Jump to content

Ηχεία, τι να αγοράσω;


Exposed_Bone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αποφάσισα και εγώ να αγοράσω καινούρια ηχεία για τον υπολογιστή.Μέχρι τώρα ήμουν με 2 απλά ηχεία, αλλά τώρα σκέφτομαι για 2.1, έτσι ώστε να μην υπερβώ το χρηματικό όριο.Τι προτείνετε;Επίσης, θέλω να καλύπτουν ένα δωμάτιο και δεν ξέρω πόσα watt να κοιτάξω.Ποια η συμβουλή σας και ποια η διαφορά ανάμεσα σε watt και watt(rms);Ευχαριστώ.:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά αποφάσισα και εγώ να αγοράσω καινούρια ηχεία για τον υπολογιστή.Μέχρι τώρα ήμουν με 2 απλά ηχεία, αλλά τώρα σκέφτομαι για 2.1, έτσι ώστε να μην υπερβώ το χρηματικό όριο.Τι προτείνετε;Επίσης, θέλω να καλύπτουν ένα δωμάτιο και δεν ξέρω πόσα watt να κοιτάξω.Ποια η συμβουλή σας και ποια η διαφορά ανάμεσα σε watt και watt(rms);Ευχαριστώ.:)

Παρε creative 2.1 με κανενα 50ρικο ευρο.θα βρεις πολυ καλα ηχεια και ειμαι σιγουρος νοτι θα σε καλυψουν! εχω ηχεια 5 χρονια και παντα παιζουν δυνατα..και ακομη ειναι μια χαρα..αυτη την μαρκα προσωπικα εγω δεν την αλλαζω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αποφάσισα και εγώ να αγοράσω καινούρια ηχεία για τον υπολογιστή.Μέχρι τώρα ήμουν με 2 απλά ηχεία, αλλά τώρα σκέφτομαι για 2.1, έτσι ώστε να μην υπερβώ το χρηματικό όριο.Τι προτείνετε;Επίσης, θέλω να καλύπτουν ένα δωμάτιο και δεν ξέρω πόσα watt να κοιτάξω.Ποια η συμβουλή σας και ποια η διαφορά ανάμεσα σε watt και watt(rms);Ευχαριστώ.:)

Τα watt και τα watt rms σου τα πασάρει όπως θέλει η κάθε εταιρία. Κατα 95% εννoούν το music power (PMPO) που δεν έχει καμία σχέση με τα πραγματικά watt.

Παντως να ξες ότι με 50-80W - που γράφουν πάνω τα ηχεία - θα έχεις πολύ καλή απόδοση. Αυτά αντιστοιχούν σε 10-15W πραγματικά.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Παρε creative 2.1 με κανενα 50ρικο ευρο.θα βρεις πολυ καλα ηχεια και ειμαι σιγουρος νοτι θα σε καλυψουν! εχω ηχεια 5 χρονια και παντα παιζουν δυνατα..και ακομη ειναι μια χαρα..αυτη την μαρκα προσωπικα εγω δεν την αλλαζω!

 

Και γιατί να μην πάρει τα CREATIVE SBS 580 πάλι με 50 ευρο που ναι και 5.1;

...
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην πάρει τα CREATIVE SBS 580 πάλι με 50 ευρο που ναι και 5.1;

να τα παρει..απλα παραπανω ζηταει ηχεια 2.1! γι'αυτο και το ανεφερα :wink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω και creative 7.1, και Altec lansing 2.1 FX4021. Τα δεύτερα είναι ότι καθαρότερο έχω ακούσει ποτέ μου. Φαντάσου δηλαδή τα μεγαλύτερα τι κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

Για ηχεία 2.1 προτείνω τα LOGITECH X230. Τα έχω εδώ και 2 μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Στην κατηγορία τους είναι τα πιο δυνατά.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για ηχεία 2.1 προτείνω τα LOGITECH X230. Τα έχω εδώ και 2 μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Στην κατηγορία τους είναι τα πιο δυνατά.

Επιβεβαιώνω. Και εγώ αυτά έχω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αγόρασα αυτά.Πώς σας φαίνονται;Εγώ πάντως είμαι αρκετά ικανοποιημένος.:D

Καλα τα :blink: χωρις να τα εχω δοκιμασει..αντε μεγεια σου :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειχα αγορασει περισυ(γυρω στα 100 εβρω και κατι ) τα altec lansing 251 ηχεια...(5.1)...

 

ενώ απο τις ταινίες ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος δεν ειμαι ικανοποιημένος στο θεμα του Mp3 μουσικης κτλ....

 

ο ηχος αν δυναμώσεις τα ηχεία παραμορφώνει και γενικα το αποτελεσμα δεν ειναι καλο...

 

τι ηχεία σε 5.1 προτείνεται που να πιανουν δυνατο ηχο στην μουσικη.....???

 

και φυσικα να ειναι σε μια λογικη τιμη....:)

Link to comment
Share on other sites

ειχα αγορασει περισυ(γυρω στα 100 εβρω και κατι ) τα altec lansing 251 ηχεια...(5.1)...

 

ενώ απο τις ταινίες ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος δεν ειμαι ικανοποιημένος στο θεμα του Mp3 μουσικης κτλ....

 

ο ηχος αν δυναμώσεις τα ηχεία παραμορφώνει και γενικα το αποτελεσμα δεν ειναι καλο...

 

τι ηχεία σε 5.1 προτείνεται που να πιανουν δυνατο ηχο στην μουσικη.....???

 

και φυσικα να ειναι σε μια λογικη τιμη....:)

 

Βασικά, τα ηχεία Altec Lancing είναι από τα καλύτερα στην αγορά.Σχετικά με την αναπαραγωγή των mp3 αρχείων, πιστεύω ότι ο ήχος "παραμορφώνεται", γιατί μπορεί να είναι χαμηλής ποιότητας τα τραγούδια.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν ειμαι ευχαριστημένος......

εχω ακουσει μουσικη απο 2.1 ηχεια και το αποτελεσμα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που "πιανω" εγω......

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν ειμαι ευχαριστημένος......

εχω ακουσει μουσικη απο 2.1 ηχεια και το αποτελεσμα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που "πιανω" εγω......

Απο τι μαρκα αν επιτρεπεται..?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

creative αν θυμαμαι καλα.....

Καμια σχεση οι 2 μαρκες,μερα με την νυχτα.κι εγω creative εχω εδω και 5 χρονια και τους εχω πιει το αιμα...ολη μερα παιζουν πανω απο την μεση..και ακομη ειναι ζωντανα.:music:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση οι 2 μαρκες,μερα με την νυχτα.κι εγω creative εχω εδω και 5 χρονια και τους εχω πιει το αιμα...ολη μερα παιζουν πανω απο την μεση..και ακομη ειναι ζωντανα.:music:

 

και δεν χαλάνε τα άτιμα για να μου τα αντικαταστήσουν με καινούρια!

Πού θα πάει, θα εκραγούν!

Το παλεύω καιρό το θέμα.

...
Link to comment
Share on other sites

και δεν χαλάνε τα άτιμα για να μου τα αντικαταστήσουν με καινούρια!

Πού θα πάει, θα εκραγούν!

Το παλεύω καιρό το θέμα.

κι εγω σε αυτη την διαδικασια ειμαι...:p αυτα εχουν αντιθετη αποψη ομως :cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κι εγω σε αυτη την διαδικασια ειμαι...:p αυτα εχουν αντιθετη αποψη ομως :cry:

Άδικος κόπος παιδιά.

 

Οι τελικοί που φοράνε τα creative έχουν πολλές προστασίες και δεν καίγονται ευκολα ότι και αν κάνετε.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Mια που λεμε για creative αυτα τι λενε...???

αξιζουν....???

τι λετε...???

τα εχει δοκιμασει κανενας...??

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=30&product=668397

Link to comment
Share on other sites

Mια που λεμε για creative αυτα τι λενε...???

αξιζουν....???

τι λετε...???

τα εχει δοκιμασει κανενας...??

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=30&product=668397

M@μανε :X και αμα εχεις και καρτα καλη στον υπολογιστη σου 24bit θα κανεις το δωματιο σου..αιθουσα κινηματογραφου :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Αν θέλετε πολύ δυνατή ένταση πάρτε κάτι άλλο. Αν θέλετε ποιότητα και ικανοποιητική ένταση, πάρτε Altec Lansing 2.1 απο 100ευρώ και πάνω. Εφαγα ένα μήνα να τεστάρω ότι ηχείο υπάρχει. Την ποιότητα των Altec Lansing δεν την έχει κανένα. Και όποιος έχει αμφιβολίες, κάντε μια βόλτα απο το Πλαίσιο της Καλλιθέας που υπάρχουν όλα σε demonstration και κάντε μια σύγκριση.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Αν θέλετε πολύ δυνατή ένταση πάρτε κάτι άλλο. Αν θέλετε ποιότητα και ικανοποιητική ένταση, πάρτε Altec Lansing 2.1 απο 100ευρώ και πάνω. Εφαγα ένα μήνα να τεστάρω ότι ηχείο υπάρχει. Την ποιότητα των Altec Lansing δεν την έχει κανένα. Και όποιος έχει αμφιβολίες, κάντε μια βόλτα απο το Πλαίσιο της Καλλιθέας που υπάρχουν όλα σε demonstration και κάντε μια σύγκριση.

 

Εγώ πάντως 2.1 δεν ξαναπαίρνω όσο καλό ήχο και αν βγάζουν.

Σε σύγκριση με 5.1 ή 7.1 μου θυμίζουν ραδιοφωνάκι.

Αλλιώς είναι να έρχεται ο ήχος από παντού και αλλιώς από μια μόνο κατεύθυνση.

...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...