Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ταπεινό κινητό και ταπεινό προγραμματάκι επεξεργασίας

Note 4 auto με εξαιρετικά χαμηλό φωτισμό (όχι κουραφέξαλα). Έγινε resize,crop και blend με το milky way στο paint.net.

Μπορεί να έχει πολύ θόρυβο, αλλά πορευόμαστε με τη συσκευή που έχουμε :O

Α! Η φωτογραφία της κεραιούλας τραβήχτηκε στο εξωτικό Κορωπί! :D

 

koropiF.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

σπηλαιο μελισανης στην κεφαλονια.

 

Φοβερό τοπίο, μπράβο!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

φοβερη.. σηκώνει εντονη επεξεργασία με τέτοιο ουρανό που έπιασες

 

25954132637_c3bd714bd7_o.jpgAncient agora Athens Note 8 with a little Snapseed

Edited by john74
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφη η σπηλιά, την είχες ανεβάσει και παλιότερα ;)

 

Mate 10 Pro - Snapseed:

26955119358_ffdd5817cc_c.jpgBoth ways by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ταπεινό κινητό και ταπεινό προγραμματάκι επεξεργασίας

Note 4 auto με εξαιρετικά χαμηλό φωτισμό (όχι κουραφέξαλα). Έγινε resize,crop και blend με το milky way στο paint.net.

Μπορεί να έχει πολύ θόρυβο, αλλά πορευόμαστε με τη συσκευή που έχουμε :O

Α! Η φωτογραφία της κεραιούλας τραβήχτηκε στο εξωτικό Κορωπί! :D

 

koropiF.jpg

 

Συγκλονιστικη! γιατι την εκανες ασπρομαυρη?

εγχρωμη θα εδινε αλλη διασταση...

Link to comment
Share on other sites

Ταπεινό κινητό και ταπεινό προγραμματάκι επεξεργασίας

Note 4 auto με εξαιρετικά χαμηλό φωτισμό (όχι κουραφέξαλα). Έγινε resize,crop και blend με το milky way στο paint.net.

Μπορεί να έχει πολύ θόρυβο, αλλά πορευόμαστε με τη συσκευή που έχουμε :O

Α! Η φωτογραφία της κεραιούλας τραβήχτηκε στο εξωτικό Κορωπί! :D

 

koropiF.jpg

 

Φίλε εξαιρετική! Τον γαλαξία εσύ τον τράβηξες, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ταπεινό κινητό και ταπεινό προγραμματάκι επεξεργασίας

Note 4 auto με εξαιρετικά χαμηλό φωτισμό (όχι κουραφέξαλα). Έγινε resize,crop και blend με το milky way στο paint.net.

Μπορεί να έχει πολύ θόρυβο, αλλά πορευόμαστε με τη συσκευή που έχουμε :O

Α! Η φωτογραφία της κεραιούλας τραβήχτηκε στο εξωτικό Κορωπί! :D

 

koropiF.jpg

 

Όντως πολύ καλό αποτέλεσμα. Μπράβο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πανέμορφη η σπηλιά, την είχες ανεβάσει και παλιότερα ;)

 

Mate 10 Pro - Snapseed:

26955119358_ffdd5817cc_c.jpgBoth ways by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Ζαλίστηκα!!! ;)

Εξαιρετική!

Link to comment
Share on other sites

Mate 10 Pro - Snapseed:

26955119358_ffdd5817cc_c.jpgBoth ways by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Βαγγέλη είναι όμορφη, ίσως να έμπαινες ποιο μέσα (όσο σε έπαιρνε αδερφέ :lol:) για να έκοβες λίγο από τα σκαλιά.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία μου αρέσει πολύ!
Ταπεινό κινητό και ταπεινό προγραμματάκι επεξεργασίας

Note 4 auto με εξαιρετικά χαμηλό φωτισμό (όχι κουραφέξαλα). Έγινε resize,crop και blend με το milky way στο paint.net.

Μπορεί να έχει πολύ θόρυβο, αλλά πορευόμαστε με τη συσκευή που έχουμε :O

Α! Η φωτογραφία της κεραιούλας τραβήχτηκε στο εξωτικό Κορωπί! :D

 

koropiF.jpg

Μπράβο σου Στράτο!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλους. Ένα προς ένα ότι ανεβαίνει είναι ξεχωριστό.

 

Ευχαριστώ για τα σχόλια. Πόσο είχα 'ζηλέψει' παλιότερα ή ο babill ή ο johnnyman είχε πάρει φωτογραφία τις κυλιόμενες στο mall και είχαμε σχολιάσει την γωνία που σου έφερνε ίλιγγο... Βασίλη, θα ξαναδοκιμάσω στο Σταύρος Νιάρχος, με σελφοκόνταρο για να έρθω πιο "συμμετρικά" να κρύψω ότι δεν χρειάζομαι απ' το κάδρο.

 

Συνεχίστε ακάθικτοι :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εξαιρετική! Τον γαλαξία εσύ τον τράβηξες, έτσι;

 

Νομίζω πως έβγαλε την κεραία φωτογραφία και έβαλε στο φόντο τον γαλαξία αν κατάλαβα καλά , αλλιώς αν κατάφερε να βγάλει τον γαλαξία με τόσο μικρό sensor και τόσο λίγο θόρυβο μπράβο του, όπως και να έχει το τελικό αποτέλεσμα είναι ωραίο στο μάτι good job:)

Η σπηλιά και η φωτογραφία με τις σκάλες που με ζαλίζει :lol: πολύ ωραίες , όχι οτι οι υπόλοιπες δεν είναι απλά αφτές χτυπάνε πιο πολύ στο μάτι :)

Link to comment
Share on other sites

Αν έβγαζε έτσι το note 4 το γαλαξία, τότε οι Slr θα φωτογράφιζαν το σύμπαν Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Για να λύσω τις απορίες:

Όπως τα είπε ο asamoa είναι.

Την ιδέα την πήρα από ένα φίλτρο που είδα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7514529#post7514529

Αν και επειδή είναι φίλτρο δεν ήταν τόσο καλό το αποτέλεσμα. Υπάρχουν αστέρια πάνω και μπροστά από τη στήλη.

Οπότε ήθελε δουλίτσα για να γίνει σωστά.

E είπα να μη χρησιμοποιήσω και την ίδια φωτογραφία και ευτυχώς η nasa έχει μεγάλη gallery :p

Θα την ξανακάνω αυτή τη φωτογραφία όταν πάρω πιο αξιοπρεπές κινητό στα σκοτεινά :D

Link to comment
Share on other sites

Αν έβγαζε έτσι το note 4 το γαλαξία, τότε οι Slr θα φωτογράφιζαν το σύμπαν

 

Για την ακρίβεια η slr φωτογραφίζουν το σύμπαν η καλύτερα το περιεχόμενο του , και τον note 4 θα μπορούσε να βγάλει τον γαλαξία απλά θα είχε υπερβολικό θόρυβο λόγο μικρού αισθητήρα γιατί χρειάζεται υψηλά iso , βέβαια όλα αυτά προϋποθέτουν manual mode

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια η slr φωτογραφίζουν το σύμπαν η καλύτερα το περιεχόμενο του , και τον note 4 θα μπορούσε να βγάλει τον γαλαξία απλά θα είχε υπερβολικό θόρυβο λόγο μικρού αισθητήρα γιατί χρειάζεται υψηλά iso

 

Για να βγει αυτή η φωτογραφία, χρειάζεται κανένα τριαντάλεπτο ανοικτό shutter, οπότε απλά αδύνατο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Για να βγει αυτή η φωτογραφία, χρειάζεται κανένα τριαντάλεπτο ανοικτό shutter, οπότε απλά αδύνατο :cool:

 

εγώ με το g4 τον έχω βγάλει φωτογραφία απλά είναι γεμάτη θόρυβο η φωτογραφία και φαίνεται πολύ λιγο ο γαλαξίας , 2,700 Iso και 20sec shutter, θέλει υψηλό iso η φωτεινό φακό γιατί ο γαλαξίας κινείται και εάν ανοίξεις το κλείστρο για αρκετή ώρα θα έχεις star trails. 26939182678_b72efb5d64_o.jpg20180314_035450 by Χρηστος Παλαντζας, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

εγώ με το g4 τον έχω βγάλει φωτογραφία απλά είναι γεμάτη θόρυβο η φωτογραφία και φαίνεται πολύ λιγο ο γαλαξίας , 2,700 Iso και 20sec shutter, θέλει υψηλό iso η φωτεινό φακό γιατί ο γαλαξίας κινείται και εάν ανοίξεις το κλείστρο για αρκετή ώρα θα έχεις star trails.

 

Ναι αλλά η λεπτομέρεια που έχει η συγκεκριμένη φωτογραφία που έβαλα λέω ότι χρειάζεται shutter στο θεό (και iso).

Το πρόβλημα της κίνησης το έχω λυμμένο. Της cameras όχι :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η λεπτομέρεια που έχει η συγκεκριμένη φωτογραφία που έβαλα λέω ότι χρειάζεται shutter στο θεό (και iso).

Το πρόβλημα της κίνησης το έχω λυμμένο. Της cameras όχι :p

 

Το πρόβλημα της κίνησης δεν το έχεις λυμμένο ούτε εσύ ούτε εγώ :p,αυτό προσπαθώ να σου πώ, ότι όσο μεγαλύτερο shutter speed θα έχεις φτάνει περισσότερο φώς στον αισθητήρα , αλλά η γή δεν σταματάει να γυρίζει οπότε ναι μέν θα έχεις μια πιο φωτεινή εικόνα στο σύνολο της , αλλά δεν θα έχεις την λεπτομέρια που θές γιατί θα σου δείχνει τον γαλαξία σε διαφορετικές θέσεις άρα και θολό, για παράδειγμα σε αυτήν την φωτογραφία που έβγαλα με την mirroless έχω 4.000 iso 20 δεύτερα shutter και άν κάνεις λίγο ζουν στα αστέρια θα δείς οτι είναι λίγο blur, αν είχα βάλει 25-30-40-50 sec shutter κάθε τόσο που θα ανέβαζα θα έχανα όλη την λεπτομέρεια που θα ήθελα.

Edited by asamoa1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα της κίνησης δεν το έχεις λυμμένο ούτε εσύ ούτε εγώ :p,αυτό προσπαθώ να σου πώ, ότι όσο μεγαλύτερο shutter speed θα έχεις φτάνει περισσότερο φώς στον αισθητήρα , αλλά η γή δεν σταματάει να γυρίζει οπότε ναι μέν θα έχεις μια πιο φωτεινή εικόνα στο σύνολο της , αλλά δεν θα έχεις την λεπτομέρια που θές γιατί θα σου δείχνει τον γαλαξία σε διαφορετικές θέσεις άρα και θολό, για παράδειγμα σε 38997970050_4e500df569_o.jpgMilky Way by Χρηστος Παλαντζας, on Flickr"]αυτήν[/url] την φωτογραφία που έβγαλα με την mirroless έχω 4.000 iso 20 δεύτερα shutter και άν κάνεις λίγο ζουν στα αστέρια θα δείς οτι είναι λίγο blur, αν είχα βάλει 25-30-40-50 sec shutter κάθε τόσο που θα ανέβαζα θα έχανα όλη την λεπτομέρεια που θα ήθελα.

 

Έχω ισημερινή βάση με tracking, οπότε επιμένω ότι το έχω λυμμένο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...