Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια λογικο ειναι να μην εχει σημα μεσα στην αθηνα αφου οταν τοποθετουν μια κεραια πανε μερικοι και κανουν καταγγελιες οτι τους βλαπτει την υγεια ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η Κοσμοτέ και η κάθε Κοσμοτέ αναφέρει ότι θα παράσχει υπηρεσίες δεδομένων σε όσους συνδρομητές συμβολαίου τις ενεργοποιήσουν( ενσωματωμένες στο πρόγραμμα ή ως πρόσθετα πακέτα).

 

Οι υπηρεσίες δεδομένων παρέχονται είτε μέσω του "απλού" GSM/GPRS δικτύου είτε μέσω του 3G/HSPA δικτύου της. Η διαφορά είναι στις ταχύτητες. Δεν εγγυάται ότι θα έχετε παντού κάλυψη 3G ή GSM και είναι λογικό. Μιλάμε για κινητά και όχι για σταθερά δίκτυα.

 

Η μόνη λύση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η φορητότητα σε άλλα δίκτυα, εφόσον δε σας ικανοποιεί. Επίσης, ένα πρώτο βήμα πριν τη φορητότητα, είναι η αναφορά των προβλημάτων με e-mail ή κλήση. Αλλά όταν λέμε αναφορά προβλημάτων, εννοούμε συγκεκριμένα. Συγκεκριμένη περιοχή και οδος, τύπος προβλήματος( κάλυψη,χαμηλές ταχύτητες, χαμηλή ποιότητα φωνής, φορτωμένο δίκτυο, ώρες που παρατηρούνται τα προβλήματα κλπ,κλπ). Με το να γίνεται απλή αναφορά προβλημάτων σε οποιοδήποτε φόρουμ δε βοηθάει τις εταιρίες για να επιλύσουν ενδεχόμενα προβλήματα.

 

Αν παρ'όλα αυτά δείτε ότι δεν υπάρχει βελτίωση μέχρι π.χ. να λήξει το συμβόλαιό σας, τότε φορητότητα. Απλό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια λογικο ειναι να μην εχει σημα μεσα στην αθηνα αφου οταν τοποθετουν μια κεραια πανε μερικοι και κανουν καταγγελιες οτι τους βλαπτει την υγεια ;)

 

Τις κεραίες του Cote ειδικά μέσα στην Αθήνα δε τις πειράζει κανείς ;)

Link to comment
Share on other sites

και πως η wind πχ στα ίδια μέρη έχει τέρμα σήμα????? αυτών δεν ξηλώνουν τις κεραίες???? αυτά είναι φτηνές δικαιολογίες! και στο κάτω κάτω εγώ είμαι πελάτης και πληρώνω και έχω και κάποιες απαιτήσεις τις οποίες και δικαιούμε να έχω! απλά να έχω σήμα!!! ζητάω πολλα???? αν δεν μπορούν τα κουβαδάκια μας και σε αλλην παραλία! ή αλλιώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια! :lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

και πως η wind πχ στα ίδια μέρη έχει τέρμα σήμα????? αυτών δεν ξηλώνουν τις κεραίες???? αυτά είναι φτηνές δικαιολογίες! και στο κάτω κάτω εγώ είμαι πελάτης και πληρώνω και έχω και κάποιες απαιτήσεις τις οποίες και δικαιούμε να έχω! απλά να έχω σήμα!!! ζητάω πολλα???? αν δεν μπορούν τα κουβαδάκια μας και σε αλλην παραλία! ή αλλιώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια! :lol::lol::lol:

 

Συμφωνο με τα παραπανω και προσθετω οι πομποι τις κοσμοτε ειναι πολυ μικρης ισχυως!Ιδιως των 3g .Παραδειγμα(οταν εχεις τρεις γραμες σημα στα ξαφνικα χανετε η ζευξη του κινητου με τον πομποδεκτη του δικτυου τις κοσμοτε και το κινητο ειναι ρυθμισμενο μονο στο 3g(νοκια ν96 )τωρα για τα προβληματα κλησεων υφηστατε στο προβληματικο λογισμικο του δυκτιου κοσμοτε !δεν εχει σχεση με την πληθωρα χρηστων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν σχέση οι κεραίες. Αν εννοείς ότι η Κοσμοτέ λειτουργεί στα 1800 MHz να σου πω ότι εδώ και χρόνια ολόκληρα και οι ανταγωνίστριές της έχουν πολλά 1800άρια κανάλια, ιδίως σε περιοχές με αυξημένο φόρτο δικτύου, όπως σε πυκνοκατοικημένες περιοχές μιας πόλης. Οπότε αυτό δεν έχει σχέση ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν σχέση οι κεραίες. Αν εννοείς ότι η Κοσμοτέ λειτουργεί στα 1800 MHz να σου πω ότι εδώ και χρόνια ολόκληρα και οι ανταγωνίστριές της έχουν πολλά 1800άρια κανάλια, ιδίως σε περιοχές με αυξημένο φόρτο δικτύου, όπως σε πυκνοκατοικημένες περιοχές μιας πόλης. Οπότε αυτό δεν έχει σχέση ;)

 

Στο θεμα ζευξης ισχυως ειμαι απο το 1987 καλα θα κανης να πιστεψης αυτα που γραφω ειναι η πραγματικοτητα.Και μαλιστα κατασκευαζω σχεδιαζω συναρμολογω συστηματα!ηλεκτρονικα επικηνωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πιστεύουμε οποιονδήποτε και οτιδήποτε, ιδίως από το Ίντερνετ! :)

 

Όσον αφορά το θέμα ισχύος των κεραιών της Κοσμοτέ, επαναλαμβάνω πού κολλάει με την κάλυψη;

Αν υποθέσουμε ότι οι κεραίες της έχουν μικρότερη ισχύ εκπομπής( κάτι για το οποίο δεν μπορούμε να γενικεύσουμε για όλες τις εγκατεστημένες κεραίες της στην ελληνική επικράτεια), τότε θα έπρεπε να τις τοποθετεί προφανώς πιο κοντά, κοινώς να πυκνώσει το δίκτυο, προκειμένου να εξασφαλίσει και καλύτερη κάλυψη και λιγότερα προβλήματα ποιότητας δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει. Οι κεραίες της Cosmote χρησιμοποιούν την ίδια ακριβώς ένταση με αυτές των κεραιών της WIND/Vodafone. Μάλιστα αν λάβει κανείς υπόψιν του τα path gain λόγω σημείων-φιλέτων που τοποθετούνται οι κεραίες της Cosmote η WIND/Vodafone πρέπει να κάνουν πολλαπλάσια προσπάθεια για να πετύχουν ίδια κάλυψη.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνο με τα παραπανω και προσθετω οι πομποι τις κοσμοτε ειναι πολυ μικρης ισχυως!Ιδιως των 3g .Παραδειγμα(οταν εχεις τρεις γραμες σημα στα ξαφνικα χανετε η ζευξη του κινητου με τον πομποδεκτη του δικτυου τις κοσμοτε και το κινητο ειναι ρυθμισμενο μονο στο 3g(νοκια ν96 )τωρα για τα προβληματα κλησεων υφηστατε στο προβληματικο λογισμικο του δυκτιου κοσμοτε !δεν εχει σχεση με την πληθωρα χρηστων.

 

Τα συστήματα εκπομπής όσον αφορά το 2G δίκτυο(900/1800) και των 3 εταιρειών είναι ίδια δηλ. παραλλαγές του Ericsson RBS2000 Series (22XX Indoor, 21XX Outdoor και 23ΧΧ Micro Sites) με δυνατότητα τροφοδοσίας 220Vac ή -48Vdc.H ισχύς εξόδου των TRUs (Transceiver Units) είναι έως και 10 – 16W σε περιοχές με πυκνό δίκτυο ενώ φτάνουν τα 30W σε παράκτια σημεία που καλύπτουν διαδρομές πλοίων. Το μέγιστο της θεωρητικής ισχύος τους σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι τα 42W.

Στο 3G δίκτυο ορισμένες εκ των εταιρειών χρησιμοποιούν τα Ericsson RBS3000 Series με θεωρητική έξοδο έως και 40W (παρόμοια με τα RBS2000) ενώ άλλες τα Huawei DBS3XXX series με εξωτερικούς πομποδέκτες RRU(οπτικής ζεύξης με το Base Band Modem) κάτω από το Panel της κεραίας με ισχύ 20 – 40Wmax.

Όλες οι εταιρείες έχουν παρόμοιες ρυθμίσεις ισχύος και σχεδόν τον ίδιο εξοπλισμό. Ο Cote έχει την ίδια στάθμη ισχύος εξόδου με τους υπόλοιπους διαπιστωμένο και μετρημένο.

Edited by escape_4X4
Link to comment
Share on other sites

Απλα ελεος με την cosmote πια. Ενταξει ξερουμε οτι λογω οικονομικων προβληματων "πουλαει" σημα στη vodafone αλλα δεν ειναι δυνατον σε περιοχες οπως περιστερι, παλαιο φαληρο, αγ. δημητριο να μην μπορεις να μιλησεις! Πηρα τηλεφωνο την εξυπηρετηση και μου ειπαν οτι θα αναφερουν το προβλημα μου. Το θεμα ομως ειναι οτι σχεδον παντου εχω προβλημα και δεν ειναι οτι δεν εχω σημα. Εχω 2 με 3 γραμμες αλλα η ποιοτητα της συνδεσης ειναι απαραδεκτη. Δεν με ακουνε ουτε ακουω. Εχουν και αλλοι προβλημα στις περιοχες αυτες;
Link to comment
Share on other sites

Απλα ελεος με την cosmote πια. Ενταξει ξερουμε οτι λογω οικονομικων προβληματων "πουλαει" σημα στη vodafone αλλα δεν ειναι δυνατον σε περιοχες οπως περιστερι, παλαιο φαληρο, αγ. δημητριο να μην μπορεις να μιλησεις! Πηρα τηλεφωνο την εξυπηρετηση και μου ειπαν οτι θα αναφερουν το προβλημα μου. Το θεμα ομως ειναι οτι σχεδον παντου εχω προβλημα και δεν ειναι οτι δεν εχω σημα. Εχω 2 με 3 γραμμες αλλα η ποιοτητα της συνδεσης ειναι απαραδεκτη. Δεν με ακουνε ουτε ακουω. Εχουν και αλλοι προβλημα στις περιοχες αυτες;

 

Το ακουσαμε και αυτο! :blink:

 

Πιασε μισο κιλο.

Link to comment
Share on other sites

Απλα ελεος με την cosmote πια. Ενταξει ξερουμε οτι λογω οικονομικων προβληματων "πουλαει" σημα στη vodafone αλλα δεν ειναι δυνατον σε περιοχες οπως περιστερι, παλαιο φαληρο, αγ. δημητριο να μην μπορεις να μιλησεις! Πηρα τηλεφωνο την εξυπηρετηση και μου ειπαν οτι θα αναφερουν το προβλημα μου. Το θεμα ομως ειναι οτι σχεδον παντου εχω προβλημα και δεν ειναι οτι δεν εχω σημα. Εχω 2 με 3 γραμμες αλλα η ποιοτητα της συνδεσης ειναι απαραδεκτη. Δεν με ακουνε ουτε ακουω. Εχουν και αλλοι προβλημα στις περιοχες αυτες;

 

Μήπως έχει πρόβλημα η συσκευή σου; Μου φαίνεται αδιανόητο να μην υπάρχει σωστή κάλυψη σε τόσες περιοχές! :blink:

Ή, τουλάχιστον, δεν έχει ξαναγίνει τέτοια αναφορά για τόσες περιοχές!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο νομιζα αλλα εχω αλλαξει 3 τηλεφωνα δεν μπορει και τα 3 να εχουν προβλημα με την cosmote ενω το αλλο διπλα με vodafone να πιανει φουλ. Και να ταν μονο στο σπιτι μου θα λεγα οτι δεν πιανει εδω αλλα το εχω παρατηρησει σε αρκετα σημεια.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο νομιζα αλλα εχω αλλαξει 3 τηλεφωνα δεν μπορει και τα 3 να εχουν προβλημα με την cosmote ενω το αλλο διπλα με vodafone να πιανει φουλ. Και να ταν μονο στο σπιτι μου θα λεγα οτι δεν πιανει εδω αλλα το εχω παρατηρησει σε αρκετα σημεια.

 

Με διαφορετικη καρτα sim δοκιμασες;

ειχα παρομοιο προβλημα, αρκετα πιο παλια και τελικα έφταιγε η κάρτ.

(Λεω μήπως)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το δοκιμασα αυτο αν και δεν εχει σημασια γιατι με μια συγκεκριμενη σιμ δουλευω. Αλλα δεν ειμαι μονο εγω που εχω προβλημα εδω.
Link to comment
Share on other sites

Απλα ελεος με την cosmote πια. Ενταξει ξερουμε οτι λογω οικονομικων προβληματων "πουλαει" σημα στη vodafone αλλα δεν ειναι δυνατον σε περιοχες οπως περιστερι, παλαιο φαληρο, αγ. δημητριο να μην μπορεις να μιλησεις! Πηρα τηλεφωνο την εξυπηρετηση και μου ειπαν οτι θα αναφερουν το προβλημα μου. Το θεμα ομως ειναι οτι σχεδον παντου εχω προβλημα και δεν ειναι οτι δεν εχω σημα. Εχω 2 με 3 γραμμες αλλα η ποιοτητα της συνδεσης ειναι απαραδεκτη. Δεν με ακουνε ουτε ακουω. Εχουν και αλλοι προβλημα στις περιοχες αυτες;

 

τι εννοεις ότι λόγω οικονομικής κρίσης η κοσμοτε δίνει σήμα στην vodafone?. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο κάθε δίκτυο έχει τις δικιες του κεραίες εάν γινότανε αυτό δεν θα είχαμε 3 δίκτυα αλλά ! Αλλά ένα αφού κάθε δίκτυο θα εποιανε εξίσου το ίδιο μην τρελαθούμε τελείως. Από δίκαια μου πείρα το λέω στην κηφισιά είχανε αφαιρέσει κεραία και δεν υπήρχε σήμα καθόλου καλό μέσα στο σπίτι και η κοσμοτε εποιανε πολύ καλά. Αρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

τι εννοεις ότι λόγω οικονομικής κρίσης η κοσμοτε δίνει σήμα στην vodafone?. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο κάθε δίκτυο έχει τις δικιες του κεραίες εάν γινότανε αυτό δεν θα είχαμε 3 δίκτυα αλλά ! Αλλά ένα αφού κάθε δίκτυο θα εποιανε εξίσου το ίδιο μην τρελαθούμε τελείως. Από δίκαια μου πείρα το λέω στην κηφισιά είχανε αφαιρέσει κεραία και δεν υπήρχε σήμα καθόλου καλό μέσα στο σπίτι και η κοσμοτε εποιανε πολύ καλά. Αρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

στην κοσμοτε είναι γενικό το πρόβλημα επειδή οι περισσότεροι συνδρομητές είναι στην κοσμοτε και το δίκτυο τα έχει παίξει. Μου έχει συμβεί παρά πολλές φορές να μην μπορώ να επικοινωνήσω ενώ έχει ρήμα καμπανα όπως λέει δεν μπορείς να μιλήσεις ή να στείλεις μύνημα διότι υπάρχει υπέρφόρτωση στο δίκτυο. Ή γνώμη μου είναι να έχεις μαζί σου και ένα άλλο κινητό ή μια κάρτα σημ και όταν δεν μπορείς να επικοινωνήσεις να βάζεις την κάρτα σημ της άλλης εταιρείας έτσι ώστε να είσαι μέσα. Ξέρω ότι είναι σπαστικο αυτό αλλά από το να μην μπορείς να επικοινωνήσεις χίλιες φορές έτσι.

Edited by Petros the Great
***** Συνένωση μηνυμάτων. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ. ******

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Στο τει της σινδου στη θεσσαλονικη μολις μπεις στο κεντρικο κτιριο αλλα και στο τμημα λογιστικης οπου κινουμαι εγω δεν υπαρχει καθολου σημα ..Με το ζορι μια μπαρα σημα.Υπαρχει μεγαλο προβλημα και ολοι παραπονιουνται.Αντιθετα με την wind εχω full σημα 3g παντου μεσα στο τει.Αν μας διαβαζουν απο κοσμοτε παρακαλω ας κανουν κατι.
Link to comment
Share on other sites

Τους είχα κάνει άπειρα παράπονα για τη συγκεκριμένα περιοχή τον τελευταίο 1.5 χρόνο.. Η απάντησή τους; Κλασική.. Προσπαθούμε να επιτύχουμε όσο το δυνατόν καλύτερη κάλυψη κλπ,κλπ,κλπ.. Εν τω μεταξύ, ο ιστός που είναι προς το αγρόκτημα είναι δικός τους, αλλά..........κάλυψη 0 μέσα στα κτίρια.. Αφού οι περισσότεροι- που φαντάζομαι έχουν what's up- με κοιτάνε παράξενα όταν μπαίνω σε κάποιο αμφιθέατρο και μιλάω κανονικά με την Vodafone, ενώ οι ίδιοι δεν μπορούν ούτε καν να στείλουν ένα απλό γραπτό μήνυμα :lol:

 

Οι Vodafone και Wind έχουν από έναν ιστό στις καινούριες οικοδομές που ανεγέρθησαν και καλύπτουν από εκεί πάρα πολύ καλά και gsm και 3g και η Κοσμοτέ κάθεται και ξύνεται.. Τον ιστό απορώ τι τον έχουν εκεί.. Διακοσμητικό;; :confused: Η λύση είναι απλή, εφόσον γράφουν τους συνδρομητές τους χρόνια τώρα.. Φορητότητα...

Link to comment
Share on other sites

kotsianis7 τι εννοεις; Οτι υπαρχει ο ιστος και δεν πιανει σε εσωτερικους χωρους;

 

Μηπως ειναι ανενεργος;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό εννοώ :) Δε νομίζω να είναι ανενεργός, τουλάχιστον με net-monitor σε εξωτερικούς χώρους είχα εντάσεις περίπου -45 dBm και δεν υπάρχει σε κοντινότερη απόσταση άλλος ιστός :confused: Τα κτίρια δε φταίνε, διότι οι άλλες 2 πιάνουν κανονικότατα, ακόμη και 3g! Αλλά όσο δε γίνονται μαζικές κινήσεις φορητότητας, γιατί να κάτσουν ν'ασχοληθούν; :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Πιάνει ελάχιστα και σε πολλά σημεία είναι τόσο χαμηλή η ένταση ώστε με το ζόρι στέλνεις μήνυμα.. Δε μιλάμε βέβαια να έχεις το τηλέφωνο στην τσέπη.. Τότε είσαι σίγουρα εκτός δικτύου :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...