Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι ακόμη και να γίνουν φορητότητες:

 

1)Υπάρχουν πολλοί που δε θέλουν καν να μπουν στον κόπο να μάθουν τι εστί φορητότητα και έτσι κάθονται διότι πιστεύουν ότι δεν υπάρχει κάποια λύση.

 

2)Πάρα πολλοί συνδρομητές εκμεταλλεύτηκαν τις τελευταίες προσφορές,οι οποίες μάλιστα δεν παρέχονται πλέον ούτε απ'τα ανταγωνιστικά δίκτυα.Οπότε,εφόσον έχει βολευτεί κάποιος με την υπηρεσία αυτή δεν το κουνάει απ'το δίκτυο που είναι τώρα.Και είναι λογικό αυτό και κατανοητό.

 

Άρα,αν δεν αναβαθμίσει η Κοσμοτέ την πλατφόρμα των καρτοκινητών της δε θα δουν άσπρη μέρα οι συνδρομητές καρτοκινητής.Δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2)Πάρα πολλοί συνδρομητές εκμεταλλεύτηκαν τις τελευταίες προσφορές,οι οποίες μάλιστα δεν παρέχονται πλέον ούτε απ'τα ανταγωνιστικά δίκτυα.

 

Μαλλον για την προσφορα του φρογκ και για το free ενα λεπτο το λεπτο της κοσμοκαρτας λες.Γιατι το whts up δεν εχει και τιποτα το ξεχωριστο απο τα αλλα δικτυα...

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στην προσφορά με τα 1000 λεπτά η οποία πλέον δεν παρέχεται από κανένα δίκτυο!Συνεπώς,εφόσον μεγάλη μερίδα των καρτοκινητών συνδρομητών βασίζεται σ'αυτήν την υπηρεσία για ποιο λόγο να κάνει φορητότητα απ'τη στιγμή που κανένα απ'τα άλλα δίκτυα δεν το παρέχει πλέον;

 

Οι φορητότητες έπρεπε να γίνουν πιο νωρίς!Τώρα..ό,τι έφυγε,έφυγε..(αναφέρομαι πάντα στα 1000 λεπτά με τα 3 ευρώ κάθε μήνα)

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στην προσφορά με τα 1000 λεπτά η οποία πλέον δεν παρέχεται από κανένα δίκτυο!Συνεπώς,εφόσον μεγάλη μερίδα των καρτοκινητών συνδρομητών βασίζεται σ'αυτήν την υπηρεσία για ποιο λόγο να κάνει φορητότητα απ'τη στιγμή που κανένα απ'τα άλλα δίκτυα δεν το παρέχει πλέον;

 

Οι φορητότητες έπρεπε να γίνουν πιο νωρίς!Τώρα..ό,τι έφυγε,έφυγε..(αναφέρομαι πάντα στα 1000 λεπτά με τα 3 ευρώ κάθε μήνα)

 

Eννοεις οτι η κοσμοτε το παρεχει ακομη?31/3 δεν εληξε??

Link to comment
Share on other sites

Eννοεις οτι η κοσμοτε το παρεχει ακομη?31/3 δεν εληξε??

 

Μέχρι 31/3 δεχόντουσαν όλα τα δίκτυα νέες ενεργοποιήσεις. Από εκεί και πέρα όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν και θα το έχουν για όλο το χρόνο. Αυτό που εννοεί είναι ότι εάν κάποιος πχ από την cosmo που έχει ενεργοποιήσει την προσφορά θέλει να φύγει, το σκέφτεται περισσότερο και μάλλον δε θα το κάνει, τουλάχιστον μέχρι το τέλος του 2009, γιατί δεν μπορεί να την ενεργοποιήσει σε κάποιο άλλο δίκτυο..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό εννοώ :) Όπως και να το κάνουμε,όσοι βασίστηκαν για την επικοινωνία τους σε μεγάλο βαθμό στην εν λόγω προσφορά είναι λίγο δύσκολο να εγκαταλείψουν και να χάσουν αυτά τα προνόμια!Οπότε,το μόνο που μπορούν να ελπίζουν οι καρτοκινητοί της Κοσμοτέ είναι να γίνει αναβάθμιση της καρτοκινητής πλατφόρμας(λέμε τώρα...) :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι η κεραία gsm της Κοσμοτέ που κάλυπτε μέχρι πρότεινος το Επταπύργιο Θεσ/νίκης απενεργοποιήθηκε ή μήπως οι τεχνικοί δεν μπορούν να πλησιάσουν την περιοχή για επισκευή;

 

Ελπίζω να μην είναι το πρώτο..Έλεος με τους ιθαγενείς Συκεώτες....:mad:

 

Αν είναι το δεύτερο,ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι σχετικά με το πότε θα μπορέσουν να προσεγγίσουν την περιοχή οι τεχνικοί...Με τόσους "καλούς" πολίτες που νοιάζονται να μην πάθουν καρκίνο,πώς να πλησιάσουν οι άνθρωποι;Θα φάνε και ξύλο άδικα!

 

Υ.Γ.:Το πρόβλημα πάντως σε εσωτερικους χώρους είναι εντονότατο,όπου το σήμα είναι ασθενέστατο.Εντυπωση μου κάνει πάντως πώς δεν έστησε πυκνότερο δίκτυο η Κόσμο στην περιοχή..Αν δεν μπορέσουν να κάνουν κάτι έγκαιρα,μένουν σχεδόν όλοι οι εσωτερικοί χώροι στην περιοχή ακάλυπτοι..Και έλεγα ότι κάποια τη γλίτωσε,αλλά τελικά την γλωσσόφαγα :p

Link to comment
Share on other sites

Tωρα ωρα 2.30 μου ηρθαν 3 ειδοποιησεις κλησεων.Οι 2 απο σημερα το πρωι 26/5 και η μια απο χθες το πρωι !!Μπραβο στην κοσμοτε για αλλη μια φορα:angry:.Και ημουν συνεχεια σε σημεια με φουλ σημα και οσο και να φενεται παραξενο δεν μου εβγαλε ουτε μια φορα ''απασχολημενο δυκτιο''.Ολες οι κλησεις μια χαρα εγιναν σημερα.
Link to comment
Share on other sites

Tωρα ωρα 2.30 μου ηρθαν 3 ειδοποιησεις κλησεων.Οι 2 απο σημερα το πρωι 26/5 και η μια απο χθες το πρωι !!Μπραβο στην κοσμοτε για αλλη μια φορα:angry:.Και ημουν συνεχεια σε σημεια με φουλ σημα και οσο και να φενεται παραξενο δεν μου εβγαλε ουτε μια φορα ''απασχολημενο δυκτιο''.Ολες οι κλησεις μια χαρα εγιναν σημερα.

 

Το ίδιο παρουσίασε και το δικό μου κινητό και έχω άτομα που δεν παίρνουν καθόλου ειδοποίηση. Η ενημέρωση απο το 1212 είναι ότι υπάρχει πρόβλημα στην υπηρεσία. Να δεις που τα έχουν κάνει πλακάκια με τη ΔΕΗ για να έχουμε μόνιμα ανοιχτά τα κινητά μας και να καίμε ρεύμα για τη φόρτισή τους!!!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι η κεραία gsm της Κοσμοτέ που κάλυπτε μέχρι πρότεινος το Επταπύργιο Θεσ/νίκης απενεργοποιήθηκε ή μήπως οι τεχνικοί δεν μπορούν να πλησιάσουν την περιοχή για επισκευή;

 

Ελπίζω να μην είναι το πρώτο..Έλεος με τους ιθαγενείς Συκεώτες....:mad:

 

Αν είναι το δεύτερο,ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι σχετικά με το πότε θα μπορέσουν να προσεγγίσουν την περιοχή οι τεχνικοί...Με τόσους "καλούς" πολίτες που νοιάζονται να μην πάθουν καρκίνο,πώς να πλησιάσουν οι άνθρωποι;Θα φάνε και ξύλο άδικα!

 

Υ.Γ.:Το πρόβλημα πάντως σε εσωτερικους χώρους είναι εντονότατο,όπου το σήμα είναι ασθενέστατο.Εντυπωση μου κάνει πάντως πώς δεν έστησε πυκνότερο δίκτυο η Κόσμο στην περιοχή..Αν δεν μπορέσουν να κάνουν κάτι έγκαιρα,μένουν σχεδόν όλοι οι εσωτερικοί χώροι στην περιοχή ακάλυπτοι..Και έλεγα ότι κάποια τη γλίτωσε,αλλά τελικά την γλωσσόφαγα :p

 

Καταστροφή κεραιών κινητής τηλεφωνίας (Θεσσαλονίκη) βίντεο

.
Link to comment
Share on other sites

 

Moνο εδω γινονται αυτα!Μετα λεμε για 3G και ιντερνετ.....δεν βλεπετε τι γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ο λόγος για τον οποίο αντιδρώ σε παράπονα για χαμηλό σήμα. Όταν ο όχλος δημαγωγείται μη γνωρίζοντας γρι για τις κεραίες και τα επίπεδα εκπομπής τους, όπως και για το μεγαλύτερο κίνδυνο που διατρέχει καθώς το κινητό του, η συσκευή που δεν έχει στα 20 μέτρα+ , αλλά σε κάτι εκατοστά απο το κεφάλι του ( και επειδή οι περισσότεροι είναι και άσχετοι, συνήθως είναι στο ένα εκατοστό απο το κεφάλι, απουσία του Bluetooth.. ), λογικό είναι να μην έχουμε σήμα και να χτυπιόμαστε για να μιλήσουμε και να σερφάρουμε.
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Και στον Εύωσμο της Κρήτης ( θυμάμαι καλά το μέρος? ) ζητούσαν το κατέβασμα της κεραίας, κατάφεραν να κλείσουν το σταθμό βάσης και μετά παρακαλούσαν να τον ξανανοίξει η cosmote. Και μετά φυσικά, τσίμπησαν και πίστωση παγίου απο τη cosmote. Για γέλια και για κλάμματα ρεεεεεεεε!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Και στον Εύωσμο της Κρήτης ( θυμάμαι καλά το μέρος? ) ζητούσαν το κατέβασμα της κεραίας, κατάφεραν να κλείσουν το σταθμό βάσης και μετά παρακαλούσαν να τον ξανανοίξει η cosmote. Και μετά φυσικά, τσίμπησαν και πίστωση παγίου απο τη cosmote. Για γέλια και για κλάμματα ρεεεεεεεε!!!!!

 

Κισσαμος. :)

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ, Εύοσμος στα βόρεια δεν είναι;;;;;;;;; αχαχαχαχαχαχα, κάποιος να με πυροβολήσει βρεεεε!!!! Ναι, στον Κίσσαμο.
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε στο βίντεο.. Κάτι παρακμιακά παππουδικά ήταν και μερικάαααααα νεότερα άτομα.. Που αν τους ρωτήσεις τι είναι gprs, θα σου πουν "αυτό που του λες την οδό και σε πηγαίνει" :p
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε στο βίντεο.. Κάτι παρακμιακά παππουδικά ήταν και μερικάαααααα νεότερα άτομα.. Που αν τους ρωτήσεις τι είναι gprs, θα σου πουν "αυτό που του λες την οδό και σε πηγαίνει" :p

 

Ηταν καμια 20 αρια ατομα, διαλεχτοι ενας και ενας.Τωρα με μια γραμμη σημα τα παιδια τους και τα εγγονια τους ειναι απολυτα ασφαλή.Μου την δινει γιατι δεν εχουν την παραμικρη ιδεα για την λειτουργια των κινητων.

Αλλα θα μου πειτε απο την αλλη οτι μπορει να ειναι κανεις σιγουρος οτι αυτες οι κεραιας δεν εκπεμπουν πανω απο τα ορια??Αφου δεν ελεγχονται απο κανεναν!

Link to comment
Share on other sites

Η ημιμάθεια είναι συχνά χειρότερη από την αμάθεια!! Το κακό που κάνουν οι διάφοροι άσχετοι με το αντικείμενο και δήθεν κοινωνικά ευαισθητοποιημένοι είναι πολλαπλάσια μεγαλύτερο και φυσικά δε θα γίνει κατανοητό ή εμφανές από τη μια μέρα στην άλλη. Εγώ απορώ με την Πολιτεία. Γιατί δε θεσμοθετεί σύγχρονους και επιστημονικά τεκμηριωμένους τρόπους αδειοδότησης κεραιών και γιατί τόσο η ίδια, όσο και οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας δεν ξεκινούν μία εντατική ενημερωτική καμπάνια σε πανελλαδική κλίμακα; Είναι απαράδεκτο να μην υιοθετούμε ευρωπαϊκές προδιαγραφές ΚΑΙ σ'αυτόν τον τομέα, ενώ παράλληλα να εμφανίζουμε συμπεριφορές Μεσαίωνα και όχλου!! :mad:
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

skoulikomirmigot, ελέγχονται και μάλιστα η Ελλάδα ανήκει στις χώρες που οι ισχείς εκπομπής είναι σε πολύ κατώτερα επίπεδα απο το μέγιστο επιτρεπτό. Το οποίο μέγιστο επιτρεπτό ( κοντά στο οποίο εκπέμπουν εταιρίες, κάτσε να θυμηθώ, Αγγλία και ΗΠΑ και κάποιες άλλες ) είναι ( και πάλι κάτσε να δω αν τα θυμάμαι καλά ) 100 (?) φορές πιο κάτω απο τα επίπεδα που προκαλούν παρενέργειες. Επίσης γίνονται μελέτες για τη τοποθέτηση των σταθμών βάσης που αφορούν στην ελάχιστη ακτινοβολία στο πιο κοντινό σημείο στον σταθμό βάσης. Δηλαδή, λαμβάνεται υπ'όψιν μια απόσταση ασφαλείας, μια οροφή ταράτσας π.χ. που σε εκείνο το σημείο η εκπομπή πρέπει να είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια, που όπως προανέφερα, στην Ελλάδα δουλεύουν οι Σ/Β πολύ πιο κάτω. Αλλά που να το ξέρουν αυτό οι κυράτσες... Όπως - το ξαναλέω, αν και το ξέρετε - δεν ξέρουν ότι τον καρκίνο τον έχουν στο ένα εκατοστό απο το αυτί τους και με το να κατεβάζουν κεραίες το κάνουν ακόμα χειρότερο. Τόσο γι'αυτούς, όσο και για τα παιδιά τους.

 

jparalias-> Απο τα παραπάνω ( που μπορούν να διασταυρωθούν, αλλά θα πρέπει να σκανάρω ένα έντυπο κάποια στιγμή ) προκύπτει ότι όχι μόνο υιοθετούμε ευρωπαϊκές προδιαγραφές, αλλά αν ακολουθούσαμε τις γενικότερες ευρωπαϊκές οδηγίες, θα είχαμε μεγαλύτερη ισχύ εκπομπής στις κεραίες. Και σεμινάρια γίνονται, αλλά νομίζω όχι ακόμα για το ευρύ κοινό.

 

Όσο για το καμουφλάζ των κεραιών, αυτό γίνεται για αισθητικούς καθαρά λόγους. Για να ανέβει μια κεραία, ήδη έχει πάρει άδεια ( μάλιστα, στο βίντεο, εκεί που κατέστρεφαν τον εξοπλισμό της cosmote - παράνομη πράξη btw, οποιασδήποτε εταιρίας και αν ήταν, η ταμπέλα έγραφε τον αριθμό αδείας ). Και σε τελική ανάλυση, λογικό θα ήταν να τις έκρυβαν και απο τον κόσμο, αν λάβουμε υπ'όψιν αυτά που είδαμε λόγω της ημιμάθειας και της δημαγωγίας του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Το έχω πει και στο πρόσφατο παρελθόν, μακάρι κάποιος να τους εξηγούσε ότι οι κεραίες μπορεί να είναι δίπλα τους, αλλά εκπέμπουν σε επίπεδα κάποιων watts τη στιγμή που οι σταθμοί τηλεόρασης εκπέμπουν σε KW για να καλύψουν ολόκληρες περιοχές. Και μακάρι κάποιος να τους εξηγούσε ότι αν θέλουν να ελαττώσουν τον καρκίνο απο τις εκπομπές, θα έπρεπε να ξεκινήσουν απο τα άχρηστα παρακμιακά κανάλια της tv..
Link to comment
Share on other sites

Τι κανουν αυτοι ρε; Σπανε ξενη περιουσια; Δηλαδη οτι ειναι "παρανομο" για αυτους πρεπει να το σπανε με το ετσι θελω;

 

Επρεπε να μαζευτουν ατομα και απο την αλλη πλευρα (αυτοι που θελουν να μιλουν στο κινητο αξιοπρεπως) και να πεσει ξυλο! αχαχαχα

 

Αντε με τα διποδα ζωα... 20 ατομα κανουν οτι γουσταρουν... (δημοκρατια)..

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: Η κεραία της Κοσμοτέ στην οδό Θάσου που αναφέρεται στο βίντεο της καταστροφής είναι στο διπλανό μου σπίτι :p Πώς και δεν πήρα ειδηση τι έγινε;Μάλλον θα έλειπα εκείνη την ώρα!Τόσον καιρο νόμιζα ότι ήταν της Voda λόγω εξαιρετικού 3g(άτιμο net-monitor :p )

 

Οπότε,Κοσμοτέ γιοκ στην περιοχή του Επταπυργίου...Σε εξωτερικούς χώρους κάτι γίνεται..Σε εσωτερικούς όμως..μιλάμε για εντάσεις που ξεκινάνε από -95 (!) dBm και καταλαβαίνετε όλοι πού πάνε..... :(

 

Υ.Γ.:Ελπίζω οι υπαίτιοι της καταστροφης να φάνε ένα σωρό μηνύσεις για βανδαλισμό ιδιωτικής περιουσίας.Τι μίσος είναι αυτό;Μονο τα ρόπαλα τους έλειπαν!Χαίρομαι πάντως όσους από αυτούς έχουν συμβόλαιο Κοσμοτέ!Θα ζητάνε διακοπή,μετάβαση σε μηδενικά πάγια κλπ,κλπ,αλλά...θα πάρουν...3 μούτζες απ'την Κοσμοτέ και καλά θα τους κάνει!Ήταν που ήθελα και hspa δίκτυο στην περιοχή και είχα στείλει ένα σωρό mails παραπόνων....

 

Στην Καρόλου Κουν είναι,αν δεν κάνω λάθος,της Wind.Ωχ,ωχ,ωχ....Αν βγει.....Ακόμη χειρότερα απ'την Κοσμοτέ...

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: Η κεραία της Κοσμοτέ στην οδό Θάσου που αναφέρεται στο βίντεο της καταστροφής είναι στο διπλανό μου σπίτι :p Πώς και δεν πήρα ειδηση τι έγινε;Μάλλον θα έλειπα εκείνη την ώρα!Τόσον καιρο νόμιζα ότι ήταν της Voda λόγω εξαιρετικού 3g(άτιμο net-monitor :p )

 

Και της voda ειναι εκει κοντα??Πως τους ξεφυγε των βανδαλων??

Link to comment
Share on other sites

Και της voda ειναι εκει κοντα??Πως τους ξεφυγε των βανδαλων??

 

Η Vodafone καλύπτει από αλλού την περιοχή και ήδη εδώ και 1 ακριβώς χρόνο σταμάτησε η λειτουργία της δικής της κεραίας!Η Voda όμως δεν έχει πρόβλημα στο gsm,αλλά μόνο στο 3g,το οποίο δεν υπάρχει ούτε σε εξωτερικοιύς χώρους πλέον!Το gsm της όμως είναι σχεδόν όπως και πριν,χωρίς προβλήματα και με καλή ένταση χωρίς παρεμβολές!Προφανώς λόγω πυκνότερου δικτύου και σωστότερου σχεδιασμού που ήδη προυπήρχε!Η Κόσμο όμως έχει χοντρό πρόβλημα και ειναι αμφίβολο αν μπορεί να κάνει κάτι!Όλη η περιοχή είναι σε συναγερμό!Εκτός κι αν καταφέρουν κάποιο εξαιρετικό καμουφλάζ(μακάρι!)

 

Πάντως,πριν λίγο που περνούσα απ'το σπίτι της οδού Θάσου όντως βανδαλίστηκαν τα πάντα!Βίδα για βίδα δεν άφησαν!

 

Επαναλαμβάνω όμως ότι ΠΡΕΠΕΙ η Κοσμοτέ να καταθέσει μηνύσεις για βανδαλισμό στους υπαίτιους!Ελπίζω το νομικό της τμήμα να κάνει κάποια τέτοια κίνηση,διότι αλλιώς δε βάζουν μυαλό οι Μάου-Μάου της περιοχής!Είναι απλά πυροβολημένοι οι άνθρωποι! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ε, γιατί χτυπιέμαι τόσο καιρό και σου τη μπαίνω όταν μιλάς για χαμηλό σήμα βρε Kotsianis? Έμμεσα τα χώνω σε αυτούς τους ανίδεους! Εσύ ήσουν το εξιλαστήριο θύμα!! Άντε να δούμε τι κινήσεις θα κάνει η cosmote τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...