Jump to content

Ηχεία, τι να αγοράσω;


Exposed_Bone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Bασικά δεν κλείνω τα μάτια και λέω πάω δαγκωτό για creative...Βλέπω και άλλες εταιρίες αλλα εκτός απο την altec δεν βλέπω την ποικιλία της creative αλλού...Τώρα-όπως αναφέρω και παραπάνω έχω τα series 100 2.1 της altec...είναι αρκετά αδύναμα (συνολο 10 watt) και θα ήθελα να πάρω κάποια νέα (2.1 ... 5.1) για να ακούω μουσική απο τον υπολογιστή και να βλέπω καμιά ταινιούλα τωρα το καλοκαιράκι...Ότι το design των περισσότερων creative δεν ειναι ότι καλύτερο, συμφωνώ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έχω ξαναγράψει και σε προηγούμενο post, πριν αγοράσετε κάτι μπορείτε να ψάχνετε στο google για reviews. Βοηθάει πολύ όταν έχετε καταλήξει σε 2-3 προϊόντα βάσει των χρημάτων που σκοπεύετε να διαθέσετε. Επίσης είναι εύκολο να βγάλετε χρήσιμα και αντικειμενικά συμπεράσματα, γιατί συνήθως υπάρχουν reviews που ούτε επηρεάζονται απο κάποιον και έχουν γραφτεί από ανθρώπους που έχουν γνώση του αντικειμένου.
Link to comment
Share on other sites

Βασικός λόγος ειναι ο χώρος...τα 7.1 ειναι πολλά για το χώρο μου...Όχι οτι δεν χωράνε δεξιά και αριστερά απο το λάπτοπ αλλα αν δεν έχεις surround ήχο δεν λέει...Οπότε ή 2.1 με καλή απόδοση για μουσικούλα (κάτι που θέλω πιό πολύ) ή 5.1 και surround ήχο για ταινιούλες κυρίως...Έχω κοιτάξει πααρα πολλά reviews αλλα άν δεν ακούσεις γνώμες ''απο πρώτο χέρι'' ή απο άτομα που είναι περισσότερο ψαγμένα απο σένα ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ REVIEWS...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για μένα όλα τα Creative είναι σίγουρη αγορά. Επίσης μου άρεσαν και τα Logitech Z-2300(είναι 2.1) ιδιαίτερα για το μπασο τους, τα οποία άκουσα σήμερα εκτεταμένα(σε μουσική, παιχνίδια κτλ)
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε 5.1 τα έχετε βάλει στη σωστή θέση τους ή όλα πάνω στο γραφείο?Δηλαδή

έχετε δύο μπροστά,ένα αριστερά και ένα δεξιά?Πιάνουν χώρο?Σκέφτομαι μήπως πάρω 5.1

γιατί με τέτοια κάρτα ήχου θα 'ναι κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε 5.1 τα έχετε βάλει στη σωστή θέση τους ή όλα πάνω στο γραφείο?Δηλαδή

έχετε δύο μπροστά,ένα αριστερά και ένα δεξιά?Πιάνουν χώρο?Σκέφτομαι μήπως πάρω 5.1

γιατί με τέτοια κάρτα ήχου θα 'ναι κρίμα...

Φυσικά στη σωστή θέση γιατί αλλιώς δεν θα μπορείς να ακούσεις πολυκάναλο ήχο... Εγώ προσωπικά πήρα και επεκτάσεις καλωδίων για τα πίσω ηχεία για να διευκούνω την τοποθέτηση τους. Τώρα για σένα είναι λίγο κρίμα να μην πάρεις τουλάχιστον 5.1 ηχεία, αλλά σε διαφόρες δοκιμές που έκανα εγώ ανάμεσα στην audigy2 που έχω και στο ενσωματωμένο κύκλωμα ήχου της μητρικής, οι οποίες έγιναν με 2.1 και 2.0 ηχεία, υπάρχει διαφορά,άρα η κάρτα ήχου που πήρες, θα σου φέρει βελτίωση σε ότι σετ ηχείων επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην σωστη θεση τα εχω. Νομιζω πως αν παρεις 2.1 παρα 5.1 θα ειναι σαν να πετας την καρτα ηχου σου, οσο μικρος να ειναι ο χωρος!!!
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ guys...εκλεισε....ηχεία 5.1 εν όψη...creative,altec,logitech...άλλο υποψήφιο δεν νομίζω να υπάρχει...Τα της creative ειναι μια αρκετά καλή λύση αν και δεν με ξετρελλαίνει

ο σχεδιασμός τους.Συνδυάζουν πάντως καλή τιμη και ποιότητα...Τα της altec νομίζω ειναι καλύτερα σε ισχύ και σχεδιασμό ενω της logitech τσούζουν λιγάκι παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην σωστη θεση τα εχω. Νομιζω πως αν παρεις 2.1 παρα 5.1 θα ειναι σαν να πετας την καρτα ηχου σου, οσο μικρος να ειναι ο χωρος!!!

Ρε παιδιά γιατί πετάει την κάρτα; Εξαρτάται γιατί τα θέλεις τα ηχεία. Εγώ πχ δεν βλέπω ταινίες στο PC και τα ήθελα μόνο για μουσική (στερεοφωνικός ήχος) και γι αυτό πήρα 2.1

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μια audigy2 αλλά δεν έχω ηχεία 5.1, γιατί απλούστατα δεν βλέπω ταινίες. Προτίμησα να αγοράσω ένα καλό σύστημα ηχείων 2.1. Εξαρτάται πάντα από το τι θέλεις να κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί confused; Κοίταξε... Αν θέλεις απλά να ακούς μουσική, τότε πάρε 2.1 γιατί η μουσική είναι στερεοφωνική και (κατά τη γνώμη μου) θα συνεχίσει να είναι γιατί δεν έχει νόημα να ακούς "πολυκάναλή" μουσική... Τώρα αν θέλεις να βλέπεις και ταινίες, τότε μπορείς αν θέλεις να "χτυπήσεις" 5.1 ή 7.1. Εγώ προσωπικά προτιμώ και για τις ταινίες τον στερεοφωνικό ήχο (ξέρω είμαι ο μόνος και ανώμαλος, αλλά δε μου πολυαρέσει ο πολυκάναλος ήχος)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω εχω της Creative τα Inspire T7700 (7+1) αλλα θελω να τα αλλαξω. Ναι μεν εχουν καλη αποδοση στην ενταση του ηχου αλλα απο συχνοτητες δεν τα πανε και τοσο καλα (40 - 16K). Παλιοτερα ειχα τα inspire T4400 (4+1). Εκεινα ειχαν καλυτερες αποδοσεις στα "πριμα" αλλα απο μπασα μην το συζηταμε. :(

Καμια καλη προταση για 7.1 με συχνοτητες (20 - 16K) και μεγαλυτερη ενταση απ'αυτα που εχω, γιατι εδω διαβασα πολλα και δεν εβγαλα ακρη. :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
για να μην ανοίγω άλλο θέμα..χτες αγόρασα από το πλαίσιο τα logitech x-230 στην τιμή των 60 ευρώ ( http://www.plaisio.gr//IWCatProductPage.process?Section_Id=30&Nav_Section_Id=911&Catalog_Id=15&Product_Id=255117&Merchant_Id=1&sts_cid=3%22 )...είχα δει παλιότερα τα ίδια ηχεία με 35 ευρώ( http://www.pixmania.com/gr/gr/54492/art/logitech/c-asa-x-230-2-1-32w.html?srcid=1354 ) και δεν μου γέμισε k πολύ το μάτι...είναι δυνατόν 25ευρώ διαφορα??? :confused: :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλήσατε για Logitech, αγόρασα πρόσφατα αυτά τα ηχεία, τα οποία μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλά, με μόνη εξαίρεση τις υψηλές συχνότητες όταν παίζουν στα 3/4 της έντασής τους και πάνω, όπου νομίζω πως οι δορυφόροι παραμορφώνουν λίγο τον ήχο. Βέβαια με €160 δεν περίμενα και πολλά πολλά αλλά overall είναι μια πολύ δυνατή επιλογή για μουσική στο δωμάτιο.

 

Α, επίσης, όποιος έχει μεράκι (και αρκετά χρήματα) ας κοιτάξει ετούτα τα ηχεία. Αν είχα αυτήν τη στιγμή $700 θα τα αγόραζα χωρίς δεύτερη γιατί τα άκουσα σε φίλο με δισκοπωλείο και έμεινα άφωνος!

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Tα Bose πάντα ήταν καλά ηχεία. Βέβαια δεν αξίζει να αγοράσει κανείς ακριβά ηχεία αν αυτό που θα ακούει είναι mp3 στα 128kbps ή λίγο παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκέφτομαι απο καιρό να πάρω ένα σετ ηχείων 2.1,τα θέλω κυρίως για μουσική και λιγότερο για παιχνίδια.Μετά απο αρκετό ψάξιμο και με έναν χρηματικό περιορισμό στα 60€ κατέληξα στα CREATIVE I-TRIGUE 3200 (49€),CREATIVE INSPIRE T3030 (48€),LOGITECH X230 (43€)

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο μέχρι 60€;Και επίσης γνωρίζει κάποιος τον λόγο που κανένα eshop δεν έχει διαθέσιμα τα συγκεκριμένα μοντέλα;Σε όσα μαγαζιά πήρα τηλέφωνο δεν ήξεραν αν και πότε θα έρθει νέα παρτίδα για τα παραπάνω σετ..

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι απο καιρό να πάρω ένα σετ ηχείων 2.1,τα θέλω κυρίως για μουσική και λιγότερο για παιχνίδια.Μετά απο αρκετό ψάξιμο και με έναν χρηματικό περιορισμό στα 60€ κατέληξα στα CREATIVE I-TRIGUE 3200 (49€),CREATIVE INSPIRE T3030 (48€),LOGITECH X230 (43€)

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο μέχρι 60€;Και επίσης γνωρίζει κάποιος τον λόγο που κανένα eshop δεν έχει διαθέσιμα τα συγκεκριμένα μοντέλα;Σε όσα μαγαζιά πήρα τηλέφωνο δεν ήξεραν αν και πότε θα έρθει νέα παρτίδα για τα παραπάνω σετ..

 

 

 

εγω φιλε τα τελευταια 4 χρονια εχω τις creative ενα συστημα ηχειων 2.1 30watt rms.τα εχω μονο για μουσικη και στην κυριολεξια τους εχω πιει το αιμα,που λενε :p .ανυπομωνω να χαλασουν για να παρω ενα μεγαλυτερο set :lol:

αλλα αυτα δεν εχουν χασει ουτε λιγο απο την αρχικη τους αποκριση :!:

τα ειχα παρει θυμαμαι 15000δρχ και πυστεψε με δεν το εχω μετανοιωσει καθολου.

συμβουλη μου ειναι να παρεις τα CREATIVE INSPIRE T3030 και θα με θυμηθεις ;)

μπορεις να τα αποκτησεις και απο εδω με κοστος στα 50 euro.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ανυπομωνω να χαλασουν για να παρω ενα μεγαλυτερο set

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τα Creative φιλε ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ.

Δοκιμασμενα πραγματα...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω της Creative τα Inspire T7700 (7+1) αλλα θελω να τα αλλαξω. Ναι μεν εχουν καλη αποδοση στην ενταση του ηχου αλλα απο συχνοτητες δεν τα πανε και τοσο καλα (40 - 16K). Παλιοτερα ειχα τα inspire T4400 (4+1). Εκεινα ειχαν καλυτερες αποδοσεις στα "πριμα" αλλα απο μπασα μην το συζηταμε. :(

Καμια καλη προταση για 7.1 με συχνοτητες (20 - 16K) και μεγαλυτερη ενταση απ'αυτα που εχω, γιατι εδω διαβασα πολλα και δεν εβγαλα ακρη. :confused:

 

Αυτα εχω και εγω (Τ7700) και μπορω να πω οτι ο ηχος τους αλλαζε σημαντικα αναλογα την καρτα ηχου που ειχα ανα καιρους δοκιμασει, μηπως τελικα πρεπει να σουταρεις την καρτα ηχου σου?

Αν παλι εχεις audigy 2 ZS μαλλον πρεπει να παρεις τα megaworks για να καταλαβεις μεγαλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Guys εγω έχω την εξωτερική soundblaster audigy 2 NX. Γνώμες γι' αυτή και για το ποιά ηχεία της ''πάνε'' καλύτερα?
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς :grin: :grin: :grin:

 

Εκτος απο τα χειριστηρια εντασης που την ακουνε σχετικα ευκολα...

 

Αληθεια ξερει κανεις αν η creative πουλαει ξεχωριστα τηλεχειριστηριο για ηχεια που εχουν απλο(με καλωδιο)?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...