Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι turion είναι μια χαρά και από άποψη "οικονομίας" και από ζέστη".

Όσο για το γνωστό θέμα με τους ACER, είναι σαν να ψάχνουν όλοι να αγοράσουν ακριβό αυτοκίνητο. Νομίζω πως τα φτηνά έχουν πολύ μεγαλύτερες πωλήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Den kserw an einai to katallilo thema..exw ena provlima.Exw toshiba L10-193 kai gia internet xrisimopoiw crypto F200 aDSL(usb).O ypologistis exei karta gia asyrmato diktio k energopoiontas to vrika san diktio NETGEAR(pithanotata kapoios stin polikatoikia mou exei asyrmato modem h' router(den kserw akrivws pws legete) kai mporw na to xrisimopoiw).To provlima einai oti an eimai syndedemenos me to usb aDSL modem k paw na syndethw k sto NETGEAR meta apo ligo(kana lepto) mou petaei mple othoni me kati akatalavistika kai meta restart.Kserete ti mporei na symbainei??

Euxaristw ek twn proterwn gia tis opoies voithies

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Den kserw an einai to katallilo thema..exw ena provlima.Exw toshiba L10-193 kai gia internet xrisimopoiw crypto F200 aDSL(usb).O ypologistis exei karta gia asyrmato diktio k energopoiontas to vrika san diktio NETGEAR(pithanotata kapoios stin polikatoikia mou exei asyrmato modem h' router(den kserw akrivws pws legete) kai mporw na to xrisimopoiw).To provlima einai oti an eimai syndedemenos me to usb aDSL modem k paw na syndethw k sto NETGEAR meta apo ligo(kana lepto) mou petaei mple othoni me kati akatalavistika kai meta restart.Kserete ti mporei na symbainei??

Euxaristw ek twn proterwn gia tis opoies voithies

σου εμφανιζου δηλαδη προβλημα τα windows και μετα οταν ξεκιναει σου κανει εξεταση δισκων?αν ναι πιθανοτατα χρειαζεται να βαλεις τους οδηγους του modem ξανα απο το cd toy modem.το δοκιμασες?αν ναι και εχεις παλι τα ιδια τοτε πρεπει να φταιει κατι στις ρυθμισης του ιντερνετ ή του modem.

Link to comment
Share on other sites

?Τι να κάνω? Κάποια συμβουλή? Κάποιος που να ξέρει και να έχει ?

Πραγματικά επείγομαι μιας και δεν έχω πισι και θέλω να κάνω μια αγορά που δε θα το μετανιώσω και δε θα κλαίω τα λεφτά μου ...

Καλή περίπτωση στα χρήματα που κινείσαι είναι κάποιο μηχάνημα με Pentium M sta 1.73GHz. Προσπάθησε να πάρεις κάτι τέτοιο που να έχει FSB στα 533ΜΗz και όχι στα 400 που είναι τα παλιότερα (σειρά 7x0 της Intel). Επίσης καλό είναι ο δίσκος να είναι στις 5400rpm και όχι στις 4200 γιατί πραγματικά το μηχάνημα στην πιο απλή disk intensive εργασία σέρνεται.

 

Αν δεν χρειάζεσαι καλή κάρτα γραφικών (δηλαδή δεν θα παίζεις απαιτητικά παιχνίδια) και αφού δεν σκοπεύεις να δώσεις πολλά χρήματα, μπορείς να κοιτάξεις τα μηχανήματα που έχουν το υποσύστημα γραφικών της Intel και όχι κάποιο της nVidia ή της ATI. Την δουλειά του θα την κάνει, όπως είπα και πριν δεν είναι για παιχνίδια, αλλά θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα. Οι καλές κάρτες γραφικών στα φορητά ακόμα χρεώνονται πολύ, θα το δεις αν κοιτάξεις πόσο διαφοροποιούνται οι τιμές, βάσει αυτού του χαρακτηριστικού.

 

Τέλος, μνήμη πρέπει το μηχάνημα να έχει τουλάχιστον 512ΜΒ, ακόμα καλύτερα αν έχει εγκατεστημένο ένα άρθρωμα μνήμης μόνο, ώστε να μπορείς εύκολα να βάλεις δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

re paidia exete koitaksei ta laptop sto multirama?akouste.laptop multirama:p4 prescot 3,0 ghz fsb 800 mhz, mnimi 512 mb 333mhz,karta graphicon ati radeon mobility 9700 128 mb,dvd-rw,17'' monitor tft kai 80 gb sklhro stis 5400 rpm kai alla polla.timh 1429 euros aksizei? kai kati allo exo laptop ligo palio montelo toshiba satellite pro 4200 series pentium3 sta 447 mhz,65 mb ram,dvd... poso tha mporousa na to poulaga peripou?
Link to comment
Share on other sites

σου εμφανιζου δηλαδη προβλημα τα windows και μετα οταν ξεκιναει σου κανει εξεταση δισκων?αν ναι πιθανοτατα χρειαζεται να βαλεις τους οδηγους του modem ξανα απο το cd toy modem.το δοκιμασες?αν ναι και εχεις παλι τα ιδια τοτε πρεπει να φταιει κατι στις ρυθμισης του ιντερνετ ή του modem.

Eksetasi diskwn den mou ksekinaei.Dokimasa perasa tous drivers tis kartas alla to provlima paramenei.Dokimasa xthes na xrisimopoiwsw mono to asyrmato diktio kai itan ok.Me mono to usb modem einai k auto ok...Profnws xrisimopoioun kapoio koino prwtokolo epikoinwnias kai otan douleuoyn kai ta dyo ginetai mperdema...h' mipws kapoio hardware provlima???euxaristw kai pali

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

HEWLETT PACKARD Pavilion ZD8256EA

 

έχει ακριβώς, ακριβώς όμως, αυτά που θέλω. Έχει όμως Intel P4 επεξεργαστή, για τον οποίο έχω διαβάσει "μην πάρεις φορητό με Ρ4, πάρε Centrino ή Turion"

 

 

ξέρει κάποιος να μου προτείνει ένα ολόιδιο μηχάνημα με άλλο επεξεργαστή;

Τα φορητά ΗΡ είναι γενικά αξιόπιστα; αντέχουν;

 

 

 

 

 

Ζητώ συγνώμη για την επανάληψη, αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση και πραγματικά χρειάζομαι μια γνώμη...

 

ολόκληρο το αρχικό ποστ βρίσκεται λίγο πιο πάνω.

 

Ευχαριστώ.

we gave birth and killed

what we thought would live

in this world

of fake freedom.

Link to comment
Share on other sites

Eksetasi diskwn den mou ksekinaei.Dokimasa perasa tous drivers tis kartas alla to provlima paramenei.Dokimasa xthes na xrisimopoiwsw mono to asyrmato diktio kai itan ok.Me mono to usb modem einai k auto ok...Profnws xrisimopoioun kapoio koino prwtokolo epikoinwnias kai otan douleuoyn kai ta dyo ginetai mperdema...h' mipws kapoio hardware provlima???euxaristw kai pali

εισαι σιγουρος οτι γινεται να δουλευουν και τα δυο μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη για την επανάληψη, αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση και πραγματικά χρειάζομαι μια γνώμη...

 

ολόκληρο το αρχικό ποστ βρίσκεται λίγο πιο πάνω.

 

Ευχαριστώ.

Υπάρχει το Sony Vaio VGN-A497XP με τα ίδια περίπου χαρακτηριστικά αλλά η διαφορά στην τιμή το κάνει λίγο απαγορευτικό. Στα ίδια περίπου χρήματα με το HP υπάρχει το Toshiba Satellite M60-134 αλλά με κάποιες διαφορές - λιγότερη μνήμη, καλύτερο σκληρό και κάρτα γραφικών...
Link to comment
Share on other sites

HEWLETT PACKARD Pavilion ZD8256EA

 

έχει ακριβώς, ακριβώς όμως, αυτά που θέλω. Έχει όμως Intel P4 επεξεργαστή, για τον οποίο έχω διαβάσει "μην πάρεις φορητό με Ρ4, πάρε Centrino ή Turion"

 

 

ξέρει κάποιος να μου προτείνει ένα ολόιδιο μηχάνημα με άλλο επεξεργαστή;

Τα φορητά ΗΡ είναι γενικά αξιόπιστα; αντέχουν;

Και εγώ αυτόν θέλω μόνο που τον θέλω AMD. Πιστεύω πως με ένα κουλεράκι απο κάτω θα είναι όλα μια χαρά. Τώρα το "μην πάρεις φορητό με Ρ4" είναι σχετικό.

Μόνο ένα απο το πρόσθετα χαρακτηριστικά είδα και μου έγινε ψύχωση:

Τεχνολογία δημιουργίας ετικετών LightScribe Direct Disc Labeling

(Hello! Εδω μιλαμε για τελευταία τεχνολογία..)

Και η εγγύηση για 1 έτος είναι μια χαρα, τα άλλα 2 μου φαίνονται "μούφα". (Ας μας πει καποιος που γνωρίζει περισσότερα... τι καλύπτει κ.ά.)

"This is a good choise for U"

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι οχι pentium?απο αποψη θερμοκρασιων?μπορειτε να γινετε λιγο πιο συγκεκριμενοι σε αυτο το θεμα γιατι δεν εχω πολυκαταλαβει?και οσον αφορα τα multirama laptop τι εχετε να πειτε απλα κοιταξτε τα λιγο.εχουν χαρακτηριστικα πολυ καλυτερα απο καθε αλλο μοντελο επονυμων εταιριων και πολυ καλυτερες τιμες.
Link to comment
Share on other sites

σημερα το παρελαβα το νεο μου ACER ASPIRE 1694WLMi,απλα φοβερο αλλα η πορεια θα δειξει,οσο για την οθονη,αχ σκετη μαγεια ειναι αυτες οι καινουριες.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι οχι pentium?απο αποψη θερμοκρασιων?μπορειτε να γινετε λιγο πιο συγκεκριμενοι σε αυτο το θεμα γιατι δεν εχω πολυκαταλαβει?
Ο Pentium 4 είναι επεξεργαστής που έχει σχεδιαστεί για desktop μηχανήματα. O Pentium M έχει σχεδιαστεί για φορητά μηχανήματα και γι'αυτό εκπέμπει πολύ λιγότερη θερμότητα και έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση. Γι'αυτό λέμε ότι αν θέλεις να αγοράσεις φορητό υπολογιστή καλύτερα είναι να πάρεις ένα μηχάνημα βασισμένο στον Pentium M.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος αν θέλει να μου εξηγήσει παρακαλώ πολύ και ποιές ειναι οι διαφορές μεταξύ

 

Intel Pentium M

 

Intel Pentium M Centrino

 

AMD Sempron Mobile

 

AMD Turion 64?

 

O TURION ή ο centrino υπερέχει και για ποιό λόγο???

 

 

 

Επίσης. Εχουν ολα τα laptop σειριακή υποδοχή? Αν όχι υπάρχει αντάπτορας σειριακής σε USB?

 

Ευχαριστώ.

:X
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω, υπάρχει ανάπτορας σειριακής σε Usb. Τώρα για σειριακή, δύσκολα θα βρεις, ειδικά αν πάρεις από τα brand new laptops.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος αν θέλει να μου εξηγήσει παρακαλώ πολύ και ποιές ειναι οι διαφορές μεταξύ

 

Intel Pentium M

 

Intel Pentium M Centrino

 

AMD Sempron Mobile

 

AMD Turion 64?

 

O TURION ή ο centrino υπερέχει και για ποιό λόγο???

 

 

 

Επίσης. Εχουν ολα τα laptop σειριακή υποδοχή? Αν όχι υπάρχει αντάπτορας σειριακής σε USB?

 

Ευχαριστώ.

 

centrino είναι η τεχνολογία που χρησιμοποιούν οι επεξεργαστές pentium M (αν δεν κάνω λάθος)

άρα τα 2 πρώτα είναι το ίδιο πράμα.

τα άλλα 3 δεν τα ξέρω:p

Serial σε Usb

το έχω πάρει και λειτουργεί μια χαρά, το νετμοντ πάει τέλεια σαν να το έκανα usb :p

Link to comment
Share on other sites

και αν καποιον δεν τον ενοχλει η θερμοκρασια και η καταναλωση και τον ενδιαφερει η επιδοση?ποιος ειναι πιο γρηγορος?

Πιο γρήγορος είναι ένας Desktop. End of story.

Link to comment
Share on other sites

centrino είναι η τεχνολογία που χρησιμοποιούν οι επεξεργαστές pentium M
Όχι ακριβώς. Centrino είναι πλατφόρμα, στην οποία χρησιμοποιείται ο επεξεργαστής Pentium M.
Link to comment
Share on other sites

Πιο γρήγορος είναι ένας Desktop. End of story.

φιλε το ξερω οτι ενα desktop ειναι πιο γρηγορο απο ενα laptop.εγω ρωταω ποιος επεξεργαστης ειναι πιο γρηγορος ενας πεντιουμ ή ενας M ή ενας centrino?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτόν θέλω μόνο που τον θέλω AMD. Πιστεύω πως με ένα κουλεράκι απο κάτω θα είναι όλα μια χαρά. Τώρα το "μην πάρεις φορητό με Ρ4" είναι σχετικό.

 

Χμμμ, δεν είναι κακή ιδέα. Πόσο στοιχίζει λέτε ένα κουλεράκι επιπλέον + τοποθέτηση;

 

...εκτός αν τον έχω στο ψυγείο δίπλα στα τυριά :rolleyes:

we gave birth and killed

what we thought would live

in this world

of fake freedom.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους ! Προχθες βρηκα μια πολυ ενδιαφερουσα προσφορα στα multirama . Τι λετε να το χτυπησω ? ( Ε... να το αγορασω εννοουσα .. :lol: ). Λοιπον τα χαρακτηριστικα του ειναι αυτα

Ιντελ Centrino 2.0 Ghz ( 533 Mhz ) , 80 GB , 1024 MB RAM , 15,4' WXGA 1280x800 CRYSTAL VIEW , ATI X300 128MB , FUJITSU-SIEMENS -> 1400 E :w00t: και 1 χρονο ασφαλεια κλοπης .

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=65159

 

P.S. Ημουν ετοιμος να αγορασω ενα TOSHIBA με 1,6 Centrino , 60gb , 512mb , 15,4 TFT WXGA στα 1300 Ε αλλα το ξανασκεφτηκα και λεω να αγορασω το FUJITSU .

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

φιλε το ξερω οτι ενα desktop ειναι πιο γρηγορο απο ενα laptop.εγω ρωταω ποιος επεξεργαστης ειναι πιο γρηγορος ενας πεντιουμ ή ενας M ή ενας centrino?

Είναι αυτονόητο ότι γρηγορότερος είναι ο Pentium4. Αν όμως θες το απόλυτα γρηγορότερο πάρε desktop και όχι laptop. Θα γλιτώσεις και λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους ! Προχθες βρηκα μια πολυ ενδιαφερουσα προσφορα στα multirama . Τι λετε να το χτυπησω ? ( Ε... να το αγορασω εννοουσα .. :lol: ). Λοιπον τα χαρακτηριστικα του ειναι αυτα

Ιντελ Centrino 2.0 Ghz ( 533 Mhz ) , 80 GB , 1024 MB RAM , 15,4' WXGA 1280x800 CRYSTAL VIEW , ATI X300 128MB , FUJITSU-SIEMENS -> 1400 E :w00t: και 1 χρονο ασφαλεια κλοπης .

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=65159

 

P.S. Ημουν ετοιμος να αγορασω ενα TOSHIBA με 1,6 Centrino , 60gb , 512mb , 15,4 TFT WXGA στα 1300 Ε αλλα το ξανασκεφτηκα και λεω να αγορασω το FUJITSU .

koryfaio kommati kai para poly kali timi, poly kalytero apo to toshiba

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έστειλα mail σε αντιπρόσωπο HP για να ρωτήσω για το Pavilion εάν παίρνει επιπλέον cooler, καθώς από ό,τι κατάλαβα το μόνο πρόβλημα είναι οι θερμοκρασίες του Pentium 4, και έλαβα την εξής απάντηση:

 

"το Pavilion ZD8256EA έχει ήδη 3 cooler.Δεν μπορεί να πάρει κάποιο επιπλέον.Όσον αφορά τη θερμοκρασία που ανεβάζουν οι pentium 4 είναι σαφώς χαμηλότερη από κάποιου αντίστοιχου επεξεργαστή AMD.Στο συγκεκριμένο φορητό δεν έχουμε αντιμετωπίσει ποτέ προβλήματα θερμοκρασίας."

 

λοιπόν... τι λέτε ?

we gave birth and killed

what we thought would live

in this world

of fake freedom.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...