Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αφορμή την προτροπή του mod navi55 στο topic σχετικά με το ποιο κινητό βγάζει καλύτερες φωτογραφίες, ανοίγω αυτό το θέμα για να μαζέψουμε πιο "καλλιτεχνικές" φωτογραφίες, που δεν έχουν θέση στους τεχνολογικούς διαξιφισμούς.

 

Προτείνω να ακολουθούμε κάποιους κανόνες:

 

1. Όλες οι φωτογραφίες τραβηγμένες από κινητό

 

Απαράβατος, αυστηρός, και ολίγον τι "duh, προφανώς" κανόνας. Που μου δίνει πάσα για τον δεύτερο κανόνα μας:

 

2. Όλες οι φωτογραφίες να ανεβαίνουν είτε στο Flickr, είτε στο Photobucket, είτε σε κάποιο αντίστοιχο website.

 

Προτείνω Flickr χάριν ομοιομορφίας και ομοιογένειας καθώς οι περισσότεροι έχουμε δείγματα ήδη ανεβασμένα για να τα ποστάρουμε στο θέμα των Τεχνολογικών Διαξιφισμών. Το ζήτημα είναι να μην ανεβάσει κάποιος ξερή μια φωτογραφία που δεν μπορούμε να θαυμάσουμε οι υπόλοιποι σε full size. Επίσης, μπορούμε να διαπιστώσουμε αν είναι και όντως από κινητό η φωτό. Όχι ότι θα κρατήσουμε μούτρα αν κανείς ανεβάσει κάτι που είναι τραβηγμένο με κάμερα, αλλά καταλάβατε νομίζω.

 

3. Πάντα πριν τη φωτογραφία, να λέμε ποια συσκευή χρησιμοποιούμε και με ποια εφαρμογή τραβήχτηκε.

 

Λίγη πληροφορία μαζεμένη χωρίς να την πολυψάχνουμε δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. 10-15 γραμματάκια μπορείτε να τα πληκτρολογήσετε μην ψάχνουμε στα exif...

 

Αν θέλετε να συμπεριλάβετε και περιοχή/αξιοθέατο/τι-ακριβώς-είναι-αυτό (για τα περίεργα crops ή patterns), ακόμα καλύτερα!

 

4. Επεξεργασία των φωτογραφιών επιτρέπεται από κάθε είδος software (desktop ή/και mobile).

 

Μια φωτογραφία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ επεξεργασμένη όταν την τραβήξαμε με μια οποιαδήποτε εφαρμογή και εντός του interface της (είτε πριν είτε μετά τη λήψη της) κάναμε οποιαδήποτε αλλαγή.

 

Μια φωτογραφία ΕΙΝΑΙ επεξεργασμένη όταν την τραβήξαμε με μια εφαρμογή και έπειτα την ανοίξαμε σε μια δεύτερη εφαρμογή και κάναμε αλλαγές after the fact.

 

Εν ολίγοις, επεξεργασία δεν αποτελεί το manual ή ο default αλγόριθμος ή το HDR των cameras. Επεξεργασμένη είναι μια φωτογραφία που έχει ανοιχθεί σε άλλη εφαρμογή από αυτήν που χρησιμοποιήθηκε για να την τραβήξει.

 

π.χ. Μια φωτογραφία τραβηγμένη απλά με Pro HDR Camera και ανεβασμένη εδώ δεν είναι επεξεργασμένη. Αλλά αν χρησιμοποιήσουμε το τελικό αποτέλεσμα και το περάσουμε για Exposure +1 στο Pixlr τότε η φωτογραφία που προκύπτει είναι επεξεργασμένη. Αντίθετα, αν τραβήξουμε μια φωτογραφία με Retrica και κάποιο εφέ μπροστα της, εφόσον αναφέρουμε ότι είναι με το Retrica -και τα εφέ είναι προφανή- δεν αποτελεί επεξεργασμένη φωτογραφία.

 

 

Προαιρετικά:

 

α. Αν υπάρχει και το original αρχείο ως μέτρο σύγκρισης, στην περίπτωση που έχουμε επεξεργασμένο αποτέλεσμα, να το βάζετε. Προσωπικά θα σας πρήζω κάθε φορά που βλέπω κάτι ενδιαφέρον γιατί θέλω να βλέπω την δημιουργική επεξεργασία που έχει κάνει ο χρήστης και να παίρνω ιδέες.

 

 

 

 

 

Θα ανανεώνω αυτό το post ανάλογα με την κουβέντα που θα ακολουθήσει με όλους σας. :)

 

Ευελπιστώ να ποστάρουμε οδηγούς και τεχνικές, να προτείνουμε προγράμματα επεξεργασίας, και να συνδέσουμε το θέμα με διαγωνισμούς φωτογραφίας του myPhone που έχουν αρκετές συμμετοχές.

 

:!: UPDATE :!:

 

Έφτιαξα ένα Unofficial myPhone.gr Flickr Smartphone Photos Group: Unofficial myPhone.gr Smartphone Photo Gallery

 

 

 

Νομίζω η κοινότητα του myPhone βρίθει από φωτογράφους, επαγγελματίες και ερασιτέχνες, που μπορούν να προσφέρουν πολλά και όμορφα δείγματα για να μάθουμε και οι νεότεροι το θέμα φωτογραφία έστω και με τα κινητά μας. :happy:

 

 

Υ/Γ: Όποιος έχει όρεξη ορίστε ένας και άλλος ένας μικρός οδηγός για τα πρώτα βήματα με manual settings σε smartphone.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και μπραβο για το νεο τοπικ ..:)

 

Απλα και μονο αυτο εδω το θεωρω αρκετα περιοριστικο σαν "απαραιτητο".

αλλά απαραίτητα θα ποστάρουμε το edited και το original αρχείο ως μέτρο σύγκρισης

Δεν πιστευω οτι θα επρεπε να ειναι "απαραιτητη" προυποθεση. Το τελικο αποτελεσμα ειναι που ενδιαφερει και το πολυ πολυ καποιος μπορει να αναφερει αν χρησιμοποιησε καποιο σοφτγουερ η' απλικεισιον. Το οριτζιναλ αρκετοι δεν το κρατανε κιολας :)

 

Υγ προαιρετικα βεβαια οποιοσδηποτε θα μπορουσε να εχει διαθεσιμο και το οριτζιναλ αν το επιθυμει

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή παιδιά. Πιστεύω οτι ηταν σωστή κίνηση η δημιουργία αυτού του νήματος. Μπράβο και ευελπιστω σε εξαιρετικό οφθαλμόλουτρο!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Έκανα ένα edit. ;)

Μπραβο!

Εχεις ομως παθει ... paok4270 (ειδες? κολλανε αυτα :p ) :lol:

4. Πάντα πριν τη φωτογραφία, να λέμε ποια συσκευή χρησιμοποιούμε και αν είναι επεξεργασμένη.

Παντα και "αν ειναι επεξεργασμενη"?

Αυτα φαινονται απο το exif.

Και ποια ειναι τα ορια του "επεξεργασμενου" πλεον? Οταν τα κινητα πχ το 950 και S7 χρησιμοποιουν a monte και στο κλικ αλγοριθμους τρελους για sharpening, contrast κλπ. Και αυτο θεωρειται ..ΜΗ επεξεργασμενο δηλαδη (?)

 

Δηλαδη αν καποιος βαλει manually πχ λιγο WB η' +1 contrast να το αναφερει σαν "επεξεργασια"? Δεν λεει νομιζω (για το "ΠΑΝΤΑ" αναφερομαι, μαζι με το "ποιο κινητο" που αντε ειναι απαραιτητο, ναι! ) :)

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

Το άλλαξα!

 

Αν δεν βγάζει νόημα μου λέτε, ή προτείνετε καλύτερη διατύπωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Ok! Μπραβο..

 

Και για να κανουμε ..."ποδαρικο" :) νομιζω οτι ειναι οτι πρεπει αυτη απο καλοκαιρακι

Με καποιο μικρο (δεν θυμαμαι ακριβως) Samsung :D

 

31422525450_7c23610e6c_z.jpg2016-12-22_04-28-08 by Mick XD, on Flickr

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η πρωτοβουλία παιδιά.

Πιστεύω και εγω οτι έπρεπε να γίνει ενα τέτοιο θέμα, καιρο τώρα αναφέρεται ανα τακτα χρονικά διαστήματα.

 

Πιστεύω οτι επειδή είναι από την φύση του ελεύθερο και πιο χαλαρό το θέμα θα πρέπει να μείνει ετσι.

 

Δηλαδή αν θέλει να βαλει και την αρχική φωτο καλως αλλιώς προχωραμε.

 

Δεν εχω κάποια αλλη παρατήρηση, νομίζω αν αναφέρει συσκευή και ποια εφαρμογή χρησιμοποιησε για επεξεργασία είναι μια χαρά.

 

ΥΓ

Οταν κατσω σε pc θα ανεβάσω καποιες ωραίες δημιουργίες λιγο πιο παλιές και αλλες φετινες.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από εμένα. Νομίζω ότι ήταν κάτι που χρειαζότανε και στο χέρι μας είναι να το απογειώσουμε. Ήδη από το προηγούμενο νήμα υπήρχαν ωραία αποτελέσματα και θεωρώ ότι η ελεύθερη φύση του συγκεκριμένου θέματος θα δώσει το αέρα που χρειάζεται η φωτογραφία αλλά και εμείς οι ίδιοι για το κάτι παραπάνω :rolleyes:.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

μονο απο flick ανεβαζουμε? απο photobucket?

 

Πρότεινα Flickr χάριν ομοιογένειας και ευκολίας χρήσης και μετάβασης από τους περισσότερους που γράφουμε και στο άλλο topic με τις φωτο.

 

Δεν βλέπω λόγο να μην ανεβάσεις κάτι στο Photobucket αν μπορούμε να την δούμε σε full ανάλυση και με EXIF data. ;)

Link to comment
Share on other sites

Από την σημερινή βόλτα

 

S7 edge, auto, επεξεργασία με snapseed

 

31973142540_a2237b3094_c.jpg20170116_153617-01 by marios86, on Flickr

 

Όμορφη. Σε έπαιρνε όμως να αυξήσεις την αντίθεση και να χαμηλώσεις την φωτεινότητα έτσι ώστε να διαχωριστεί το γκρι της στεριάς από την παραλία την θάλασσα και τον ουρανό δίνοντας έτσι στα σύννεφα και ένα πιο επιβλητικό τόνο. Γενικά είναι μία ωραία φωτογραφία που ξεχειλίζει από γεωμετρικές γραμμές από το ξύλινο πάτωμα και την κουπαστή μέχρι τα σκαλιά και τους κάθετους στύλους στην παραλία. Το ζευγαράκι στο βάθος είναι η ανθρώπινη παρουσία που γεμίζει την φωτογραφία ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Όμορφη. Σε έπαιρνε όμως να αυξήσεις την αντίθεση και να χαμηλώσεις την φωτεινότητα έτσι ώστε να διαχωριστεί το γκρι της στεριάς από την παραλία την θάλασσα και τον ουρανό δίνοντας έτσι στα σύννεφα και ένα πιο επιβλητικό τόνο. Γενικά είναι μία ωραία φωτογραφία που ξεχειλίζει από γεωμετρικές γραμμές από το ξύλινο πάτωμα και την κουπαστή μέχρι τα σκαλιά και τους κάθετους στύλους στην παραλία. Το ζευγαράκι στο βάθος είναι η ανθρώπινη παρουσία που γεμίζει την φωτογραφία ;).

Ναι όντως, ήθελα να δωσω λίγο κοντραστ παραπάνω σε επιλεκτικα σημεια απλα δεν μου εβγαινε στην επεξεργασία.

Μου κινησαν το ενδιαφέρον οι γεωμετρικες γραμμές κυρίως όπως είπες.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βαγγέλη πολύ καλή κίνηση. Ελπίζω να έχουμε ομορφα αποτέλεσματα!

 

Send from my awesome LG G5 leather black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

S7 auto

 

 

https://c1.staticflickr.com/1/477/32202734492_7986e1269a_k.jpg2017-01-16_09-02-41 by No Feels, on Flickr

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση εικόνας μεγάλου μεγέθους
me > you
Link to comment
Share on other sites

S7 edge στο αυτόματο

 

η βροχή βοηθάει στο παιχνίδι των αντανακλάσεων

 

31844299755_ddb8bbea44_c.jpg2016-12-24_05-37-40 by V M, on Flickr

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστο το γεγονός που ξεκίνησε ένα τέτοιο θέμα, αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να μπει στο section κάπου για τα κινητά από τη στιγμή που αναφέρεται σε κινητά. Επίσης, από τη στιγμή που μιλάμε για την καλλιτεχνική φύση του καθενός, πιστεύω ότι θα ήταν καλό να αναρτά τις φωτογραφίες του όπου θεωρεί καλύτερο (ευκολότερο) για αυτόν. Έχω πολλούς μήνες που παρακολουθώ το νήμα εκ του οποίου γεννήθηκε το τρέχον και είναι γεγονός ότι με αιφνιδίαζε πότε δυσάρεστα με τις (πολλές φορές) κακοπροαίρετες κριτικές και πότε ευχάριστα με τις γνώσεις αλλά πολύ περισσότερο με την καλή διάθεση ορισμένων μελών αν μοιράσουν τις γνώσεις που είχαν. Εξαιτίας των πρώτων κριτικών δε συμμετείχα ούτε υπό τη μορφή μηνυμάτων αλλά και ούτε φωτογραφιών.

Όσο για μένα προσωπικά, τώρα φτιάχνω το λογαριασμό μου στο flikr. Μου αρέσουν πάρα πολύ τα τοπία, οπότε στις διακοπές συνήθως με "χάνουν" οι υπόλοιποι :p Συνήθως χρησιμοποιώ μία Sony mirrorless που έχω, αλλά ευελπιστώ το παρόν θέμα να με ωθήσει να χρησιμοποιώ περισσότερο για φωτογραφίες και τα κινητά μου (τα δύο πρώτα στην υπογραφή μου).

Προσδοκώ να κινηθεί το υπάρχον θέμα σε πολύ καλό φιλικό επίπεδο και οι σχολιασμοί να βοηθήσουν ώστε ο καθένας μας να βελτιώσει το όποιο ταλέντο διαθέτει με σκοπό την προσωπική του αλλά και των υπολοίπων μελών ευχαρίστηση.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

S7 edge στο αυτόματο

 

 

 

η βροχή βοηθάει στο παιχνίδι των αντανακλάσεων

 

 

 

31844299755_ddb8bbea44_c.jpg2016-12-24_05-37-40 by V M, on Flickr

 

 

 

Πολύ ομορφη, που ειναι;

 

Ισως χρειαζεται λιγο ισιωμα (ισως και οχι). Το μονο φαουλ ειναι οτι εκοψες το δεντρο πανω δεξια. :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

... Προσδοκώ να κινηθεί το υπάρχον θέμα σε πολύ καλό φιλικό επίπεδο και οι σχολιασμοί να βοηθήσουν ώστε ο καθένας μας να βελτιώσει το όποιο ταλέντο διαθέτει με σκοπό την προσωπική του αλλά και των υπολοίπων μελών ευχαρίστηση.

Αυτός ακριβώς είναι (και θα έπρεπε να είναι) ο σκοπός ύπαρξης ενός τέτοιου θέματος. Συζήτηση, τροφή για σκέψη, βελτίωση αλλά και ευχαρίστηση στην τελική. Περιμένουμε και τις δικές σου φωτογραφίες ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφη, που ειναι;

 

Ισως χρειαζεται λιγο ισιωμα (ισως και οχι). Το μονο φαουλ ειναι οτι εκοψες το δεντρο πανω δεξια. :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Πανεμορφες οι αντανακλασεις, ωραία σκηνή, ίσως όντως να ήθελα και εγω λιγο καλύτερο καδραρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφη, που ειναι;

Είναι στη Λίμνη Ευβοίας μετά από μία βροχερή μέρα όπου στο δρόμο είχε δημιουργηθεί μία λιμνούλα. Οι φωτογράφοι είναι σαν τα σαλιγκάρια, μετά τη βροχή βγαίνουν έξω :lol:.

 

Ισως χρειαζεται λιγο ισιωμα (ισως και οχι). Το μονο φαουλ ειναι οτι εκοψες το δεντρο πανω δεξια. :)

Πανεμορφες οι αντανακλασεις, ωραία σκηνή, ίσως όντως να ήθελα και εγω λιγο καλύτερο καδραρισμα.

 

Έχετε δίκιο για το καδράρισμα, το ιδανικό θα ήταν να είχε λίγο χώρο-αέρα από πάνω για να αναπνεύσει η φωτογραφία απλά (χωρίς να αποτελεί δικαιολογία) μου τελείωνε το νερό από κάτω και θα έχανα την αντανάκλαση. Εδώ έπρεπε να αφιέρωνα και άλλο χρόνο για να δουλέψω το κάδρο.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...