Στα καλύτερα του έχει 2 μπάρες σήμα...

 

Ξέρει κανείς πόσο καιρό είναι έτσι;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά είδα στην cosmote να βγάζει για λίγο κατά την διάρκεια της κλήσης THR0 και THR1!Αυτά στο κέντρο της Κατερίνης χτές και σήμερα περίπου ίδια ώρα!

 

Έλα Αθηνα τοτε για να το βλεπεις συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΠΑΜΕ Η ΔΟΛΙΟΦΘΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΧΟΜΠΙ ΤΩΝ .. ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΩΝ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΝΙΩΘΑΝΕ ΟΙ.. ΚΥΡΙΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΜΕΓ. ΒΑΛΤΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΕΛΑΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΡΑΤΟΜΟΥΣΕ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΚΟΥΤΣΟΥΡΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΑΜΠΕΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ ΤΗΣ .. ΑΡΤΑΣ (ΚΑΤΑ ΤΟ ΓΙΟΦΥΡΙ ΤΗΣ ΑΡΤΑΣ) ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ (ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ) ΦΙΛΟΞΕΝΟ ΑΥΤΟ ...χωριό :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΠΑΜΕ Η ΔΟΛΙΟΦΘΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΧΟΜΠΙ ΤΩΝ .. ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΩΝ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΝΙΩΘΑΝΕ ΟΙ.. ΚΥΡΙΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΜΕΓ. ΒΑΛΤΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΕΛΑΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΡΑΤΟΜΟΥΣΕ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΚΟΥΤΣΟΥΡΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΑΜΠΕΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ ΤΗΣ .. ΑΡΤΑΣ (ΚΑΤΑ ΤΟ ΓΙΟΦΥΡΙ ΤΗΣ ΑΡΤΑΣ) ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ (ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ) ΦΙΛΟΞΕΝΟ ΑΥΤΟ ...χωριό :)

 

:stupid: Καλα εχουν κοψει τα μπετονοσιδερα απο τα θεμελια? Εχει ξηλωθει κομματι του συρματοπλεγματος, καποιος 'εξυπνος' "ανθρωπος"(για να μην πω τιποτα αλλο και θιξω κοσμο) σκαρφαλωσε στην περιφραξη και εκανε οτι εκανε μεσα στην ιδιοκτησια καποιου αλλου! Θα του αρεσε να συμβει ομως στο σπιτι του αυτο αραγε? Δε ντρεπεστε ρε λεω γω, μη πω τιποτα αλλο. Η Δολιοφθορα στην ξενη ιδιοκτησια ειναι υπουλη δραστηριοτητα και αυτος που το εκανε θα πρεπει να ντρεπεται. :mad: Δεν εχει σημασια ποιανου ειναι η ιδιοκτησια και αν ειναι cosmote vodafone tim ή οποιου αλλου! Ντροπη τους, το ξαναλεω! :down: :down:

Link to comment
Share on other sites

:stupid: Καλα εχουν κοψει τα μπετονοσιδερα απο τα θεμελια? Εχει ξηλωθει κομματι του συρματοπλεγματος, καποιος 'εξυπνος' "ανθρωπος"(για να μην πω τιποτα αλλο και θιξω κοσμο) σκαρφαλωσε στην περιφραξη και εκανε οτι εκανε μεσα στην ιδιοκτησια καποιου αλλου! Θα του αρεσε να συμβει ομως στο σπιτι του αυτο αραγε? Δε ντρεπεστε ρε λεω γω, μη πω τιποτα αλλο. Η Δολιοφθορα στην ξενη ιδιοκτησια ειναι υπουλη δραστηριοτητα και αυτος που το εκανε θα πρεπει να ντρεπεται. :mad: Δεν εχει σημασια ποιανου ειναι η ιδιοκτησια και αν ειναι cosmote vodafone tim ή οποιου αλλου! Ντροπη τους, το ξαναλεω! :down: :down:

Τους αξίζει (οχι βέβαια όλοι)να μείνουν χωρίς κάλυψη και να ''ψείνονται'' απο το κινητό τους που θα εκπέμπει στην μέγιστη ισχύ ,όλα αυτά για να μπορέσουν να επικοινωνήσουν....

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εκανα συμβολαιο στην συγκεκριμενη εταιρια και δεν εχει καθολου σημα εδω Χαριλαου. Υπαρχει περιπτωση να ειναι προβλημα της συσκευης?
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εκανα συμβολαιο στην συγκεκριμενη εταιρια και δεν εχει καθολου σημα εδω Χαριλαου. Υπαρχει περιπτωση να ειναι προβλημα της συσκευης?

Δοκίμασε και με μια άλλη συσκευή. Χαριλάου σε ποιο σημείο;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

λιγο πισω απο το γηπεδο στην Ξυγγοπουλου. Σε αλλα σημεια Χαριλαου εχει σημα. Δοκιμασα και σε αλλη συσκευη και παλι ειναι αδυναμο το σημα :(
Link to comment
Share on other sites

Ρε κατερινιώτη, το είπα και στην προηγούμενη σελίδα οτι δεν έχει σήμα. Στειλε ε-μαιλ στην ΚΟΣΜΟΤΕ και πες το πρόβλημά σου ΜΠΑΣ ΚΑΙ κάνουν τίποτα.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό, βλέπω το εξής:

Έχω δύο κινητά, ένα καρτοκινητό και ένα συμβόλαιο (και τα δύο cosmote)

Μένω στην περιοχή της άνω Κυψέλης και καλύπτωμαι από τις κεραίες 2684, 2683 (κατά κύριο λόγο) και 2682.

Ενώ και τα δύο κινητά πιάνουν στην 2683, όταν κάνω κλήση, το 6680 (καρτοκινητό) πιάνει πάντα TFR, ενώ το 3230 (σύνδεση) πιάνει πάντα THR0 ή THR1 και μερικές φορές TFR. (Και τα δύο κάνουν Hopping στα cells 795,805,854,864)

Γιατί το 6680 δεν πιάνει THR ακόμα και αν του βάλω την USIM της σύνδεσης?

Ακόμα, μια φορά κλείδωσα το 3230 στην κεραία χαλανδρίου (cell 799) το οποίο έβγαζε σήμα γύρω στο -90dbm σπίτι μου (TA 10-11), και διαπίστωσα ότι όταν έκανα κλήση, η κεραία δούλευε σε AFS!! (Επίσεις, και η TIM δουλεύει σε AFS στη περιοχή μου). Έχει αλλάξει κάτι η cosmote σε ό,τι αφορά την ποιότητα του ήχου? το TFR είναι καλύτερο από το THR ή το AFS?

 

Και κάτι τελευταίο,

 

Στο 6680, το netmonitor δε δουλεύει όταν το κινητό γυρνάει σε 3G mode.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή κάποια καινουρια έκδοση του netmonitor που να δουλεύει σε 3G?

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό, βλέπω το εξής:

Έχω δύο κινητά, ένα καρτοκινητό και ένα συμβόλαιο (και τα δύο cosmote)

Μένω στην περιοχή της άνω Κυψέλης και καλύπτωμαι από τις κεραίες 2684, 2683 (κατά κύριο λόγο) και 2682.

Ενώ και τα δύο κινητά πιάνουν στην 2683, όταν κάνω κλήση, το 6680 (καρτοκινητό) πιάνει πάντα TFR, ενώ το 3230 (σύνδεση) πιάνει πάντα THR0 ή THR1 και μερικές φορές TFR. (Και τα δύο κάνουν Hopping στα cells 795,805,854,864)

Γιατί το 6680 δεν πιάνει THR ακόμα και αν του βάλω την USIM της σύνδεσης?

Ακόμα, μια φορά κλείδωσα το 3230 στην κεραία χαλανδρίου (cell 799) το οποίο έβγαζε σήμα γύρω στο -90dbm σπίτι μου (TA 10-11), και διαπίστωσα ότι όταν έκανα κλήση, η κεραία δούλευε σε AFS!! (Επίσεις, και η TIM δουλεύει σε AFS στη περιοχή μου). Έχει αλλάξει κάτι η cosmote σε ό,τι αφορά την ποιότητα του ήχου? το TFR είναι καλύτερο από το THR ή το AFS?

 

Και κάτι τελευταίο,

 

Στο 6680, το netmonitor δε δουλεύει όταν το κινητό γυρνάει σε 3G mode.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή κάποια καινουρια έκδοση του netmonitor που να δουλεύει σε 3G?

 

Kαταρχάς δεν υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στα συμβόλαια και στα καρτοκινητά όσον αφορά την κωδικοποίηση ήχου,να το ξεκαθαρίσουμε.Ίσως η παρατήρησή σου να οφείλεται στο γεγονός ότι το 6680 δεν υποστηρίζει HR...

Από εκεί και πέρα...το AFS είναι το γνωστό σε όλους μας AMR(adaptive Multi rate),κωδικοποίηση ήχου που χρησιμοποιείται κυρίως στην 3η γενιά.η ΤΙΜ γυρνάει σε όλη την Ελλάδα πλέον σε ΑΜR,και η ΚΟΣΜΟΤΕ έχει αρχίσει να το κάνει σε πολλές περιοχές! (πάντα μιλώντας για GSM γιατί όπου υπάρχει 3g υπάρχει και AMR...)

Το AFS είναι η καλύτερη κωδικοποίηση ήχου που υπάρχει αυτή τη στιγμή...Το TFR είναι πολύ "χάλια" και ένας λόγος που δεν είμαι στην ΚΟΣΜΟΤΕ:(

Για το άλλο πάλι,δε ξέρω να σου απαντήσω...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο,

 

Στο 6680, το netmonitor δε δουλεύει όταν το κινητό γυρνάει σε 3G mode.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή κάποια καινουρια έκδοση του netmonitor που να δουλεύει σε 3G?

 

Αν χρησιμοποιείς στο 6680 το Field Test (OperatorFtdwk39v7), oι πληροφορίες του δικτύου 3G βρίσκονται σε διαφορετικές σελίδες από αυτές του δικτύου 2G.

Oι βασικές πληροφορίες για το δίκτυο 3G βρίσκονται στις σελίδες:

41.11 (FDD ranking summary),

41.12 (Intrafrequency RSSI),

41.13 (Active, Monitored and Detected intrafrequency Scrambling Codes),

41.14 (Active, Monitored and Detected interfrequency Scrambling Codes).

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ και τους δύο παιδιά!

Πανο οντως έχει αυτά τα menu αλλά για να είμαι ειληκρινής δεν καταλαβαίνω τίποτα απ'όσα λέει...

Ξέρεις μήπως κάποιο link που να εξηγεί τι σημαίνουν αυτά, ή μήπως μπορείς να που πείς στο περίπου τι σημαίνουν;

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 μέρες όταν στέλνω ΑΠΟ και ΠΡΟΣ ΚΟΣΜΟΤΕ μύνημα αυτό πηγαίνει μετά από 5-10 λεπτά και μια φορά μετα απο ΜΙΑ ώρα! Τί έπαθε; Επίσης προχθές έστειλα μύνημα και αυτό πήγε στον παραλήπτη 5 φορες! Χρεώθηκα δηλαδή και εγώ 5 φορές;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ και τους δύο παιδιά!

Πανο οντως έχει αυτά τα menu αλλά για να είμαι ειληκρινής δεν καταλαβαίνω τίποτα απ'όσα λέει...

Ξέρεις μήπως κάποιο link που να εξηγεί τι σημαίνουν αυτά, ή μήπως μπορείς να που πείς στο περίπου τι σημαίνουν;

 

Δυστυχώς το UMTS έχει πολύ θεωρία που είναι δύσκολο να αναπτυχθεί σε μια απάντηση. Στο Internet μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες. Μια καλή αρχή (πέρα από αναζήτηση στο Google και τη Wikipedia) είναι και αυτή:

 

http://www.radio-electronics.com/info/cellulartelecomms/umts/umts_wcdma_tutorial.php

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Πάνο... Δυστηχώς...

Ευχαριστώ πολύ για το link πάντως!!

Θα το διαβάσω...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Στο 6680, το netmonitor δε δουλεύει όταν το κινητό γυρνάει σε 3G mode.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή κάποια καινουρια έκδοση του netmonitor που να δουλεύει σε 3G?

 

Μήπως ξέρεις από που μπορώ να προμηθευτώ netmonitor?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με ένα search στο google, θα βρείς...

Δεν είναι όμως διαθέσιμο για πολλά μοντέλα και δεν έχει βγεί καθόλου για μοντέλα σειράς N...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

στο εξωτερικό [πχ αγγλια, γαλλια, ιταλία] η cosmote με ποια εταιρεια κάνει περιαγωγή?

 

Με πολλές. Σχεδόν με όλες τις εταιρείες της κάθε χώρας (π.χ Γαλλία SFR, Orange και Bouyges, Αγγλία Vodafone, O2, T-Mobile και Orange κ.λ.π) όπως συμβαίνει με όλες τις εταιρείες στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ το 1212 για να ρωτήσω τί γίνεται στην περίπτωση που το μήνυμα πήγε 5 φορές στον παραλήπτη ενώ το έστελα 1 μόνο φορά. Και μου είπε οτι αν σου ήρθαν 5 αναφορές τότε χρεώθηκα και 5 φορές. Και λέει οτι φταίει η συσκευή μου! :wacko:

 

Το θέμα είναι οτι γενικά και σε γνωστούς μου αργεί να πάει μύνημα και απο ΚΟΣΜΟΤΕ σε εμένα πάλι ο άλλος το στέλνει μια φορά και μερικές φορές έρχεται διπλό-τριπλό!

Ρώτησα αν έχει πρόβλημα η εταιρία με αυτό το θέμα όσον αφορά τα μυνήματα και μου είπε "Οχι βέβαια κύριε!, δεν μας αναφέρθηκε τίποτα!"

Τώρα ποιος δουλεύει ποιόν...

 

Υ.Γ: Αμέσως μου απάντησαν στο 1212 ούτε αναμονή, αλλά έτσι όπως μιλούσα με την κοπέλα ακουγόταν και συζητήσεις του στύλ "Τι θα κάνεις μετά;" και κάτι άλλα τέτοια... :lol: Καλό θα ήταν να μιλούσαν λίγο πιο σιγά εκεί μέσα δεν βρίσκονται στο σπίτι τους! :mad:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...