Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μωρέ ας επεκτείνει και ας υπερ-πυκνωσει το 3G η κόκκινη και ας αφήσει το gsm όπως έχει!Δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα στο gsm,το 3g είναι ου την πήγε πίσω τελείως!Εδώ θα ειμαι και θα την παρακολουθώ για να αναφέρω τυχον προοδους! :)

 

Η πράσινη τωρα,βασικά θα πρέπει να ασχοληθεί λίγο πιο σοβαρά με την 3η γενιά σε περιοχές που υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας.Παράδειγμα:στην Μαγνησία έχει εξαιρετικά καλή κάλυψη ΑΛΛΑ πάρα πολλά προβλήματα χωρητικότητας(λογικό,η κόκκινη έχει 1 ιστό κάθε 200 χλμ. και ό,τι καλύψει :p και ευτυχώς πλέον σώζει κάπως την κατάσταση η μπλε με την κάλυψη της που ομολογουμενως έχει κάνει θαύματα τα τελευταια 3 χρόνια και παίρνει αρκετούς συνδρομητες).Φαντασου να μην έπαιρνε και η Wind πελάτες τι θα γινόταν με την χωρητικότητα της Κοσμοτέ!Προσωπικά,το βιώνω κι εγω όταν βρίσκομαι στην Μαγνησία(Βόλο,Αλμυρό,Αγχίαλο κλπ.)και όλοι οι συνδρομητές Κοτέ...Οι κλήσεις σε μηνυματα και μάλιστα μετά από καθυστέρηση αρκετών ωρων και κλήσεις που αργούν να συνδεθούν ή πέφτουν!Όλως περιέργως σε ταχύτητες Ίντερνετ δεν παρατηρείται τρομερή πτωση :wacko: και τουλάχιστον εγώ δεν έχω βιώσει πολύ συχνα φωνές που είναι σα να βγαίνουν από τα βάθη της Κολάσεως(σήμα και στα πιο απίθανα μέρη που λέμε :p ) (1-2 φορές που συνέβη αυτό νόμιζα ότι μου κάναν πλάκα τα άτομα και είχαν αλλοιώσει επίτηδες τις φωνές τους..Δεν το πίστευα,γιατί δεν το είχα συναντησει στις άλλες 2 εταιρίες ποτέ!!)Το κυριότερο είναι ότι δεν υπάρχουν ελεύθερες θυριδες για δρομολόγηση κλήσεων με αποτέλεσμα χαμένες κλήσεις..Αυτό είναι το βασικό!Τι σχέση έχει αυτό με το 3g?Πολύ απλά δεν έχουν αναβαθμίσει το σύνολο των ιστων σε όλον τον νομό με 3η γενιά!Καλώς ή κακώς,όλοι οι ιστοι σηκώνουν καθημερινά εξωπραγματική κίνηση(και δεν αναφέρομαι μεμονωμένα σε περιοχές,αλλά στο σύνολο του νομού),οποτε καλό θα ήταν να αναβαθμιστούν ολοι τους σε 3η γενιά(όπως και να προστεθεί 3η γενιά στην κεραία στο κτίριο ΟΤΕ στον Αλμυρό,όπου εξυπηρετεί τουλάχιστον 3000 συνδρομητές καθημερινά......και να μην εξυπηρετείται-άψογα μεν-από όλους τους γειτονικούς ιστους....)Μονο τότε θα λυθούν προβλήματα χωρητικότητας..Όταν σε κάποια μέρη,προφανώς από τσιγγουνιά,δεν αναβαθμίζονται με 3η γενιά οι ιστοι,πώς να μη φορτώνει έτσι το δίκτυο;;

 

Σημείωση:παρέχει 3η γενια σχεδόν στο σύνολο του νομού και μάλιστα με πάρα πολύ ισχυρή κάλυψη...Αν προστεθούν κεραίες για 3g σε όλους τους σταθμούς πάντως θα κλειδώνει και η πλειονότητα των τηλεφώνων σε αυτό,οπότε θα εξαλείφονταν πολλά προβληματα χωρητικότητας...

 

Απ'την άλλη,στην Θεσ/νίκη το δίκτυο 3ης γενιας ειναι απλά κορυφαιο!Η κάλυψη σχεδόν σε όλες τις πυκνοκατοικημένες περιοχές είναι άριστη και ισχυρότατη σε εσωτερικούς χώρους!Δεν ξέρω πώς το έχουν πετυχει αυτό(σίγουρα όχι με κτίρια ΟΤΕ παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις).Πραγματικά,το κινητο είναι μονιμα κλειδωμένο σε umts και η εντύπωση που δίνει σε θέμα κάλυψης σχεδόν παντού είναι σαν να καλυπτομαι από gsm δίκτυο!!Είναι οντως εντυπωσιακή η κάλυψη,χωρίς να σημαίνει πως σε κάποιες περιοχές δε χρήζει επέκτασης(όπως το σπίτι μου-μα τόσο γκαντέμης είμαι πια; :( Και να πεις ότι δε χρησιμοποιώ το mobile internet.. :cry: )

 

 

Το resume πάντως της υπόθεσης είναι πως μετα από σχεδόν 1 χρόνο στασιμότητας,πρέπει η Κοσμοτέ να συνεχίσει την επέκταση του 3g..Και όχι απλά να αρκειται σε διαφημίσεις!

 

1.Η αλλοίωση στην φωνή δεν οφείλεται στην υπερφόρτωση του δικτύου (υπερβολική κίνηση) αλλά στην κακή ποιότητα σήματος. Χαμηλό σήμα, λήψη σήματος από πολλαπλές ανακλάσεις σε φυσικά εμπόδια ή κτίσματα.

 

2. Οι κλήσεις δεν δρομολογούνται σε θυρίδες (διότι αυτές υπάρχουν μόνον στα ταχυδρομεία).

Στον σταθμό 2G υπάρχουν πομποδέκτες με 8 χρονοθυρίδες Time Slots(κανάλια) έκαστος (3 κανάλια Ε1 G.703 γραμμής αντιστοιχούν σε έναν πομποδέκτη)

Το 1 από τα 8 είναι για την εκπομπή κυψέλης (Broadcast Control Channel BCCH) ώστε το κινητό να αναγνωρίσει το δίκτυο και να συνδεθεί.

Τα επόμενα κανάλια μοιράζονται ανάλογα με τις ανάγκες σε SDDCCH(Stand alone dedicated control channel) και ΤCH (Traffic Channels). Τα πρώτα διαχειρίζονται την κίνηση αποστολής & λήψης μηνυμάτων SMS (2G) και MMS (2.5G) καθώς επίσης και την σηματοδοσία μεταξύ κινητού & BSC για το Call Setup.

Τέλος τα υπόλοιπα είναι TCH και αντιστοιχούν 1 για φωνή ανά συνδρομητή ή 3 για GPRS ανά συνδρομητή. Το γιατί “χάνονται” ή “πέφτουν” οι κλήσεις δεν μπορείς να το καταλάβεις εκτός αν έχεις πρόσβαση σε στατιστικά εργαλεία του ψηφιακού κέντρου ή διαθέτεις GSM Network Analyzer(για να δεις όλα τα παραπάνω)Μπορεί να μην είναι υπερφόρτωση αλλά και κακός σχεδιασμός δικτύου.

 

3. Το ότι αργούν να παραδοθούν τα μηνύματα δεν σχετίζεται με την κάλυψη αλλά στην διαχείριση τους από τα SMSC (Short Message Service Center) Υπάρχουν περισσότερα από ένα στην εταιρεία? Βρίσκονται σε Load Sharing? Ποια είναι η τοπολογία? Αν το δίκτυο είναι υπερφορτωμένο δηλ. δεν υπάρχουν ελεύθερα SDCCH θα λάβεις την απάντηση “αποτυχία αποστολής”

 

4. Οι ιστοί δεν αναβαθμίζονται σε 3G διότι είναι κυλινδρικά κομμάτια από μέταλλο ή πυλώνες με πλέγματα σιδήρου και πλαίσια. Η μόνη αναβάθμιση είναι να τον αντικαταστήσεις ή να τον ενισχύσεις. Η αναβάθμιση σε 3G ενός σταθμού βάσης δεν είναι εύκολη υπόθεση εφόσον απαιτείται αλλαγή του κεραιοσυστήματος και εγκατάσταση Tilt Controllers στα Panels των κεραιών. Στο 3G η κάλυψη και τα όρια μιας κυψέλης καθορίζονται από την κατακόρυφη γωνία κλίσης της κεραίας. Αντικατάσταση της μικροκυματικής ζεύξης με άλλη μεγαλύτερης χωρητικότητας αν υπάρχουν διαθέσιμες E1 στο τοπικό Repeater .Σε αντίθετη περίπτωση οι πομποδέκτες 3G δεν θα μπορούν να σηκώσουν κίνηση.Εγκατάσταση νέων τροφοδοτικών ή κλιματιστικών μονάδων για τα επιπλέον φορτία. Αναβάθμιση του τοπικού πίνακα ΔΕΗ ή αντικατάσταση της Γεννήτριας εάν δεν υπάρχει παροχή ρεύματος στον σταθμό.

 

5. Οι ταχύτητες στο Internet δεν σχετίζονται με την φωνή εφόσον η διαχείρισή της σύνδεσης γίνεται από τους κόμβους SGSN (2G ή 3G) Serving GPRS Support Node και από τους GGSN (Gateway GPRS Support Node) Δεν μπορείς να συγκρίνεις διαφορετικούς τύπους κίνησης μεταξύ τους. Ταχύτητα στην σύνδεση Internet δεν συνεπάγεται την αντίστοιχή ευκολία στην φωνητική κλήση.

 

6. Διάβασε μερικά πράγματα για τηλεπικοινωνίες διότι τα όσα λες είναι ανυπόστατα και προκαλείς σύγχυση στους χρήστες. Η ημιάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

Link to comment
Share on other sites

1.Η αλλοίωση στην φωνή δεν οφείλεται στην υπερφόρτωση του δικτύου (υπερβολική κίνηση) αλλά στην κακή ποιότητα σήματος. Χαμηλό σήμα, λήψη σήματος από πολλαπλές ανακλάσεις σε φυσικά εμπόδια ή κτίσματα.

 

2. Οι κλήσεις δεν δρομολογούνται σε θυρίδες (διότι αυτές υπάρχουν μόνον στα ταχυδρομεία).

Στον σταθμό 2G υπάρχουν πομποδέκτες με 8 χρονοθυρίδες Time Slots(κανάλια) έκαστος (3 κανάλια Ε1 G.703 γραμμής αντιστοιχούν σε έναν πομποδέκτη)

Το 1 από τα 8 είναι για την εκπομπή κυψέλης (Broadcast Control Channel BCCH) ώστε το κινητό να αναγνωρίσει το δίκτυο και να συνδεθεί.

Τα επόμενα κανάλια μοιράζονται ανάλογα με τις ανάγκες σε SDDCCH(Stand alone dedicated control channel) και ΤCH (Traffic Channels). Τα πρώτα διαχειρίζονται την κίνηση αποστολής & λήψης μηνυμάτων SMS (2G) και MMS (2.5G) καθώς επίσης και την σηματοδοσία μεταξύ κινητού & BSC για το Call Setup.

Τέλος τα υπόλοιπα είναι TCH και αντιστοιχούν 1 για φωνή ανά συνδρομητή ή 3 για GPRS ανά συνδρομητή. Το γιατί “χάνονται” ή “πέφτουν” οι κλήσεις δεν μπορείς να το καταλάβεις εκτός αν έχεις πρόσβαση σε στατιστικά εργαλεία του ψηφιακού κέντρου ή διαθέτεις GSM Network Analyzer(για να δεις όλα τα παραπάνω)Μπορεί να μην είναι υπερφόρτωση αλλά και κακός σχεδιασμός δικτύου.

 

3. Το ότι αργούν να παραδοθούν τα μηνύματα δεν σχετίζεται με την κάλυψη αλλά στην διαχείριση τους από τα SMSC (Short Message Service Center) Υπάρχουν περισσότερα από ένα στην εταιρεία? Βρίσκονται σε Load Sharing? Ποια είναι η τοπολογία? Αν το δίκτυο είναι υπερφορτωμένο δηλ. δεν υπάρχουν ελεύθερα SDCCH θα λάβεις την απάντηση “αποτυχία αποστολής”

 

4. Οι ιστοί δεν αναβαθμίζονται σε 3G διότι είναι κυλινδρικά κομμάτια από μέταλλο ή πυλώνες με πλέγματα σιδήρου και πλαίσια. Η μόνη αναβάθμιση είναι να τον αντικαταστήσεις ή να τον ενισχύσεις. Η αναβάθμιση σε 3G ενός σταθμού βάσης δεν είναι εύκολη υπόθεση εφόσον απαιτείται αλλαγή του κεραιοσυστήματος και εγκατάσταση Tilt Controllers στα Panels των κεραιών. Στο 3G η κάλυψη και τα όρια μιας κυψέλης καθορίζονται από την κατακόρυφη γωνία κλίσης της κεραίας. Αντικατάσταση της μικροκυματικής ζεύξης με άλλη μεγαλύτερης χωρητικότητας αν υπάρχουν διαθέσιμες E1 στο τοπικό Repeater .Σε αντίθετη περίπτωση οι πομποδέκτες 3G δεν θα μπορούν να σηκώσουν κίνηση.Εγκατάσταση νέων τροφοδοτικών ή κλιματιστικών μονάδων για τα επιπλέον φορτία. Αναβάθμιση του τοπικού πίνακα ΔΕΗ ή αντικατάσταση της Γεννήτριας εάν δεν υπάρχει παροχή ρεύματος στον σταθμό.

 

5. Οι ταχύτητες στο Internet δεν σχετίζονται με την φωνή εφόσον η διαχείρισή της σύνδεσης γίνεται από τους κόμβους SGSN (2G ή 3G) Serving GPRS Support Node και από τους GGSN (Gateway GPRS Support Node) Δεν μπορείς να συγκρίνεις διαφορετικούς τύπους κίνησης μεταξύ τους. Ταχύτητα στην σύνδεση Internet δεν συνεπάγεται την αντίστοιχή ευκολία στην φωνητική κλήση.

 

6. Διάβασε μερικά πράγματα για τηλεπικοινωνίες διότι τα όσα λες είναι ανυπόστατα και προκαλείς σύγχυση στους χρήστες. Η ημιάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

 

Να συμπληρώσω λίγο(αν και δε χρειάζεται γενικά,άψογα τα λες απλά θεωρώ ότι λείπουν κάποια info)

 

1. Η ποιότητα σήματος εξαρτάται από την κίνηση στο δίκτυο. Για πολλοστή φορά θα αναφερθώ στο power control που οι ελληνικές εταιρείες το γράφουν στα παλιά τους τα παππούτσια... Ναι,εξαρτάται από το SIR,από τις διαλείψεις μικρής και μεγάλης κλίμμακας(πολλαπλές διαδρομές,συχνοεπιλεκτικές διαλείψεις ή ακόμα και από την ταχύτητα του οχήματος-ταχείες διαλείψεις ή ακόμα...και από το συνδυασμό τους) αλλά ΚΑΙ από το power control. Όταν αφήνεις τα κινητά να εκπέμπουν περισσότερο απ'ό,τι πρέπει τότε παρεμβάλλονται μεταξύ τους,ανεβάζουν το επίπεδο θορύβου και η Σ.Π.Π. αλλάζει μορφή :lol: δηλαδή η κατανομή που εκφράζει τη χωρητικότητα και την ποιότητα σήματος γίνεται χάλια. Επιπλέον όταν αυξάνεται η κίνηση αλλάζει και η κωδικοποίηση ήχου :confused:

 

2. Συμφωνώ με όλα. Πάντως πράγματι στη 3η γενιά υπάρχουν αρκετοί λόγοι για να πέσει μία κλήση- ειδικά με dynamic παραχώρηση κωδίκων σε συνδρομητές οι οποίοι κινούνται- στη 2η γενιά μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα ακόμα και με ένα netmonitor,πχ αν βλέπεις ότι μία κλήση δε κουμπώνει με τίποτα σε ένα κανάλι TCH...ή για παράδειγμα όταν υπάρχει κακός σχεδιασμός όπως λες με τα neighboor cell να έχουν "εκτιμηθεί" λάθος και να αποτυγχάνουν παταγωδώς μεταβάσεις. Μερικές φορές και η προτεραιότητα των καναλιών,το RXAM είναι πολύ χάλια ρυθμισμένα,σε βαθμό που σκέπτομαι αν τα C1/C2 βγήκαν από αλγόριθμο ΠΡΟΠΟ...

 

3. Η αποτυχία παράδοσης μηνυμάτων πολλές φορές οφείλεται σε κακή ρύθμιση προτεραιότητας των SDCCH. Λιμοκτονία στα threads που χειρίζονται τα κανάλια και δε συμμαζεύεται... οι server ίσως να είναι οι χειρότεροι υπολογιστές στον πλανήτη τελικά αν δεν τους ρυθμίσεις καλά :p Λογικά θα έχεις δει αρκετές περιπτώσεις...

 

Στα άλλα δε προλαβαίνω να απαντήσω,αργότερα :p

 

Συνέχεια λοιπον

4. δε ξέρω από τέτοια χαχαχα Μόνο για την εμβέλεια της 3ης γενιάς λίγο μια διευκρίνηση,εννοείς μάλλον τη σηματοδοσία γιατί θεωρητικά η πρόσβαση στο δίκτυο μπορεί να γίνεται και από τεράστιες αποστάσεις - με το ανάλογο δικτυακό κόστος βέβαια... Επιπλέον στο 3g η καθαρή εμβέλεια εξαρτάται και από την κίνηση των χρηστών,το θερμικό θόρυβο (πονεμένη ιστορία) και άλλους παράγοντες. Μπερδεμένη κατάσταση. Στο GSM πιο ξεκάθαρα τα πράγματα,ταλαιπωρία σκέτη η θεωρία του CDMA...

 

5. βασικά έχω μια απορία εδώ... Η φωνητική κλήση γίνεται να "διαχειρίζεται" και στο δίκτυο 2ης και στο 3ης γενιάς από τους ίδιους SGSN κόμβους; Αυτό στο ρωτάω γιατί για παράδειγμα ενώ στη WIND είναι δυνατή η μετάβαση από 2η σε 3η γενιά σε vodafone δε το έχω δει ποτέ να γίνεται,πάντα κατά τη διάρκεια μίας φωνητικής κλήσης.Μπορεί αυτή η απορία να "πέφτει στο κενό" εφόσον μπορεί κάτι πολύ διαφορετικό να ορίζει αυτή την ιδιότητα του δικτύου.

Προφανώς ο kotsianis αναφέρεται σε ένα δυναμικό δίκτυο που δεσμέυει και απελευθερώνει timeslots για κίνηση σε data/voice ανάλογα με τις ανάγκες των χρηστών (έχω κάποιους αλγορίθμους υπόψιν μου που μπορούν να κάνουν τέτοια διαχείριση,σαν συγκοινωνούντα δοχεία,αλλά δε ξέρω αν εφαρμόζονται) Τότε παίζει ρόλο τουλάχιστον στο GPRS over GSM η δέσμευση που θα κάνεις με τις ταχύτητες που θα έχεις,ή καλύτερα τη διαθεσιμότητα του δικτύου. Αυτό είναι κάτι πολύ διαφορετικό μάλλον από αυτό εξηγείς. Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες,δεδομένης μιας χωρητικότητας δικτύου και έντασης κίνησης χρηστών συγκεκριμένη ότι δεν έχουν σχέση αυτά τα δύο,ταχύτητα με φωνή...ίσως διαθεσιμότητα δικτύου να ταίριαζε καλύτερα!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

5. βασικά έχω μια απορία εδώ... Η φωνητική κλήση γίνεται να "διαχειρίζεται" και στο δίκτυο 2ης και στο 3ης γενιάς από τους ίδιους SGSN κόμβους; Αυτό στο ρωτάω γιατί για παράδειγμα ενώ στη WIND είναι δυνατή η μετάβαση από 2η σε 3η γενιά σε vodafone δε το έχω δει ποτέ να γίνεται,πάντα κατά τη διάρκεια μίας φωνητικής κλήσης.Μπορεί αυτή η απορία να "πέφτει στο κενό" εφόσον μπορεί κάτι πολύ διαφορετικό να ορίζει αυτή την ιδιότητα του δικτύου.

 

Η κίνηση από τα 3G ΒTS(Node b) -> RNCs (Radio Network Controllers) κατευθύνεται στους αρχικά MGW (Media Gateways) και κατόπιν :

1. Φωνή: στο MSC -> BSC αν το end point είναι mobile σε 2G δίκτυο ή απευθείας σε BSC αν τα BSC είναι attached κατευθείαν σε MGWs

2. Φωνή: Σε Transit MSC(TSC) αν το end point είναι mobile ή fixed σε άλλη εταιρεία εντός ή εκτός Ελλάδος.

3. Δεδομένα: στους SGSN(3G) κόμβους -> στο αντίστοιχο RNC αν το end point είναι mobile της ίδιας εταιρείας σε 3G ή σε BSC αν το end point είμαι mobile της ίδιας εταιρείας σε 2G δίκτυο.

4. Δεδομένα: σύνδεση internet το ίδιο με τα παραπάνω αλλά μετά τον SGSN(3G) η κίνηση κατευθύνεται στους GGSN κόμβους -> ISPs (Internet Service Providers)

 

Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για την κίνηση μέσω BTS 2G δικτύου αλλά έχουμε δρομολόγηση των δεδομένων στους SGSN(2G) κατευθείαν από τα BSCs ή μέσω MGWs αν υπάρχουν GGSN είναι ο ίδιος.

Συστήματα QoS (Quality of service) παρακολουθούν συνεχώς την ποιότητα της μεταφοράς δεδομένων 2G/3G συλλέγοντας στατιστικά στοιχεία για πιθανές βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ σήμερα το απόγευμα δεν μπορούσα να κάνω καθόλου κλήσεις και το κινητό μου έβγαζε μήνυμα ''Απασχολημένο δίκτυο''.Τι τρέχει?Υπερφόρτωση δικτύου πάλι??:p:)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ενω υπάρχει το καναλι 1020 με -71dbm, γιατί η συσκευή δεν συνδέεται σε αυτο το καναλι κ ειναι στο 836 με -85 με -90 dbm;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ενω υπάρχει το καναλι 1020 με -71dbm, γιατί η συσκευή δεν συνδέεται σε αυτο το καναλι κ ειναι στο 836 με -85 με -90 dbm;

 

Γιατι το 1020 ειναι eGSM (900) και αυτα η Cosmote τα εχει σε χαμηλη προτεραιοτητα. Ειναι για αυτους που ειναι μακρυα απο το σταθμο και δεν μπορουν να συνδεθουν σε 1800.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί που ήμουν στην πόλη της Κέρκυρας κάτι είχε πάθει το κινητό μου και μου έβγαζε στην οθόνη αντί για ''COSMOTE'' άλλοτε ''Vodafone AL'' άλλοτε ''AMC AL''.Όταν όμως έφυγα από την πόλη ξαναγύρισε σε ''COSMOTE''.Γιατί έγινε αλλάγή δικτύων και ήμουν όλη την ώρα σε Roaming;;:worry:

 

Υ.Σ:Όταν προσπάθησα να κάνω χειροκίνητα αναζήτηση δικτύων το κινητό μου έβγαζε ''Σφάλμα'' και δεν με άφηνε να επιλέξω το ''COSMOTE''.:(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί που ήμουν στην πόλη της Κέρκυρας κάτι είχε πάθει το κινητό μου και μου έβγαζε στην οθόνη αντί για ''COSMOTE'' άλλοτε ''Vodafone AL'' άλλοτε ''AMC AL''.Όταν όμως έφυγα από την πόλη ξαναγύρισε σε ''COSMOTE''.Γιατί έγινε αλλάγή δικτύων και ήμουν όλη την ώρα σε Roaming;;:worry:

 

Υ.Σ:Όταν προσπάθησα να κάνω χειροκίνητα αναζήτηση δικτύων το κινητό μου έβγαζε ''Σφάλμα'' και δεν με άφηνε να επιλέξω το ''COSMOTE''.:(

 

Σε καμία περίπτωση μην κάνεις κλήσεις όταν βλέπεις οποιοδήποτε δίκτυο πέραν της cosmote. Έχεις ενεργοποιημένη τη περιαγωγή και μπορεί το κινητό σου να συνδέεται με ξένα δίκτυα, με ειδικές χρεώσεις ( μεγάλες... ) και χωρίς τα δωρεάν παρεχόμενα απο το οικονομικό σου πρόγραμμα. Αν δεν μπορείς να κάνεις χειροκίνητη επιλογή δικτύου στη cosmote, πάρε τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών να σου απενεργοποιήσουν την περιαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση μην κάνεις κλήσεις όταν βλέπεις οποιοδήποτε δίκτυο πέραν της cosmote. Έχεις ενεργοποιημένη τη περιαγωγή και μπορεί το κινητό σου να συνδέεται με ξένα δίκτυα, με ειδικές χρεώσεις ( μεγάλες... ) και χωρίς τα δωρεάν παρεχόμενα απο το οικονομικό σου πρόγραμμα. Αν δεν μπορείς να κάνεις χειροκίνητη επιλογή δικτύου στη cosmote, πάρε τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών να σου απενεργοποιήσουν την περιαγωγή.

 

Σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή UniqueGR.:)

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ της Πρωτοχρονιάς είχα πρόβλημα με τα sms.Έκαναν πολύ ώρα για να φύγουν και όταν μου έστελναν απάντηση μου αργούσαν και μου έρχονταν μαζεμένα.Τηλέφωνήματα μπορούσα να κάνω κανονικά,μόνο στο 1314 μου έγραφε ''Δίκτυο κατειλλημένο''.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μισή ώρα δεν μπορώ να στείλω ούτε sms ούτε να κάνω κλήσεις.Όταν στέλνω sms δεν μου έρχεται αναφορά παράδοσης και όταν προσπαθώ να καλέσω μου λέει:''Η σύνδεση με τον αριθμό που καλέσατε δεν είναι εφικτή!''.Στο 1313 που παίρνω τηλέφωνο να μάθω τι γίνεται μου βγάζει μήνυμα:''Όλες οι γραμμές μας είναι κατηλλημένες.Για την καλύτερη εξυπηρέτηση σας παρακαλούμε καλέστε αργότερα!!''.Αρχίζει να μου λείπει η Wind.:p:)
Link to comment
Share on other sites

μαλλον ο αριθμος που καλεις ειναι απενεργοποιημενος!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ο αριθμος που καλεις ειναι απενεργοποιημενος!

 

Δεν είναι απενεργοποιημένος.Χθές το μεσημέρι επικοινωνούσα μια χαρά με το συγκεκριμένο αριθμό.Μόνο χθές το απόγευμα και σήμερα το πρωί μου έκανε λίγα νερά αλλά τώρα και τα sms φεύγουν αμέσως και κάνω μια χαρά κλήσεις.:)

Link to comment
Share on other sites

το λεω γιατι απο το μηνυμα που λες ''...δεν ειναι εφικτη'' σημαινει πως καλεις αριθμο vodafone και ειναι εκτος δικτυου η το εχει κλειστο.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

το λεω γιατι απο το μηνυμα που λες ''...δεν ειναι εφικτη'' σημαινει πως καλεις αριθμο vodafone και ειναι εκτος δικτυου η το εχει κλειστο.

 

Δεν ξέρω.Από σταθερό μπορούσα να τον καλέσω άνετα.Μόνο στο κινητό μου έλεγε ''δεν είναι εφικτή''.Περίεργα πράγματα.:confused:

Link to comment
Share on other sites

τωρα τελευταια δεν εχς πουθενα σημε με την cosmote..

υπαρχει καποιοσ λογος?? εχω ακουσει οτι εχουν ξεκινησει και ξηλωνουν κεραιες... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολές και κακοήθειες!! Και σήμα έχεις και μιλάς τέλεια!! Ένα σωρό κλήσεις δέχθηκα σήμερα για τη γιορτή μου!! Απλά, δεν βλέπεις θεαματικές βελτιώσεις του δικτύου, τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη, που βρίσκομαι... :)
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

Και γω θεωρώ πως έχει μείνει λίγο στάσιμη η Κοσμοτέ στην επέκταση του δικτύου 3ης γενιάς,τουλάχιστον σε κεντρική Μακεδονία και Θεσσαλία που κινούμαι συχνότερα!Μετά την εντυπωσιακή ομολογουμένως ανακοίνωση το καλοκαίρι του 2007 που κάλυπτε το 80% του ελληνικού πληθυσμού δεν είδα σ'αυτές τις περιοχές περαιτέρω επέκταση...Κι ελπίζω να μην επαναπαυτεί και φέτος..Διότι και η Wind και η Vodafone αρχίζουν και επεκτείνουν την κάλυψη σε όλο και περισσότερες περιοχές,κυρίως επαρχιακές.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι παιδί θαύμα! Έχεις άποψη για τον σχεδιασμό και την επέκταση του δικτύου 3G των τριών εταιριών σε κεντρική Μακεδονία και Θεσσαλία. Μπράβο! Και εις ανώτερα!Μάλλον έχεις πληροφόρηση απο ανώτερα κλιμάκια των εν λόγω εταιριών.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κάποιος να είναι παιδί-θαύμα ή να έχει ενημέρωση εκ των έσω για να καταλάβει αν στις περιοχές που κινείται συνήθως δεν έχει προστεθεί δίκτυο 3ης γενιάς ή αν συνεχίζει το δίκτυο και παραμένει αδύναμο σε σήμα;Σαφώς και χρησιμοποιώ και τις 3 εταιρίες-η κάθε μια μου καλύπτει διαφορετικές ανάγκες-συνεπώς,γι'αυτόν το λόγο μπορώ να έχω άποψη για το αν μένει στάσιμη η κάλυψη στις περιοχές που χρησιμοποιώ συνέχεια τις συσκευές μου.Σε παρακαλώ άλλη φορά να προσέχεις το πώς μιλάς και να μην ειρωνεύεσαι.Απ'τη στιγμή που δεν έχω τέτοια ειρωνική συμπεριφορά στους υπόλοιπους,απαιτώ και απ'τους άλλους το ίδιο.Αν θεωρείς ότι έχεις κάτι αξιόλογο να πεις,πολύ ευχαρίστως να το διαβάσουμε.Αλλά τέτοιες συμπεριφορές,μάλλον σε κάνουν να χάνεις το σεβασμό των άλλων.Μου φαίνεται ότι ο καθένας συμπεριφέρεται όπως γουστάρει εδώ μέσα.Δεν τα βλέπουν αυτα οι moderators?
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κάποιος να είναι παιδί-θαύμα ή να έχει ενημέρωση εκ των έσω για να καταλάβει αν στις περιοχές που κινείται συνήθως δεν έχει προστεθεί δίκτυο 3ης γενιάς ή αν συνεχίζει το δίκτυο και παραμένει αδύναμο σε σήμα;Σαφώς και χρησιμοποιώ και τις 3 εταιρίες-η κάθε μια μου καλύπτει διαφορετικές ανάγκες-συνεπώς,γι'αυτόν το λόγο μπορώ να έχω άποψη για το αν μένει στάσιμη η κάλυψη στις περιοχές που χρησιμοποιώ συνέχεια τις συσκευές μου.Σε παρακαλώ άλλη φορά να προσέχεις το πώς μιλάς και να μην ειρωνεύεσαι.Απ'τη στιγμή που δεν έχω τέτοια ειρωνική συμπεριφορά στους υπόλοιπους,απαιτώ και απ'τους άλλους το ίδιο.Αν θεωρείς ότι έχεις κάτι αξιόλογο να πεις,πολύ ευχαρίστως να το διαβάσουμε.Αλλά τέτοιες συμπεριφορές,μάλλον σε κάνουν να χάνεις το σεβασμό των άλλων.Μου φαίνεται ότι ο καθένας συμπεριφέρεται όπως γουστάρει εδώ μέσα.Δεν τα βλέπουν αυτα οι moderators?

 

Ε μάλλον κάποιος πρέπει να τα πει με το ονομά τους εδώ...Σταματήστε να κάνετε τους ειδήμονες και να βγάζετε συμπεράσματα μεμονωμένα. Ο καθένας απο μάς αντιπροσωπεύει το 1/6.000.000 (στην καλύτερη περίπτωση) της συνολικής εικόνας κάλυψης. Τώρα αν μπορεί ο καθένας να διατυπώνει γενικές κρίσεις περί πχ κάλυψης ευρύτερων περιοχών μερικών χιλιάδων στρεμμάτων (Θεσσαλία) αυτό το αφήνω στην κριση όλων.

Φίλε kotsiani7 μη το παίρνεις προσωπικά. Απλά πάνω στο δικό σου σχόλιο ήθελα να επικρίνω την παραπάνω στάση...Όσο για το κύρηγμα άφησε το για αλλού.

Όσο για το αν έχω κάτι αξιόλογο να πω, έχω αλλά φυσικά αυτά δεν θα τα γράψω σε φόρουμς :))....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...Θα ήταν ενδιαφέροντα τα σχόλιά σου,εφόσον σε περιοχές που κινούμαι εδώ και χρόνια υπήρχε κάποια βελτίωση στο δίκτυο 3ης γενιάς της εταιρίας..Αλλά δεν υπάρχει...Τα σημεία αυτα όπως ήταν σε κάλυψη 3ης γενιάς το 2005,έτσι είναι και τώρα.Πρέπει κάποιος να το παίζει και καλά ειδήμονας και να κάνει τον έξυπνο για να κατανοήσει και να δηλώσει εδώ μέσα κάτι τόσο βασικό που ακόμη και η γιαγιά μου θα μπορούσε να το καταλάβει;Από που προκύπτει το ύφος του παντογνώστη στην προηγούμενη απάντησή μου;Απ'το γεγονός ότι αναφέρω πως στις περιοχές της Θεσσαλίας και της κεντρικής Μακεδονίας που κινούμαι συχνά δεν εχω δει βελτίωση στην κάλυψη 3ης γενιάς εδώ και 3 χρόνια;Χρειάζεται να εχω ενημέρωση εκ των έσω για να κάνω μια τέτοια παρατήρηση,όταν βλέπω το σήμα στο κινητό μου και κάνω τον έξυπνο;Και φυσικά,εχω γυρίσει από Θεσσαλία και τους 4 νομούς σχεδόν στο σύνολό τους,αν και δεν αναφερόμουν στο σύνολο αλλά σε πιο συγκεκριμένα σημεία...Aν θεωρείς λοιπόν ότι θίξαμε την εταιρία σου,μπορείς ωραιότατα να μας αντικρούσεις λέγοντάς μας τι βελτιώσεις έκανε η Κοσμοτέ στην κάλυψη του δικτύου 3ης γενιάς σε Θεσσαλία και κεντρική Μακεδονία απ'το καλοκαίρι του 2006 και μετά..Γιατί τα κινητά άλλα λένε..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...