Jump to content

Ηχεία, τι να αγοράσω;


Exposed_Bone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μην γελασετε, αλλα ηχεια για PC μπορουν να χρησιμοποιηθουν για καλο home cinema;

Στο καθιστικο μου εχω μια 36 LCD και ενα κορυφαιο dvd recorder. Αλλα θελω να τα ευχαριστηθω πληρως.

Επειδη απο οικονομικα δεν ειμαι ετοιμος να δωσω τα τρελα λεφτα για ενα κορυφαιο surround system.

Βρηκα αυτα τα δυο που μου αρεσαν παρα πολυ:

LOGITECH Z-5500 5.1 DIGITAL 500WATT RMS εδω

Creative Labs Gigaworks S750 7.1 Speakers http://www.creative.com/products/product.asp?category=4&subcategory=461&product=9306

Το Logitech μου αρεσε επειδη εχει ωραιο design ενω το creative ειναι ισχυρο αλλα ασχημο. Πεστε μου γιατι στο πλαισιο το Logitech ειναι πιο ακριβο; Επεισης σε reviews που διαβασα το Logitech εχει peak power 1010 watt ενω αν η αν τα προσθεσεις βγαινουν 505. Στο creative οταν τα προσθεσεις βγαινουν 700watt και πουθενα δεν λεει για παραπανω.

Εσεις τι λετε; Να και καποια reviews εδω και εδω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω τα 2.1 της altec αλλα δεν μπορώ να πω οτι ειμαι ενθουσιασμένος...Μπορεί βεβαια να φταιει και η καρτα ήχου αλλα παρόλ' αυτά πιστεύω οτι δεν ειναι ότι καλύτερο...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην γελασετε, αλλα ηχεια για PC μπορουν να χρησιμοποιηθουν για καλο home cinema;

Στο καθιστικο μου εχω μια 36 LCD και ενα κορυφαιο dvd recorder. Αλλα θελω να τα ευχαριστηθω πληρως.

Επειδη απο οικονομικα δεν ειμαι ετοιμος να δωσω τα τρελα λεφτα για ενα κορυφαιο surround system.

Βρηκα αυτα τα δυο που μου αρεσαν παρα πολυ:

LOGITECH Z-5500 5.1 DIGITAL 500WATT RMS εδω

Creative Labs Gigaworks S750 7.1 Speakers http://www.creative.com/products/product.asp?category=4&subcategory=461&product=9306

Το Logitech μου αρεσε επειδη εχει ωραιο design ενω το creative ειναι ισχυρο αλλα ασχημο. Πεστε μου γιατι στο πλαισιο το Logitech ειναι πιο ακριβο; Επεισης σε reviews που διαβασα το Logitech εχει peak power 1010 watt ενω αν η αν τα προσθεσεις βγαινουν 505. Στο creative οταν τα προσθεσεις βγαινουν 700watt και πουθενα δεν λεει για παραπανω.

Εσεις τι λετε; Να και καποια reviews εδω και εδω!

Εμενα παιδια γιατι δε μου απαντατε; Αν ειπα βλακια πεστε το μου για να μην περιμενω καποια απαντηση! Σας ευχαριστω!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανουμε. Μαλλον οι computer maniacs(or better say freaks) του myphone μας υποτιμουν και για αυτο δεν μας απαντουν. :( Λυπαμαι που το λεω αυτο.
Link to comment
Share on other sites

george_mech pia altec lansing exeis? Ego exo ta 621 ta pira 94,00eur kai pezoun katapliktika. Ta exo malista kai se laptop.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα 621 τα έχω και εγώ εδώ και αρκετό καιρό και πραγματικά παίζουν καταπληκτικά. Αποδίδουν σωστά ολόκληρο το φάσμα των συχνοτήτων και δεν παραμορφώνουν ακόμα και σε υψηλές εντάσεις.
Link to comment
Share on other sites

eleKtriK EyE : Αν όντως δεν ξέρουν δεν έχω κανένα πρόβλημα...αλλα πιστεύω να καταλαβαίνεις και εσύ οτι αυτή η πιθανότητα ειναι πολύ μικρη... :O

 

stixima : Εχω τα series100 (2+1)...Είναι αρεκτά ισχυρά: 2W/2W+4w=8W :lol: :lol: ...

 

Πιστεύω οτι μεγάλο ρόλο παίζει και η αλλαγή καρτας ήχου κυρίως προς τα εκεί κοιτάω αρχικά...Λετε να πάρω καποια εξωτερική ή εσωτερική?Τα σύν και τα πλήν της κάθε κατηγορίας ποιά ειναι?

 

Τα 621 ακούγονται πολύ ισχυρά...όμως τι θα προτιμούσατε? 5.1 (π.χ. τα 5.1 της creative)ήχo ή 2.1 με μεγαλύτερη ισχύ (altec lansing 621)? :blink:

 

Δεν ξέρω, αλλα μου έχει κολλήσει η ιδέα ότι τα νέα ηχεία που θα πάρω πρέπει να έχουν controller (ενσύρματο) εκτός των δορυφόρων και του subwoofer :cool: ....To βρίσκο αρκετά βολικό απο το να σκύβεις κάτω απο το γραφείο σου και να αυξομειώνεις την ένταση των μπάσων... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα 621 ακούγονται πολύ ισχυρά...όμως τι θα προτιμούσατε? 5.1 (π.χ. τα 5.1 της creative)ήχo ή 2.1 με μεγαλύτερη ισχύ (altec lansing 621)? :blink:
Εξαρτάται πάντα για τι τα θέλεις. Αν σε ενδιαφέρει ο πολυκάναλος ήχος, για να παίζεις παιχνίδια ή να βλέπεις ταινίες π.χ. τότε αναγκαστικά θα πάρεις 5.1. Αν όμως θέλεις να ακούς μουσική (όπως εγώ) τότε είναι μια πολύ καλή λύση για τους λόγους που έγραψα πριν. Ένα search στο google θα σε πείσει για το πόσο καλά είναι τα συγκεκριμένα ηχεία (υπάρχουν διάφορα reviews). Βέβαια τώρα πια έχουν βγει και πιο νέα μοντέλα.
Link to comment
Share on other sites

Ποιά η γνώμη σας για αυτα τα ηχεία? Logitech Z-3 2.1 Speakers (Wooden)

Creative I-Trigue 3200

 

Γενικά, η σειρα I-Trigue της Creative πως σας φαίνεται?

 

 

Ποιά απο τις δύο κάρτες ήχου θα επιλέγατε?Η διαφορές τους(στην πράξη... ;) ) ?

1 (δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί μια pcmcia κάρτα ήχου...τόσες υποδοχές έχει η 2 που συνδέεται σε θύρα usb...αυτή πώς λειτουργείχωρίς τις υποδοχές?)

2

 

Τελικά να καταλήξω σε creative ήχο?

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η γνώμη σας για αυτα τα ηχεία? Logitech Z-3 2.1 Speakers (Wooden)

Creative I-Trigue 3200

 

Γενικά, η σειρα I-Trigue της Creative πως σας φαίνεται?

 

 

Ποιά απο τις δύο κάρτες ήχου θα επιλέγατε?Η διαφορές τους(στην πράξη... ;) ) ?

1 (δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί μια pcmcia κάρτα ήχου...τόσες υποδοχές έχει η 2 που συνδέεται σε θύρα usb...αυτή πώς λειτουργείχωρίς τις υποδοχές?)

2

 

Τελικά να καταλήξω σε creative ήχο?

Για τα ηχεία σου προτείνω χαλαρά τα Creative. Καλύτερη τιμή, πολύ καλύτερο design και αν κατάλαβα καλά από την εικόνα είναι και τριών δρόμων... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ creative σου προτείνω. Είναι μια σίγουρη αγορά κατά την γνώμη μου και την εμπειρία που έχω με τα προίοντα της. Όσο αφορά τις κάρτες ήχου, η 1η νομίζω έχει μετατροπέα(ως έξτρα) για να σου δώσει τις εισόδους-εξόδους της 2ης. Η πρώτη είναι βέβαια πιο μικρή και συνιστάται όταν δεν θέλεις να μεταφέρεις πολλά περιφεριακά μαζί με το φορητό σου. Η 2η, είναι πιο ευέλικτη βέβαια, λόγω των πολλών εισόδων-εξόδων-ρυθμιστικών που έχει απευθείας πάνω στην κάρτα (χωρίς μετατροπείς κτλ). Γενικά σε προδιαγραφές είναι περίπου ίσες.(eax 4, 7.1 ήχο, cmss κτλ) Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα της creative για να δεις τις 2 κάρτες και τις παρουσιάσεις τους και εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Απο κάρτα ήχου μάλλον είμαι οκ...θα πάρω την soundblaster audigy 2 nx (2η)...

 

Απο ηχεία τωρα δυσκολεύομαι...Υπάρχουν τόσα πολλά μοντέλα...εσείς ποιά έχετε? Ή ποιά θα παίρνατε?

Link to comment
Share on other sites

Απο κάρτα ήχου μάλλον είμαι οκ...θα πάρω την soundblaster audigy 2 nx (2η)...

 

Απο ηχεία τωρα δυσκολεύομαι...Υπάρχουν τόσα πολλά μοντέλα...εσείς ποιά έχετε? Ή ποιά θα παίρνατε?

Εγώ πήρα ΑΥΤΑ και είμαι πολύ ευχαριστημένος... Βέβαια αυτά τα I-Trigue που είπες εσύ πρέπει να είναι καλύτερα και δεν έχουν και μεγάλη διαφορά στην τιμή... Απλά εγώ τα πήρα γιατί ξεκίνησα να δώσω το πολύ 30 € για ηχεία και δεν έλεγε να πάω στα 50

Link to comment
Share on other sites

Εγω Αυτα . Δεν μπορω να πω οτι εχω μεινει τοσο ευχαριστημενος. Μου φενεται τα Creative ειναι πολυ καλυτερα σε αποδοση και ποιοτητα...Γουστα ειναι αυτα ομως....
:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, λοιπόν...Πήρα την Soundblaster Audigy 2 NX 86,91 euros απο multirama ( :worry: )...Η αποδοσή της ειναι εξαιρετική... :D Έχω μείνει άφωνος :w00t: ...Μιλάμε για τέλεια καθαρότητα ήχου..έδωσε μεγαλύτερη ώθηση στα μικρά ηχειάκια μου (2.1 της Altec συνολο 8 watts rms :O ...) Φαντάζομαι τι έχει να γίνει όταν θα πάρω και τα νέα ηχεία...θα πέσει το τετράγωνο κάτω.. :lol: ειναι βασανιστήριο που την σύνδεσα αργά και μπορώ να δυναμώσω στο τέρμα το adagio for strings :music: ;) ...Αύριο θα τα σπάσω όλα... :p

 

Ρώτησα και για ηχεία και είχαν αρκετά...Σκέφτομαι ότι τα 5.1 δεν θα είναι και τόσο βολικά εκτός και άν καρφώσω τους δορυφόρους στον τοίχο...Ίσως να προσανατολιστώ σε 2.1 αλλα με αρκετά watts...τα I-Trigue είναι κάπως ακριβά ή μου φαίνεται? :whistle: Μία λύση ειναι τα creative που πρότεινε ο mousi...Άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις τα CREATIVE MEGAWORKS 2.1 250D με rms στα 300 watt; Ειναι €150 και θα τα βρεις εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500648 Ειναι πολυ πιο δυνατα απο τα inspire 5.1. Ομως αν θελεις δυνατα ηχεια πανω απο 300 rms δες στο Plaisio.gr
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις τα CREATIVE MEGAWORKS 2.1 250D με rms στα 300 watt; Ειναι €150 και θα τα βρεις εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500648 Ειναι πολυ πιο δυνατα απο τα inspire 5.1. Ομως αν θελεις δυνατα ηχεια πανω απο 300 rms δες στο Plaisio.gr

:whistle: Είναι λίγο... ακριβότερα από αυτά που κοιτάει.... Αν είναι και μικρό το δωμάτιο που θα τα βάλει δε νομίζω να αξιοποιήσει ποτέ τα 300 Watt, οπότε τζάμπα θα πληρώσει τόσα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Όντως...ειναι μικρό (σχετικα) και δεν θα βόλευε να έχω ενα θηρίο στο κλουβί...300watt ειναι παααρα πολλά σε σχέση με αυτα που κοιτάω...Άσε που ειναι και ακριβά...
Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία της creative είναι καλά, αλλά λίγο τσαπατσούλικη η κατασκευή τους, ίσως να σε βασανίσει στον τομέα αυτό.

 

Για του λόγου το αληθές, ο υποφαινόμενος, μια ημέρα του Αυγούστου γίνεται ευτυχής κάτοχος ενός set Gigaworks s750. Ε λοιπόν, το ΑΛΛΑΞΑ 3 ΦΟΡΕΣ, γιατί δεν άρεσε στο sub να το βάζω σε standby, κι έχανε τις ρυθμίσεις!

 

(Το μόνο καλό από την υπόθεση, ήταν ότι επειδή από το κατάστημα δεν δέχονταν να μου κάνουν άμεση αλλαγή (όπως ορίζει η creative), μου τα έστειλε η ίδια η creative, και μάλιστα, τις 2 φορές (1η και 3η) ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΩ ΠΙΣΩ ΤΑ ΠΑΛΙΑ! Τα πουλήσα μετά 300€ (από 375) το καθένα :D:D:D:D)

Αντιδογματισμός: http://www.antidogma.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...