Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!! Όντως είναι πολύ καλό το G4 σε manual (και σε auto βέβαια άλλα μόνο σε μέρα κατά την άποψή μου) αυτό μου πέρασε το μικρόβιο της φωτογραφίας για να πώ την αλήθεια :lol: πλέον βλέπω ότι όλα τα κινητά έχουν βελτιωθεί δραματικά σε σχέση με 2-3 χρόνια πρίν οπότε και με 150Ε μπορείς να πάρεις κινητό που βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες , χρόνος και θέληση να υπάρχει βέβαια :) Πάντως thread σάν και αυτό βοηθάνε πολύ στο να αποκτήσουμε "φωτογραφικό μάτι" και να δώσουμε μια άλλη οπτική στην φωτογραφία μας :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τα Huawei συνηθως οταν τραβαει φωτο δεν ειναι ενεργοποιημενο το HDR... εχω την καμερα σε mate 10 pro ρυθμισμενη στα 20mpx αν εχω ενεργοποιημενο το hdr τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλυτερα?Γιατι με μερικες φωτο που τραβηξα δεν καταλαβα διαφορα.Ηταν βεβαια και ο καιρος κακος.
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μόλις το πήρα κι εγώ το Μate 10 Pro και το μαθαίνω τώρα. Απ' ότι καταλαβαίνω, στο full αυτόματο τραβάει HDR auto. Στο HDR Mode (όταν κάνεις slide δεξιά και επιλέξεις HDR από τα Modes) είναι HDR on. Ο μόνος τρόπος να κλείσεις το HDR είναι να πας σε Pro mode σε Auto δηλαδή να ανοίξεις το "συρταράκι" πάνω από το shutter button.

 

Οπότε Auto = HDR auto (κρίνει αυτό πότε θα χρησιμοποιήσει HDR), Pro Mode = HDR off, HDR Mode = HDR On.

 

Το HDR βοηθάει όταν έχεις γενικά μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο φωτεινότερο και το σκοτεινότερο σημείο της φωτογραφίας σου (κόντρα ήλιος, συννεφιά). Δεν ενδείκνυται το βράδυ (γιατί προσπαθεί να φωτίσει softwareικά κάτι που είναι φυσιολογικά σκοτεινό λόγω ελλειπούς φωτός από το περιβάλλον, οπότε δημιουργεί φως εκεί που δεν υπήρχε anyway).

 

Αυτό είναι το καλό με τα Huawei. Έχουν τέτοιο χάος από ρυθμίσεις, αλλά είναι πανεύκολο να τα αντιληφθείς και να τα αξιοποιήσεις χωρίς να χάνεσαι άπαξ και τα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τα Huawei συνηθως οταν τραβαει φωτο δεν ειναι ενεργοποιημενο το HDR... εχω την καμερα σε mate 10 pro ρυθμισμενη στα 20mpx αν εχω ενεργοποιημενο το hdr τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλυτερα?Γιατι με μερικες φωτο που τραβηξα δεν καταλαβα διαφορα.Ηταν βεβαια και ο καιρος κακος.

 

Δημήτρη μόλις το πήρα κι εγώ το Μate 10 Pro και το μαθαίνω τώρα. Απ' ότι καταλαβαίνω, στο full αυτόματο τραβάει HDR auto. Στο HDR Mode (όταν κάνεις slide δεξιά και επιλέξεις HDR από τα Modes) είναι HDR on. Ο μόνος τρόπος να κλείσεις το HDR είναι να πας σε Pro mode σε Auto δηλαδή να ανοίξεις το "συρταράκι" πάνω από το shutter button.

 

Οπότε Auto = HDR auto (κρίνει αυτό πότε θα χρησιμοποιήσει HDR), Pro Mode = HDR off, HDR Mode = HDR On.

 

Το HDR βοηθάει όταν έχεις γενικά μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο φωτεινότερο και το σκοτεινότερο σημείο της φωτογραφίας σου (κόντρα ήλιος, συννεφιά). Δεν ενδείκνυται το βράδυ (γιατί προσπαθεί να φωτίσει softwareικά κάτι που είναι φυσιολογικά σκοτεινό λόγω ελλειπούς φωτός από το περιβάλλον, οπότε δημιουργεί φως εκεί που δεν υπήρχε anyway).

 

Αυτό είναι το καλό με τα Huawei. Έχουν τέτοιο χάος από ρυθμίσεις, αλλά είναι πανεύκολο να τα αντιληφθείς και να τα αξιοποιήσεις χωρίς να χάνεσαι άπαξ και τα καταλάβεις.

 

παιδες απλα να θυμισω οτι εδω ειναι καλλιτεχνικο το θεμα και οχι τεχνικο.

Για τεχνικες αποριες καλο θα ηταν να τα λεμε στο αλλο:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=455962&page=416

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Mix2 η μόνη επεξεργασία είναι ότι την έκανα ασπρόμαυρη με το Google photo

 

40303930341_a56649876b_c.jpg2018-02-16_08-29-31 by bill linuxilakis, on Flickr

Edited by linuxilakis
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, μιας και δεν μιλήσαμε συγκεκριμένη φωτογραφία, αλλά μια "τεχνική λεπτομέρεια" και την καταλληλότητά της που αφορά το τελικό αποτέλεσμα, οπότε είπα να το σχολιάσουμε ;)

 

θα μπορούσαμε να έχουμε πει για το Silky water ή το light painting...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο ειδικά η πρώτη σου είναι εξαιρετική! Μπράβο... Και οι άλλες πολύ όμορφες αλλά για μένα αυτή ξεχωρίζει. Συνέχισε την καλή δουλειά τώρα που μας βρήκες!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο ειδικά η πρώτη σου είναι εξαιρετική! Μπράβο... Και οι άλλες πολύ όμορφες αλλά για μένα αυτή ξεχωρίζει. Συνέχισε την καλή δουλειά τώρα που μας βρήκες!

 

Σε ευχαριστώ πολύ, δεν θα διαφωνήσω εξάλλου διακοσμεί την αρχική οθόνη του κινητού μου αρκετό καιρό τώρα :lol: θα ανεβάζω φωτογραφίες τώρα που το βρήκα το νήμα, έχω κι άλλες που δεν έδειξα απλά είπα να μην το φορτώσω το πόστ με πολλές :) btw δεν έχω δεί όλες τις σελίδες της χαζεύω σιγά σιγά , αλλά επειδή αρκετά μέλοι τα θυμάμαι απο το thread ποιο κινητό βγάζει της καλύτερες φωτογραφίες το 1ο part ακόμα , βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη βελτίωση :clap: συγχαρητήρια σε όλους λοιπόν :):clap:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μόλις το πήρα κι εγώ το Μate 10 Pro και το μαθαίνω τώρα. Απ' ότι καταλαβαίνω, στο full αυτόματο τραβάει HDR auto. Στο HDR Mode (όταν κάνεις slide δεξιά και επιλέξεις HDR από τα Modes) είναι HDR on. Ο μόνος τρόπος να κλείσεις το HDR είναι να πας σε Pro mode σε Auto δηλαδή να ανοίξεις το "συρταράκι" πάνω από το shutter button.

 

Οπότε Auto = HDR auto (κρίνει αυτό πότε θα χρησιμοποιήσει HDR), Pro Mode = HDR off, HDR Mode = HDR On.

 

Το HDR βοηθάει όταν έχεις γενικά μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο φωτεινότερο και το σκοτεινότερο σημείο της φωτογραφίας σου (κόντρα ήλιος, συννεφιά). Δεν ενδείκνυται το βράδυ (γιατί προσπαθεί να φωτίσει softwareικά κάτι που είναι φυσιολογικά σκοτεινό λόγω ελλειπούς φωτός από το περιβάλλον, οπότε δημιουργεί φως εκεί που δεν υπήρχε anyway).

 

Αυτό είναι το καλό με τα Huawei. Έχουν τέτοιο χάος από ρυθμίσεις, αλλά είναι πανεύκολο να τα αντιληφθείς και να τα αξιοποιήσεις χωρίς να χάνεσαι άπαξ και τα καταλάβεις.

 

θενκιου vag τελεια ευχαριστω γιατι δεν ειμουν και πολυ σιγουρος πως δουλευει στο mate 10 καθε φορα.. ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Honor 9

monochrome sensor

 

39820465815_f5e594369e_c.jpg2018-03-10_12-16-38 by vasilis poun, on Flickr

 

Πολύ ωραία φωτογραφία σε κάνει να σταθείς και να παρατηρήσεις της λεπτομέρειες απο τους κίονες και την προοπτική που δίνει η γωνία λήψης σου! Δοκίμασε να την κόψεις μέχρι εκεί που φαίνονται τα φώτα στην αριστερή μεριά ίσως σου αρέσει το αποτέλεσμα ίσως πάλι και όχι , όπως και να έχει καλή δουλειά :up:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία φωτογραφία σε κάνει να σταθείς και να παρατηρήσεις της λεπτομέρειες απο τους κίονες και την προοπτική που δίνει η γωνία λήψης σου! Δοκίμασε να την κόψεις μέχρι εκεί που φαίνονται τα φώτα στην αριστερή μεριά ίσως σου αρέσει το αποτέλεσμα ίσως πάλι και όχι , όπως και να έχει καλή δουλειά :up:

 

να εισαι καλά.. θέλουμε κι άλλο υλικό απο το G4!

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλή η φωτογραφία σου φίλε , ήταν σε λινκ και δεν την είδα, ειδικά η ράγες που οδηγούν το μάτι σε συνδυασμό με το ασπρόμαυρο !!! Μπράβο :up: Edited by asamoa1
Link to comment
Share on other sites

Βασιληδες,asamoa,johnnyman πολυ ομορφες φωτογραφιες!

Πραγματικα υπεροχες!

@stelmanious αν ειναι ευκολο στοflicr για να δουμε και του s8

Edited by fabioso

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ φίλε μου!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ας κανω αρχη για σημερα...

Απο το L640..

39734340785_44797a35b4_c.jpgView from the past in b/w..WP_20180304_12_27_24_Pro (2) by jon jon (mobile pics), on Flickr

38895301200_97732bf7eb_c.jpgopen b/w BLACK_8_3_2018 20_35_10 by jon jon (mobile pics), on Flickr

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Ας κανω αρχη για σημερα...

Απο το L640..

39734340785_44797a35b4_c.jpgView from the past in b/w..WP_20180304_12_27_24_Pro (2) by jon jon (mobile pics), on Flickr

 

πολύ ωραία φίλε.. η απόδειξη πως αν έχεις ταλέντο δεν χρειάζεται ακριβό και τελευταίας τεχνολογίας τηλέφωνο;)

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία φίλε.. η απόδειξη πως αν έχεις ταλέντο δεν χρειάζεται ακριβό και τελευταίας τεχνολογίας τηλέφωνο;)

Να σαι καλα!

Φτωχεια καταραμενη!:lol:

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Ας κανω αρχη για σημερα...

Απο το L640..

39734340785_44797a35b4_c.jpgView from the past in b/w..WP_20180304_12_27_24_Pro (2) by jon jon (mobile pics), on Flickr

38895301200_97732bf7eb_c.jpgopen b/w BLACK_8_3_2018 20_35_10 by jon jon (mobile pics), on Flickr

Πολύ καλες ωραία ματια!!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...