Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

-67 με -70dbm η κεραια ειναι αρκετα κοντα;

 

Δεν ειναι απολυτο οτι με τα dbm καταλαβαινεις και την αποσταση της κεραιας.Μπορει να ειναι μακρια και να εχεις καλο σημα λογο αντανακλασεων.Ας πει και καποιος γνωστης του αντικειμενου.

Παντως -67 με -70 ειναι αρκετα καλο σημα χωρις προβληματα στην επικοινωνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

-67 με -70dbm η κεραια ειναι αρκετα κοντα;

 

"Αρκετά" κοντά...Βέβαια καλύτερα αν είχες nemonitor να μας έλεγες τι timing advance έχεις σε σχέση με το σταθμό βάσης που συνδέεσαι για να έχεις μία άποψη για πόσο μεγάλη απόσταση μιλάμε (>550m ή μικρότερη; αν και αυτό δεν είναι απόλυτα ακριβές αλλά σου δίνει μία εικόνα αρκετά καλή :) )

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Με ει,όχι ι.

 

 

@doganos,για gsm μιλάς ή για 3g?Υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην είναι τρομερα κοντά η κεραία,αλλά το σπίτι σου όπου κάνεις τη μέτρηση να βλέπει π.χ. Κάποιο άνοιγμα,όπως σε ανισόπεδα εδάφη.Εμένα π.χ. Το σπίτι μου είναι σε ύψωμα και η κεραία της Κοσμοτέ είναι τοποθετημένη πιο κατω και σε σχετικά μεγάλη απόσταση για υπερ-πυκνοκατοικημένη περιοχή,αλλά η κεραία έχει ρυθμισμένες τις μοίρες της ώστε να βλέπει και πιο πάνω!Αν βγω π.χ. Στο δρόμο που είναι πιο χαμηλά,η ένταση μειώνεται αισθητά

Link to comment
Share on other sites

"Αρκετά" κοντά...Βέβαια καλύτερα αν είχες nemonitor να μας έλεγες τι timing advance έχεις σε σχέση με το σταθμό βάσης που συνδέεσαι για να έχεις μία άποψη για πόσο μεγάλη απόσταση μιλάμε (>550m ή μικρότερη; αν και αυτό δεν είναι απόλυτα ακριβές αλλά σου δίνει μία εικόνα αρκετά καλή :) )

 

Εχω netmonitor Και το μονο που ΔΕΝ δειχνει ειναι το TA :wacko:

 

 

 

@doganos,για gsm μιλάς ή για 3g?Υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην είναι τρομερα κοντά η κεραία,αλλά το σπίτι σου όπου κάνεις τη μέτρηση να βλέπει π.χ. Κάποιο άνοιγμα,όπως σε ανισόπεδα εδάφη.Εμένα π.χ. Το σπίτι μου είναι σε ύψωμα και η κεραία της Κοσμοτέ είναι τοποθετημένη πιο κατω και σε σχετικά μεγάλη απόσταση για υπερ-πυκνοκατοικημένη περιοχή,αλλά η κεραία έχει ρυθμισμένες τις μοίρες της ώστε να βλέπει και πιο πάνω!Αν βγω π.χ. Στο δρόμο που είναι πιο χαμηλά,η ένταση μειώνεται αισθητά

 

Kotsianis7 για gsm μιλαω. Ποσο πιο κατω μπορει να παει η μετρηση; Δηλαδη εαν εισαι διπλα στην κεραια θεωρητικα ποσο μπορει να παει;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχω netmonitor Και το μονο που ΔΕΝ δειχνει ειναι το TA :wacko:

 

 

 

Kotsianis7 για gsm μιλαω. Ποσο πιο κατω μπορει να παει η μετρηση; Δηλαδη εαν εισαι διπλα στην κεραια θεωρητικα ποσο μπορει να παει;

 

Και -40 dBm π.χ.,άνετα..Σε ποιο τηλ έχεις το νετ-μόνιτορ;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η κεραία της cosmote που πιάνει στο σπίτι μου πρέπει να είναι πάαααρα πολύ κοντά μου!! Έχω -43dbm σε όλο το σπίτι...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στα σπίτια γύρω σου,στο τετράγωνό σου!Κάπου εκεί είναι ο ιστός,σίγουρα!Εκτός κι αν βρίσκεσαι σε δρόμο με τρομερά υψηλή κίνηση δικτύου,οπότε μήπως σε καλύπτει και κανένα micro?
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να με καλύπτει micro, γιατί η περιοχή μου είναι ιδιαίτερα πυκνοκατοικημένη, και φαντάσου ότι σε μια απόσταση 500μέτρων από το σπίτι μου, υπάρχουν 4 κεραίες που εκπέμπουν! Οι micro πόσο μικρές μπορεί να είναι? Υπάρχει δηλαδή κάποια πιθανότητα να μπορώ να τις διακρίνω σε κάποια ταράτσα ή να μην μπώ στον κόπο?
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Tα micro χρησιμοποιούνται για εξαιρετικά τοπική κάλυψη και είναι στο μέγεθος ενός ασύρματου router πάνω-κάτω!Συνήθως είναι σε ταμπέλες καταστημάτων,δίπλα απ'αυτές κλπ!Εννοείται πως δεν μπαίνουν όπως οι κεραίες!Έχουν de facto άδεια λειτουργίας και παρέχουν πολύ καλή κάλυψη,εντελώς τοπικά όμως,όπως π.χ. μερικά μέτρα σε κάποιους δρόμους με υψηλή κίνηση δικτυου!Κάτι σαν τα κουτιά των συναγερμών που έχουν ορισμένα καταστήματα φαντάσου τα!

 

Πάντως,τέτοια ένταση σημαίνει ότι η κεραία σε "βλέπει" όσο δεν πάει,big brother ενα πράγμα! :p

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα... Οπότε με την απορία θα μείνω για το που είναι! χαχαχα

Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που το κινητό μου μένει καρφωμένο σε 2g, ενώ όταν το κλειδώνω σε 3G πιάνει 5-6γραμμές μέσα στο σπίτι...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Το net monitor λειτουργεί με το 3g στη συσκευή σου ή μόνο με το gsm δίκτυο;Για να μας έλεγες κια την ένταση του 3g!Αν και σε πυκνοκατοικημένες περιοχές,έχει τρομερό loss το 3g,λόγω συχνότητας λειτουργίας!

 

Πάντως,αυτό που λες περί εναλλαγής gsm σε 3g και αντιστρόφως δεν ισχύει πάντα!Υπάρχουν περιοχές(ελάχιστες)όπου το 3g σήμα είναι φουλ και άμεσα αξιοποιήσιμο,ενώ το gsm είναι ασθενές!Π.χ. η Wind στον Αλμυρό Μαγνησίας όπου παρατήρησα πως συμβαίνει αυτό,σε κάποιους εσωτερικούς χώρους έχει gsm με ένταση περίπου -90 dBm ενώ το 3g της βαράει -60 dBm περίπου!Μακάρι να ίσχυε αυτό γενικότερα :)

Link to comment
Share on other sites

To netmonitor λειτουργεί και με τα δύο δίκτυα.

Το κινητό που έχω εγκαταστήσει το netmonitor, είναι το 6680. Στο gsm, δείχνει -43dbm. Σε 3G δυστυχώς δεν ξερω που ακριβώς λέει την ένταση του σήματος... Πάντως, το 3G είναι πιο αδύναμο από το gsm στην γειτονιά μου, και αυτό μου το έχουν επιβεβαιώσει και από την κοσμοτέ.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Το net monitor λειτουργεί με το 3g στη συσκευή σου ή μόνο με το gsm δίκτυο;Για να μας έλεγες κια την ένταση του 3g!Αν και σε πυκνοκατοικημένες περιοχές,έχει τρομερό loss το 3g,λόγω συχνότητας λειτουργίας!

 

Πάντως,αυτό που λες περί εναλλαγής gsm σε 3g και αντιστρόφως δεν ισχύει πάντα!Υπάρχουν περιοχές(ελάχιστες)όπου το 3g σήμα είναι φουλ και άμεσα αξιοποιήσιμο,ενώ το gsm είναι ασθενές!Π.χ. η Wind στον Αλμυρό Μαγνησίας όπου παρατήρησα πως συμβαίνει αυτό,σε κάποιους εσωτερικούς χώρους έχει gsm με ένταση περίπου -90 dBm ενώ το 3g της βαράει -60 dBm περίπου!Μακάρι να ίσχυε αυτό γενικότερα :)

 

Παντως στη καλυψη 3g δεν εχω κανενα παραπονο απο την κοσμοτε για να λεμε και τα καλα.Τουλαχιστον στις περιοχες που κινουμαι ανετα κανω βιντεοκληση χωρις καν να σκεφτω ''εχει 3g?''Oποτε και αν κοιταξεις την οθονη εχει 3g σημα,ασχετα αν ειναι μερικες φορες λιγο αδυναμο και κατα την ομιλια επιστρεφει σε gsm.

Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι αυτές οι περιοχές που κινείσαι?? Είναι εντός αθηνών?
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι αυτές οι περιοχές που κινείσαι?? Είναι εντός αθηνών?

 

Και εκτος...Κεντρικη Ευβοια, Χανια και στα γυρω χωρια, και απο Αθηνα κεντρο και προς τα πανω Νεα φιλαδελφεια...

 

Οσο αφορα τα Χανια η vodafone ειναι κορυφαια σε σημα.Της κοσμοτε πριν καμποσο καιρο επεσε ξηλωμα κεραιων....

Link to comment
Share on other sites

Η Νέα Φιλαδέλφεια πράγματι έχει πολύ ισχυρή κάληψη 3G... Και τα χανιά που είχα πάει πρίν δύο χρόνια (Έμενα στην χαλέπα, κοντά στο σπίτι του βενιζέλου) είχαν πολύ καλή κάλυψη!

επίσεις και στην καλαμάτα έχει φούλ 3G!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Η Νέα Φιλαδέλφεια πράγματι έχει πολύ ισχυρή κάληψη 3G... Και τα χανιά που είχα πάει πρίν δύο χρόνια (Έμενα στην χαλέπα, κοντά στο σπίτι του βενιζέλου) είχαν πολύ καλή κάλυψη!

επίσεις και στην καλαμάτα έχει φούλ 3G!

 

Στο σημειο αυτο και κοντα στο χωρο του τει ξαφνικα πριν κανενα 9 μηνο παπαλα η κοσμοτε.Εκει εννοουσα οτι εγινε το ξηλωμα.Και παλι εχει σημα αλλα προβληματικο,σε αντιθεση με την voda που ειναι παντου φουλ εκει περα.

Link to comment
Share on other sites

Tα micro χρησιμοποιούνται για εξαιρετικά τοπική κάλυψη και είναι στο μέγεθος ενός ασύρματου router πάνω-κάτω!Συνήθως είναι σε ταμπέλες καταστημάτων,δίπλα απ'αυτές κλπ!Εννοείται πως δεν μπαίνουν όπως οι κεραίες!Έχουν de facto άδεια λειτουργίας και παρέχουν πολύ καλή κάλυψη,εντελώς τοπικά όμως,όπως π.χ. μερικά μέτρα σε κάποιους δρόμους με υψηλή κίνηση δικτυου!Κάτι σαν τα κουτιά των συναγερμών που έχουν ορισμένα καταστήματα φαντάσου τα!

Πάντως,τέτοια ένταση σημαίνει ότι η κεραία σε "βλέπει" όσο δεν πάει,big brother ενα πράγμα! :p

 

Ας μου πει κάποιος πως θα λύσω το εξής πρόβλημα.

Κάτω Κηφισιά, τριώροφη μονοκατοικία, λουσμένη στο σήμα της Cosmote ολόκληρη, μέσα στο σπίτι σήμα κυριολεκτικά 0 μηδέν. Βάζω ένα mini repeater παίρνω σήμα από την οροφή το ρίχνω μέσα στο σπίτι και πάλι το σπίτι δεν έχει καθόλου σήμα. Τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Στο σημειο αυτο και κοντα στο χωρο του τει ξαφνικα πριν κανενα 9 μηνο παπαλα η κοσμοτε.Εκει εννοουσα οτι εγινε το ξηλωμα.Και παλι εχει σημα αλλα προβληματικο,σε αντιθεση με την voda που ειναι παντου φουλ εκει περα.

 

Κρίμα... Πραγματικά είχα πάθει λαλα με την κάλυψη!! Είχα full 3G ακόμα και μέσα στο ασανσέρ!! Πραγματικά είναι κρίμα να κατεβάζουν τις κεραίες...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο "Kotsianis7" έτσι σε θέλω παλικάρι μου.

Ας μου πει κάποιος πως θα λύσω το εξής πρόβλημα.

Κάτω Κηφισιά, τριώροφη μονοκατοικία, λουσμένη στο σήμα της Cosmote ολόκληρη, μέσα στο σπίτι σήμα κυριολεκτικά 0 μηδέν. Βάζω ένα mini repeater παίρνω σήμα από την οροφή το ρίχνω μέσα στο σπίτι και πάλι το σπίτι δεν έχει καθόλου σήμα. Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Πρώτα πάρε άδεια από την Κοσμοτέ για να χρησιμοποιείς το φάσμα το οποίο της κλέβεις και η οποία το έχει χρυσοπληρώσει για να το χρησιμοποιεί η ίδια και μόνο αυτή και μετά όλο και κάποιος θα ασχοληθεί με το "πρόβλημά" σου...

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά μηνύματα έφυγαν! Ελπίζω να συνεχίσετε σε φυσιολογικό τόνο την κουβέντα από δω και πέρα.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Στην Βέροια και γύρω από αυτήν και ειδικότερα στην περιοχή Πανόραμα και στον δρόμο προς Σέλι, η Cosmote έχει ικανοποιητική κάλυψη? Επειδή με ενδιαφέρει και το ιντερνετ στα προαναφερόμενα σημεία υπάρχει 3G?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα αυτά μόνο σήμερα:

Γκρέμισαν κεραία κινητής τηλεφωνίας οι κάτοικοι της Βροντούς Πιερίας

Άστραψε και βρόντηξε" σήμερα τα χαράματα στη Βροντού Πιερίας για μια κεραία κινητής τηλεφωνίας που άρχισαν να τοποθετούν υπάλληλοι της εταιρίας κατά τη διάρκεια της νύχτας σε χωράφι κοντά στο χωριό. Γύρω όμως στις 5:30 το πρωί οι εργάτες της εταιρίας έγιναν αντιληπτοί από κατοίκους της Βροντούς, οι οποίοι έσπευσαν να ειδοποιήσουν κι άλλους και αμέσως σήμανε "συναγερμός" στο χωριό και ξεσηκώθηκαν πάνω από 200 κάτοικοι που κατέφτασαν με άγριες διαθέσεις στο σημείο που είχε τοποθετηθεί η κεραία, ενώ οι εργάτες του συνεργείου της εταιρίας που είχαν στήσει την κεραία έσπευσαν να εξαφανιστούν. Μέσα σε λίγη ώρα η κεραία γκρεμίστηκε και το ηχηρό μήνυμα που κάποιοι θα πρέπει να το λάβουν σοβαρά υπόψη είναι ότι ο κόσμος δεν θέλει κεραίες κινητής τηλεφωνίας κοντά σε κατοικημένες περιοχές.

 

Ξηλώνονται δέκα αυθαίρετες κεραίες κινητής τηλεφωνίας στο Ρέθυμνο.

Δέκα κεραίες εταιρειών κινητής τηλεφωνίας σε διάφορα σημεία της πόλης του Ρεθύμνου και του νομού θα κατεδαφιστούν τις προσεχείς ημέρες μετά και την τελική ειδοποίηση που έχει στείλει η Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών της Νομαρχίας στις εταιρείες, ενημερώνοντας παράλληλα και τους ιδιοκτήτες των κτηρίων, στις οποίες είναι τοποθετημένες. Η κατεδάφιση των κεραιών, βέβαια, προκαλεί προβληματισμό ως προς τις συνέπειες που θα προκαλέσει στην λειτουργία των κινητών τηλεφώνων. Πρόσφατο άλλωστε είναι το παράδειγμα στο Καστέλλι Κισσάμου, όπου απομακρύνθηκαν λόγω του ότι δεν είχαν άδεια λειτουργίας όλες οι κεραίες, με αποτέλεσμα η περιοχή να "απομονωθεί" τηλεπικοινωνιακά, τουλάχιστον από άποψης κινητής τηλεφωνίας. Θεωρείται βέβαιο ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις ιδιαίτερα από τον τομέα του τουρισμού, δεδομένου ότι η κατεδάφιση των κεραιών θα αφήσει τους παραθεριστές του Ρεθύμνου χωρίς δυνατότητα επικοινωνίας μέσω κινητών, ενώ δεδομένο είναι ακόμα ότι θα προκληθούν πολλά προβλήματα σε περιοχές του νομού από την ελλιπή λειτουργία των τηλεπικοινωνιών.

 

Κινητοποίηση για τις παράνομες κεραίες κινητής τηλεφωνίας στην Πρέβεζα

Τις φωνές τους θα ενώσουν Σημερα Πέμπτη 14/5 ο Δήμος, οι φορείς και οι πολίτες της Πρέβεζας ενάντια στις παράνομα τοποθετημένες κεραίες κινητής τηλεφωνίας.

Το «ραντεβού» έχει δοθεί για τις 12.30 το μεσημέρι, στο σημείο της συμβολής των οδών Δημ.Κρόκου και Μελίνας Μερκούρη και σκοπός της κινητοποίησης είναι να σταλεί προς κάθε κατεύθυνση το μήνυμα ότι η Πρέβεζα είναι αποφασισμένη να επιβάλλει τη νομιμότητα στο καθεστώς που αφορά τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας.

Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά ο Δήμαρχος Μιλτιάδης Κλάπας οι φορείς θα διαδηλώσουν την θέλησή τους έτσι ώστε να εφαρμοστεί ένα σύστημα δημόσιο και ασφαλές για την τοποθέτηση των ιστών το οποίο θα εγγυάται την υγεία την πολιτών, ενώ την ίδια στιγμή θα εκφράσουν την αντίθεσή τους στις ποινικές διώξεις που υφίστανται Δημοτικοί Σύμβουλοι και πολίτες οι οποίοι συμμετείχαν στις διαδικασίες απομάκρυνσης των άλλων τριών κεραιών.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...